Domácí/pracovní tiskárna do 3k

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod TomasJelen 21. 2. 2019 20:19

Zdravím všechny.


Potřeboval bych poradit s tiskárnou pro přítelkyni, která pracuje jako lektorka angličtiny. Občas si potřebuje vytisknout nějaké materiály do práce a její současná tiskárna jí strašně štve, nejspíš odchází do věčných lovišť. Já bych se asi snažil tu tiskárnu ještě nějak rozchodit ale její argument, že ve výsledku je nejjednodušší a i skoro nejlevnější prostě pořídit novou, mi přijde jako poměrně fér :-D. Takže Vás prosím o radu, kterou tiskárnu vybrat.

Trochu jsem po fóru hledal ale nenašel jsem dostatečně jasné odpovědi na to, co bych pro ní potřeboval.

Měsíčně tiskne cca balík papíru, občas ani to ne (spíš za dva měsíce). Hlavní je, aby mohla tisknout přes WiFi a tiskárna bylo co nejvíc spolehlivá a nenáročná na provoz - jak finačně, tak pracně. Ideální by bylo, aby měla i skener. Jinak jsou to prostě dokumenty, občas s obrázky (cca 70 % práce, 30 % škola).

Kvůli ceně si myslím, že asi budeme muset jí do inkoustové. I když se v počítačích rád hrabu, v tiskárnách se vůbec nevyznám a určitě dám na radu zkušenějších.

Pokud jsou potřeba další specifika výběru, určitě rád zodpovím, jakmile jí budu mít na drátě :-).


Mockrát děkuji za každou odpověď!
TomasJelen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 2. 2019 22:15

Musí to za každou cenu být barva? Ano = ink tank. Ne ... zvažte laser.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomasJelen 21. 2. 2019 23:36

Barvy nejsou vyloženě nezbytné, takže by ten laser možná přišel ke slovu. Kdyby ano, můžete mi, prosím, poradit nějakou prověřenou?

Stačilo by, aby měla kopírku, scanner a WiFi.
TomasJelen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2019 01:00

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomasJelen 22. 2. 2019 09:01

Mockrát děkuji :). Přítelkyně se ještě ptala, jestli by nebyla nějaká levnější varianta. Kdyby ne, půjdeme do téhle.
TomasJelen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2019 09:20

Bez wifi. A kvůli pěti stovkám o to pohodlí přece nechceš přijít.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 22. 2. 2019 10:06

Me prijde, ze zrovna v tomhle pripade by se tank i vyuzil, toho tisku neni zas tak malo a barva se hodi.

Co si to spocitat se spoustou zjednoduseni celkove a ne jen cenu tiskarny? Balik papiru za 2 mesice, za 2 roky tedy 12 baliku. Balik ma 500 listu, takze celkem cca 6000 stranek za ty 2 roky.

Kdyby to bylo jen v cerne, tak ten laserovy Brother vyjde na cca 3200Kc, podle webu je soucasti startovaci toner na 700 stranek, na Alfe stoji toner na 3000 stranek cca 1800Kc a ty budou potreba dva. Takze za 2 roky celkem za tiskarnu a tonery necelych 7000Kc. Navic jeste rok v zaruce a zbyva toner na cca 700 stranek.

Zustaneme u stejneho vyrobce a vezmeme treba tankovou Brother DCP-T510W za 4600Kc. Zaruka opet 3 roky po registraci. Podle webu vyrobce je v baleni 2x cerna barva (kazda 6500 stranek) a barvy na 5000 stranek. Kdyby se tisklo jen cerne, tak se za 2 roky nevypotrebuje ani prvni napln. Takze po 2 letech bude cena za tiskarnu a naplne porad 4600Kc, coz uz je uspora pres 2 tisice. A dale to bude jeste mnohem lepsi, protoze zbyva druha cerna. A dalsi cerna napln stoji na Alfe 180Kc, tj. 10x mene (a na dvojnasobek stran) nez ten toner do predchozi laserovky.

Edit:
No a pro porovnani treba cernobilou laserovou HP M130nw, ktera ma wifi a stoji ty 3 tisice. Startovaci toner na 700 stran, originalni toner na 1600 stran stoji 1700Kc, na 2 roky potrebujes 4, takze celkem skoro 10 tisic. Posledni toner nebude vypotrebovany, na zacatku jsi usetril 500Kc (nebo 1500Kc) za tiskarnu a po 2 letech "prisel" o 5 tisic proti tanku.

Levne barevne inkoustovky na tom budou taky bidne, treba HP OfficeJet Pro 6950 za 2 tisice, startovaci cerny toner na 165 stran, originalni cerny inkoust XL na 825 stranek za 900Kc. Tedy na 2 roky potrebujes 7 cernych toneru, celkem cca 8300. Diky barvam samozrejme o dost vic.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2019 10:51

Pravidelné čištění hlav, nutnost výměny hlav, zasychání když o dovolené nebo nemoci netiskneš. Osobně jsem takhle svého času z barev vytiskl tak 30 stran z xl 900str cartridge za dva roky a byla prázdná. Došla žlutá = netiskneš. Ani černě. Prostě blikám, nevidíš? Netisknu, nezájem, kup barvu.

Po dalším půl roce zaschla barevná hlava. Protože se barevné tisklo málo. Výsledek? Netisknu. Vždyť přece blikám!

Výsledek u nás? Prodej a inkoust ani vidět. 99,9% tisku je černobílých. Tiskneme hodně a často, v tom problém není. Problém byl, že jsme málo tiskli v barvách. Většina uživatelů tenhle problém bude mít a je fér si o něm říct.

On elektromobil vypadá taky na jedné straně krásně, 0 emise ... teoreticky. Ale ta praxe, kdy to špatně topí, v mrazu dojezd polovina co v létě ... a napájení uhenou elektrárnou ... ? Od všeho chce vidět obě strany mince.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomasJelen 22. 2. 2019 10:58

Mockrát děkuji oběma z Vás za info :).

Propočty nákladů mi docela otevřely oči a přítelkyně trochu víc specifikovala požadavky. Trochu jsem přestřelil tu spotřebu papírů - podle ní vydrží balík papíru cca 3-4 měsíce.

Každopádně se ale zdá, že laserová tiskárna by byla nejdražší. A to jak při pořízení, tak při provozu.

Tankový inkoust by byl asi nejlevnější na provoz ale nebude mu vadit dlouhé uskladění? Že za ty dva roky ani zdaleka nevytiskne jednu náplň? Tu cenu za ten navrhovaný Brother ještě promyslím (jí se moc nezdá, já bych jí do toho možná dokázal přesvědčit :-D)

Já se vždycky setkával s levnými inkousty, většinou HP. Vím, že u nich docela HP šlape po neoriginálních tonerech. Trochu jsem hledal a našel jsem tenhle Brother - https://www.alza.cz/brother-dcp-j105-d1149404.htm . Je trochu dražší, než by přítelkyně chtěla, ale podle Alzy má levné náplně (2400 stran za 164 Kč) a má všechno potřebné. Je v tom nějaký chyták nebo by to byla docela dobrá volba? Nehledě na fakt, že je to hodně user-friendly :-)

Já osobně bych se nebránil tomu tank inkoustu, případně tím levným Brotherem (DCP J105). Bojím se jen toho, aby se přítelkyni za 2 roky neprotočily panenky že jí zaschnul toner, nebo musí kupovat nový toner za 2k :-D.

EDIT: Kineczek mezitím odpověděl - no, to je to, čeho se bojim taky, nicméně přítelkyni se zatím snad nestalo, že by takhle nemohla tisknout (tím neříkám, že co zmiňuješ, je blbost, to vůbec ne). Určitě bych se tomu chtěl vyvarovat jen nevim, jak z toho nejlíp vyplout. Zas si myslím, že nejsme v takové cenové hranici, abychom se tomu pokaždé vyhli, nebo ano?
TomasJelen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 22. 2. 2019 11:03

Tak ja mam doma taky starou laserovou multifunkci, protoze balik papiru mi staci na rok, dva.

Ale co mam v okoli inkousty, tak treba v male firme (2-3 lidi) pri pravidelnem tisku faktur (vse cerne, jen nahore vpravo mrnave barevne logo) nic nezasycha. Jen teda tiskove naklady jsou silene a jsou tam ty tiskarny dve, kdyby s jednou nastal problem. Pozadavek byl ale na barvu a obcasny potisk DVD a CD a sitovy tank s potiskem medii jsem nenasel.

Co tam bylo doted za tiskarnu? Inkoust, laser? Pokud inkoust, tak jak dlouho tam je a zasycha?
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 22. 2. 2019 12:29

Mame v rodine tri tankove inkoustovky. Tiskneme par desitek papiru za mesic na kazde. Nic nezasycha, hlavy se necisti a nemeni. Jenom je potreba je nechat v zasuvce (i vypnute) - ony se jednou za cas probudi a hlavu si procisti samy. Na spotrebu inkoustu to nema vliv (i ta nejvytizenejsi tiskarna je s cernou barvou v polovine tanku a dalsi dve naplne co byly v puvodnim baleni cekaji v supliku.

On elektromobil vypadá taky na jedné straně krásně, 0 emise ... teoreticky. Ale ta praxe, kdy to špatně topí, v mrazu dojezd polovina co v létě ... a napájení uhenou elektrárnou ... ? Od všeho chce vidět obě strany mince.


Trochu off-topic, ale neda mi to: topi to dobre (a rychleji nez benzinak, o dieselu ani nemluve), dojezd neklesa na polovinu ani nahodou, napajet muzes z lokalni FVE :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasJelen 22. 2. 2019 13:18

Doteď měla takovou tu klasickou levnou inkoustovou multifunkci od HP (zrovna ty náplně, které zmiňoval Kineczek). Neslyšel jsem od ní, že by jí něco vyloženě zaschlo ale popravdě jsem to nějak podrobně nesledoval. Vím, že jí občas blbnul tisk (místo 2 stránek na 1 stranu se jí vytiskla půlka té první atd, takže asi SW problém) a teď jí zlobí tisk jako takový, předtím nic neříkala.

Já mám doma podobnou multifunkci, taky od HP, jen trochu dražší. A my měli problém s tonerem, právě nejspíš zaschlý. Vyměnili jsme toner a tiskneme krásně, je ale pravda, že nám stačí balík papíru klidně na dva roky, málokdy vůbec něco tiskneme.

Co si myslíte o tom Brotheru na Alze? https://www.alza.cz/brother-dcp-j105-d1149404.htm

-- 22. 2. 2019 15:10 --

Přítelkyně dostala možnost koupi tiskárny ještě od firmy, konkrétně jí nabízí laserový Canon MF 633 Cdw MF 631 a 633 a pak inkoustový Canon Maxify MB 2750. Mně se docela zamlouvá ten inkoust, co vy na ně?
TomasJelen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 23. 2. 2019 13:47

Ten levnejsi tankovy Brother bude nejaky starsi model (CZC pise prodej od roku 2014).
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 23. 2. 2019 14:00

Já tu Brother J105 mám asi 3 roky.

Naprostá spokojenost. Barvy nezasychají i když občas měsíc netisknu. Wifi spolehlivé, cena za tisk mizivá.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasJelen 25. 2. 2019 21:11

Ještě nějaké názory/ohlasy na ten Brother J105? Omlouvám se Kinovi a Zivanovi, že ignoruju jejich doporučení a rady, ale vážně se mi zdá, že na tom Brotherovi nevidím žádný chyták. Nebo se pletu?
TomasJelen
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků