FHD 24" vs QHD 27" (hry, internet, práce)

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 23. 10. 2019 11:24

Ahoj všem,

plánuju upgrade monitoru, ale jelikož se mi do výběru zamotalo hned několik variant, tak řeším menší dilema a rád si poslechnu nějaký místní názor nebo radu. Aktuálně mám dva monitory - Dell P2417 a starší LG Flatron L226WU, který slouží dobře, ale už je čas ho po 11 letech vyměnit.

Využití monitoru: hry, internet, střih domácího videa a práce (kromě desktopu připojené taky Macbook Air/Pro)

Když jsem začal vybírat první kandidáty v nějakém rozumném rozpočtu okolo 5-6 tisíc, tak jsem přemýšlel i o 27" FHD variantě (Dell P2719H), ale po přečtení několika diskuzí a doporučení kolegů v práci se 27" verzi s FHD rozlišením vyhýbám. Rastr prý bude znatelný a člověku to může vadit (sám s tím zkušenosti nemám a neznám nikoho, kdo takový monitor má). Jelikož bych ale chtěl větší monitor, tak jsem v tom trošku zamotaný, protože QHD mi ve hrách nezvládne desktop (i5-4570, 1060 6GB, 16Gb RAM) a rozumných herních monitorů s IPS a ve 24" moc není. Možnosti:

1) Koupit si 27" QHD monitor a našetřit si na upgrade, eventuálně hrát na druhém FHD a QHD nechat jen na práci
2) Koupit si 24" FHD, primárně zaměřený na hry. Ale jaký? Z aktuální nabídky přichází v úvahu snad jen Acer Nitro VG240YPbiip, ale i tak nemůžu čekat zázraky.
3) Vykašlat se na herní parametry a vzít 25" iiyama XU2595WSU-B1, se kterým získám palec navíc (25") a rozlišení 1920x1200 = více místa. Nevýhodou je, že nemůžu na ten monitor najít žádné recenze, které by alespoň trošku ukázaly, jak na tom je.
4) Zkusit 27" FHD a nebát se rastru

Co si myslíte vy? Mně se aktuálně nejvíce líbí varianta 3), eventuálně varianta 1), ale u té se bojím nedostatečného HW pro bezproblémový chod. Pokud by mi někdo dokázal ukázat směr, jak z toho vybruslit, tak budu moc rád :oboze

Díky za případné rady a tipy ;-)
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DAREVIL 23. 10. 2019 11:37

Ahoj ,koupil jsem Dell 2516H a nemůžu si stěžovat. Pro mě to byla dobrá volba.
DAREVIL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 10. 2019 13:20

K práci je ideální rozlišení WUXGA -> volba (3).
C.I.S.I. píše:3) 25" iiyama XU2595WSU-B1

Vysoce kvalitní monitor za slušnou cenu (právě ho mám připojený).
Daný VGA na bázi
C.I.S.I. píše:1060 6GB

zvládne v tomto rozlišení i nejmodernější grafické herní pecky.
Pro vyšší rozlišení monitoru bys potřeboval VGA podstatně výkonnější (čti: extrémně předražený).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 23. 10. 2019 13:44

jj jak pisu u varianty 1), u QHD jsem si vedom, ze bych potreboval upgrade HW a ten bych aktualne nechtel delat. Ta iiyama se mi tedy aktualne jevi jako vitez a asi do ni pujdu.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mamm0th 23. 10. 2019 14:18

Od minuleho tydne mam FHD 144Hz IPS AOC 24G2U (https://www.tsbohemia.cz/aoc-24g2u-23-8-_d333726.html) a jsem s nim spokojenej. Za tu cenu super nemam s nim zadny problem (nema mrtve pixely ani BLB). Chtel jsem ho jen zkusit, ale zatim si ho necham a pripadne vymenim az za LG 27GL850, pokud bude nekdy skladem a rozdil v obraze bude stat za ten rozdil v cene.
mamm0th
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 10. 2019 15:26

Ja by som siel vylucovacou metodou...

4) Pokial mas dobry zrak, alebo nosis okuliare a vidis dobre, resp. pokial nemas ocnu vadu, tak 27" FHD NIE.
3) Pomer stran 16:10 znamena cierne pruhy, mozne problemy v niektorych hrach (aj ked to bude minimum) a prave menej miesta/plochy v porovnani s 1440p, viac oproti FHD si prilis neuvedomis a ten palec naviac pribudne iba na vyske.
2) Ked uz 24" FHD mas, tak preco dalsi? Viac nizsie.
1) Ktorakolvek z tychto moznosti je spravna, docasne hraj na starom FHD a neskor prip. upgrade, alebo pockaj s kupou.

Mysli na to, ze monitor sa nekupuje na 2 roky, dnes by som sa rozhodoval medzi 1440p a 4K, pomaly nastupuje 8K, navyse, ak uz ides utracat za novy monitor, aky ma vyznam novy, budu tam iba minimalne rozdiely, ktore si prakticky neuvedomis, mal som 21.5" a prechod na 27" 1440p bol viditelny rozdiel, vo velkosti, v ploche a rozliseni, ostrosti obrazu.

Pre mna je to jasna volba, aj podla vlastnych skusenosti by som dnes rozhodne FHD monitor nekupoval, ale rozhodnutie je na tebe.

EDIT: Inak na pracu tiez nie je 25" FHD 16:10 prakticky ziadna vyhoda v porovnani s 27" 1440p, jeden ci dva cm na vysku vs +2" velkosti a ovela viac realnej plochy / pixelov.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 10. 2019 17:23

Ad 3) O kterých hrách se bavíme? A filmy jsou stejně v jiném formátu, takže 16:10 je lepší, tak jako tak.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 23. 10. 2019 17:33

Nevim, jestli to je na me, ale na filmy se na PC nekoukam, vyjimecne nejake video na netu, ale to je zanedbatelne. Co se tyce her, tak vsehochut od AAA po indie (hlavne singleplayer nez kompetitivni veci typu LoL, CSGO apod.)

Jinak me osobne samozrejme koupe QHD laka, ale nejaky lepsi monitor uz stoji vyssi peniz a presne jak rika Dreamer, nekupuju monitor na 2 roky, tudiz bych uz do QHD rad neco investoval. S tim se ale take poji upgrade desktopu, ktery jsem na druhou stranu v planu nemel...
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 10. 2019 18:54

C.I.S.I. - tak potom radsej pockaj, ak nechces tie 2 monitory spajat, tak nema vyznam kupoval dalsi maly FHD monitor.

Python.p - nespomeniem si na konkretne hry, ako som pisal, bude to minimum, aj ked pruhy pri videach v hrach budu castejsie.

Co sa tyka filmov, nesuhlasim, skoro vsetko nahrane z tv/sat. programov ma AR 16:9, velka vacsina filmov je bud v 16:9 alebo v "kino" formate 21:9, takze tam budu tenke alebo hrube pruhy, vzdy ale hrubsie ako pri 16:9 monitore - myslim, ze ak film niekto umyselne neupravi, tak v AR 16:10 nebude mozno ani jediny. 16:10 je format lepsi jedine pre stare zaznamy s AR 4:3, kde budu ale pruhy tiez.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 25. 10. 2019 07:36

Jeste mensi doplneni. "Problem" toho LG je, ze to neni FHD, ale WSXGA+ (1680x1050). Na dnesni dobu uz celkem mensi rozliseni a proto jsem zacal uvazovat o vymene. Mozna ale proste jen zatim pockam a koupim si monitor spolecne s upgradem PC.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 25. 10. 2019 14:22

Ten rozdiel nepocitis, je to par cm plochy na obrazovke, ja som tiez ma 1680x1050 na 21.5" a bol tam iba maly rozdiel oproti FHD, viac mi vadil ten pomer stran 16:10 o ktorom ty uvazujes, mal som nasledne nudzovo 27" FHD a bolo to priserne, obrovske pixely, vsetko natiahnute, na 27" 1440p to je uz velky rozdiel.

Stale nechapem tu potrebu 24-25" FHD monitora ak uz mas 22" FHD, ved aj sam zrejme vidis, ze tam velky rozdiel nie je.

Ak ti mozem poradit, tak pockaj a kup urcite minimalne 27" 1440p - a mozno pojdu dovtedy ceny tak dole, ze uz kupis aj 4K.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 25. 10. 2019 18:29

Hele, je za tim spousta mikroduvodu, ktere jsem tady ani nezminoval. Sedim napriklad u stolu s hloubkou 80 cm a ty monitory mam od sebe tim padem kousek dal, proto bych chtel neco vetsiho. Navic, oba monitory mam na ramenu Stell 1020 a tim, ze je LG uz 11 roku stary, tak je taky slusne tezky a na tom ramenu to jde oproti tomu Dellu poznat. Jednim z duvodu tedy je i eliminace tohoto nepohodli. Ve vysledku od toho sedim cca 60-100 cm a vetsi uhlopricka by mi prospela.

Promyslim a uvidim. Minimalne si ted spocitam, kolik by me stal pripadny upgrade desktopu.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků