Monitor na upravování fotek

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod TomK83 18. 9. 2021 11:28

Zdravím vás, chtěl bych se s vámi poradit při výběru monitoru. Kromě běžné kancelářské práce má být určen na amatérské upravování fotografií, cena ideálně +/- 6000 Kč

Klíčové vlastnosti:
Rozměr: 22 - 25 palců
Rozlišení: QHD 2560 x 1440
IPS, matný
Výškově nastavitelný, USB hub
(vestavěné reproduktory by byl příjemný bonus)

Na co se snažím dívat, je pokrytí gamutu, sRGB je fajn, ale zajímá mě i Adobe RGB.
Zaujaly mě proto tyto dva modely:
AOC Q24P2Q (https://www.displayspecifications.com/en/model/48671f58)
Philips 245B1 (https://www.displayspecifications.com/en/model/7db91d8e)
Recenzí na ně je ale u nás málo, spíše v zahraničí (i když pozitivní).

V popularitě se na heuréce stále drží i tento model:
BenQ BL2420PT (https://www.displayspecifications.com/en/model/140a738)
Ten má pro změnu hodně recenzí, na druhou stranu jde o model, který je už starý 7 let.
(A je vlastně obdivuhodné, že se stále prodává.)

Měli byste nějaké doporučení, jaký z nich vybrat? Na co se zaměřit?
TomK83
Junior

Odeslat příspěvekod Alpha8520 18. 9. 2021 20:42

Ten Benq mám asi 5 let, první 2 roky jako hlavní. Po záruce začal trpět na "image retention" na což trpí do dnes a čím dál víc, takže jsem si koupil jako hlavní jiný. Nedoporučuji.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 19. 9. 2021 00:18

Osobně bych QHD rozlišení na tak malý monitor nedoporučil. Ergonomicky je vhodné od 27".
Obecně jsou tyto malé úhlopříčky mimo zájem výrobců i uživatelů, proto je v poslední době opravdu nesnadné najít kvalitní panely.
Většina je jako ten odkazovaný Philips falešně 8 bitová, tedy 6 bitů + přeblikávání FRC. To AOC je 8 bitové, ale dnes bych spíš vybíral něco s 10 bity.
Na úpravu barev je obecně vhodnější lesklý povrch. Matu se dosahuje vrstvou, která mění barevné podání. Je to jako krajina po dešti, kdy mokré (lesklé) povrchy působí sytěji.

Pokud trváte na 24", tak mrkněte na Samsung S24A600U (někdy ho značí jako S60A).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alpha8520 19. 9. 2021 11:47

Já provozuju 2560x1440 na dvou 24" (jedním z nich je právě to Benq) po stranách a nemám s tím vůbec problém. Jako hlavní mám 28" 4k a ten jedu taky na 100% DPI. Uznávám, že na 4k by to chtělo větší úhlopříčku, ale ty QHDčka jsou za mě naprosto v pořádku a nemám vůbec důvod nastavovat nějaké zvětšování. Ale to je asi každého věc, chápu, že někdo hůř vidí.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod TomK83 19. 9. 2021 18:20

Takže myslíte, že u 24" má smysl jít spíše do namakaného modelu s FHD, než do průměrného QHD? Do většího monitoru nechci vzhledem k mým prostorovým možnostem.

O tom Samsungu jsem také přemýšlel. Jen nevím, podle čeho hodnotit kvalitu toho HDR. Zda to například automaticky znamená, že to bude kvalitně zobrazovat gamut adobe RGB?
TomK83
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 19. 9. 2021 19:50

FHD nebo QHD je hlavně otázka rozlišení, tedy velikosti systémových prvků. Pokud máte monitor do 50 cm a dobré oči, nemusí to být takový problém. Nicméně z ergonomického hlediska to správné není.
To základní HDR10 je spíše marketingový prvek, než cokoliv, co by Vám pomohlo k širšímu pokrytí barevného prostoru. Navíc spousta výrobců k tomu přistupuje po svém a popis standardu si vykládají ve velmi široké toleranci.
U monitorů tak řešte hlavně nativních 8 bitů jako minimum (má vliv na viditelnost jemnosti skoků v přechodu/odstínech). Dobré podsvícení a ideálně možnost vstupu přes DisplayPort. Dále je velmi užitečná vyšší obnovovací frekvence, alespoň 75 Hz.

Neposledně k tomu samotnému AdobeRGB - teoreticky je to lepší prostor než sRGB. Je širší a má lepší zastoupení tyrkysových a zelených odstínů. Ovšem aby mělo smysl s daným prostorem pracovat, tak byste musel mít pod kontrolou celý řetězec od pořízení po reprodukci. Tedy fotit v daném prostoru, mít kalibrovaný monitor, pracovat v prostředí, které podporuje správu barev a výstupní simulaci a nakonec mít vlastní tiskárnu kalibrovanou na daný vstup, kalibrovanou pro vybrané tiskové médium a samozřejmě tisknoucí v rozšířeném CMYK (více než 4 inkousty).
Přes dvacet let jsem se věnoval danému oboru a výše popsaný řetězec jsem měl pod kontrolou. Nicméně jsem brzy seznal, že mi Adobe RGB nic nepřináší. Pokud jsem fotografie poslal klientovi (nebo šly na web), stejně jsem je musel převádět do sRGB. Z 90 % fotky šly do tisku ven do tiskáren, ke kterým neexistovaly tiskové profily (nemohl jsem tedy převádět barvy do CMYKového profilu stroje, ale musel jsem se spokojit se standardním Fogra.
Celkem rozumný článek na dané téma je zde.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomK83 20. 9. 2021 10:55

Děkuji Vám za podrobné info. Pokud jde o profily, jsem schopný v adobe RGB fotit a pracovat s ním v počítači. Uznávám, že potíž je trochu dál s tím tiskem. Přesto je to pro mě určité měřítko, podle čeho porovnávat obrazovou kvalitu monitorů.

Co mě ještě zaujalo, jsou nové schopnosti monitorů s USB-C. Chtěl bych se zeptat, zda je možné využít nabíjení notebooku přes tento kabel, když ho podporuje monitor a když mám v notebooku USB 3.1, tedy ne přímo USB-C.
TomK83
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 9. 2021 14:15

Nabíjení notebooku* přes USB-C výstup z monitoru? Na 99% nikoliv, pokud to vyloženě u konkrétního modelu výrobce neuvádí jinak.

*Překlep.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomK83 20. 9. 2021 14:23

Obráceně, nabíjení notebooku z monitoru. Mám ovšem asi 3 roky starý notebook, pouze s USB 3.1, tak jestli to bude podporovat.
TomK83
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 9. 2021 16:03

Já jak byl v práci zmatenej (imo pondělí), tak jsem napsal nesmysl .. samozřejmě jsem měl na mysli napájení notebooku monitorem skrze USB-C. Jak jsem psal, nehrozí, pokud to výrobce monitoru SPECIFICKY nedeklaruje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 9. 2021 20:53

ANO, odkazované monitory (AOC 24P2C) notebook dokážou přes USB nabíjet/napájet a přes ten stejný kabel i přijímat obrazová data (DP).
USB je rozhraní (popisuje konektory a protokoly), 3.1 je verze protokolu (definuje přenos a kompatibilitu) a C je typ konektoru (definuje fyzické charakteristiky a možnosti zapojení).
Pokud nenapíšete typ notebooku, pak nelze odpovědět, co daný konektor umí a co vše výrobce zapojil. V rámci konektoru C jsou povinné pouze datové přenosy, ostatní věci jsou pouze v kolonce "volitelné". Do volitelných věcí tak patří přenos obrazu (DP/HDMI), přenos digitálního zvuku, výstup analogového zvuku a možnost napájení externího zařízení.
Verze 3.1 je teoretické minimum pro váš záměr, ale je a výrobci zařízení, zda to bude možné.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomK83 21. 9. 2021 09:49

Tak jsem si psal s podporou HP (můj osobní notebook) a zjistil jsem, že mám pouze USB 3.1 gen 1 a že by můj notebook takovéto nabíjení podporovat neměl. Přesto by ale monitor s USB-C mohl mít smysl. Jednak do budoucna budu určitě i u notebooku myslet na to, aby měl už USB-C, a jednak to vypadá, že by už nyní šel přes USB-C napojit můj pracovní notebook. Šlo by tedy takto aspoň zjednodušit přepínání mezi zdroji signálu.
TomK83
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků