Monitor ke grafice RTX 2060

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 12. 2019 21:33

Prosím o tipy a doporučení (konkrétní i obecné) na monitor určený k PC s grafikou RTX 2060. PC je pro puberťáka a tak bude využívané především na hry (Fortnite, Apex a podobné střílečky) a YouTube.
Možná to zní směšně, že se ptám po monitoru ke konkrétní grafice. Je to pro představu o výkonu a tím pádem smysluplnosti a vhodnosti parametrů typu úhlopříčka, rozlišení, frekvence.
V herním segmentu se nevyznám, tak nevím co dnes "frčí", co je běžné a co drahá novinka, a těžko tak proto posoudím možnosti výkonu teď i v budoucnu a podle čeho vybrat monitor s dobrým poměrem cena/výkon.
Základní představa je úhlopříčka 24-27". Na cenu cca 5000 bych se zatím nevázal, dokud je zadání tak obecné. PC je cca na 5let, dříve asi upgrade gpu nebude (to se plánuje blbě). Monitor by ale měl pochopitelně vydržet déle.
Jaké značky jsou teď v kurzu? Benq, Aoc, Asus? Dát přednost vyššímu rozlišení nebo frekvenci? A když, tak na jaké úhlopříčce? Má smysl řešit freesync/gsync? A podobné otázky mě napadají potom co jsem si přečetl o aktuálních parametrech monitorů na trhu ale naprosto mi chybí uživatelská zkušenost s hraním aktuálních titulů a s tím co bych u monitoru ocenil a čeho bych si naopak ani nevšiml a co by mě mohlo v budoucnu chybět?!
Snad jsem to nenapsal moc nejasně.
Díky za tipy a rady, ať už konkrétní tak i obecné nasměrování.
Vím že fungovat bude jakýmkoliv monitor, ale proč nevybrat raději nějaký vhodný.
Děkuji za pomoc.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 28. 12. 2019 01:07

Podívej se po AOC 24G2U.

23,8", tenké rámečky, IPS panel, 144hz, 1920x1080, solidní stojan, a v balení je jak HDMI, tak DP. S nastavením je potřeba si trošičku pohrát, ale ve výsledku jsem překvapen.

A teď k těm problémům. Backlight bleed na pravé straně u rámečku, a 4 vadné pixely. Co jsem tak pročítal, tak ty vadné pixely má snad každý druhý kus (kusová loterie, bohužel), takže půjde na výměnu a zkusím objednat jiný po novém roce. Skladem má alfa.cz, czc snad až v únoru. Dál jsem nezkoumal, alfa dodání do 2 prac. dnů.

Jako, samozřejmě, není to žádná TOPka, ale za ty prachy ;)

PS. Jakmile si puberťák zvykne na 144 (asi tak 2 minuty), nebude chtít jinak, jen tak fyi :-D
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 28. 12. 2019 10:46

ono s budgetem 5 tisíc a grafikou RTX 2060 není moc co vymýšlet.. Souhlasím s sáhnul bych pravděpodobně také po AOC 24G2U. Za danou cenu, dost muziky.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 30. 12. 2019 02:15

Děkuji za tipy. Jak jsem psal, 5000 není limit, jen odhad a může měnit oběma směry v závislosti na užitku.
Limit je grafika RTX2060, ta se nemění.
To AOC se jeví zajímavé, jen je divné že je jediný svého druhu a o kvalitě AOC jsem dříve slýchal spíš kritiku.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 30. 12. 2019 08:36

Za vyzkoušení nic nedáš. Lhůta na vrácení do 14 dnů to jistí. Na alfe jich je dost skladem, a mám i pocit, že se hodně ty monitory vrací kvůli právě již zmíněným dead pixelům, protože i ten můj vypadal, jako by byl už vrácenej.
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 30. 12. 2019 09:41

tak jediný svého druhu není, ale třeba za LG si připlatíš o 50% víc 27GL650.

Ale je to tedy 27".. tady už se názory rozchází pro koho je to ještě na FHD přijatelné a pro koho ne.. Za mě úplně v pohodě.. Jiní ti řeknou, že na 27" už by to chtělo QHD.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 30. 12. 2019 21:53

Podle toho co jsem četl v přehledu grafik Kineczka tak ten RTX2060 nedoporučuje a hodí se na full HD.
Monitor bude sice pro puberťáka hlavně na hry, ale nejenom na to a měl by vydržet. Proto, pokud se za posledních 10 let něco kvalitativně nezměnilo, bych se spíš vyhnul TN panelu i když má nízkou odezvu.
Zbývá tedy IPS a VA. A pak jsou to obvyklá dilemata pro někoho bez zkušenosti.
1) 60 vs 144 Hz? Stojí ten rozdíl za to a je patrný jen ve hrách nebo i při běžném provozu?
2) Full HD vs QHD na 27"? Hry se budou hrát ve FullHD. Má to smysl a bude QHD stát za to alespoň v běžném provozu?
3) 24" FullHD 144hz vs 27" QHD 60hz vs 27" FullHD 144hz? Co preferovat a proč?
4) Jen IPS panel nebo i VA? Nebo dokonce TN?
5) Když nechcete platit 15k za všechno, tak čemu byste dali přednost a co oželet?
6) Freesync mám chtít? (gsync je vzhledem ke kategorii mimo) RTX2060 by to měla podporovat.

Grafika RTX2060 je daná a rozpočet sice ještě ne, ale odhaduji že v rozsahu 3-15k bude chuť držet se na spodní hranici, ledaže byl nějaký parametr uživatelsky tak zásadní, že bude v provozu poznat. Pamatujete na své první SSD v PC? Okouknout to někam za týden půjdu, jen si moc neslibuji že něco vykoukám.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 31. 12. 2019 08:20

Hromadu se toho změnilo za posledních 5 let, ba dokonce i za 3 roky.

Ve hrách je rozdíl 60 vs 144 naprosto brutálně znatelný. I při běžném provozu to bude znát (scrolling webu) a garantuju ti, že s příchodem 144hz monitoru budeš denně přesouvat ikonky na ploše :-D

Na to, jestli QHD, FullHD, 24", 27", ti nikdo neodpoví. To už je záležitost financí a osobních preferencí. Někteří považují za sweetspot 27QHD, některým se hraje lépe na FullHD se 144, někdo si vystačí se 60hz, někdo chce ultrawide 40". Zajdi si monitory vyzkoušet, ať vidíš na vlastní oči pokud máš tu možnost. Něco jako když vybíráš klávesnici a myš, každému padne trošku něco jiného.

Za mě raději FullHD 144hz obzvlášť pokud to je na hry.

Bral bych jen IPS panel, nejsou levné, ale pokud chceš něco, co ti vydrží delší dobu, na takové věci jako monitor bych nešetřil. Přeci jenom, oči má člověk jen jedny.
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 31. 12. 2019 10:35

Děkuji za cenné informace. Půjdu to příští týden někam okouknout a snad i uvidím rozdíl. ☺️
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 31. 12. 2019 12:14

Rozdíl určitě uvidíš, jako samozřejmě někdo je na to citlivější hodně, někdo míň (já osobně hodně). Je potřeba také brát v potaz, že s koupí QHD 27" monitoru bude potřebovat obměňovat HW častěji, jelikož 27" s velkým přimhouřením oka 2x více pixelů, než FHD 24".
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 31. 12. 2019 12:53

No když uvidím rozdíl já, tak ho uvidí i puberťák s mladším zrakem. Mimochodem před lety při nákupu velké televize jsem musel vyřadit z výběru tehdy dobře hodnocené plasmy.
To s obměnou hw je důležitá poznámka (i když hrát bude ve full HD), protože majitel, školák, moc dobře ví jak dlouho šetřil. ☺️
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 1. 1. 2020 14:36

kupovat QHD monitor a hrát na FHD je hloupost. Není to dobré, právě proto bych volil FHD 144Hz. Jestli 24 nebo 27 palců.. osobně si myslím, že by puberťák víc ocenil ten 27"... ale tady už záleží na tobě.. podle mě, bys nejlíp udělal, kdybys vzal první zmínění AOC. Cena / výkon moc nemá konkurenta
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 1. 1. 2020 17:57

Děkuji za důležité informace a rady. Máš pravdu, AOC 24G2U se jeví jako nejvhodnější volba, případně jeho 27" ekvivalent. Trochu teď zmizel ze skladů, ale to nepotrvá věčně.
MildaX
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků