LCD: Leskly versus Matny

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jezevcik 15. 11. 2007 13:51

Tak jsem se dneska prosel Datartem a dival se na monitory.
Musim rici, ze me prvotni rozhodnuti pro 19" LCD jste mi jiz rozmluvili a nyni jiz mam jasno ze pristi monitor na prelomu roku bude 22" (nebo mozna i vic?).

Nyni jsem se zameril na Leskly versus Matny, protoze tu nekdo strasne chvalil leskly HP. HP meli zrovna rozbity, ale stejne tam meli uz vicemene prevahu lesklych monitoru, takze se dalo aspon odhadnout.

Musim uznat ze leskle LCD vypadaly rozhodne atraktivneji oproti vyblitym matnym. Byt to na filmy, tak neresim a jdu do leskleho jednoznacne. Ale protoze rad setrim sve oci, tak se toho leskleho povrchu bojim, pamatuji si dodnes jakej balzam na oci a okamzita uleva od vsech nastradanejch problemu s ocima byl prechod z CRT na LCD pred peti lety.

Jake mate zkusenosti, vydrzite u leskleho pracovat delsi dobu?
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 15. 11. 2007 15:22

Nikdo nezkousel?
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kalimero 15. 11. 2007 15:33

u leskleho monitoru je jediny problem ze pri ostrom svetle sa to moc odraza .. inac tam neni nic ine oproti matnemu .. na dennu pracu v presvetlenej miestnosti sa viac hodi matny ..
Kalimero
Junior

Odeslat příspěvekod lurk3r 15. 11. 2007 16:00

mam lesklé lcd u booka a když svítí slunce je to dost na pikaču...ale asi nebudeš mít lcd venku, budeš ho mít v pokoji, tak vem klidně lesklé, přinejhorším si zatahneš žaluzie :)
jinak matné jsem viděl na IBMku a vypadalo to dobře...:D
(mluvím o notebookách, ale u normálních lcd to bude na stejno...)
lurk3r
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drnoha 15. 11. 2007 16:16

No ja si poridil lesk a nelituju toho. Mel jsem ho chvili v kanclu, kde sviti 6x 60W zářivka a na ploše Windows nebyl vidět jediný odlesk, stejně ani při surfování na webu apodobně. Jediná situace, kdy jdou vidět odlesky, je pohled z boku nebo na tmavých částech obrazu (typicky film). Tady ale záleží na tom, jaký jas monitor má. Pokud je totiž odlesků hodně, není nic jednoduššího, než přidat jasu a okolní světlo, resp jeho odlesk prostě přebít. Odlesky nezmizí sice nikdy všechny, ale skutečně zobrazovaný obraz je perfektně viditelný.

Chce to prostě pořádně vidět. Měl jsem z toho obavy (viděl jsem jen leský notebook), ale opravdu pohodka. A na filmy se dívám jen při tmě a v kanclu zase nedělám nic, kde mám černou plochu, na které jsou odlesky vidět nejvíce.
drnoha
drnoha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack64 15. 11. 2007 16:55

raději bych volil matný, protože lesk je vidět při tmavých scénách, tak při středně světlých tam budou taky nepatrné odlesky, takže dochází k jakémusi zkreslení. A řešit to přidáním jasu je trochu neforemné. Ale nevím, já mám mat a do lesku bych nešel, ikdyž lesklý monitor může vypadat "hezčí".
Jack64
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack64 15. 11. 2007 16:58

jo aještě k tý velikosti. To ti poradili dobře, protože kupovat 19" je docela nesmysl. Mám 20" a zpočátku se mi zdála obrovská a nyní přemýšlím nad minimálně 22".
Jack64
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Beatle 15. 11. 2007 17:16

Az budes mit HODNE volneho casu, precti si toto tema...

http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=109238&highlight=

o lesku je tam receno opravdu mnoho :)
Beatle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack64 15. 11. 2007 20:13

o lesku tam toho moc není, jen šílená sebechvála, že si dva lidi koupili monitor a vychvalujou ho až do nebe.
Jack64
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Beatle 15. 11. 2007 20:26

Dva lidi?No jak myslis :)

EDIT : Ja to chapu, ono se asi nikomu tech 43stran cist nechce, ale nezlob se na mne, tvoje reakce vyzni tak, jako by jsi precet pouze prvnich par stran.Ja nepopiram, ze tam jsou naprosto nepodstatne prispevky, nicmene tvuj zaver mi prijde naprsoto zcestny.O lesku tam toho je vice nez dost (bohuzel) a ty "dva lidi"...je jich podstatne vic.
Beatle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 16. 11. 2007 09:51

Jack64 píše:jo aještě k tý velikosti. To ti poradili dobře, protože kupovat 19" je docela nesmysl. Mám 20" a zpočátku se mi zdála obrovská a nyní přemýšlím nad minimálně 22". /quote]


to nemuseli radit, to stacilo se podivat na ceny ;)

Ja planoval 19" nesirokouhlou, 19" sirokouhla nesmi pres prah ani omylem, to bych si pripadal jako kdybych se vratil do 15" :mrgreen:
Athlon X2 5000+, 2GB, Gigabyte 780G, Benq FP767, Win Vista
----------------
E8400, Gigabyte P35-DS4, Gainward GF8800 GT Gold, 4GB Patriot. 2x Samsung 500GB, 22" LCD IBM/LENOVO L220x S/PVA, Win XP
Jezevcik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick2 16. 11. 2007 10:18

No ja si poridil matnej a nelituju toho. (ale ja jsem lehce nervák a nekdy me rozciluje i lesklej ram, kolem matny obrazovky myho monitoru.. :wink: :)
Láska je jako cibule. Sloupáváš jednu smradlavou vrstvu za druhou, až nakonec.....brečíš nad dřezem..
Nick2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hulino 19. 11. 2007 12:41

pokial to bude len na filmy a budes ich pozerat vecer bez osvetlenia tak ber leskly (vid lcd telkace ktore su vsetky leskle), zvysuje to hlbku farieb a kontrast, pokial na tom budes aj robit (office+net atd.) a sem-tam sa pritrafi filmik tak ber matny, pri praci nie je nutny vysoky kontrast a jas (idealne okolo 200:1 a nejakych 80cd) ako pri filmoch a matna obrazovka omnoho menej namaha oci, vid Eizo ktore leskle obrazovky ani nevyraba.
hulino
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maty.Lara 19. 11. 2007 15:09

mam matny a jsem spokojena, myslim, ze pokud ho budes mit na "praci" a chces setrit oci, tak jednoznacne matny
Muze-li se neco pokazit, tak se to taky pokazi.
Maty.Lara
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 11. 2007 15:27

Starší diskuse na stejné téma: http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=65821
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků