Nastavení zobrazení monitoru ve win10

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod boru 4. 3. 2020 17:37

Zdravím vespolek. Řeším problém s monitorem a dovolím si poprosit o radu.
Koupil jsem nový monitor EIZO s 27" úhlopříčkou. Jsem velmi spokojen s obrazovou kvalitou a podáním barev, kvůli čemuž jsem se plácl přes kapsu. Nezjistil jsem zatím žádné nedostatky, vše funguje jak má. Rozlišení QHD ale samozřejmě vyžaduje úpravu velikosti písma a všech objektů. A s tím zápasím už dva dny a pomalu mi hrabe. Pracně nastavím všechny aplikace, několikrát je třeba přepnu a vše se rozhodí a začínám od začátku. Když mám ideální velikost fontu třeba ve wordu, excelu, v dialogovém boxu abych vzal lupu. Zvětším objekty a zmenším text a tak dokola. Různě zkouším měřítka a když už je to jakžtakž nevydrží to příští start systému.Mám win10 s poslední velkou aktualizací. S dosavadním monitorem LG 21" jsem nic takového neřešil.
Je to jen problém win, nebo tam může být jakási nekompatibilita?
Za radu budu vděčen.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 4. 3. 2020 17:49

Pokial nemas problemy so zrakom, tak upravovat objekty podla mna nutne nie je, sam pouzivam rovnaku uhlopriecku a rozlisenie.

Kazdopadne, da sa to nastavit globalne, mam EN verziu Windows 10, tam to je pod Settings - System - Display - Scale and layout.

Mne stacilo pouzit zoom len pre text vo Firefox, tam to je mozne a vyhodou je, ze ikony a obrazky su ostre, pri globalnom zoom-e su rozmazane.

V programoch je mozne pouzit velke ikony, myslim ze to uz ma kazdy lepsi program.

Ked nie nieco obcas prilis male, mam na to mysiu skratku v programe HotkeyP, pre prikaz Lupa, je to okamzite, rychlejsie ako lupa vo Windows.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 5. 3. 2020 10:36

No, právě že problém se zrakem je důvod proč to nastavuji a taky proč se ptám. Mám monitor asi 80 - 100 cm od očí a na ty hnidy si musím vzít druhý brýle a předklonit se. Když to udělám asi padesátkrát za hodinu mám chuť vraždit.
Ale předmět dotazu je pořád : proč se nastavení neudrží ?
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 5. 3. 2020 19:59

To neviem, skusal si to globalne nastavenie zoom?

Vyskusaj aj HotkeyP, je to skvely program od ceskeho autora, ma aj napovedu v cestine. Ja nemam problem so zrakom, ale lupu obcas pouzijem, na sa nastavit na klavesovu alebo mysiu skratku, je mozne pouzit napr. aj CapsLock, neaktualizuje to obsah, neda sa to pouzit pri pisani, ale je to okamzite, mozes si nastavit roznu uroven priblizenia.

Klavesova skratka: CapsLock (len priklad)
Prikaz: Lupa
Parametry: 2 1600 400

"Tato funkce má 0 až 3 parametry. První parametr je velikost zvětšení (celé číslo). Druhý parametr je šířka okna, třetí parametr je výška okna. Lupa se zobrazuje na místě ukazatele myši. Zmizí po druhém stisknutí klávesové zkratky nebo po stisknutí některého z tlačítek myši.
Upozornění: Zvětšený obraz se překresluje jen při pohybu myši. Když se myší nehýbe, pak lupa zobrazuje stále stejný obraz."
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 6. 3. 2020 12:25

Díky za reakci. Globální nastavení zkouším pořád dokola. Jak jsem psal, jde to nastavit, aby to vyhovovalo, ale v krátké době se to rozhodí, neudrží se nastavení. HotkeyP zkusím, nicméně to jako řešení nevidím. Pro ilustraci: dělám obvyklou práci v aplikaci, kde je databáze se kterou v několika submenu pracuji. Plním ji daty ze sestav, které mají o několik řádů menší velikost fontu. Sestavy vybírám Totalcommanderem, který má zase jinou velikost. Mezivýsledky z databáze posílám do Excelu, zase jiná velikost a tak dokola.Aby vše fungovalo mám otevřeno asi 8-10 oken, mezi kterými se přepínám. Při tom přepínání se většinou velikost rozhodí.
Nechci ještě po několika dnech laborování házet flintu do žita , ale říkám sí, že jsem udělal chybu s koupí tohohle monitoru, za který jsem dal ranec a těšil se na novou kvalitu jak malej kluk. Zatím mě ale bolí oči a hlava jako střep. Mám ještě týden na případné vrácení, tak uvidím.
S dosavadním 21" monitorem při rozlišení fullHD nikdy žádný problém, už od xpéček bylo nastavení triviální.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Supp-E 6. 3. 2020 15:19

To: "boru"
boru píše:Díky za reakci. Globální nastavení zkouším pořád dokola. Jak jsem psal, jde to nastavit, aby to vyhovovalo, ale v krátké době se to rozhodí, neudrží se nastavení.


Můžeš mi "prozradit" trochu více detailů?
Jaký máš vlastně typ monitoru - resp. jeho fyzické rozlišení?
Jaké rozlišení máš nastavené v systému Windows?
Máš monitor připojen ke stolnímu počítači nebo k notebooku?
Pokud máš monitor připojený k notebooku, používáš též obrazovku notebooku nebo je notebook "zavřený"?
Jaký máš nastavený "zoomovací koeficient" v "Nastavení zobrazení/Změnit velikost textu..." ???

Upřímně, ještě jsem se nesetkal s případem, že by někdo nastavil zoomovací koeficient pro systém Windows a toto nastavení se po restartu jaksi zapomnělo - resp. se nastavilo jinak. Tady jsi evidentně buď zoomovací koeficient Windows vůbec nenastavoval nebo jsi Windows zmátl použitím více zobrazovačů - např. zobrazovač Tvého monitoru a zároveň Tvého "otevřeného" notebooku.

Jinak platí OBECNĚ, že MONITOR nikdy nemůže za to, co do něj pustí uživatel pomocí operačního systému a nad ním nainstalovaných aplikací grafická karta. To ovlivňuje výhradně operační systém, instalované aplikace a nastavení uživatele.
Jinými slovy to, že jsi na podobné problémy s Tvým předchozím monitorem nenarazil, není monitorem, ale jiným nastavením operačního systému, aplikací a Tvým (uživatelským) nastavením, které bylo pouze optimálně (správně nastaveno) pro rozlišení Tvého předchozího monitoru.
Nový monitor nemůže pochopitelně za to, že tato nastavení neumíš nyní změnit tak, aby byla opět optimální pro nový monitor pravděpodobně s vyšším rozlišením.
Teď to neber jako výtku na Tebe (nikdo nemůže umět všechno - resp. jenom blázen si myslí, že rozumí všemu), ale pouze jako konstatování holého faktu.
Pokud ale budeš chtít, tak se nám to snad podaří společně vyřešit. Zkus začít odpovědí na mé výše uvedené dotazy :-)
Supp-E
Naposledy upravil Supp-E dne 6. 3. 2020 18:12, celkově upraveno 2
Supp-E
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dreamer 6. 3. 2020 15:56

Myslim, ze nebolo rozumne kupovat 27" QHD ak mas problemy so zrakom, hlavne ked su monitory 27" FHD alebo 32" QHD, kde by bola velkost podobna ako na tom starom.

Nema Total Commander moznost nastavit si velkosti pisma? FreeCommander to ma, je zadarmo, podporuje niektore pluginy TC, tak mozno ho vyskusaj.

K HotkeyP, to nemalo byt riesenie zvacsenia, iba ak je obcas nieco male, tak sa da rychlo jednorazovo zvacsit.

Co sa tyka stracania nastaveni, tak mi napadlo, ze po vypnuti PC sa mozno programy nevypnu spravne a tak sa mozno nastavenia neulozia, tak by bolo dobre zatvorit vsetky programy pred vypnutim pc.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 6. 3. 2020 18:42

to "Supp-E"

Mám monitor EIZO EV2750, rozlišení 2560x1440, stejně nastaveno ve win, připojen stolní PC.Zoomovací koeficient 120%(vlastní), lepší než přednastavený 125%. Velikost textu (usnadnění přístupu) 150%.

Upřímně, tak už ses s ním setkal. Pravda je, že už potřetí píši o tom, že to nastavuji, tak mi nepiš, že jsem to evidentně vůbec nenastavoval. Co se týče odstavce OBECNĚ, nebudu komentovat, opravdu nejsem začátečník.

to "Dreamer"
ano, v TC se dají perfektně nastavit všechny fonty, ale při otevření souboru (F3, Lister) to vyleze mrňavý v nativním. A nastavovat Excel je taky lahůdka.
Asi máš pravdu, že jsem to neměl kupovat.
Teď to zkouším s rozlišením FHD, je to lepší, ale mít tenhle monitor a nevyužít jeho možnosti se mi zdá škoda.

-- 6. 3. 2020 18:50 --

Ještě doplním. Když nyní připojím ten starý 21" monitor, velmi snadno dosáhnu původní bezvadné nastavení, které stabilně drží . Proto jsem uvažoval o nějaké nekompatibilitě.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 6. 3. 2020 19:57

TC nedokaze zmenit velkost pisma a ikon v prehliadaci? To je zvlastne, spominany FreeCommander to dokaze a podporuje aj Lister pluginy z TC.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 6. 3. 2020 20:49

Jo, máš pravdu. Prohlížeč TC jde nastavit. Díky.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod boru 8. 3. 2020 17:00

Tak po týdnu pokusů/omylů mám nějaké výsledky. Už umím nastavit zobrazení tak, aby drželo. Musí běžet jen holý OS, vypnutý musí být i ESET, webový prohlížeč a vše co na pozadí startuje. Taky seřazené ikony na ploše. Po nastavení musím restartovat systém.Pak to drží. Přijde mi to jako pakárna, u starého monitoru to nastavím třeba během práce a drží to. Takže myslím, že si opravdu nový monitor s win10 v mém PC úplně nerozumí. Teď ale babo raď. Mám ještě pár dní na případné vrácení.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 8. 3. 2020 18:47

Ty musis vediet, ci ti to vyhovuje alebo nie, zalezi aj na tom, aky velky je ten problem so zrakom.

Neviem preco si kupoval prave EIZO, vraj uz to nie je to co predtym a ked mas akykolvek problem zo zrakom, tak je to asi zbytocne a navyse pri zvacsovani sa vsetky objekty a hlavne ikony zvacsia a tym aj rozmazu, takze kvalita musi byt horsia ako nezvacsene objekty pri horsom DPI. Dobre je to vidiet vo Firefox a inych prehliadacoch, daj si zoom tak 115% a pozri si napr. ikony tu na fore, nastastie Firefox dokaze zvacsovat len text, obrazky a ikony zostanu rovnake. Ak nevidis to rozmazanie ikon a objektov na stranke pri zvacseni, tak je to dalsi dovod na vratenie, lebo nedokazes plne vyuzit kvalitu toho monitora.

Ak uvazujes o vrateni, tak alternativou mozu byt monitory s uhloprieckou 32" a QHD rozlisenim, takze rozlisenie by bolo rovnake, ale nemusel by si nic zvacsovat, ikony a dalsie objekty budu mat lepsiu kvalitu, ikony je mozne pouzit vacsie uz takmer vo vsetkych programoch. Velkost objektov a pisma by bol rovnaky alebo velmi podobny ako pri tvojom starom monitore, ak mal FHD alebo podobne rozlisenie pri 21". Vyhodou bude ale vacsia plocha, tym ze teraz vsetko zvacsujes, sa ta QHD plocha vlastne zmensuje.

Dalsim dovodom pre vratenie a kupu 32" + QHD je to, ze mnohe programy maju problemy so zobrazenim pri pouziti zvacsenia, chybajuce objekty, neviditelne casti textu a pod. Taktiez ak pozeras akekolvek video, kde su male objekty, text v obraze a pod., to sa neda zvacsit na 27", iba za cenu straty casti obrazu.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 8. 3. 2020 23:11

Jak píšeš, taky bych čekal, že při zvětšení nebude ostrost ideální. Udělal jsem ale zkušenost, že QHD se 120% zoomem je lepší varianta než FHD bez zvětšení. Tam jsou znatelně horší kontury např. ikon. V QHD variantě se ale musím spokojit s 30Hz, víc moje integrovaná grafika Core i5 nedá. Hry ale nehraju a mám několik důvodů, proč si nechci cpát do PC další grafiku.
32" monitor nezvažuji, spíš bych asi, po této zkušenosti, zvolil 24" s FHD rozlišením.
EIZO jsem chtěl ze sentimentu, měl jsem před lety 17" excelentní kousek, se kterým jsem se nerad loučil.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 9. 3. 2020 19:44

Pokial ten rozdiel nevidis, je to o dovod viac vratit ten QHD monitor, ak si mal 21" FHD, tam su uz pixely velke, pre 21" sa pouzivalo skor rozlisenie 1680x1050, take som tiez mal.

Pozoruj zvacsene objekty na stranke, nie ikony na ploche, tie sa dokazu dobre prisposobit, v prehliadaci musis nastavit uplny zoom, nie len text, potom tie objekty su uplne rozmazane.

30Hz je uz sam o sebe dovod na okamzite vratenie monitora, ci ten rozdiel vidis alebo nie, musi to skodit zraku, ci uz by si kupil 32" QHD alebo 24" FHD, urcite to bude lepsie ako pouzivat komplet zoom pre vsetko 120%.

Ja uz koncim, ten predrazeny monitor pouzivat so zoomom a este pri 30Hz je totalny nezmysel, ci kvoli cene, kvalite, zraku...
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boru 9. 3. 2020 21:46

Ano, je to nesmysl. V podstatě už se stalo, při práci se mi nastavení zase rozjelo, takže je na stole už původní monitor, se kterým jsem to dokončil bez mžourání a přehazování brýlí.
Už jsem začal koukat na 24" monitory.
Děkuji ti za rady a zdravím.
boru
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků