Monitor 22-24" na hry, internet

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 7. 11. 2011 13:53

Zdravím.
Po šesti letech strávenejch na CRT monitoru LG Flatron F900P se chystám přejít k LCD. Sice si tyhle věci většinou vybírám sám, ale tentokrát bych rád znal i tip někoho dalšího, protože už u toho sedím několikátej den a pořád ne a ne vybrat.

Určení: Hry (FPS), filmy (i z postele), internet, občas vektorová grafika. Seřazeno od nejčastějšího využití.

Předpokládám, že bude nejvhodnější technologie TN, takže je tu sice určitá limitace v podání barev a pozorovacích úhlech, ale i tak bych za ty peníze rád sehnal to nejlepší.

Požadovaný parametry:
• úhlopříčka 24"
• poměr stran ideálně 16:10 (není podmínkou, vím že v téhle kategorii se shání těžko)
• rozlišení FullHD (to mají stejně asi všechny)
• odezva do 5 ms (nebo co nejnižší inputlag, kvůli hrám)
• LED podsvícení (kvůli spotřebě a rovnoměrnosti podsvícení)
• matný povrch displeje
• vstup HDMI (minimálně jeden)
• vzhled (není vyloženě podmínkou, ale nemám moc rád industriální hranatý krabice)
• maximální cena kolem 7.000 Kč s DPH

Nejvíc je mně sympatická značka Samsung a poměrně dobrý hodnocení má model BX24520 (test 1, test 2). Ale nebráním se ani jiným výrobcům (snad kromě Aceru a podobnejch low-endů).

Vím, že se hodně často zmiňuje monitor Dell UltraSharp U2412M (link), ale nevím, jestli se s odezvou 8 ms hodí zrovna na hry. Navíc mu celkem dost lidí vytýkalo vysokej jas, kterej i v nejnižším nastavení docela bodá do očí.
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 11. 2011 14:03

Správný výběr:
Samsung je výrobcem nejkvalitnějších panelů typu TN.
Vybraný typ je ideální k uvedeným účelům kromě:
3nv1r0 píše: filmy (i z postele)

Na panely TN lze hledět pouze kolmo, jinak dochází ke značnému zkreslování barevného podání (to v kategorii CRT neexistuje).
Co s tím?
V dané cenové relaci nevidím žádné řešení Tvých požadavků, kromě (staro)nového monitoru CRT, např. z bazaru.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 7. 11. 2011 14:09

CRT mám doteď a funguje dobře, ale ta vysoká spotřeba (přes 100 W), hmotnost (přes 25 kg), poměr stran 4:3 (kvůli novějším filmům) a problémy s uzamykáním obnovovací frekvence ve Windows 7 už mě prostě tlačí ke změně.

Ten TN monitor by měl mít aspoň trochu nastavitelný polohování, aby se dal naklopit dopředu. Bohužel nevím, proč na to většina výrobců kašle. Ten Samsung BX2450 má funkci MagicAngle, díky které se prej barvy a kontrast při pohledu "zespodu" o něco zlepší. Chápu ale, že to není stoprocentní lék na tenhle neduh.
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod Drazer 7. 11. 2011 16:15

3nv1r0 píše:Vím, že se hodně často zmiňuje monitor Dell UltraSharp U2412M (link), ale nevím, jestli se s odezvou 8 ms hodí zrovna na hry. Navíc mu celkem dost lidí vytýkalo vysokej jas, kterej i v nejnižším nastavení docela bodá do očí.

- FPS hru jsem vyzkousel jen kratce. po prechodu z CRT jsem byl trosku v soku neb pri rychlych pohybech se obraz proste "nezdal" - rozmazany, prepuleny ... ale, ted to tolik nepozoruji.
- jas. jak jsem tu psal nekolikrat, z toho jsem mel velky strach. prvni den, druhy den - spatny. prasky na boleni hlavy atd .... v menu monitoru je vyber rezimu napr. text a game. ja si dal text a dal jeste snizil jas. (mimochodem, monitor tak ma cca spotrebu 15w). kdyz si vzpomenu, tak pres den, si u hry nastavim game, ale povetsinou z lenosti jedu na sve nastaveni. i v noci v mistnosti pri uplne tme. nastal vsak jeden "velky" problem. byl jsem na PC co maj moje deti, kteri stale pouzivaji CRT 19" - ten, na ktery jsem jeste pred tydnem nedal dopustit. a to co me celako pri prechodu na LCD, mam nyni kdyz se divam do CRT. behem par sekund mam problem se do toho CRT koukat. toto me zjisteni je pouze muj subektivni nazor i kdyz manzelka se k nemu priklani neb v praci sedi u LCD a doma kdyz dodelava praci ma s CRT take urcity problem. ... zrovna dnes jsem dostal pokyn, zakoupit ji a detem take LCD .... proto to tu zpetne o5 procitam :(

-- 7. 11. 2011 16:20 --

3nv1r0 píše:CRT mám doteď a funguje dobře, ale ta vysoká spotřeba (přes 100 W), hmotnost (přes 25 kg), poměr stran 4:3 (kvůli novějším filmům) a problémy s uzamykáním obnovovací frekvence ve Windows 7 už mě prostě tlačí ke změně.

tu spotrebu jsi meril? muj CRT 19" ma spotrebu cca 85" a napr. TV CRT 76cm (65kg :) jsem dnes meril a ma 70-80W - tech 100W bude nejaky maxko, pocitam. TV ma taky psany 125W a v realu ma podstatne mene.
Drazer
Junior

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 7. 11. 2011 17:42

Ano, spotřebu CRT jsem měřil minulej rok. Vypnutej a ve StandBy bere 10-11 W, ve Windows (na ploše) 107-108 W a na netu (víc bílé plochy) až 117-118 W :shock:. PC (jenom skříň) si vezme při zátěži 280-300 W, takže jediný místo, kde bych mohl tu spotřebu nějak razantně sestřelit, je právě monitor :)

Ikdyž letos jsem měnil zdroj za novej s vyšší účinností, takže by ta spotřeba taky mohla trochu spadnout.
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 8. 11. 2011 09:14

K čertu, ten Samsung BX2450 už nikde nemají, takže ho nejspíš neseženu! ]:-< Zrovna když po tolika dnech najdu monitor, kterej by mohl splňovat moje požadavky a má i dobrý hodnocení.

Nejbližší podobnej je Samsung S24A350H, tak zkusím poshánět nějaký testy a recenze.
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 11. 2011 09:30

To neřeš: kvalita všech monitorů Samsung je stejná, liší se jen osazením portů a ksichtíkem. A samozřejmě cenou . ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 8. 11. 2011 09:49

Já na tom Samsungu vyloženě netrvám, pokud se do těch sedmi tisíc povede najít něco lepšího s jinou značkou. Jen se ty parametry a hlavně názory uživatelů složitě porovnávají :roll:

Edit: Například iiyama ProLite E2473HDS, jenže tam si někteří recenzenti stěžovali na ghosting.
Edit 2: iiyama ProLite B2475HDS, ten má velmi dobrý hodnocení, ale zase strašnej krabicoidní design.
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod czudik 19. 11. 2011 15:07

Prosím Vás o radu ohledně nějakého LCD na hry. Cena do 6 tisíc Kč.
Proč zde píši je proto, že vždy když vidím u někoho hrát na lcd tak při rychlých pohybech mám subjektivní pocit špatný (nejvíce u notebooku). (hry mi připadají jako s efektem motion blur, ať je to jakýkoli monitor, co jsem měl čest vidět ikdyž je motion blur efekt vypnutý). Mé zhrození také je, že na programu pixperan se písmo nedá přečíst ostře ani na 7-8.zákonitě tedy dochází k rozmazávání obrazu, (ikdyž asi je to nebe a dudy, to co bývalo v minulosti) není-li pravda?. a ptám se já jakož to vlastník CRT co jsem zkoušel pixperan jde přečíst i písmo rychlosti nejvyšší, jestli existuje lcd monitor, co nerozmazává text alespoň na 15 a níže? Jsem na odezvu nesmírně háklivý. Nejsem Pro Gamer, ale mám požadavky taky takové. Poradí mi někdo tedy?

PS: zdá se mi, jako kdyby Většina LCD TV měla obraz oproti lcd monitorům čitelnější (kamarád hrál rychlou FPS a k rozmazání nedocházelo téměř vůbec).
czudik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 11. 2011 19:07

Odezvu mají všechny LCD řádově horší než CRT. Proč tedy nezůstaneš u CRT?
Pokud jsi rozhodnutý pro LCD: zvol libovolný s panelem TN. Nejlépe Samsung.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 20. 11. 2011 01:21

czudik: Pokud na ten monitor vyloženě nespěcháš, počkej si stejně jako já na recenze novejch řad monitorů od Samsungů. Já si jej hodlám nadělit na Vánoce, takže ještě měsíc vydržím, jinak pak budu muset něco vybrat "naslepo" (buď Samsung T24A550H, nebo iiyama B2475HDS - ten má velice dobrý hodnocení).
3nv1r0
Junior

Odeslat příspěvekod DrMizerie 27. 11. 2011 23:46

Zdarvím,
vybíram přidavný monitor k notebooku, cena kolem 4K Kč.

Určení: Práce > internet > občas film

Požadovaný parametry:
• úhlopříčka 22"
• poměr stran 16:10
• LED podsvícení
• Výškově nastavitelný
• cena kolem 4.000 Kč s DPH

Vzhledem k tomu, že cenová relace je kolem 4000 bude nejvhodnější TN displej.

Mám vybrané dva monitory:
1. BenQ BL2201PT
2. Samsung SyncMa​ster S22A450BW

Pokud máte, nějaké zkušenosti s těmito monitory budu rád pokud mi pomůžete vybrat.
DrMizerie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmickey 6. 12. 2011 20:19

Jaký může být rozdíl v
LG IPS236V-PN http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 000000161D
a
LG IPS235P-BN http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0000001FQP

Jde jen o dyzajn rámečku a jinak řešené podstavce? Jsou panely stejné? :hm
2010 VW Golf VI 1.4 TSI & 1992 Suzuki DR 350 S
xmickey
Junior

Odeslat příspěvekod .Dash. 7. 12. 2011 23:26

Ahoj, řeším zrovna stejný problém. Delší dobu pokukuju po novém 24". Moje využívání je také cca 80% hry, 15% internet a cca jednou za měsíc si pustím nějaký ten film. Takže hlavně hry.

Dost jsem zvažoval Dell Ultrasharp U2412M, ale pořád si jím nějak nejsem jistý. Když jsem v obchodě vedle sebe viděl "lepší TN" a "e-ips", nezdálo se mi, že by byl nějak extra viditelný rozdíl v podání barev. Navíc i přesto, že se na CZC teď jedná o nejprodávanější 24"ku, nevím jestli jen není přehypovaný, protože potom každý říká, že má poměrně nerovnoměrné podsvícení, barvy nejsou až zase tak oslňující a povrchová antireflexní úprava je na žalostné úrovni.

Před pár dny jsem narazil na Iiyama ProLite B2475HDS a našel jsem na něj velice dobré ohlasy a pěkné recenze. http://www.digitalversus.com/lcd-monito ... /test.html

Zajímalo by mě, jaký je Váš názor co se týče těchto dvou monitorů. Samozřejmě se nebráním i jiným typům, hodně dlouho jsem sledoval Samsung a popravdě jsem zastáncem LG.

Např.. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=89954 a http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=96232

Ale ten Iiyama mě opravdu zajímá, protože značka není tolik profláknutá jako např. LG a Samsung a přesto těch pár českých komentářů, co jsme k němu našel bylo jen a jen pozitivních.. Vlastnost, která mi absolutně nedělá problémy, jsou pozorovací úhly, jelikož monitor využívám pouze u PC stolu a nedívám se na něj odnikud jinud.
.Dash.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 3nv1r0 9. 12. 2011 13:06

Já jsem si nakonec vybral a objednal iiyama ProLite E2473HDS v nejnovější revizi (opravena funkce Overdrive), prostě pro mě naprosto ideální monitor! Pěknej vzhled i obraz, spousta výstupů.

Jenže to bych nesměl být já a ta moje smůla, aby na něm nebyly hned po zapnutí vidět dva vadný subpixely :/ Jsou v horní polovině obrazovky kousek od středu, dva body hned vedle sebe a na tmavé ploše svítí růžově/červeně. Čili zklamání :( Budu ho muset vrátit a vzít místo toho nějakýho Samsunga, kterej na vadný body dává záruku (ale zase není tak dobrej jako ta iiyama).
3nv1r0
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka