Výběr 24-27" monitoru s nízkým minimálním jasem do 20tkč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MDP 8. 9. 2013 21:46

Zdravím,

rád bych si nechal poradit s monitorem. Díky poškození očních nervů, mám extrémní citlivost na světlo. Postupně se to bohužel zhoršuje a tak monitory měním v tomto směru. Měl jsem LG e-IPS 22" , min. jas kolem 90cd/m2. To se pro mě už před lety stalo nepoužitelné na více než 5 minut práce. Ted mám Dell U2412M který mám stažený na minimum, což je kolem 33cd/m2. Doplňuji, že PWM regulace mi nevadí, vadí jas. Jenže i to začíná být až moc. Protože mě práce na PC živí, musím si zajistit lepší. Takže je něco vhodného v rozměru 24" 1920x1200 nebo 27" 2560x1440, co bude schopné jít níže? Třeba až na jednotky cd/m2? jsem ochoten investovat cca 20 000kč. Děkuji moc pokud se v tom někdo vyznáte. O barvy mi nejde vůbec, pracuji jen s textem, barevná věrnost je mi tedy úplně nanic.

Děkuji

můj favorit je zatím Eizo EcoView EV2736WFS, kde dle EHW jde stáhnout na cca 3cd/m2 což se mi zdá u IPS až podezřele malá hodnota...
MDP
Junior

Odeslat příspěvekod x-rated 9. 9. 2013 00:42

jestli ti nevadí pwm, pak solidní volba je třeba Eizo EcoView EV2736WFS za 17 :)
http://extrahardware.cnews.cz/recenze/e ... megapixely
http://lcd-monitory.heureka.cz/eizo-ev2736wfs/
Dell UP2715K 27" AH-IPS 5120x2880 • Asus Maximus VIII Gene • Intel Core i7-7700K @ 5 GHz • Corsair Vengeance @ 3,6 GHz, 32 GB • Samsung 960 Pro - 1 TB • Creative SoundBlaster X-Fi Titanium HD • MSI GTX 1080 Ti Gaming X @ 2/11 GHz
x-rated
Junior

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 9. 2013 00:49

Jestli je monitor IPS, PVA nebo TN s minimálním jasem nijak nesouvisí. V Praze má Eizo předváděcí prodejnu, tak je možné shlédnout ty 3cd na vlastní oči.
fff
Flor.cz
Junior

Odeslat příspěvekod sirius1983 16. 9. 2013 12:50

Nevím jaké má Eizo EcoView EV2736WFS naměřené minimální hodnoty jasu, ale nedávno jsem na něj byl podívat na vlastní oči a musím říci, že minimální jas byl opravdu hodně nízký, pro mě téměř již nečitelný. Než hodnoty měření bude ale důležitější aby tazatel monitor shlédnul na vlastní oči. Jak již bylo řečeno, Eizo mám v Praze showroom, jinde na něj asi člověk těžko narazí.
sirius1983
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 9. 2013 13:46

MDP píše:Eizo EcoView EV2736WFS, kde dle EHW jde stáhnout na cca 3cd/m2 což se mi zdá u IPS až podezřele malá hodnota...

= korektní ověřená hodnota, nejen u tohoto monitoru.
Všechny typy monitorů od EIZO vynikají nízkým minimálním jasem.
MDP píše:mám extrémní citlivost na světlo

Nejsi sám. Vítej do klubu. ;-)
MDP píše:Eizo EcoView EV2736WFS

Osobně mě při práci u IPS rychle začnou pálit oči i při nastaveném jasu na nulu: nemohu Ti s dobrým svědomím doporučit.
Pokud hledíš na monitor vždy kolmo a nepracuješ s bitmapovou grafikou, mrkni se na TN panely, např.:
EIZO FlexScan EV2416WFS
NEC MultiSync EA243WM
(Pro bitmapovou grafiku a korektní barvy slouží panely PVA.)
Nebo dražší, ale ~ univerzální panel PLS:
24" Samsung SyncMaster S24A850DW
27" Samsung SyncMaster S27B970D
Tyto typy panelů poskytují jemné, až něžné a hlavně nepálivé zobrazení.
Důležité je používat k tomu kvalitní profi VGA (např. Matrox, ne blikátka od nVidie).
Pro čtení textu stačí ovšem téměř každý IGP (AMD/Intel/VIA/...)

Hlavně pak vybraný typ vyzkoušet osobně:
sirius1983 píše: důležitější aby tazatel monitor shlédnul na vlastní oči.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 9. 2013 21:35

Ještě to zde nepadlo, hodně lidí to odsuzuje, ale mě osobně i mým známým to hodně pomohlo a ulevilo očím. Jedná se o utilitku/prográmek F.lux http://justgetflux.com/
Pokud nemusíš dělat s grafikou, tak ideální volba. Sice napoprvé trochu nezvyk, ale po pár minutách si zvykneš a tvé oči si přivyknou a bude ti to připadat úplně normální.
No je to zdarma, tak za zkoušku to snad stojí ne?
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod marts 21. 9. 2013 16:46

Tak si říkám, jestli by v případě očí příliš citlivých na jas, nebylo lepší pracovat ve slunečních brýlích.

Pokud ovšem máte dostatečně zatemňené pracoviště, tak je samozřejmě vhodnější jít po monitoru s nízkým jasem.

(Osobně se mi lépe pracuje v rovnoměrně nasvětlené místnosti, než potmě anebo s osvětlením nějakou lampičkou.)
marts
Junior

Odeslat příspěvekod MDP 4. 10. 2013 23:17

Tak po 3 týdenní zkušenosti s dvojicí monitoru Eizo EV2416WSF-BK musím říct, že jsou to dobře investované peníze. Obraz je o moc příjemnější než na Dell 2412M a moc si pochvaluji i F.lux a nechápu, jak jsem bez toho mohl žít.

Díky za pomoc a informace.
MDP
Junior