Monitor na grafiku

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hornster 11. 9. 2014 13:20

Čau zvažuji monitor na grafiku, doma již mám Dell U2412 a zvažuji k němu další.
Docela se mě líbí Dell U2413 za cca 12k, ale nevím jestli není lepší koupit kal. sondu (spider4 nebo xRite za cca 5k) a k tomu další U2412 (pak by to místo 12 bylo za cca 10k)

nebo myslíte, že bude lepší nějaký jiný kvalitnější monitor?

jde mě hlavně o věrnost barev na display, tiskoviny nedělám (jen výjimečně)
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 9. 2014 13:32

Oba vybrané typy = IPS => na věrné barvy zapomeň.* :-)
Co s tím?
Ke stávajícímu
Hornster píše: Dell U2412

totožný.

---
* Bez ohledu na typ kalibrace.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hornster 11. 9. 2014 14:19

vždycky sem žil v domnění, že IPS stačí a že to udává rozdíl delta e, což je u toho levnějšího delu zhruba 3,2 (průměrná, top je 8) před kalibrací a po 0,2(a top 1,1)
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Genie 11. 9. 2014 15:34

Jistě že IPS stačí, ale to někteří místní guruové asi nepřekousnou. Dnes i EIZO používá u svých profesionálních monitorů IPS panely, ale zde se na ně plive.

Nicméně právě U2412 není úplně idealní panel pro grafiku, která tě má živit - hlavně proto, že používá pouze 6-bit barvy a dithering. V tomhle byla podstatně lepší U2410 (a dražsí). Sám používám U2412 jako náhledový monitor, pokud máš v plánu dual konfiguraci, klidně kup cokoli - já sám mám jako primární 27".

Případně nech někým nakalibrovat.
Žijeme jen jednou. Až se v životě za sebou otočím, možná si řeknu, že bych některé věci udělal jinak, ale ničeho nebudu litovat.
Genie
Junior

Odeslat příspěvekod Hornster 11. 9. 2014 17:26

jj právě chci duál, ale říkám si jestli se víc vyplatí stejný monitor a kalibrovat nebo dražší (a taky samozřejmě kalibrovat :D ), ale jestli po kalibraci nevyjde levnější dell skoro nastejno jako dražší dell (po kalibraci by měli mít papírově skoro stejné vlastnosti)
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 9. 2014 17:29

Jsou lidi co ti udělají kalibraci za láhev něčeho dobrého :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Hornster 11. 9. 2014 17:41

jj vím, taky bych je rád poznal :D , ale v okolí nemůžu nikoho najít, ale řikal jsem si, že 4k za sondu zase zkusím obětovat (četl jsem, že stejně se musí kalibrovat zhruba 3 měsíce i když u těhle IPS by to mělo bejt stálejší)
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 11. 9. 2014 17:43

Ty, u LED nevim, čéče, nicméně u CCFL to platilo minimálně z toho důvodu, že se časem CCFL degradují.
alfah4ns
Ex-moderátor