Přehřívání projektoru

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod airmt 28. 12. 2014 12:09

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda máte nějaké zkušenosti s přehříváním projektoru. Mám doma starší Epson 3LCD HD projektor (má nasvíceno jen přes 200 hodin, staří asi 4 roky). Je čistý, bez prachu ve ventilaci, filtr je taky čistý. Problém je, že se přesto nepravidelně zahřívá. Hlavně pokud jej mám jako externí monitor na promítání fotek. Posledně mi zahlásil, že se přehřívá po 20 minutách promítání fotek ze Zoneru a že jej mám vypnout nebo vyměnit filtr. Nechal jsem úplně vychladnout a pustil znovu, jelo to 1,5 hodiny a nepřehřálo se to. U filmů to v podstatě nedělá (udělalo to možná jednou), ani po několika hodinách provozu.
Je tohle normální? Je to vada? Stává se Vám to taky někdy?

Uvažuju, jestli by pomohlo případné vyměnění filtru (což radí návod, ale pochybuju vzhledem k tomu že vypadá úplně čistý), případně úplně vyjmutí filtru (občasný domácí provoz).

Děkuju za každý tip či radu!
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 12. 2014 12:20

Zjistíš to vyjmutím filtru na zkoušku.
Trvale pracovat bez filtru však není rozumné.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 28. 12. 2014 19:48

To jsem už zkoušel, pak to bylo v pohodě, ale samozřejmě proudění vzduchu muselo být výrazně lepší. Někdy to ale neudělalo po několik hodin provozu ani s tím filtrem. Ten současný filtr je takový řídký (hodně průsvitný) molitan o tloušťce asi 1 mm a vypadá jako nový.

V podstatě se mi nedaří to replikovat. Někdy se přehřeje, někdy ne, při úplně stejné činnosti. Napadá Vás co by mohlo nejvíce zahřívat projektor? Jestli třeba projekce bílé stránky nebo rychlé změny scény (promítání fotek, kde je velké střídání barev, jasů apod.) U filmů to v podstatě nedělá.
Propojené to mám přes VGA kabel, rozlišení je 1280x800. Bohužel nevím jestli to dělalo i někdy předtím nebo to začalo dělat až teď.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 31. 12. 2014 14:23

Jaký konkrétní model projektoru to je? Pokud není v místností příliš horko tak to může být klidně i vadný teplotní senzor uvnitř projektoru.
To hlášení o přehřátí projektor přímo vypíše/promítne nebo je indikováno nějakými ledkami?
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 2. 1. 2015 10:47

Je to typ EB-826W. Manuál jsem četl celý a nic zvláštního jsem neobjevil.
http://www.projectorcentral.com/Epson_E ... B-826W.htm

Má na vysoký výkon 2500lm a na nízký výkon 2000lm (a o dost nižší otáčky ventilátoru - 35 vs. 28 dB v hlučnosti). Vždy mi hlásil přehřátí pouze při provozu na nízký výkon, na dotyk šasi v oblasti lampy byl ovšem méně "horký" než při provozu na vysoký výkon (kdy ovšem projektor nic nehlásí a jede v pohodě i několik hodin v kuse). Nevím tedy jak a ve kterých místech ten teplotní senzor měří - každopádně je teplejší na vysoký výkon, i když se tváří OK. Taky mě napado, jestli to není tím teplotním senzorem.

Hlášení o přehřátí se objeví v projekci, k tomu bliká červená kontrolka na projektoru. Po asi půl minutě to zmizí, ovšem při vypínání se objeví znovu oznámení. Vždy jsem jej samozřejmě hned vypnul a nechal aspoň hodinu zchladnout, než jsem jej znovu zapnul. Nevím jestli tam je ještě nějaká další limitní teplota, kdy se projektor sám úplně vypne.

Přes svátky jsem s tím trochu experimentoval - 4x po sobě se mi přehřál na nízký výkon do 15-20 minut při přehrávání filmu (vždy poté hodinu vypnutý). Filtr jsem přejel několikrát šetrně vysavačem, téměř to nepomohlo (prodloužil se čas do přehřátí asi o 5 minut). Až když jsem vyjmul filtr úplně, tak jel v pohodě. Od té doby jsem jel na vysoký výkon, v pohodě, jen teplota šasi zespodu je už na hranici aby tam šla udržet ruka. Včera jsem zkusil znovu "nízký výkon" a ani po 6 hodinách v kuse se nepřehřál. Tak teď tomu fakt nerozumím, jestli se při tom provozu na vyšší výkon nějak profouknul nebo čím to je, že někdy to dělá a někdy ne.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 1. 2015 11:13

Nebude problém v ventilátoru?

Na nižší výkon běží pomaleji a pokud je nějaký opotřebený tak může běžet ještě pomaleji a projektor se lokálně přehřeje u čidla teploty?

Skusil bych kouknout co je tam za ventilátor a zda nejde nahradit jiným a skusit dát jiný pokud to půjde.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airmt 2. 1. 2015 11:34

Aha, to je pravda, že by to mohlo být tím. Nejsem moc technicky zdatný, ale zkusím se poradit, jestli by to šlo nahradit jiným ventilátorem a jak složitá by byla výměna. Sice to má natočeno jen 200 hodin, ale ventilátor přesto nemusí fungovat optimálně. Jen je otázkou, který z nich to je - jsou tam min. 2 (možná že v útrobách bude ještě třetí). Asi ten co vyfoukává horký vzduch.

V servisu Epson mi tvrdili, že to může být i firmware, který řídí otáčky ventilátoru - ovšem diagnostika 750,- + firmware dalších cca až 1000 Kč... to je celkem ranec na starší projektor, jehož závadu to ani nemusí vyřešit.
Jo, jinak teplota v místnosti byla mezi 22-23 stupňů.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 1. 2015 12:06

Pokud je tam ventilátorů více tak by to chtělo skontrolovat zda jsou všechny funkční.

Samozřejmě ten projektor neznám takže ty moje úvahy jsou pouze spekulace.

Samozřejmě pokud by byla chyba v SW tak by se mohl ten ventilátor přepojit přímo na napětí aby běžel naplno pořád zda se to potom bude přehřívat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airmt 2. 1. 2015 20:33

Ony myslím běží naplno jen když je projektor nastavený na vysoký výkon. Při nízkém výkonu (kdy hlásí přehřívání), vždy jedou víceméně konstantně dle toho nastaveného výkonu (resp. otáčky se nemění hodně, nezpozoroval jsem). Samozřejmě oba fungují, nevidím žádné zadrhávání, pazvuky apod.

Vím o 2 ventilátorech - nasávání vzduchu a výdech, ale možná je ještě jeden uvnitř, který ten vzduch vhání přímo k lampě. Údajně bývá těch ventilátorů často více.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iggi 2. 1. 2015 20:50

Tak to daj dakemu kamaratovi rozobrat a zistit ake su tam ventilatori. Urcite sa budu dat lahko vymenit za tichsie a lepsie
iggi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 2. 1. 2015 22:22

Projektor se mi prehrival (Eizo) jen kdyz jsem v mistnosti zaroven topil krbem (= teplota u stopu kolem 38C). Sony uz to zvlada bez problemu. Asi to je proste dano konstrukcne jak dany vyrobce podcenil chlazeni.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod MartinKu 26. 5. 2022 19:55

Dobrý den,
jak jste to prosím vyřešil?
Mám projektor Hitachi a dělá mě to samé. Zjistil jsem, že to dělá př i cca 22°C, když je okolní teplota nižší, tak se uchladí. Lampa má nsvíceno 2200hod (udávaná životnost 3000hod). 22°C mě příjde dost málo měl by podle mě zvládat uchladit se i př i okolní teplotě 35°C.
Nevím čím by to mohlo být, jestli lampou nebo nějakou jinou chybou elektroniky.
Děkuji
MartinKu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 27. 5. 2022 11:32

Pokud je tam filtr tak to, že vypadá čistý neznamená, že je čistý. Spíš naopak, mikropóry už budou ucpané. Dobré je zkontrolovat i funkci ventilátoru.
tombas
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 5. 2022 15:14

Podobny "issue" jsem zazil, vymena filtru pomohla. NENI to molitan.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků