výběr tiskárny

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod questionmarq 4. 11. 2020 14:12

Ahoj, potřebuji koupit novou tiskárnu.

Do teď jsem měl pouze černobílou protože od barevné mě dost lidí odrazovalo s tím, že to žere barvy ikdyž se tiskne černobíle + není možné tisknout černobíle když chybí jeden z barevných tonerů ( :-| ).
Což jak jsem zjistil tak je evidentně pravda, ne všechny tiskárny to ale dělají a někde se to dá prý i nastavit (kalibrace barev).

Původně jsem zvažoval Brother DCP-L8410CDW, nicméně paní na supportu mi přesně potvrdila, že vše výše uvedené je pravda.

Požadavky:
- laserová (je pravda, že inkoust zasychá?)

- barevná

- multifunkce (skener, kopírování atd.)

- duplex

- wifi (ideálně airdrop, android print), USB

- možnost monochromatického tisku i bez barevných tonerů (ideálně aby to nežřelo barevné tonery vůbec při monochr.)

- rozlišení .. něco rozumného stejně se v tom nevyznám, tak neumím říct jestli 2400x600 nebo 1200x1200 je málo či hodně (obecně mě překvapilo, že i dražší laserové tiskárny moc velké rozlišení nemají)

- bez *****ítek :pozor :-))

-cena cca 10.000,- (+/-5000)

*EDIT využití: 70% tisku tisknu černobíle, barevný tisk potřebuji ve chvíli kdy je potřeba tisknout např. produktové listy nebo nějakou kopii na žlutém/tmavém pozadí.
Nemám v plánu tisknout fotografie z dovolené .. takže nějaká obstojná kvalita barevného tisku plně postačuje, ale nemusí to být nic profi

Budu moc rád, když mi něco slušného poradíte :-)
Naposledy upravil questionmarq dne 5. 11. 2020 13:22, celkově upraveno 1
questionmarq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 11. 2020 15:33

Inkoust nezasycha, pokud je moderni taknova tiskarna v zasuvce. Ale diskusi o tiskarnach (laser vs. inkoust) tady za posledni rok bylo nekolik. Zkus si je najit, at se to neopakuje porad dokola.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 11. 2020 16:24

Levná barevná laserová tiskárna se Vám nevyplatí v nákladech na tisk. Nicméně je to jediné řešení v případech, kdy například netisknete několik týdnů.
Inkoust zasychá a v závislosti na prostředí je tisková hlava náchylná k zalepení prachem. Aby tiskárna takovému poškození předešla, musí zůstat zapnuta - pravidelně se pak čistí. Čištěním spotřebovává inkoust a zaplňuje odpadní nádobu.
Budete-li tisknout pravidelně, vybírejte mezi tankovými řešeními (vlastní objemné zásobníky na dolévání inkoustu). Doporučím Brother případně Epson.
Rozlišení je v závislosti na velikosti kapky / tiskového bodu. Laserová tiskárna má tiskový bod větší, proto pro si může dovolit menší rozlišení tisku při pokrytí stejné plochy. Pokud nebudete primárně tisknout fotografie, pak v případě inkoustu je 1200 víc než dost. Záleží i na pohledové vzdálenosti. Například obraz na stěně snese i polovinu, naopak pro fotku zkoumanou ze vzdálenosti 30 cm bude i 2400 málo.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 11. 2020 17:53

Ale houby, toho inkoustu se pri cisteni modernich inkoustovek spotrebovava tak malo, ze to nestoji za zminku. A i kdyby - nadobka barvy, ktera vystaci beznemu uzivateli na mesice az roky stoji necelych 200 Kc. I kdyby se z ni spotrebovalo 5% na cisteni (coz se nestane), tak je to cca 10 korun v nakladech jednou za par mesicu.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 11. 2020 21:04

S tím si troufám nesouhlasit, má dosavadní zkušenost mluví zcela jinak. Pokud se tiskne minimálně, tak ta spotřeba inkoustu jen na údržbu je tragická; člověk leje prachy za vysychající inkoust do kanálu a ve finále je laser (navzdory vyšším nákladům) prostě lepší volba, protože člověk protiskne, co si zaplatí a neleje co půl rok / rok prachy do kanálu za novou cartridge / inkoust .. toto je obzvlášť super, když člověk potřebuje tisknout po dlouhé době a v cartridgi nic ani na jednu blbou stránku.

Takže při výběru se jednoznačně zamyslet nad tím, jak moc člověk bude či nebude tisknout. Ano, pokud se tiskne hodně, je inkoust super, protože náklady na stránku jsou - hlavně u tankovejch tiskáren - prostě směšný. Pokud se naopak tiskne svátečně, tak inkoustu se pro změnu vyhnout setsakra velkým obloukem.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 11. 2020 21:42

Nevim, s jakymi tiskarnami mas zkusenosti. Ja mam v rodine tri tankove Epsony kupovane cca pre 2-3 lety. Krome nasi domaci maji vsechny jeste originalni napln inkoustu.

Doma tiskneme par desitel stranek za mesic. Nedavno jsem poprve menil cerny inkoust, takze mi v supliku zbyva posledni nahradni lahvicka cerne barvy co byla v puvodnim baleni pri nakupu.

Tohle bych slovy "tragicka spotreba" fakt neoznacil. Jak uz jsem psal, nahradni inkoust stoji cca 180 Kc za lahvicku co vydrzi na cca 3-5 tisic stranek kancelarskeho textu.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 5. 11. 2020 00:06

Výhodnost tankových systémů nikdo nerozporuje, naopak. Reagoval jsem na to původní "Inkoust nezasychá...". Laik by v důsledku toho mohl být pak nemile překvapen.
Pokud tisknete desítky stran měsíčně, udržujete tok inkoustu v ideální rovině. U nárazového tisku je riziko zaschnutí výrazně vyšší.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 5. 11. 2020 09:52

Přesně mám ingoustovku od HP a je to OK ovšem příště kupuji laser, z důvodu že fakt tiskneme méně a semtam prostě inkoust zasychá.

Tisknu 6 stran za měsíc....

Takže tady je na zvážení kolik stran se tiskne a hlavně jak často....

Takže pokud do 10 stran měsíčně a nebo hodně nárazově třeba jednou za 1/2 roku 50 stran tak bych asi do ingoustu už nešel.

Jinak taky závisí co převážně tisknete a zda barvu potřebujete.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod questionmarq 5. 11. 2020 13:33

Omlouvám se, zapomněl jsem napsat využití, což je důležitý parametr.

70% tisku tisknu černobíle, barevný tisk potřebuji ve chvíli kdy je potřeba tisknout např. produktové listy, prezentaci nebo nějakou kopii na žlutém/tmavém pozadí.
Nemám v plánu tisknout fotografie z dovolené .. takže nějaká obstojná kvalita barevného tisku plně postačuje.

Rozhodl jsem se pro laser, právě proto, že taky nechci řešit po delší době zaschlý inkoust, když potřebuji něco na druhý den nutně vytisknout..

Právě z toho důvodu mi vadí, že laserové tiskárny spotřebovávají barevný inkoust i při černobílém tisku (na tu záhadnou kalibraci barev) a u některých když chybí žlutá, tak si prostě nic nevytisknete ani černobíle.. což je teda vlastnost která by mě asi dokázala rozpálit do běla :D

jak jsem psal výše, tak u některých by to mělo jít vypnout nebo nastavit ( https://www.tonerpartner.cz/clanky/proc ... 44cz39332/ ) ale těžko říct u kterých to jde a u kterých ne

aktuálně zvažuji ten Canon i-SENSYS MF746Cx

http://www.alza.cz/url/WBgdD3Vjde
questionmarq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 5. 11. 2020 17:07

Podívejte se na Brother DCP-L3510CDW (od 7500 Kč). Má kompatibilní náplně ve větší kapacitě 2300 stran barevné a 3000 černá za 4×1070 Kč. Tedy celá sada je za cca 4300. To je i s rezervou 2 Kč na plnobarevnou stranu, případně 0,4 Kč za černou.

i-Sensys MF746Cx má standardní i mega náplně. Výhodné jsou ty velké, budu tedy počítat je. Černá za 3600 Kč má kapacitu 7600 stran a barevné za 3×4800 pokryjí 5900 stran. Sada je celkem za 18000 Kč :) To je i s rezervou 3 Kč na plnobarevnou stranu, případně 0,5 Kč za černou.

Při udávání počtu stran výrobci počítají 5% pokrytí. 5 % odpovídá nikoli ploše, ale množství složených barev. Například černý text bude mít těch 5 %, pokud z něj udělám barevný text, plocha papíru bude stále potištěna stejnou měrou, ale spotřeba bude třeba 2 + 5 + 4 + 3 % dle použití barev. Kdybyste vytiskl stránku, kde každá barva pokryje maximum plochy, pak se bude jednat o 100 + 100 + 100 + 100 procent a stránka bude nejčernější černá :)

Kompatibilních náplní v případě laseru se nemusíte bát. Na rozdíl od inkoustu je složení laserového toneru vyloženě irelevantní. Je to většinou pigment a malé kousky plastu nebo vosku. Neprochází místem citlivým na ucpání.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod questionmarq 8. 11. 2020 17:57

Děkuji za srovnání, takto se přiznám, že jsem to nepropočítával. Ten cenový rozdíl by byl při tisku 50 stran (barevný/černobílý tisk 50:50) měsíčně by v průměru byl nějakých (50*0.1+50*1)/2=28 Kč měsíčně. Což není zase takový rozdíl.

Spíše mám obavu z toho, že se tam po roce nebo dvou rozsvítí *SERVIS SERVIS* (nebo zafunguje jiné kur...ko) a v servisu mi oznámí, že oprava by byla drahá a je lepší si koupit novou tiskárnu. :grr: Tiskárny tím byly dost problematické nevím zda to pořád platí či už nikoliv

Brother DCP-L8410CDW mám možnost koupit přes firmu za 7490,- takže z toho důvodu ji zvažuji prioritně. Z funkcí to má snad vše co by mohlo být potřeba. Takže ji asi nakonec koupím.

Mimochodem k té spotřebě barevných tonerů při černobílém tisku - na (https://www.originalnitonery.cz/blog/sp ... ilem-tisku) píší, že při černobílém tisku stačí nastavit tisk v "odstínech šedi" a to by mělo zabránit spotřebě barevných tonerů.
questionmarq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 11. 2020 19:31

DCP-L8410CDW má dokonce automatický podavač skenovaných předloh - to je výborné pro digitalizaci rozsáhlých dokumentů například do PDF. Prostě jen nasypete do podavače X stránek a stiskněte tlačítko.
Za tu cenu ji určitě vemte, je to kvalitní stroj. Kromě sady tonerů patří mezi spotřební mat. i odpadní nádoba. Ovšem pokud ji vůbec budete za život stroje řešit, tak je na cca 50000 stran a cena je 500 Kč.
Další součást je fotoválec. V základu vydrží minimálně 30000 stran. Poničit jej můžete jen nevhodným papírem (recyklovaný se zbytky třísek a podobně). Tam je cena zhruba 3000 Kč.
Zbytek tiskárny už je jen motor a deska s elektronikou. Elektronika se může pokazit vždy, to je o štěstí na kus a motor/převody pokazíte jen v případě nárazového tisku o velkém rozsahu - tedy za rámec deklarovaného počtu stran. Vzhledem k vašim 50 se k měsíčnímu doporučení 3000 stran nedostanete.

Tiskárna má kompatibilní náplně v kapacitě 4000 stran barevné a 6000 černá za 3×1020 + 950 Kč. Tedy celá sada je za cca 4010. To je i s rezervou 1 Kč na plnobarevnou stranu a legračních 0,15 Kč za černou.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 8. 11. 2020 19:34

Sada za 18000 - a diskuse je mj. o tom, ze inkoustove tiskarny plytvaji inkoustem pri cisteni trysek . Kdyz komplet sada originalnich inkoutu vydrzi cca 3000 stran vyjde na nejakych 700 Kc. Ale "clovek leje prachy za vysychajici inkoust" ;-)

Nerozporuju kvality laserovych tiskaren, jen me bije do oci to pohorsovani nad par korunami "vyplytvaneho inkoustu" vs. naklady na laserovy tisk :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 11. 2020 21:47

Nespojujete správné části informací. Prolitý inkoust není tak zásadním parametrem, jako poškození tiskárny vlivem jevu zaschnutí.
Nakonec jsme se dostali ke stroji, který má ca stejnou pořizovací cenu a ne o moc vyšší náklady na tisk. Tou cenou je vykoupena nulová starost o frekvenci tisku či zapínání stroje a neposledně, což tu nezaznělo, výrazně nižší cena papíru.
Z pohledu techniky tisku je pak ekvivalentní součástka k inkoustové hlavě laserový fotoválec. Náhradní vychází levněji, než nová inkoustová hlava (díl, servisní práce, doprava), a uživatel si to vymění sám. Pro někoho může být rozhodující i rychlost samotného tisku - v tom inkoust moc neexceluje.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 11. 2020 00:29

Ja jsem reagoval primarne na milsimra a jeho vety typu "člověk protiskne, co si zaplatí a neleje co půl rok / rok prachy do kanálu za novou cartridge / inkoust .. "

Proste si myslim, ze moderni tankovou tiskarnu nevidel, jinak by tohle nemohl napsat.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Další stránka