Mrtvý monitor DELL up3216q

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod fyletto 5. 1. 2021 13:52

Ahoj, včera jsem u svého Dell up3216q updatoval firmware. Aktualizace se nezdařila, následně jsem vypnul pc a monitor odpojil od proudu. Monitor nenaskočil, ledka nebliká, monitor se tváří, že je mrtvý. Na Dellu mě poslali k šípku, že je panel mimo záruku. Netušíte někdo, jak by se to dalo zachránit? Nějak jinak tam nahodit firmware? Kdybych takhle pohřbil monitor za 27000, asi by mě to DOST mrzelo...
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spejbl007 5. 1. 2021 14:07

Dost těžko doma na koleně. Vyndat nebo vyletovat EEPROM a flashnout.
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod soban 5. 1. 2021 16:33

Většinou se tam dá firmware nahrát přes nějaké rozhraní uvnitř, ovšem na to asi nebudeš mít převodník-programátor.

Takže asi servis....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fyletto 5. 1. 2021 17:07

Jo, do servisu jsem to dal, ale chlap mě rovnou varoval, že softwarový věci u monitorů jsou blbý.
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spejbl007 5. 1. 2021 18:11

A nebo jak píše Soban...
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod fyletto 7. 1. 2021 14:30

Tak ze servisu mi to chlap dneska vrátil. Napájení v pohodě, ale firmware flashnout na desku neumí :-( Neznáte někoho, kdo to umí flashnout? Jsem z Prahy...
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Prochycz 7. 1. 2021 15:28

Zkusil bych se zeptat někoho na ebastlirna.cz, tam by to teoreticky mohl někdo umět. :)
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 1. 2021 15:33

Když mám řekneš jaké to má rozhraní pro flash a dodáš správný firmware atd......

Chtělo by to servisní návod......

Jak je vidět tak dnes ani servis už neopravuje.

Pochybuji že se s tím někdo bude dělat, protože se to musí rozebrat skouknout jaké tam jsou čipy stáhnout k nim datashet, sehnat správný FW (někdy bývá rozdílný - nebo se musí upravit pro přímý flash) dle rozhraní pořídit programátor......

Servis který ty monitory opravuje by to měl umět nahrát.....

Když nic jiného měl by být schopný zajistit celou novou desku i s novým FW - ovšem záleží za jakou cenu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 1. 2021 16:42

Zkoušel si flashovací proceduru zopakovat?

Jinak v monitoru bývá standardní SPI flash (stejná, jako na moderních základních deskách), kterou není problém svépomocí naprogramovat (když máš potřebné vybavení).

Otázkou je spíše sehnání správné ROM. Soubor vyextrahovaný z balíčku Dellu, může, ale nemusí obsahovat plnou ROM.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fyletto 7. 1. 2021 18:30

vážení, moc díky za podněty. Flashovací proceduru jsem zopakovat nemohl. Prostě to nejde, připojený monitor vůbec nefunguje, nic nenačte, tváří se prostě "mrtvě".
Servisní návod jsem jaksi nenašel. Dell to na webu nemá a vzhledem k tomu, že neopravuje, jen vyměňuje kus za kus, mám obavu, že něco takového asi ani neseženu.
Ještě zkusím zavolat do nějakého většího servisu, ale tam mají čekací dobu 14 dní, než se k tomu vůbec dostanou a pak mám obavu, že mi řeknou totéž. Že když je v cajku elektronika, mám smůlu.
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 1. 2021 18:42

fyletto píše:Flashovací proceduru jsem zopakovat nemohl. Prostě to nejde, připojený monitor vůbec nefunguje, nic nenačte, tváří se prostě "mrtvě".

Obrazový vstup monitoru nemá být při flashování vůbec zapojen (pouze napájení a USB kabel), tudíž nic zobrazovat nemůže. Potřebuješ ještě jiný na zobrazování instrukcí, případně notebook, který má vlastní (což je i varianta doporučovaná Dellem).

Pokud byl monitor během updatu aktivní (připojen jako zobrazovač), mohla to být příčina selhání.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fyletto 7. 1. 2021 19:03

No, teď jsem se o to pokusil. Problém je, že notebook monitor vůbec nevidí. A aktualizační apka říká, že mám připojit a zapnout monitor. Monitor zapnout nejde. Tlačítko nefunguje. Ledka nenaskočí.
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 1. 2021 19:09

Pokud monitor nereaguje na napájení, tak s tím asi nic neuděláš.

Zbývá už jen varianta nahrát firmware přes programátor přímo do čipu na systémové desce.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 1. 2021 21:57

Pokud není poškozen zavaděč tak by to mělo jít, většinou je tam nějaká kombinace pro nouzové nahrání, při zapnutí držet nějaké tlačítko atd....

Ovšem těžko se to zjištuje...
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fyletto 8. 1. 2021 11:13

Nevzdávám to, dnes jsem to dal do dalšího servisu. Chlap mi řekl, že nahrát firmware přes desku umí. Říká, že problém vidí zejména v dostupnosti firmware pro základní desku. Že se to pokusí extrahovat z toho aktualizačního souboru, nicméně prý šance není extra vysoká. Občas prý bývají extrahované firmware dostupné na nějakých ruských webech, ale u tohoto modelu nic zrovna nenašel. Prý mnohem lepší by bylo, kdybych sehnal naprosto stejný monitor a zkopírovalo by se to odtud. NJ. bohužel doma druhý zrovna nemám :-) Netušíte, kde by se daly tyhle věci půjčit? Normální půjčovny tyhle high-endy nemají..
fyletto
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků