[SOLVED] Divná obrazová priorita skrze HDMI

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 12. 2019 18:43

Zdravím místní stálou komunitu i případné návštěvníky,
delší dobu už řeším divný problém a jsem upřímně již bez nápadů jak to vyřešit. O co jde; mám na GPU (Sapphire Radeon Vega 64 Nitro+) skrze HDMI připojen jak monitor (LG E2370-BF) tak i TV (LG 47LW650S). Z mne nepochopitelného důvodu dává GPU obrazovou prioritu vždy TV (ať je vypnutá či ne), což ve finále znamená, že od zapnutí PC až po naběhnutí OS W10 Ent. x64 (build 1903) vůbec nic nevidím; což je dost otravné chování (naštěstí nic kritického, do BIOSu netřeba lézt, když vše funguje). V defaultním nastavení ve Win se mi pak monitor tváří jako obraz / monitor č. 2 a jako rozšířená plocha; to už jde však naštěstí softwarově nastavit správně, tudíž ve Windows samotném (po řádném nastavení priorit) je vše už pak OK. Bohužel, toto nastavení je v BIOSu samozřejmě zcela ignorováno...

Co jsem ještě zkoušel;
- fyzicky prohodit kabely na GPU (zaměnit pozice) - nic
- prohodit kabely samotné mezi TV a monitorem - nic
- různá nastavení na TV i monitoru - nic
- na zkoušku jsem si zapůjčil několik kusů a druhů HDMI kabelů z místní kamenné PC prodejny (též nic)

Co jsem nezkoušel;
- Zapojit TV / monitor skrze nějakou redukci DP > HDMI (monitor bohužel nativně DP nemá)

Co nemám a stejně nemá vliv;
- poslední verzi ovladačů (používám stále verzi 19.9.3)

Setkal se s obdobným problémem ještě někdo? Popř. napadá někoho ještě jiné řešení?

Mj., podotku, že stejné chování bylo i na předchozích grafikách - R9 290 a předtím i HD 7950 (kde však byla ještě naštěstí možnost zapojení monitoru skrze DVI).

Info o HW:
CPU i5-3570K@4.4 GHz
CPU Cooler: SPC Grandis
MB ASUS P8ZZ77-V
16 GB RAM (4x 4 GB Crucial Ballistix Sport 1600, DDR3)
GK Sapphire Radeon Vega 64 Nitro+
ZK ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6
PSU: Seasonic Platinum 650W
Case: FD XL R2
SSD: 2x Samsung 830 128 GB (RAID 0)
HDD: 1x ST Barracuda 2 TB
Monitor + TV - popsáno v textu

Předem všem děkuji za nápady, které by mne mohly nakopnout správným směrem.

M. M.
Naposledy upravil KineCZek dne 15. 1. 2020 14:37, celkově upraveno 1
Důvod: Doplněna poznámka o vyřešení tématu
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Chipoun 27. 12. 2019 20:34

Ahoj,
Bohužel toto podle mě nejde změnit. Zatím na grafikách co jsem potřeboval bylo vždy pořadí výstupů pro bios:
VGA>DVI>HDMI>DP
A když jsou 2 zařízení na stejném výstupu (HDMI) tak záleží na tom, které první odpoví PC že je tam. Takže když je televize rychlejší, tak jsi v pasti.

Takže si myslím, že když máš jen HDMI a DP, tak jedině bych zkusil zapojit TV přes redukci do DP.

Pokud někdo vysvětlí lépe logiku "primárního" monitoru budu rád. Sám to mám jen z pár kusů, kde jsem to ladil...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 12. 2019 20:56

Ahoj,
tohoto jsem se vcelku bál :-(

Asi tedy nezbude nic jiného než, jak píšeš, problém zkusit vyřešit redukcí DP > HDMI. No nic ...

Pokud někdo má stále jiný nápad, sem s ním. A také podporuji Chipounovo dotaz na logiku primárního monitoru - též mne to zajímá.

Jinak díky.

M. M.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod meda2016 27. 12. 2019 22:17

Pokud HDMI odpojíš na straně TV, probudí se LG-monitor včas jako primární?
Nenapadlo mne problém někdy studovat, ale teď koukám na signál HOT PLUG DETECT PIN
Zajistit, aby byl v TV uzeměn jen při jejím zapnutí (jestli to dobře chápu).
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 12. 2019 22:22

Pokud TV odpojím, pak s monitorem samozřejmě problém není, monitor se probudí a vidím klasickej POST / BIOS, nastavení RAID controlleru, prakticky vše.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 1. 2020 01:42

Tak nakonec - po letech - vyřešeno. Pro všechny potencionální majitele monitorů LG E2370-BF, či jiných (s nějakou obdobnou funkcí, viz dále). Celej problém se snadno vyřešil tím, že v menu monitoru se zapnul "G-Mode" (provozní mód monitoru, který snižuje latence), což byla funkce, kterou jsem nikdy nepoužíval, ačkoliv její zapnutí je docela znát - člověk mnohem dříve vidí celý POST screen UEFI, atd.. a pouhou aktivací této funkce celý problém zmizel. Jelikož jsem k monitoru nečetl manuál, tak by mne v životě nenapadlo, že taková blbost může mít tak zásadní vliv na chování všech zařízení připojených skrze HDMI.

Tudíž pokud někdo trpí podobným neduhem, tak se napřed mrkněte, zda-li monitor nemá nějakou vestavěnou funkci pro snížení latence...
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 1. 2020 13:28

Skvělá zpráva o [vyřešeno]...! :tleskani
Můžeš jako Admin doplnit v nadpisu tématu? Bylo by napovídající. Díky
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 1. 2020 14:38

Doplnil jsem já - zrovna jsem šel okolo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 1. 2020 03:13

Díky kolego, teď teprve koukám, že tu zazněl požadavek na doplnění názvu.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 1. 2020 05:54

Vůbec nz.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor