monitor pro citlivé oči

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nameless1 23. 10. 2012 16:13

Dovolím si přidat svoje postřehy, co funguje na moje oči a myslím si, že je to ta správná finta i pro mnohé jiné. Kromě blikání (to většinou dnes není problém, ano podsvícení bliká, ale na rozdíl od starých CRT na pohodových hodnotách) je to před vším ostatním správné nastavení jasu a KONTRASTU. Vypněte dynamický kontrast, snižte jas, abyste obraz dobře viděla a ZKUSTE SNÍŽIT kontrast, abyste měla bílou i černou jako mírně našedlou.
A možná naopak paradoxně budete potřebovat zaplatit méně. I když pokud je monitor špatný a má špatné úhly a nejvyšší jasy ořezává, je to také nepříjemné, tomu se snažte vyhnout, takže sice nějaké levné IPS nemusí zaškodit, to netvrdím, je fajn, ale ani vůbec nemusí být nutné.
nameless1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Uzivatel 23. 10. 2012 23:00

Trpím podobným problémem, dle vyšetření očního lékaře vše OK přesto mě požívání monitoru přináší značné nepohodlí přecházející v bolesti hlavy a očí. Snad na to údajně může mít vliv i nějaký problém s krční páteří, nicméně, vyzkoušel jsem spousty různých nastavení monitoru, různé způsoby podsvětlení, různé typy panelů, různé cenové relace, aby zjistil ze mě nepomůže monitor ani ze zlata, protože je to u všech stejné. Nakonec jsem to vyřešil velmi jednoduše - zakoupením vcelku levných slunečních brýlí, které požívám při práci s PC a je po problémech.
Uzivatel
Junior

Odeslat příspěvekod xeerf 23. 10. 2012 23:16

Také jsem nedávno vybíral monitor a jedno z hlavních kritérií byla vysoká frekvence podsvícení, aby při nízkém jasu neblikal. Nakonec jsem na základě recenzí a uživatelských zkušeností vzal HP ZR2440w. Doporučuji se na něj podívat, jestli by vás nezaujal.
xeerf
Junior

Odeslat příspěvekod Wolfheart 24. 10. 2012 06:57

Pokud máš Windows 7, tak problém (imho tvoje chyba) s malým písmemm je v tom, že rozlišení je příliš velké na malou plochu. Tyhle FullHD placky nejsou vysoké ani jako stará dobrá 19" kráva s rozlišení 1280x1024! Ale lze to pořešit elegantně Ovládací panely\Všechny položky Ovládacích panelů\Zobrazení.

Také si myslím, že pracovat jen u lampičky, která bude asi nevhodně umístěná bude velmi špatné. Zkus se zeptat u očního nebo v prodejně. Problém je kontrast svítícího světlého monitoru a tmavé zdi zda resp. okolo monitoru.

Také je možné, že máš zvolenou moc studenou teplotu barev.

Můžeš zkusit dosáhnout něčeho obdobného.
http://i.imgur.com/Oerua.jpg
Wolfheart
Junior

Odeslat příspěvekod klamo 24. 10. 2012 17:59

Děkuji všem za reakce. Asi se do té Prahy nakonec vydám, to bude zase něco...:] Jen se právě obávám, že po 10 minutách nic nepoznám..

Manipulovat jsem zkoušela vším, barvami, jasem, kontrastem; dynam. kontrast prý ani vypnout nejde:
http://www.svethardware.cz/art_doc-69CA ... 63CB6.html

Ty sluneční brýle mě už taky napadly, jenže pak zas bych neviděla na klávesnici, do papírů atd. - navíc mám dioptrické.
Filtry na obrazovku se asi vůbec nevyrábí, my jsme kdysi měli jeden na starém CRT.
klamo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 10. 2012 19:29

Dynamický kontrast má smysl pouze a jedině ve filmovém monitoru/TV.
Pro práci/hry apod. běžné počítačové účely = naprosto nepoužitelná/škodlivá funkce.
=> nikdy nekupuj počítačový monitor, který je vybaven touto funkcí a ještě k tomu ji nelze vypnout!
Milan
Milanr1
Pokročilý

Předchozí stránka