Nahrada za 24" BenQ RL2455HM, fullHD hrani

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod plesgo 4. 2. 2017 19:21

Zdravim,

prosim o radu za nahradu vyse zmineneho monitoru. Pujde z domu. Subjektivne citim, ze mi nedela dobre na oci.
Hraji hlavne za tmy. Jinou cinnost na PC nevykonavam. Slouzi V 99 % hlavne k hrani. Vzdalenost od monitoru je cca 1 m. (plus, minus)

KineCZek jednomu z tazatelu doporucoval BenQ GW2470. Mne se libi take.

1) Je v techto monitorech vyrazny rozdil v kvalite zobrazovani? Setri GW2470H vice oci?
2) Je fullHD rozliseni na pripadne 27'' prilis hranate? Jakou pripadne 27'', prosim?

S rozpoctem bych se rad pohyboval v pripade 24'' do 6 000 Kc, 27'' 8 000 Kc. Pokud ale poradite bombu s mirnym navysenim rozpoctu, pak si necham rad poradit;)

Predem dekuji za cas, ktery mi venujete.
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2017 22:55

TN nelze s VA vůbec srovnávat...Obrazově je VA úplně někde jinde, jak po stránce barev, tak pozorovací úhly.
Nemohu sloužit ale v hodnocení panelů pro rychlé akční hry, nehraju je, nevím tedy, jak je co dneska rychlé...

A jinak jsem si jistý, že tě tady za nějaký čas máme s podobným dotazem znovu, protože u tebe není hlavním problémem to LCD.
Základem je každé LCD si správně nastavit - jas, kontrast, gamma, s ohledem na okolní světelné podmínky. Koukat do LCD potmě je prostě krávovina a nadměrně namáhat oči bude každý.
Jinak koukej samozřejmě po LCD bez PWM...(neboli flicker-free)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod plesgo 5. 2. 2017 09:35

Dekuji Ti za odpoved a rady.

Potme hraju schvalne. Kdybych rozsvitil, tak bych budil dceru ze spani. Tohle by se ale melo vyresit v blizke budoucnosti, kdy dojde k presunu dcery ke druhe dcere do jineho pokoje.

Souhlasim s Tebou, ze hlavni problem je asi nastaveni LCD. Proto jsem prohledal net a na Redditu jsem nasel toho nastaveni:

Picture mode: Gamer 1
Brightness: 70
Contrast: 50
Sharpness: 1
Black eQualizer: 0
Color Temperature: Red 97 Green 98 Blue 97
Reset Color: No
AMA: High
Instant Mode: On
Senseye Demo: Off
Dynamic Contrast: 0
Overscan: Off
Display Mode: Full
HDMI RGB PC Range: 16-235

Velmi by mi pomohlo, kdyby si tohoto tematu vsiml nekdo, kdo dany monitor ma a rekl. Tohle nastaveni je *****, musis to mit takhle a nebo tohle je v pohode. Celkove to dopadlo tak, ze jsem vyrazne ubral na brightness, ubral contrast, snizil sharpness, vypnul black equalizer, upravil barvy.

Oficialne RL2455 flicker-free ma, ale mozna nejakou starsi verzi/revizi (jestli neco takoveho je).

GW2470: KineCZek tenhle doporucoval k herni sestave, takze by na hry nemusela byt spatna. Uz tady po foru brouzdam delsi dobu, takze mu verim :))

Zvolil jsem postup nasledujici:
1) Tlumene svetlo v mistnosti, zmena nastaveni stavajiciho mohitoru
2) Pokud by to nepomohlo, pak poridim jine zobrazovadlo s modernejsi technologii nez je TN.

Dava to smysl, nebo mam prejit rovnou k bodu dva? Myslim, ze za 2 000 bych to TNko prodal. Pak by porizeni noveho monitoru nebyla takova raketa.

Jeste jednou diky za cas.
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 5. 2. 2017 09:53

Brightness 70 - to jako 70 ze 100? Jestli se na to se koukáš po tmě, tak se nedivím, že tě z toho bolí oči :D Každého by bolely oči z koukání se přímo do žárovky. Tady je rada jasná - jas a kontrast na minimum, případně snížit softwarově (F.lux, Pangobright etc.).
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod plesgo 5. 2. 2017 10:26

Na 100 jsem to nemel;)
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 2. 2017 15:29

Jako dívej, já bych sám doma TN nechtěl, i u těch her bych chtěl mít hezký obraz,s pěknýma barvičkama atd.
Ale nejdříve si vyřeš okolí a nauč se správně nastavit panel, pak až uvažuj o výměně, klidně i jen z rozežranosti - viz první věta.

Tlumené světlo určitě, alespoň něco. Já vždycky razil to, že pro práci v noci / za umělého světla je ideální, když je bílá a kontrast cca na stejné úrovni, jako vytisklý text na bílé A4. Ale pokud je světla málo, už se toho samozřejmě držet nemůžeš.

Takže bych to zkusil takto:
1. hoď si na obrazovku čistě bílou plochu a snižuj jas, až dokud ta intenzita nebude příjemná.
2. pohrej si s kontratsem, abys byl schopen rozeznat celé spektrum bar. pásů, ideálně každou barvu zvlášť
http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php
(u TN může být trochu problém, ale snaž se o co nej kompromis)
3. uprav gamma pro každou barvu zvlášť, abys neměl barvy zbytečně přepálené - častý jev default nastavení nekvalitních monitorů, aby to vypadalo více "cool". ideální hodnota gamma je 2.2
http://www.lagom.nl/lcd-test/gamma_calibration.php
tzn. aby ti ty jednotlivé barevné sloupečky okolo toho 2.2 jakoby "splývaly"

Ideálně, pokud LCD umožňuje, mít více nastavených profilů, jeden na den, druhý na večery.
Některé věci, může se stát, nepůjdou nastavit na LCD, ale budeš muset sáhnout do nastavení GPU.

Samozřejmě, můžeš ještě dále použít další SW řešení, jako F.lux, viz worrapS, ale to se dle mne hodí zejména na kancelářskou práci, kdy hodně koukáš do světlého.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod plesgo 5. 2. 2017 19:00

Dekuji za pomoc, vazim si toho. Vyzkousim a uvidim (nebo ne:))
plesgo
Junior