Problém s očima po přechodu CRT -> LCD

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petr_S 4. 10. 2010 09:28

Zajímalo by mě, jestli ještě někdo má takový problém s LCD a jak ho případně řeší či vyřešil.

Přešel jsem z 15 let starého 17" CRT ADI-5P na snad docela kvalitní 24" HP LP2475w, jas mám na 13 % = 120 cd/m2, kontrast a barvy nastavené sondou X-rite - a už tak po 10 minutách mě začínají pálit, řezat a slzet oči, zatímco na starý CRT jsem se byl schopen dívat třeba 12 hodin v kuse a očím to vůbec nevadilo.

Čím to může být a jak z toho? Většina lidí říká, jaký byl přechod z CRT na LCD balzám na oči, já to ale mám právě opačně. 8-S
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 4. 10. 2010 10:01

Mel jsem CRT 17" stare AOC a kdyz jsem v praci dostal paradni LCD 17" Eizo, tak me z nej taky nejakou dobu palili oci (snizeny jas a kontrast, bila byla spis svetle seda). Chvili to trvalo, ale po mesici, dvou jsem s tim prestal mit problem.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 4. 10. 2010 10:41

Jo, ja kdyz jsem presel z CRT na LCD, tak to bylo podobne. Po prechodu me oci palili. Ale asi za 14 dni se to srovnalo a zase vydrzim sledovat monitor tech 12h v kuse.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Tonda-B 4. 10. 2010 10:41

Petr_S píše:Zajímalo by mě, jestli ještě někdo má takový problém s LCD a jak ho případně řeší či vyřešil.
Čím to může být a jak z toho? Většina lidí říká, jaký byl přechod z CRT na LCD balzám na oči, já to ale mám právě opačně. 8-S

Já jsem na tom byl stejně:
CRT SONY na 100 Hz, obraz byla skála, pak BENQ 19" TN + film, to byl hnus - první 2 dny mi po 2 hodinách začaly téct z očí slzy, pak se to zlepšovalo, ale příjemné to nebylo nikdy.
Teď pár roků Lenovo 1920x1020 S-PVA a na začátku podobně (nastavení jasu 6% z původních 50%, kalibrace barev atd.) - několik dní zvykání, teď bez problémů.

Ale že by LCD bylo něco úžasně šetrného pro oči, to popírám s veškerou možnou vehemencí.
U toho SONYho se nic takového s očima jako u LCD-ček nedělo.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 10. 2010 11:54

Pokud mas problemy s palenim oci atd, muzes vyzkouset nejake ambient osvetleni. Nic dramatickeho, vetsinou staci treba jen malinka lampicka, solny krystal, nebo tak neco. Ve spouste problemu toto pomuze.

Ja osobne jsem pri prechodu z 21" Trinitronu (1280x960@100Hz) na 20" PVA LCD (1600x1200) jsem problemy nemel. Obecne problemem muze byt mensi velikost bodu na LCD, nez tomu bylo u CRT. LCD mivaji pri stejne uhlopricce vyssi rozliseni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod pocitujlasku 4. 10. 2010 12:26

Ja som si tiez par dni zvykal na LCD. Ono je to v principe jedno aky monitor (CRT,LCD), ociam najviac vadi to sustredene pozeranie do jedneho miesta (na monitor).
Tiez odporucam nejake svetlo k monitoru, najma ked sa pracuje v noci. ja ani tv nedokazem pozeram v uplnej tme.
pocitujlasku
Junior

Odeslat příspěvekod Uzivatel 4. 10. 2010 12:38

Měl jsem víceméně stejné problémy, podle oční lékařky jde přecitlivělost na určitý druh světla a nedá se s tím nic dělat. Zjistil jsem, že mě vadí nejspíše zářivkové světlo a zároveň právě to čím jsou podsvětlené klasické LCD monitory (což je dle mého zjišťování taky "zářivkové"). Nedávno jsem to vyřešil tím, že jsem si koupil obyčejný BENQ (nad kterým tady většina ohrnuje nos) G2420HDBL, ale s LED podsvícením a asi po 2 dnech zvykání na něm můžu klidně dělat i s nastavením na 100%, ale nejlépe mě vyhovuje mod sRGB ( 90/50) kdy je pořád vše krásně viditelné, barvy slušné a přitom problémy z 98% zmizely, no prostě si jej nemůžu vynachválit.
Uzivatel
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 10. 2010 20:38

Petr_S píše:přechod z CRT na LCD balzám na oči

Spíš bomba mezi oči ;-)
Naneštěstí se už zlaté klasické CRT nevyrábějí a ani nejkvalitnější LCD EIZO nad 100 000 Kč nedosahují kvalit CRT :-/
Nezbývá než nastavit jas na 0 % a časem si zvyknout :'(
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibika 4. 10. 2010 20:45

Mal som rovnaký problém, a to išlo len o prechod zo 17" LCD na 22". Po cca týždni to úplne prešlo. (podobná diskusia)
tibika
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Atifanda 5. 10. 2010 07:19

Co jsem četl tak tento problém by neměl být tak výrazný u TN s led podsvícením. Je to tak máte s tím zkušenost? Teď se začínaj objevovat ve větším počtu.
Třeba NEC E231W nebo Dell ST2320L .
Jaká má bejt minimání svítivost? Rozteč bodů? Nebo menší rozlišení při stejnej uhlopříčce?
Atifanda
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 5. 10. 2010 07:45

Tak to jste mě uklidnili, že nejsem s podobnými problémy sám. Řadu opatření jsem už udělal, teď tedy nějakou dobu počkám, jestli si nezvyknu.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 10. 2010 08:00

Atifanda píše: TN s led podsvícením

Moderní technologie, ale ještě není plně optimalizovaná.
Recence LCD Samsung s LED podsvícením vyšla nedávno v Computeru:
http://www.zive.cz/clanky/pitva-tenky-m ... fault.aspx
Další recenze na profi Samsung s panelem MVA a LED podsvícením (SyncMaster XL20) z pohledu profi grafika vyzněla výhradně kladně:
http://www.grafika.cz/art/hw/samsungsyncmasterxl20.html
Z mých sporých zkušeností s touto techologií:
+ tohle fakt šetří oči;
+ dramaticky snižuje spotřebu: v nastávajícím zdražování el. energie (resp. všech energií) velká výhoda;
- výsledkem LED podsvícení implemetovaného do laciných panelů bývá šmouhovatý, nerovnoměrný obraz;
- cena: za kvalitu se prostě platí ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 10. 2010 19:20

Já mám od pondělí nový notebook s 14" displejem s 1600x900 rozlišením a LED podsvícením a subjektivně se mi zdá být na oči příjemnější. Ale zkušenosti jsou zatím malé.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flavius 7. 10. 2010 21:45

U mne to same v blede modrem. Nemohl jsem to CRT nahradit takze prislo na radu EIZO a po cca. hodinovem serizeni max. spokojenost. Mel bych k tomu jeste trochu výhrady ale opravdu jen malinkate. Jinak s touhle veci jsem mel obrovsky problem a musel jsem vratit moc moc LCD. Neslo se na to koukat )))
Flavius
Junior