Monitor 24" 1080p

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Donald64 23. 2. 2019 22:11

Zdravím, sháním monitor na kancelářskou činnost (50%), hry (30%) a filmy (20%).
Parametry jsou docela variabilní, chci je spíše zkonzultovat a vybrat dobrý kousek cena/výkon.
- Pivot by nebyl špatný, ale není podmínkou.
- Frekvence by byla fajn alespoň 75Hz.
- Cena není daná (cca 5k), uvádím jen kvůli hrubé představě.

Má smysl jakkoliv řešit barevné pokrytí, když snižuji jas a barevnou teplotu (ve Win) na 4 500K? (je lepší LowBlueLight?)
Mám citlivé oči, a tak bych ocenil nějaký neagresivní panel (vyznačují se tím nějaké značky či technologie)?
Existují monitory s nastavením intenzity podsvícení, jako mají např. TV? (nízký jas slévá tmavé odstíny)
Jak je to s Flicker-Free, prý obvykle nefunguje při nízkých hodnotách jasu?
Můj favorit je zatím Samsung C24FG73, ale nejsem si úplně jistý ohledně ghostingu a zakřivení na takto malé úhlopříčce (např. excel). Stojan také zabere dost místa a 144Hz bych využil jen u méně náročných titulů.

U 75Hz IPS modelů jsem četl něco o svyslých linkách u LG a Aceru. AOC 24V2Q třeba vypadal zajímavě, stejně tak Philips 246E9QJAB (lze prý nastavit na 75Hz + dobré barevné pokrytí, ?v přítmí prý řezavý obraz?). Možná by IPS monitor mohl být lepší volbou, než samsung výše. Také by mohl být nějaký povedenější pouze 60Hz kousek, případně 144Hz TN (s rozumným barevným podáním a k očím šetrným panelem), takže si určitě nechám poradit.

Budu moc rád za jakýkoliv informativní příspěvek! :)
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod krysta 24. 2. 2019 09:04

Ten Philips není úplně špatný, ale má docela znatelný backlight bleed, viděl bych ho spíš jako levný herní monitor (75hz, freesync, saturované barvy). Takže nic pro tebe. Podsvícení lze samozřejmě nastavitu každého monitoru.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 2. 2019 16:47

Pokud je libo FreeSync, pak asi tento, byť u 60 Hz bych to asi až tolik neřešil.
https://www.czc.cz/dell-se2717h-led-monitor-27/201707/produkt

Pokud se FreeSync neřeší, tak pak za mne jednoznačně tento:
https://www.czc.cz/dell-professional-p2217h-led-monitor-22/192817/produkt
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Donald64 21. 3. 2019 13:21

@Krysta - co jsem slyšel, tak ten backlight bleed je hodně o štěstí a provedení rámečku (někteří do těch prosvítajících částí dávali kousek papíru, načež se to dost zlepšilo). Jas lze nastavit všude, ale možnost nastavit podsvícení jsem u monitorů snad nikde neviděl.

@Milsimr - vždycky mi Delly přišly, že mají horší poměr cena/výkon a člověk si hodně připlácí za značku, pletu se? 16:9 a 22" bych asi nerozdejchal, ty monitory mi přijdou jako hrozně úzké nudle, ve 22" je pro mě 16:10 jednoznačně lepší.

Z odpovědí to zatím působí tak, že monitory buď nejsou žádná exaktní věda a na mé otázky nelze jednoduše odpovědět, anebo je odborníků v této oblasti poskrovnu, nevím.
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod -PavelU 21. 3. 2019 16:42

Mrkni do této diskuze. Nedávno jsem tam linkoval, co bych býval sám koupil. Lepší výběr v segmentu 3-5 tisíc korun není. Za mě je favorit ten 24" AOC I2490VXQ.
-PavelU
Junior