IPS, 23-24" -> foto, hry a webová grafika -> do 12 000 Kč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:17

Ahoj chlapi,

vybírám si na Vánoce ideální monitor pro své zvrhlé praktiky, tj. úpravu fotografií (Aperture, občas PS), hraní her (PC a PS3, převážně akční hry, nicméně žádné profi hraní) a občasnou tvorbu webové grafiky a grafiky pro tisk. Vše na amatérsko-pokročilé úrovni (u her je to pak mé pracovní zaměření - psaní). Navíc v současné době již tolik necestuji a tak již nadále opravdu nechci pracovat jen na noťasu (MBP) s malou plochou (15") a hrát na obstarožním TN panelu Samsung SM 206BW, chce to nějakého univerzálnějšího pomocníka, se kterým bych si trochu pomohl.

Velikostně si představuji něco kolem 24" palců, minimálně s rozlišením 1920x1080, ideálně 1920x1200 s podporou 1:1 zobrazení pro 1080p. Panel preferuji IPS, a to kvůli odezvám oproti *VA panelům. Dělám vše v sRGB, ale DSLR má možnost fotografování do AdobeRGB a tak si říkám, že kdybych se v určitém hobby posunul dále, třeba by mi to přišlo vhod. Nebo to prostě bude výhoda navíc, pokud by byl funkční sRGB emulátor. Též bych přivítal více vstupů, ideálně 1x DVI, 1xDP, 2xHDMI pro ne-nutnost přepojování kabelů.

Cenová hladina je pak maximálně 12 000 Kč včetně DPH. Víc dohromady nesložím (pokud se nebude jednat o pětikilo, že) a i tak bych rád něco ušetřil. Ve hledáčku mi uvízly tyto monitory:

Dell UltraSharp U2410
Asus ProArt PA246Q
HP ZR2440w
Dell UltraSharp U2412M

U2410 pro mne hovoří tím, že má dostatek vstupů, má NBD záruku a je dlouhodobě chválený. PA246Q, že je vlastně stejný, je novější, má pár zajímavých funkcí, ale na druhou stranu má pomalejší odezvu (dle testů používá overdrive trochu jinak, v praxi to však asi nebude nic zásadního). ZR2440W pak hovoří nižší cenou, ale taky neexistencí AdobeRGB a LED podsvícením s (možná) blikajícími choutkami (k tomu se vyjádřím v dalším odstavci). Poslední U2412M zase opravdu nízkou cenou a velice kladnými recenzemi, které jej srovnávají s předchůdcem ZR2440W, ZR24W (ten mimochodem nechci kvůli jediné věci - roztahuje výstup z PS3, protože má ve všech revizích něco "špatně", z toho mám blikající pocit :) ). Jenže si říkám, že podle reakcí má též dosti problémů, má pouze sRGB, a tak se vyšší investice může ukázat lepším řešením než ušetřené peníze (ačkoliv jich bude hromada). Porouchat se může cokoliv, to ano, neříkám opak + i tak by byl posun s U2412M znatelný, oproti současnému monitoru. Jen plánuji monitor na dalších, řekněme, 5 let...

A teď k té výtce k LED podsvícení: bojím se toho. Na YTB jsem našel občas opravdu nechutná videa s blikáním při snížení jasu u monitorů podsvícených ledkami, čehož se popravdě jako zaléčený epileptik bojím. MBP s tímto problém však nemá a jediný poblikávač je Samsung SM 206BW, u kterého si toho ale nevšimnu ani na 50% jasu (níže už nastává rychlá únava očí a bolest hlavy).

Abych to shrnul: celkově se vám asi zdá, že si spíš chci potvrdit, co vlastně koupit z vybraných modelů, favoritů. Opak je pravdou, opravdu nevím co koupit a jsem otevřen jakýmkoli nápadům, značkám a modelům. Na ty výše jsem narazil ze zdejšího fóra a po přečtení několika recenzí (kde však novější monitory zatím nejsou a často ani ty, co jsou již delší dobu na trhu) a projíždění obchodů. Jsem z toho už solidně zmatený, vedle a brambor.

Pomůžete mi tedy? :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 10:25

Dell UltraSharp U2410 je jediný možný kandidát z vybraných modelů vhodný k daným účelům.
K profi úpravě bitmap (např. fotografií) jsou určeny panely PVA.
To jsou ovšem speciální profi LCD pro grafiky a rozhodně nejsou univerzální!
Naposledy upravil Milanr1 dne 7. 12. 2011 10:30, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:29

Jo jo, u VA si toho jsem vědom, jen jsem to chtěl nějak v postu zaříznout, aby nebyl nějaký takový panel doporučován, protože bych stejně musel kupovat druhý pro hry a multimedia všeobecně, což nechci :-)

A nějaký jiný monitor podobných vlastností na trhu není? Díval jsem se na NEC, EIZO, Fujitsu a Iiyama, ale v těch se vůbec neorientuji a když už jsem na nějaký záhadným způsobem došel, stál poněkud "více"...
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 10:32

Co se Ti nelíbí na zvoleném
Sherlock Holmes píše:Dell UltraSharp U2410

:?:
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 10:37

Líbí se mi, jen se ptám, zda náhodou není v současnosti třeba dostupný v oné cenové relaci lepší, když je v prodeji od roku 2009 :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 12. 2011 10:48

ne néni :) kdyby by tu byl neaký lepší a novější jistě by ti ho někdo poradil :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 11:16

U2410 jednoznacne - za mne. Oproti 2412 ma o kousek vernejsi barvicky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 11:17

Díky pánové, moc jste mi pomohli :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HimiX 7. 12. 2011 12:07

ntb: Lenovo ThinkPad x220i, Apple ibook G4
pc: Apple iMac, Mac Mini
mob: HTC Mozart Windows Phone 7,5 Mango
HimiX
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 12. 2011 12:58

HimiX: jj monitor je to bez pochyby dobrej, ALE stojí 2x víc
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 14:05

Koukám, že stojí stejně.
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 14:41

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 17:10

Nedá mi to, zeptám se ještě: má eventuálně smysl připlatit tu tisícovku? Je tam nějaký zásadní kvalitativní posun oproti Dellu U2410?
Naposledy upravil Sherlock Holmes dne 7. 12. 2011 17:29, celkově upraveno 1
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 17:11

Ja bych za sebe koupil U2410.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2011 18:20

Vyplatí se Ti tak velký příplatek za značku HP?
ANO: ber HP
NE: -> Dell U2410 stejné kvality levněji.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 7. 12. 2011 20:51

Já preferuji Dell před HP, co se týče zvuku značky a mých zkušeností, takže... O výherci soutěže o mé peníze je nejspíše rozhodnuto :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Kus 14. 12. 2011 12:21

Tyjo na foto a grafiku existuje jediné správné řešení a to je Eizo - případně NEC a td.... Jednoznačně bych šel do Eiza sice 12 je na tuto značku dost malý rozpočet ale i tak se dá najít - například velice dobrý S2243W případně pokud bys mohl přihodit a jít do řady SX2262W
Rozdíl je dost velký - mimochodem IPS za 12......? Docela směšné - není IPS jako IPS toto je e-IPS a kvalitni S-PVA ho strčí do kapsy. Rozdíl je také v pokrytí gamutu AdobeRGB 95%, 16 bitové zpracování obrazu schopnost zobrazit 1 miliardu barev a td.... Jestli to myslíš s foto a grafikou vážně tak bych se 6 bitovým panelem s ,,lákavými parametry,, vážně nezabíval ;)

-- 14. 12. 2011 12:24 --

A ještě doplním - monitor samozřejmě vybírat osobně přezkoušet detailně prohlédnout - ideálně pod korektním osvětlením
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod HimiX 14. 12. 2011 15:13

Ctu tady Michala Kuse a presne to co pise v doplneni mi projizdi hlavou...
Monitor je neco jako fotak... na netu to muzes vyselektovat podle potreb, ale pak to chce nekam jit a podivat se na to...
HimiX
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 14. 12. 2011 18:08

To je mi rada... Eiza v kombinaci s univerzálností, kterážto je pro mne naprosto primární kvůli profesi, ani nemluvě - tam se ceny u tohoto výrobce šplhají trochu moc vysoko + mám herní grafiku v desktopu a MBP asi taky nedokáže vyprodukovat více než 10bit na kanál, takže by padla zbytečná investice navíc za profi grafiku. A tady už jdeme hodně vysoko a myslím, že když investuji bezmála 12kKč do monitoru, tak už to asi nemyslím s grafikou a fotkami úplně amatérsky. Nemůžu si však dovolit všechno ;-)

HimiX: U foťáku ti stačí kvalitní recenze a jediné - ošahat si tělo a ovladatelnost, na funkčnosti nic nezměníš a na výstupu taky ne, pokud nečteš amatérské recenze se špatnými objektivy. A u monitorů je to vlastně stejné - stačí testy, ohlasy a pak na prodejně zkusit ergonomii = jestli něco přímo nepřekonatelně nevadí (blikání, špatné podsvícení, jiné barvy, než je očekáváno). Je to sice obrazně řečeno, ale co chceš řešit více? Pokud nemáš dlouhodobé zkušenosti s lepšími panely, tak stejně nic nepoznáš/neoceníš (stejně to je u zvuku - sluchátek a repro) a prvotní "wow" efekt ti akorát stejně zkreslí skutečné poznatky o panelu... Alespoň to si myslím já ze zkušeností s audiem :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Popi 14. 12. 2011 18:20

Zkušenosti s Dell U2410 - první kus do zelena, druhý kus do zelena, třetí kus v pořádku. Ten monitor je fakt hodně kvalitní, ale je třeba najít ten správný kus - mělo by toho být dost na fórech.

Dobré je mít nějaký vzorový monitor, aby ten případný nádech byl porovnatelný, na první pohled to není vidět.

Naštěstí je u toho vynikající záruka, stačí jim zavolat na centrálu, UPS přiveze prakticky další den nový monitor a máte je možnost porovnat. Následně vrátíte starý zase jiným UPS, které si pro něj přijede.
..?
Popi
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 12. 2011 19:25

Lehký nádech do fialova nebo zelena = základní vlastnost technologie IPS, tedy žádná vada.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod HimiX 14. 12. 2011 22:25

Sherlock Holmes píše:
HimiX: U foťáku ti stačí kvalitní recenze a jediné - ošahat si tělo a ovladatelnost, na funkčnosti nic nezměníš a na výstupu taky ne, pokud nečteš amatérské recenze se špatnými objektivy. A u monitorů je to vlastně stejné - stačí testy, ohlasy a pak na prodejně zkusit ergonomii = jestli něco přímo nepřekonatelně nevadí (blikání, špatné podsvícení, jiné barvy, než je očekáváno). Je to sice obrazně řečeno, ale co chceš řešit více? Pokud nemáš dlouhodobé zkušenosti s lepšími panely, tak stejně nic nepoznáš/neoceníš (stejně to je u zvuku - sluchátek a repro) a prvotní "wow" efekt ti akorát stejně zkreslí skutečné poznatky o panelu... Alespoň to si myslím já ze zkušeností s audiem :-)

Presne tak... pisu to same co ty... proste na netu udelas urcitou selekci a pak se jdes mrknout do shopu mrknes na to a na tamto a koupis...
K recenzim... bohuzel ja mam pocit, ze vetsina recenzi / testu u nas je spis opsani tech. dat, vyzkouseni trech fotek doma v obyvaku a tim to konci... U fotaku ma naopak smysl, si vzit kartu a vycvaknout si na jednom miste stejnou fotku X stroji a ver tomu ty rozdily nejsou male...
U monitoru je to to same... Ergonomie? cemu rikas ergonomie u monitoru? jednou nastavis a frcis... Kazdopadne si myslim, ze pokud si nekdo kupuje monitor za vic penez nez je treba 5k tak stoji za to se na nej mrknout a mrknout i na konkurenci... Kazdemu se libi jine barvy, jiny barevny nadech atp...
HimiX
Junior

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 11:56

Sherlock Holmes - pokud to s tím foto myslíš vážně jak říkáš a dáváš do toho ty peníze tím spíš to má smysl jít do toho Eiza - ano potřebuješ profi grafiku ale to neznamená nutně desetitisíce - takový Quadro 400 stojí 2500,-
I kdybys vzal jen tu S radu coz je určeno na základní prohlížení fotek pořád na tom budeš líp - tam je prostě spousty rozdílů - třeba minimální jas je na úplně jiné úrovni kvalita podsvícení, vnitřní elektronika je úplně jinde, monitor se dá kvalitně nakalibrovat a už v základu je dost OK, automatická optimalizace jasu.... určitě se hodí záruka 5 let - panely sou výběrové
U monitoru ti recenze rozhodně nestačí - pokud máš cit na práci s foto/grafikou tak určitě ne - můžeš mít 5 stejných monitorů vedle sebe a každý je jiný - mimochodem to HP má pěkně rozhozenou červenou a mizerný podsvícení v dolním rohu. Monitor si musíš prohlídnout zjistit vadné pixely/subpixely - klidně bych si sebou vzal i lupu možná budeš vypadat blbě ale lepší chvilku vypadat jak maniak a vybrat panel co je OK než později litovat. Poznáš barevné podání a td. Několik let sem pracoval pro LG Philips na pozici zjištování vad obrazovek a ono jen takové to překouknutí očima odhalí většinu podstatných vad. Ale výběr je na tobě jen sem ti chtěl poradit. Jinak nevím cos myslel tou univerzálností ono i na Eizu se dají hrát hry, sledovat filmy, psát texty..... a jejich hodnoty odezvy jsou REALNE to jest když máš 6ms tak je máš v celém spektru přechodů a né jenom v 0-255 jako uvádějí jiní výrobci aby si nahonily tričko s 2-3ms ;)
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Popi 15. 12. 2011 14:21

Milan: Jasně lehký jo, ale aby ten displej byl v podstatě zelený snad není vlastnost, ale chyba ;)
..?
Popi
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 16:16

Michal Kus: Ty to pořád nechápeš :-) Neříkám, že taková varianta není schůdná, ale já DESKTOP používám pouze a jen pro hraní, případně konvertaci videí ke stříhání (trailery atd. jak bylo řečeno v prvním postu), takže tam by mi byla jakákoliv profi grafika k ničemu. Na zpracování fotek používám výhradně MacBook Pro 13" (mid 09) v kombinaci s Aperture, které pro Windows ani není a rozhodně nehodlám jenom kvůli tomu kupovat za 50kKč iMac (bral bych, ale nemám na to). Už tak mám problém nakonec sesmolit těch 12kKč a 16.5kKč za SX2262W je už opravdu za limitem, přece jen stále studuji a musím hledat ideál kompromisem ;-) Navíc můj MBP není výstupem z nejlepších, je to jen 13" s jinými střevy než v té době 15" a 17".

A S2243W bych nechtěl kvůli tomu, že je to "jen" 22 palců. Osobně bych uvítal 27 palců, ale právě kompromisem v rámci ceny/výkonu jsem snížil podmínky na 24 palců :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 18:01

Tak to se omlouvám já to pobral tak, že to foto by mělo být jako jeden z hlavních cílů - tedy mimochodem korektní zpracování fotek na notebooku to je něco jako noční můra.
Jinak i to SX co sem navrhoval je 22 ale ono jestli 22 nebo 24 není tak podstatný rozdíl spíš jde o rozlišení naopak díky 22 s vysokým rozlišením na foto získáš velice jemný rastr a v nízké ceně je to spíše výhoda jelikož to podsvícení je u menších panelů rovnoměrnější - 27 bych se v této ceně vyhnul z dálky. Pokud ti tedy nejde o nějaké ,,korektnější,, zobrazení a jde spíš o to mít placku na běžnou práci pak bych asi spíš ušetřil nějakou tu korunu - páč 12 je na kvalitní monitor málo a na domácí ,,kukátko,, zas zbytečně moc pokud řešíš finance. Osobně jsem tento panel ještě neviděl, ale recenze jsou celkem příznivé koukni se na kancelářský EV2335W-BK za 9500,- by to nemusela být špatná volba a něco málo bys ušetřil - ten jeden palec nepoznáš ;-)
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 18:43

Fotky jsou samozřejmě jedním z hlavních cílů, ale jen jedním, protože pracovně potřebuji monitor zase na korektní zobrazení her (tj. žádní duchové plížící se jak v PacManovi, často se mi pod ruku dostanou FPS :-) ), jindy zase na menší grafickou práci (web, případně nějaké plakáty). U her zase rád používám ovladač (u PC Xbox ovladač) a pěkně z dálky, případně s volantem taky chci dostatek místa za šasi volantu, takže proto se přikláním k velikostem 24-27" jako těm ideálním pro tento účel.

Holt je to plné kompromisů. Jinak ten EV2335W-BK - to je TN panel ne?

-- 15. 12. 2011 18:58 --

Koukám, že v těch popisech je solidní bordel - někde uvádějí TN, někde IPS (PLS), někde pro jistotu ani jedno z toho :D
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 19:47

Ne to EV2335W-BK je S-PLS panel je od samsungu - nová matrice, něco jako levné IPS.
Jinak zase velice perfektní regulace jasu je možné až na 2 cd/m2 kontrast 1000:1 ale v celém rozsahu jasů. Odezva 6ms v celém rozsahu - pokud hraješ hry on jedost rozdíl jestli ti výrobce udá 3ms při 0-255-0 a na třeba 120-180 to je klidně 12ms s tím už se ti nepochlubí ;) žádný duchy na těhlech panelech nechytneš klidně si to vyzkoušej - solidní prodejce ti panel klidně předvede což sem ti doporučoval.

-- 15. 12. 2011 19:55 --

Jinak si dost protiřečíš předtím si psal že fotky a grafiku ne a že to výhradně na notebooku teď zase že je to jeden z hlavních cílů.... v tom je dost rozdíl taky záleží čím a na jaké úrovni fotíš - pokud to sou fotky z kompaktu pořízené na pařbách asi nemá moc smysl se v tom víc štourat - pokud zrcadlovka s kvalitní optikou pak asi nemá cenu pořizovat nic jiného než profi panel a je lepší počkat a přišetřit. To si prostě musíš ujasnit - za první možnost bych se na to EV2335W podíval v showroomu eiza a v případě druhém bych pošetřil aspoň na to SX či CG223W nebo se podíval po NEC.
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 15. 12. 2011 20:19

Neprotiřečím, psal jsem, že je to jeden z hlavních cílů a tedy důvodů pro koupi nového monitoru, lepšího monitoru. Focení probíhá jinak z Nikonu D5000, zatím se seťákem 18-55mm (není úplně špatný). Na to Eizo se ještě podívám, ale na 20kKč bych nebyl schopen v současné době našetřit, mám i jiné výdaje akutnějšího rázu. Proto jsem stanovil alespoň reálnou částku, kterou jsem schopen investovat (a ta se nezmění ani za 4 měsíce, spíš naopak půjde níže) :)

Jen pochop, že pracovní zaměření je paradoxně na hry, hobby pak foto, audio a video. Kdyby to první nebylo, nezáleží mi na inputlagu a odezvě vlastně vůbec, ale pokud mám něco hodnotit a testovat, nesmím mít k tomu výrazné překážky, které by zkreslovaly výstup :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Kus 15. 12. 2011 22:16

Jasně, já nechápu co zkresluje výstup - nevšiml jsem si že by nějaký monitor co jsem ti navrhoval měl na hry nějaké horší parametry než to cos měl ve výběru máš tam monitory od 6 do 8ms mnou navrhované mají 6-7ms takže nechápu proč řešit to jestli ti na tom budou běhat hry - jasně že budou proč by neběhaly to se týkalo starších panelů s odezvou kolem 20-30ms a né dnešních panelů. Pokud máš pocit že ti později z těch peněz bude jen ubývat a jde tedy hlavně o to pracovní zaměření - teď moc nechápu jestli jsi profi hráč nebo se podílíš na vzniku her že to nazíváš ,,pracovní,, tak bych asi ušetřil zašel se kouknout na to EV2335W - možná i EV2333W což je zase cPVA panel porovnal si to třeba s SX řadou jestli bys v tom vůbec poznal rozdíl - tím se tě nechci dotknout ale sou lidi co v tom rozdíl nepoznaj - zašel se podívat na konkurenci a uvidíš. Asi bude lepší ušetřit ;)
Jinak pardon za OT - D5000 je na začátek celkem fajn jen setáčka bych vyměnil okamžitě za pořádný sklo - pevnej CZ by byl ideál ale to je asi mimo rozpočet nicméně i Nikon má dobrý pevný skla ;)
Michal Kus
Junior

Odeslat příspěvekod Sherlock Holmes 16. 12. 2011 17:36

S tím Eizem si mě docela vlepil brouka do hlavy - vypadá dobře. Jinak já hry recenzuji a občas testuji, takže proto se dívám na odezvy (neříkám, že to Eizo je tímto parametrem out, je na tom +- stejně jako ty ostatní z výběru).

OT: Seťák plánuji vyměnit taky, za pevné 50mm a ještě k tomu 55-300 (to asi první). Ale to časem, plánů je teď více: monitor, gramec, blesk a pak až skla, takže musím postupně šetřit :-)
Odměny si nežádám.
Sherlock Holmes
Kolemjdoucí