Monitor 27 / 144 hz / IPS

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod yamamoto 11. 3. 2019 21:56

takže ty jsi nakonec objednal AOC? pokud máš doma, poděl se o zkušenosti :) a z čeho valstně přecházíš? taky z IPS? údajně je 27 1440p mnohem lepší na kvalitu obrazu, než 1080p na 24. ale jak to si ověřit, nevím... protože koukat na video o tom, jak ten monitor vypadá krásně na TNku asi není nejlepší volba :D

TN a IPS bude rozdíl (doufám) třeba jsem si zapl na TV to samé video a sice to nemám vedle sebe, nicméně nejvíce pozoruju color banding a ten je sice i na IPS (nicméně je asi rozdíl sledovat youtube 1080p video na 55 obrazovce a na 24, takže kdyby to byl original tak to bude lepsi). Nejhorší je, jak si toho začnu všímat :D ani jsem si kdysi nevšiml že jsem to měl i na starém monitoru (kde to bylo ale trošku lepší). a teď to vidím všude a hlavně i na IPS televizi, kde bych si toho taky normálně nevšiml

to AOC taky není žádná sláva, ale asi nejlepší volba, nebo počkat na LG, ale zase bůh ví, jak to bude a kdy hlavně vyjde. nicméně bude asi lepší, než tyto starší panely, není možné, že 4 roky nás nikam neposunuly.
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod karel88l 11. 3. 2019 22:37

Ten AOC mam uz dva tejdny,psal jsem tu ze ho mam.Pred tim jsem mel posledni monitor 32" QHD VA (ted vim ze to byl omyl) a jeste predtim nekolik IPS monitoru,ale jen 60Hz,jo vlastne mezi nima byl PLS Qnix 2710 ten sel pretaktovat na nejakych 96Hz.Ja TN monitor nastesti nikdy nemel :D

27" QHD ma mensi velikost obrazoveho bodu nez 24" FHD,takze to bude vypadat lip,lepsi
ostrost.

Dobra stranka s porovnanim snad vsech soucasnych hernich monitoru: http://bestmonitorsbyncx.createaforum.c ... -monitors/

AOC AG271QG lidi na internetu podle hodnoceni oznacuji za soucasny nejlepsi 27" QHD IPS g-sync monitor.
BLB ani glow mi nevadi (skoro neni videt),jediny co mi vadi je homogenita barev (ve hrach to samozrejme nepoznas),ale nedelam 2D grafiku tak mi az to tak nevadi,ale na bily plose treba v prohlizeci je to videt,v praci jsem koukal na nejakej DELL a ten je na tom lip.Tyhle "herni" monitory maji obraz na urovni kancelarskych monitoru za 5k cca,ten priplatek za 144Hz je brutalni,ale nic lepsiho neni,nemas na vyber.
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod Sonnyxyz 12. 3. 2019 19:03

Co ti vadilo na 32QHD VA? Však v hustotě pixelu je 32 QHD stejně jako 24 FHD. Mám tu 25 LG s rozlišením 2560x1080. Ted pokukuju po něčem větším a rád bych nudli, ale ceny 22+ jsou šílený. Takže už mě napadlo i 32 QHD ale to bylo neskutečně vysoký co jsem před tím seděl v alze.
Sonnyxyz
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 12. 3. 2019 19:03

tak mi ještě pověz, jestli jsi spokojený a zda to stálo za ty prachy :D. AOC dobrý model? nevidíš ghosting, overshot nebo třeba graining/glare z antireflexniho povrchu? Barvy píšeš, že jsou takové... no TN barvy to určitě nejsou. Popravdě se mi to kupovat nechce a rozhodnu se během týdne (věřím že jen co to koupim vyjdou ty LG a budou lepší a za stejnou cenu nebo levnější :D). stále mi to příjde za 17 500 moc kompromisů
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod karel88l 12. 3. 2019 19:44

Jestli mas 25" QHD tak mas ppi 117 na 32" QHD mas ppi jen 92,no rozhodne muzu rict ze QHD vypada lip na 27" nez na 32",ale zit se s tim da i kdyz 4k by byl asi ideal.Jednou bych chtel plochy 32" IPS 4k aspon 144Hz,to si asi jeste pockam :D 32" je podle me max. uhlopricka,pokud ten monitor mas na stole a stejne od toho musis sedet aspon 80cm daleko.
Vadilo mi hlavne to zesednuti kdyz se proste vyklonis tak ti sedne cela plocha,proste jako u TN
i kdyz tam je to jeste vetsi,pro me daleko horsi nez glow u IPSek,kteryho si skoro nevsimnu,navic u VA typicky "washed out" vybledly barvy.
Kdyz to srovnam s tim AOC tak samozrejme nejvetsi rozdil rychlost to byl wow efekt (ted uz nikdy nebudu moct mit 60Hz/pomalej monitor :() jako i na tom 60Hz VA se daji hrat singleplayerovky,i nektery multiplayer FPSka treba,ale kdyz jsem na tom AOCcku pustil Rising Storm 2,tak jsem myslel ze cheatuju :D ,pred tim jsem tam dostaval strasne na pr*el,proto jsem to taky pred tim nehral,rozdil mezi 60 a 140 Hz obrovsky a je to samozrejme videt i na plose 60Hz monitor ted na me pusobi jako zalagovany,proste hnus i kdyz me ten prechod na novy monitor vysel dost draho a ten neovy ma treba i v nekterych parametrech horsi obraz tak tohle se vyplatilo.

Hele,Yamamoto v podstate jedinej smysluplnej vyber u nas je Gigabyte AD27QD a AOC AG271QG,nad nicem jinym nema v tyhle kategorii smysl uvazovat.

Gigabyte + wide gamut
AOC + odezva,asi bych ti doporucil,vzhledem k tomu zes tu psal ze mas rychly TNko ten AOC ten se tomu TNku v rychlosti bude blizit vic,navic rozdil barev IPS oproti TN bude sok pro tebe si myslim :D Ten wide gamut by me tak netrapil.
Hele,odlesky tam nevidim,ale to zalezi jaky mas osvetleni v mistnosti,ja jsem primo chtel monitor lightmatte/semi glossy a klidne bych bral i leskly jako zrcadlo :D ,protoze takove monitory maji nejlepsi ostrost obrazu i barvam to pomuze a uz jsem jednou takovy mel (NEC 20WGX2PRO)

Jo a nejhorsi coating na monitoru co existuje je Anti glare 3H ("grainy" a horsi ostrost,samozrejme zase daleko mene odlesku),co jsem tak cetl v diskuzich tak vetsina lidi preferuje neco jako glossy/semi glossy prave proto ze to zlepsuje ostrost.
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 13. 3. 2019 20:31

Souhlasím, 144hz je rozdíl, zkoušel jsem, co to udělá v overwatch, když si dám 60 fps a myslel jsem, že se mi hra seká (tz. jako mít 45 fps na 60hz monitoru). v singleplayeru to tak nevnímám, ba naopak někde, kde to jde, si snížím třeba na 80 hz framecap, abych ulehčil grafice a pohoda.
Co G-sync? poznal jsi rozdíl?

zkusím objednat dnes a v pátek/sobotu vyzvednout, snad bude dobrý kus. v nejhorším případě pojedu vrátit ještě ten víkend a budu čekat na nový
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod karel88l 13. 3. 2019 22:14

Ja ted hraju hry kde mi to dava tech 140 FPS,takze tam by to trhani obrazu asi nebylo moc videt i bez g-syncu,samozrejme rozdil bez syncu/se syncem videt je (to trhani) ale pri tech vysokejch fps se na to tolik nesoustredis,spis vetsi rozdil bude videt pri tech nizsich frekvencich.
Jak ses ptal na ten overshoot,tak podle testu (tft central) ho tyhle monitory nemaji zadny nebo uplne minimalni,ghosting jsem si nevsiml,ULMB jsem zkousel,ale rozdil vnimam jen kdyz se na to soustredim,takze ho nepouzivam (stejne to asi neni dobry na oci),samozrejme tenhle monitor (AG271QG) je pomalejsi nez 240Hz TN monitory,ale i tak je to nejrychlejsi IPS monitor co je k dostani.
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod -PavelU 14. 3. 2019 16:22

Aourus monitor mám od středy doma. Zesvětlený mi nepřijde, barvy jsou ok. Mrtvé pixely má, ale je to snesitelné. Ty vlastnosti černé barvy a černa obecně, není to tak hrozné. Samozřejmě to tam také mám. V tomhle je výhoda VA panelů, černá bude černá a těm zesvětlujícím plochám se vyhnete. Mám to zapojeno přes HDMI 2.0, 144 Hz jede i bez G-Sync/FreeSync. Zlepšení proti předešlému monitoru pozoruji.

Testováno zatím jen v modnutém Far Cry 2. Plynulost 70-100 FPS. Barvy ok. Dále Dishonored 1, též modnutá grafika. To mi jde dost málo snímků, ale není to zběsilá střílečka. V některých starých hrách jsem v nativním rozlišení a Hz uspěl, ale bylo třeba stáhnout neofiko patch. V Dishnored jsem zkoušel pasáže s černou barvou a stíny, jevilo se to dobré. Nějaký SweetFX tam mám.

Wolfenstein 3D, Wolf4SDl port, umí 2560x1440 též :) Novější hry nějaké mám, ale nezkoušeny. Na monitoru budu i pouštět filmová blu-ray v počítači.

I na mém kusu je datum Dec 2018. Ty dodávky z Asie ale váznou. Ergonomie stojanu je pěkná. Má to nahoře skvělý držák. Je to dobře polohovatelné. No, a jestliže nic novějšího zatím u nás není, tak určo dobrá koupě.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karel88l 14. 3. 2019 16:29

Vetsinou lidi davaji na internet preexponovany fotky toho blb a glow,v realu to nevypada tak hrozne.

Pokud mas nejake vadne pixely okamzite bych ho vratil a vymenil za jiny kus,snizuje to pak cenu a hur se to prodava kdybys to chtel nekdy prodat.
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 14. 3. 2019 17:14

Pavle, díky za zkušenost ale nějak mi to nedává moc přidanou hodnotu. Vesměs jsi napsal, že na tom hraješ hry přes HDMI a že quality control stojí za nic i u těchto monitorů.

S čím to prosím porovnáváš? Předešlý monitor je např. AG271QC a nebo tvůj, který nevím, jaký je?

Aorus má 95% DCI-P3,HDR 400 (meh) a 8+2 fcr barvičky (ale 10bit jede jen na 120hz). zajímalo by mě, jestli je poznat rozdíl. v sobotu jedu do Ostravy se kouknout, jestli někde na prodejně nebude nějaký kus na kouknutí (ale starší AOC model, aorus mít nebudou)

Já si raději připlatím ty 2 000 za rychlejší panel s GSYNC než vcelku předražený aorus. navíc je stále všude nedostupný, tak nevím, jak to budeš mít s případnou reklamací, jestli si musíš počkat další dny/týdny, než přijedou nové nebo ne.

můžeš zkusit 8 bit a 10bit, jestli jde poznat rozdíl?
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod -PavelU 14. 3. 2019 17:45

Asi bude nutné aktualizovat graf. drivery. Já mám rok staré. Ale mně to stačí, i když nevyužiji plně možností dotyčného modelu.

Samsung S24C750P - Měl jsem pět let (Prosinec 2013 - Prosinec 2018). Jednoho dne z ničeho nic prostě zhasnul.

Lenovo L22e-20 Gaming - Mám od 8. 1. 2019. Za 2590,- Kč, ale jak vidno, dají se v té cenovce pořídit lepší modely a velikosti. Ale monitor byl fajn. Nechám si jej jako zálohu. Barvy měl ale horší.

A jak říkám, DisplayPort nepoužívám, i když je to určo škoda. Jenže si chci klasicky na kompu pouštět blučka. Vracet to nehodlám. Nechám si. Za cenu 14 189,- Kč odpovídající kvalita.

Ve správě graf. driverů mám jen 8 bit. Monitor podporuje i 4K rozlišení.

Dojem z velikosti monitoru na stole i popis, jak jej mám umístěn.

Jsem vysoký 1,80 m zhruba. Mám klasicky velký stůl s horní plochou pro jakékoli displeje a obrazovky. Takže když na to položím Aorus, dobře výškově nastavitelný, ve výšce 11 centimetrů k rámečku displeje, od té zmíněné horní pozice na stole, je to dostatečně vysoko. Ale na úhlopříčku 27" to je umístěné tak akorát.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adam339 14. 3. 2019 19:30

zdravím, aktuálně řeším stejný problém, vybírám herní monitor a nevím si rady
zatim mám dva kandidáty 1. https://www.amazon.co.uk/Acer-VG270UPbm ... =8-1-fkmr0
2. https://lcd-monitory.heureka.cz/gigabyt ... zEQAvD_BwE

pročetl sem většinu tohohle vlákna a o tom AORUS AD27QD sem se toho celkem dost dověděl, ale jak je na tom ten Acer ?
v tom žebříčku v jednom z odkazů byl na prvním místě, dalo by se teda říct, že je overall lepší, i když stojí méně ?
děkuju
Adam339
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karel88l 14. 3. 2019 19:41

Lepsi neni v nicem (teda pry ma mit lepsi odezvu,cetl jsem to od jednoho cloveka co mel AD27QD,XV272UP a VG270UP) naopak je o neco horsi ma sice stejny panel (Innlolux),ale neumi 8bit+frc je to jen 8 bit (udajne to tak muze byt schvalne omezeno Acerem),dalsi nevyhoda je spatny stojan,jde jen naklapet,ale stojan se da koupit za cca 600Kč.Nejvetsi rozdil je,ale cena VG270UP cca 10k,AD27QD cca 15k,za 10k je ten Acer dobra volba.Monitor se da sehnat se dvema panely AUO (rychlejsi),Innolux (pomalejsi).Do novych monitoru uz ale davaji jen Innolux.

Recenzi najdes tady: https://4k-monitor.ru/reviews/testirova ... o_vg270up/ a najdes tam i testy jinych hernich monitoru.

Tady jeste prikladam obrazky ze 4k monitors.ru (najdete je v recenzich).Aby bylo videt,ze nekecam kdyz tu porad zminuji IPS monitory s g-sync modulem.Myslim ze ta vyssi cena za ten modul je opravnena,rozdil teda rozhodne videt je.
UFO test,muzete si pustit i doma na svem monitoru.Neni to nejlepsi kvalita,ale nejakou vypovidajici hodnotu to ma.Podobne fotky z ufo testu najdete u testu monitoru na tft central (asi nejlepsi stranka,kde recenzuji monitory)

Acer VG270UP,panel AUO:
Obrázek

Acer VG270UP,panel Innolux:
Obrázek

AOC AG271QG,panel AUO + elektronika nvidia g-sync:
Obrázek

Z obrazku je patrny,ze nejlepsi obraz je na AOC,nejmensi ghosting,kvalitativne nejlepsi (bez chyb).VG270UP s innolux horsi nez verze s AUO.Gigabyte bohuzel netestovali,ale dle reakci na internetu to nebude lepsi nez ten ACER,respektive monitorum s g-sync se nevyrovna.
Naposledy upravil karel88l dne 14. 3. 2019 20:40, celkově upraveno 9
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod Adam339 14. 3. 2019 20:06

takže můžu ten GIGABYTE AD27QD s čistym svědomí objednat jako nejlepší možnou volbu okolo 14k, nebo je tu ještě nějaký zajmavější monitor ?
děkuju
Adam339
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karel88l 14. 3. 2019 20:14

Levnejsi je ACER XV272UP ten je nastejno s tim Gigabytem,v Nemecku prijde na 500 Eur (o 100Eur levnejsi nez Gigabyte) u nas je ale nedostupny zatim,takze je to na tobe jestli chces cekat a usetrit,nebo ho vzit z DE.
karel88l
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků