Domácí tiskárna do 2000,- Kč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Questionz 30. 7. 2012 14:36

Zdravím,
prosím o radu s nákupem tiskárny. Většinou budu používat pouze černou barvu. Co se týče technologie, tak je mi jasné, že za tuhle cenu žádný slušný laser nepořídím. Čeho se ale bojím u inkoustovek je zasychání inkoustu. Je problém když 3 týdny nic nevytisknu? A pokud ano, bude výhodnější podívat se po laserové tiskárně? Díky za rady.
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 31. 7. 2012 08:02

3 týdny nejsou problém, pokud se nebudeš snažit zasahovat do režimů tiskárny. Dnešní tiskárny se totiž samy chrání proti zaschnutí inkoustu. Jak ji ale odpojíš napájení, tak se tiskárna přestane chránit.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Questionz 31. 7. 2012 09:42

Předtím jsem měl Epson Stylus SX 105 a při nečinnosti jsem jí vždycky vypínal (ale připojená do sítě byla neustále). Kauždou chvíli jsem u ní čistil trysky. A občas to ani nepomohlo...
Naposledy upravil Questionz dne 31. 7. 2012 09:45, celkově upraveno 1
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 7. 2012 09:44

Questionz píše:při nečinnosti jsem jí vždycky vypínal

Zbytečnost.
Každá moderní tiskárna má zabudované šetřící režimy se spotřebou v idle < 1 W.
Pokud je zapojena do UPS, nemá smysl vypínat ani při bouřce.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Questionz 31. 7. 2012 09:47

No, vypínal jsem jí, protože mě světlo diody v noci rušilo. Netušil jsem že to může znehodnotit náplně.
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod HawkeyCZ 31. 7. 2012 10:35

Pokud nutně nepotřebuješ barevný tisk, tak jednoznačně doporučuji laserovku. Zbavíš se tím potíží se zasychajícími inkousty ( nebo naopak s neustále prázdnými inkousty - po čištění trysek).
V ceně laserovek bývá toner na 500-1000 stran, což srovná vyšší cenu oproti inkoustovce.
Pokud chceš šetřit na provozu, tak s neoriginálními tonery je méně potíží než s neoriginálními inkousty.
Do 2000 lze sehnat několik laserovek (Xerox, Epson, Brother, Samsung), o něco dráž vyjde HP (výhoda - velký výběr neoriginálních tonerů).
Pokud chceš multifunkci tak musíš na stejný model cca 1000 korun přidat.
HawkeyCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Questionz 31. 7. 2012 12:12

Multifunkci nepotřebuju, ale barvy ano. Našel jsem tuhle laserovku: http://www.alza.cz/canon-i-sensys-lbp70 ... 267317.htm
Za tu cenu to asi nebude nic moc, že? Z inkoustovek jsem podle heuréky vybral tuhle:
http://www.alza.cz/canon-pixma-ip4950-d258031.htm
Pokud by s tou laserovkou byl tisk výhodnější, tak bych těch osm stovek možná i přidal.
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod HawkeyCZ 1. 8. 2012 08:37

Canon 7018 je jako většina levných laserovek tzv. 4-průchodová (pozná se podle cca 4x pomalejšího barevného tisku). Tyto tiskárny rychleji podléhají mechanickému opotřebení, oproti tiskárnám, které umí potisknout 4 barvy na jeden průchod papíru. Ale v domácnosti to snad pár let vydrží, pořád lepší řešení než inkoust.

Pokud bych měl doporučit barevnou laserovku (1-průchodovou), tak buď Xerox 6000 / 6010 nebo Epson C1700 / 1750 (nikoliv c1600). Ceny jsou podobné - Xerox, je trochu dražší, Epson levnější. Náklady na tisk naopak. Alternativních tonerů zatím moc není (pokud vůbec jsou).
HawkeyCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 8. 2012 08:39

Podívej se, kolik stojí nový toner do toho Canonu => 1 Kč / stránku. To je dost...
Kupovat levnou fototiskárnu na tisk černou barvou (nepředpokládám tisk černobílých fotografií), je dost mimo.

Takže co potřebuješ je kancelářská tiskárna. Teď se jen musíš rozhodnout, jestli koupíš inkoustovku nebo laser. Inkoustovka bude mít výrazně levnější tisk (méně než 0,3 Kč / stránku).
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Questionz 1. 8. 2012 09:40

Tak v tom případě jednoznačně inkoust. Ale nevím, jak mám poznat kancelářskou tiskárnu, všechny tam mají popisek 'fototiskárna'.
(mimochodem, předpokládám, že u té tiskárny se nebude vyskytovat to samé jako u mé bývalé Epsonky, a to je to, že když dojde jedna barva, nelze tisknout vůbec)
Ten Canon Pixma iP4950 je teda mimo?
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod luk.prikryl 1. 8. 2012 10:00

Ano i tahle tiskarna prestane uplne tisknout a skenovat pokud dojde jedna barva.
luk.prikryl
Junior

Odeslat příspěvekod HawkeyCZ 1. 8. 2012 10:12

Ani kvůli nákladům bych neupřednostňoval levnou (do 3000) inkoustovku. Na papíru to sice vypadá, že vytisknout stránku třeba za 0,33Kč (a takových je málo). Jenže to je v ideálním případě (nebo když budete tisknout dle ISO norem). V praxi ale při méně častém používání inkoustovka čištěním vyplácání 1/3 inkoustu a další 1/3 stejně vyhodíte protože zaschne.

Když už tedy inkoustovku, tak opravdu kancelářskou s velmi levným tiskem - HP 8000/ 8100 nebo Epson WorkForce.

Pro porovnání
- dříve zmíněná inkoustovka Canon ip4950 - černý inkoust na 340 stran za cca 300,-
- mnou doporučená barevná laserovka Xerox 6000 - černý toner na 2000 stran za cca 1300,-
- kancelářská inkoustovka HP 8000 - černý inkoust na 2200 stran za necelých 700,-.

U inkoustovek je to teoretická hodnota (nutno inkoust vytisknout dříve než se vyplýtvá nebo zaschne) u laserovek to sedí bez ohledu na to jak často se tiskne (záleží tedy jen % pokrytí).

P.S. Ještě k těm HP 8000 nebo Epson WorkForce. Oni se opravdu vyplatí - ale jen při častém tisku. Spočítejte si jak dlouho by vám ten černý inkoust měl vydržet při třeba 50 str/měsíčně? Kolikrát za tu dobu se pročistí (nebo zaschne)? Navíc má životnost cca 2 roky, pak klidně tiskárna zahlásí, že se musí vyměnit.
HawkeyCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Questionz 1. 8. 2012 10:40

No, ten Xerox Phaser 6000VB vypadá dobře... pokud těm tonerům opravdu nevadí, že v té tiskárně budou třeba rok (a pokud udávaný počet stránek je pravdivý), tak by to mohl být vítěz...
Questionz
Junior

Odeslat příspěvekod HawkeyCZ 1. 8. 2012 13:10

Tonery vydrží dlouho. Nechci tvrdit, že neomezeně - ale například můj kolega když měnil toner v domácí tiskárně, tak se divil že mu předchozí toner vydržel snad 7 let.
Snad v nových tiskárnách není nějaké časově spínané *****ítko, které tu životnost uměle utne...
HawkeyCZ
Kolemjdoucí