A3 scanner

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 30. 7. 2020 20:28

Začnu trošku odzadu. Mám relativně kvalitní tiskárnu, úmyslně jsem šel do laserové multifunkce (u inkoustovek všech značek mi neustále zasychal inkoust, protože tisknu minimálně). Konkrétně mám doma Brother DCP-9020CDW. Spokojenost pro běžné univerzální použití.

Nicméně teď vyvstala občasná potřeba A3 scanneru. Potřebuju o něco lepší kvalitu než jen scan nějakých dokumentů, ale nepotřebuju zase nic úplně drahého. Jsou to trošku specifické věci, řekněme prostě scany určitých "memorabilií" - různé tourprogramy, podepsané artefakty hudebních hvězd a podobné kravinky, scany se občas použijí třeba v nějaké hudební publikaci, nicméně není třeba nic hi-tech. Nebývá to ani nic velkého, jen to prostě občas o něco přesahuje velikost A4, tak chci mít prostě A3, než to nějak skládat dohromady.

Celkem s hrůzou jsem zjistil, že nejlevnější separátní A3 "deskový' scanner stojí 7500 a to ještě má všelijaké recenze (obvykle značky Mustek a Plustek). Kvalitnější verze toho Plusteku 16000 Kč. Pro mě nesmysl. Tak jsem začal hledat na aukru a bazoši starší A3 multifunkce třeba kolem dvojky, něco ve stylu:
https://pc.bazos.cz/inzerat/123119206/t ... 6490cw.php
https://aukro.cz/multifunkcni-tiskarna- ... 6967703845
https://www.sbazar.cz/simona.bajtek/det ... cejet-7612
https://pc.bazos.cz/inzerat/122314249/t ... 6510dw.php

Zajímalo by mě, podle jakých parametrů poznat, jestli jakási deset let stará tiskárna umí udělat kvalitní scan. Je mi jasné, že dpi nejsou všechno... navíc mám pocit, že některé tiskárny (HP?) umí do formátu A3 scanovat jen pomocí svého vlastního SW, takže nemůžu stát u scanneru a jen mačkat tlačítko, aby se to posílalo jeden po druhém někam na síťový disk, ale je nutné přebíhat mezi scannerem a PC, což je u mě složitější, scanner nechci mít v pracovně, nevejde se tam už.

No a aby rozhodování nebylo jednoduché, tak očekávám narození prvního potomka a protože jsem fotograf, tak mě napadlo si pro domácí použití pořídit inkoustovku a tisknout si průběžně fotky do fotoalba... a je otázka, jestli to nespojit rovnou s tím A3 scannerem... ale zdá se mi, že kvalitní fototiskárny obvykle multifunkční nebývají... a ty A3 už zase budou cenově asi někde úplně mimo... takže babo raď :-)

Varianta 1.) Najdou se v bazarech starší jeté a levné multifunkce, které mají rozumný A3 scanner a umí v A3 scanovat tlačítkem na tiskárně bez nutnosti speciálního software? Nějaké konkrétní tipy (asi HP/Epson/Brother, případně konkrétní modelové řady?)

Varianta 2.) Existují cenově rozumné (~10k) multifunkční inkoustovky, které tisknout kvalitně bezrámečkové fotografie a umí A3 scan?
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 31. 7. 2020 06:18

Varianta 3) res to v místním fotolabu...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 31. 7. 2020 08:28

Daj pozor na ďalšiu vec. Nejaký starší skener nemusí mať ovládače pre Win10.
saruman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 31. 7. 2020 08:39

Doggg - vím, ale nechci. Nikdy bych se k tomu nedokopal. Každopádně primární je ten A3 scanner. Ten tisk je trochu podružný, jen mě napadlo to spojit.

saruman - přesně tak, proto jsem opatrný a neřeším scannery třeba 15 let staré. Ale velké značky a modely třeba do 10 let stáří si drivery podle všeho udržují...
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 31. 7. 2020 10:54

Skenery na A3 kopírkách/multifunkcích jsou spíše zaměřeny na rychlost než kvalitu. Mám jich kolem sebe několik a jedno mají společné - artefakty (pruhy) v obraze a nízkou densitu barev (zisk).
Píšete, že jste fotograf. Stativ určitě máte a světla jsou dnes levná. Větší předlohy je rychlejší fotit, než skenovat. Pokud máte dobrý objektiv udělejte si skenovací koutek. A3 v tiskovém rozlišení je cca 17 Mpx. Výhoda bude, že takto lze "skenovat" i 3D předlohy. Investujte tak raději do vybavení, které použijete i jinde.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 31. 7. 2020 12:07

Emil Pastelka - focení je varianta. Mně tam vadí, že vlastně nedokážu jednoduše a rychle nasimulovat třeba 600 dpi. Když budu mít část věcí nascanovanou a část nafocenou, tak měřítko bude odlišné, nepůjde to moc dobře srovnat. Plus jsou tam další věci typu vyvážení bílé nebo riziko odrazů záblesku/světla na lesklých plochách, které u scanneru odpadají. Ale jinak samozřejmě to jedna ze záložních variant je.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod marts 3. 8. 2020 14:01

Měřítko jsem při focení tisků řešil vedle položeným metrem a pak následným nastavením skutečného DPI (bez převzorkování rozměrů) v editoru.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 3. 8. 2020 15:21

Nevím, jak to s tím DPI myslíte. To je relevantní pouze při tisku. Nicméně zatímco A3@300dpi je zhruba těch 17 Mpx (3508×4961 px), tak A3@600dpi odpovídá 70 Mpx (7016×9922 px). To už na focení nebude. I když, co já vím, co máte doma :)
Pokud opravdu budete chtít tak vysoké rozlišení (což by mělo smysl pouze v případě, že byste 1) dělal zvětšeniny, nebo 2) reprodukoval vektorovou grafiku a text 1:1 čili opět tiskový výstup na A3), skeneru se nevyhnete. Na ty starší multifunkce však pozor. Už jsem se setkal s takovými, které bez inkoustu či tiskové hlavy (případně s hlavou v aktivní poruše) pozastaví všechny ostatní funkce. Konkrétně se jednalo o HP a Canon, u Epsonu a Brother nevím.
A k té podpoře Win10... mám vedle sebe kvalitní skener na průhledné i neprůhledné předlohy. Ovladače končí u Windows 7, obslužný SW zákeřně u Windows XP. SW lze nahradit například VueScan, a nedostatek ovladačů řeším tak, že jsem zachoval jedno starší PC. Případně to lze řešit jako multiboot nebo externím USB diskem s instalací Windows - pokud je Váš HW ve starším OS ještě podporován.

U "skenování" focením pak není potřeba fotit přes záblesky, ale máte-li je, nevadí. Odlesky lze do jisté míry řešit polarizačním filtrem. Co je problém, je zvlnění předlohy/papíru, protože nemáte přítlak. To by šlo řešit skleněnou deskou, ale pak byste musel opravdu vychytat nasvícení. Například kruhové svítidlo kolem fotoaparátu, nebo kruhový blesk a vše soft.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 3. 8. 2020 22:00

Ono to s tou požadovanou kvalitu scanu není až tak horké. Před 15 lety jsem nascanoval pár věcí ze své sbírky v 300dpi na obstarožní multifunkci za dva tisíce a scany pak byly použité v luxusní knížce za 20000 Kč. Nikdo nic nepoznal ani nenamítal :-D Je pro mě vlastně spíš prioritní rychlost a jednoduchost.

Focení nevylučuji, techniku i znalosti mám, jen je technika pořád někde v batohu a kufru v autě na cestách a není moc prostor doma dělat provizorní fotostudio - bez záblesků si to moc nedokážu představit, zdroje světla (okno se žaluziemi apod.) vždycky jsou a odleskům se nedá zabránit. Dlouhá expozice je v tomhle nesmysl, homogenní světlo nikdy ze všech stran není, nějaká forma umělého nasvícení je nutná, proto jsem zmínil záblesky.

Každopádně jsem za poslední dny vyloučil:
1. staré desktop scannery - starší mají problémy s ovladači, novější stojí úplný nesmysl
2. kvalitní inkoustové multifunkce - je očividně daleko jednodušší občas hodit fotky do fotolabu než to doma ladit se značně nejistým výsledek a nepochybně za větší provozní náklady (o pořizovačce nemluvě, protože relativně kvalitní inkoustovky třeba kolem desítky rozhodně nemají A3 scanner :).

Takže mi z toho vychází buď
- focení, do kterého se mi až tak nechce :-)
- nový scanner, cenově nejpřijatelnější Mustek i Plustek kolem 10k (a žádný nebo hrozný recenze)
- stará multifunkce (asi Epson/Brother) za litr, kde funguje scanner (A3 modelů je dost málo)
- nová multifunkce (z těch relativně kvalitnějších např. https://www.ab-com.cz/workforce-pro-wf-7710dwf/ - i když vzhledem k vlastnictví laserovky si moc nedokážu takovou "investici" ospravedlnit jen kvůli tomu scanneru...)
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 8. 2020 08:35

Před mnoha lety jsem řešil totéž.
Nakonec jsem skončil u bazarového skeneru (A3) Epson GT 15000.
Zapojil jsem ho do vyřazeného WS 2000 s rdp => lze skenovat po LAN.
Velmi kvalitní skeny => naprostá spokojenost.
Funguje stále bez jediné závady.
IMHO nejrozumnější nápad:
Mr.Scully píše: hledat na aukru a bazoši

K daným účelům nemá smysl kupovat drahý skener.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 4. 8. 2020 10:02

Poměrem kvalita/cena jsou nepřekonatelné (na podobný akorát novější Epson jsem taky koukal). Akorát je opruz, že kvůli driverům tyhle staré scannery musejí právě mít k sobě staré obslužné PC... abych vysvětlil svou domácí situaci, tak doma už teď jsou 4x PC (Win 10), velká laserovka, čtyři NAS servery s celkem asi 12 disky a i když barák je velkej, tak nafukovací není a žena už teď kouká dost podezřívavě :-D Hrozně rád bych koupil jen samotný "flatbed" scanner se zapojením do sítě, který dám někam do rohu a budu scanovat tlačítkem do síťové složky, ale ono tohle neumožňují dokonce ani některé ty nové, i kdybych třeba tu desítku obětoval :-D Do sítě fakt jedině multifunkce a to je vždycky rozměrově kráva a kvalita zřejmě horší než u standalone scanneru. No nic, není to lehký :-D
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 29. 8. 2020 16:47

Tak jen malý update. Koupil jsem si na zkoušku (jakožto první variantu) za pár kaček inkoustovou A3 multifunkci Brother. A3 a ovládání super. ALE... mám doma už laserovou multifunkci Brother a vtipné/smutné je, že obě tiskárny stejné značky scanujou úplně jinak, co se týče barev či kontrastu apod. V defaultním nastavení (jas/kontrast bez změn) je ta nová laserovka velmi barevná a kontrastní (až nepřirozeně) a ta starší inkoustovka světlá a vyblitá (taktéž nepřirozeně). Realita je někde mezi. Rozlišení a tak všechno super, ale barevně je to zoufalost. Teprve teď při vzájemném srovnání to vidím.

Nemá cenu se pídit po příčinách, ale pokud mi prakticky všechny scanovací programy nabízejí v podstatě pouze úpravu jasu/kontrastu (která nic moc nepomůže), tak nic dalšího prostě nastavit nelze? Tzn. nemohu ty barvy nijak ovlivnit, není nikde nějaké skryté nastavení dostupné jen nějakým specifickým způsobem?

Další případná varianta by byl přímo kvalitní desktopový scanner Epson GT-20000, ale u toho netuším, jestli funguje pod Windows 10 (výrobek je starší) a prodejce nekomunikuje.

Pro představu - první fotka je realita (mobilem), druhá fotka je inkoustová A3, třetí fotka je laserová A4. Vše defaultní nastavení bez úprav a posunů čehokoliv. (U té inkoustovky ty barvy vytáhnout v nastavení nejdou, u laserovky lze mírným snížením kontrastu a zvýšením jasu se trochu přiblížit realitě, ale věrné to není).
http://download.browse.cz/scanmob.jpg
http://download.browse.cz/scana3.jpg
http://download.browse.cz/scana4.jpg
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 8. 2020 19:22

Epson nabízí nejnovější ovladač pro GT20000 z r. 2009 v balíku:
epson13539.exe
Údajně funguje i ve W10/32|64.
Tento ovladač je spolehlivě ověřěný ve W7/64. Pokud máš někde tento OS, doporučuji Ti skener zapojit do něj.
Předpokládám minimálně stejnou kvalitu jako u starší verze Epson 15000.
Pochlub se.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 31. 8. 2020 10:38

Tak GT20000 už je bohužel prodaný, prodejce trochu selhal. Tak nic.

Scanner v A3 inkoustovce Brother J6920DW, na kterou jsem výše nadával kvůli některým nesprávně zobrazeným barvám, asi nijak kalibrovat nejde? Scannery se podle všeho kalibrovat dají, ale asi ne ty v multifunkcích...
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Ttumova 31. 8. 2020 12:05

Milanr1 píše:Před mnoha lety jsem řešil totéž.
Nakonec jsem skončil u bazarového skeneru (A3) Epson GT 15000.
Zapojil jsem ho do vyřazeného WS 2000 s rdp => lze skenovat po LAN.
Velmi kvalitní skeny => naprostá spokojenost.
Funguje stále bez jediné závady.
IMHO nejrozumnější nápad:
Mr.Scully píše: hledat na aukru a bazoši

K daným účelům nemá smysl kupovat drahý skener.


Mám ho nejraději!
Ttumova
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků