Inkoustová tiskárna na tisk A3 výkresů

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maniakfuck 13. 11. 2022 15:21

Dobrý den/ahoj,

rád bych vás požádal o radu s výběrem barevné tiskárny na tisk A3 stavebních výkresů, nejlépe bez scanneru a kopírky, které nevyužiji. Vzhledem k pořizovacím nákladům laserových tiskáren jsem tuto možnost rovnou zavrhnul, potřeboval bych se vejít do rozpočtu kolem 10 tísíc Kč. Při procházení mnoha webů jsem narazil na protichůdné názory ohledně zasychání barev. Někde tvrdí, že u moderních tiskáren již zasychání nehrozí, jinde jsem se naopak dočetl, že tento problém stále trvá. Vzhledem k tomu, že plánuju tisk max cca 100 výkresů měsíčně, bych se chtěl zeptat na vaše zkušenosti s tímto problémem. A případně jakého výrobce byste doporučili, nejlépe i vzhledem k budoucím nákladům na barvy.

Přemýšlel jsem nad Canon PIXMA iX6850, iP8750 a Epson L1300. Nedokáži ale posoudit, jestli mi na tisk výkresů stačí tiskárna za 5 tisíc, nebo je lepší příplatit za dražší. Epson stojí více jak 2x tolik, ale zase jsem se dočetl, že má zdaleka nejmenší náklady na tisk...

Mockrát díky za jakoukoliv radu!
maniakfuck
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2022 16:38

Inkoust zasychal, zasycha a bude zasychat. Kdyby totiz nezasychal, po vyjeti papiru z tiskarny bys tento sebral cisty a bokem by vytekla louzicka nezasychajiciho inkoustu - potud fyzikalni princip.

Moderni tiskarny proti zasychani bojuji cistenim hlav. To je takova ta otravna vlastnost, ze Te tiskarna ve tri rano probudi hlucnym lomozenim, frkanim a bzucenim - ano, to se zrovna cisti. K tomu ovsem bezpodminecne MUSI zustat 24/7 ZAPNUTA.

Tudiz ... kdo tiskarnu ma v kancelari, kde v noci nikdo neni, plus ji nechava stale zapnutou, bude Ti tvrdit, ze jeho tiskarna "nikdy nezaschla", a ze ani "zadne cisteni nikdy nedelala". S tim prvnim bude mit pravdu. A to druhe Ti v dobre vire odprisahne na psi usi. Protoze nocnimu "rodeu" nikdy nebyl pritomen.

Kdo naopak ma tiskarnu doma a navic, jak je nyni moderni, "setri tu eletryku woe", tomu (opet logicky) trysky v tiskarne zaschnou. Tenhle clovek bude (NEPRAVEM!) tiskarnu "hejtovat", co je to za kram, kdyz po pul roce zaschla a netiskne bud vubec, nebo dela prouzky.

Jasne. Ze by vypnuta tiskarna dokazala uprostred noci vstat a donest svou vypojenou privodni snuru zapojit do zasuvky, aby se mohla vycistit ... tomu mnoho nadeji nedavam.

-

Laserova tiskarna bude drazsi a nejspis nebude barevna. Ale na druhou stranu jeji princip funkce je odlisny, takze nikdy nezaschne, ani kdybys ji denne z te zasuvky vypinal. A stejne tak nikoho v noci nebude laser budit cistenim ... nema zadne trysky ani inkoust, takze se nepotrebuje po nocich cistit.

Vse zkratka ma sve pro i proti.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 13. 11. 2022 17:19

Pri 100 vykresech mesicne se nemusis zasychani bat.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2022 17:45

Dokud neprijdou vanoce, svatky, dovolena ... (-:
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 13. 11. 2022 19:44

Ja bych chvili koukal na Bazos nebo Aukro, a koupil bych nejakou jetou laserovou. Za to drbani s tim inkoustem to podle me nestoji …
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2022 20:42

+1
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 14. 11. 2022 09:06

Vanoce, svatky a dovolena se resi tim, ze se inkoustovka necha v zasuvce :)

-- 14. 11. 2022 09:10 --

Hlava píše:Za to drbani s tim inkoustem to podle me nestoji …


Co je "drbani s inkoustem"? Neznam konkretne tyhle modely, ale loni jsem kupoval rodicum tankovou tiskarnu (klasickou konzumni A4). Lahvicky s inkoustem jsou udelane tak, ze je doplnit zvladne uplne kazdy a navic maji male rozpoznavaci zamky, takze ani ten nejvetsi matla nemuze pomichat barvy nebo je vylit vedle. A u bezne tankove inkoustovky se doleva v horsim pripade jednou za par mesicu, bezne jednou za par let.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 11. 2022 09:10

Chce se mi snad az podotknout, ze teorie je krasna vec. V praxi to konciva vetou: "Kua fix, zas to tiskne pruhy!" (-:
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 14. 11. 2022 09:59

JirkaVejrazka píše:Co je "drbani s inkoustem"?

Tak já jsem taky projektant. Taky tisknu výkresy. A do inkoustové éry bych se vracet nechtěl ani za zlatý tele. Inkoustový tisk je pomalejší. Hlučnější. Na výkres se nesmí dostat kapka, jinak se to rozpije a rozmaže. Neustálý čištění hlav. Často pruhy a vynechávání tisku, nutnost kalibrací. Zasychání. Dolívání inkoustu. Bych se na to moh ... ale samozřejmě si kup co chceš, chtěl jsi jen znát názory :-)
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 11. 2022 11:05

Ta největší paráda je mít pracovnu v / vedle pokoje, kde člověk spí a inkoustová tiskárna si usmyslí, že ve 3 ráno je ideální doba na to, aby si vyčistila hlavy. Ideálně, bez možnosti toto chování jakkoliv ovlivnit nastavením....

Měl jsem, zažil jsem, rozmlátil to lopatou - a od té doby fakt nechci. Tohle si snad pořizuje jenom hardcore masochista, nic proti > za mne už pouze laserové tiskárny.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mahe 6. 12. 2022 15:01

Riešil som podobný problém pred časom. Tiež som uvažoval nad iX6850 a L1300, vyhrala lacnejšia iX (pozháňal som ju pod 200E), Epson vychádzal na 400E, dnes už 540E. Mám ale tankový Epson na A4 a ten je super, farby dolieval cca 1x ročne. iX fakt veľa "žerie" a často čistí hlavy, ale ešte mi za cca 6 rokov nezaschla (aj po mesiaci - dvoch nečinnosti). A to mám už druhú iX (na prvej som mechanicky poškodil hlavu pre zaseknutý papier)
Ide aj o to, čo potrebuješ tlačiť - či ti i stačí na A3 ? Neviem ako L1300, ale iX umožňuje tlačiť až na 660x297 mm (ak potrebuješ rezy).
Laser je určite výhodnejší, ale investične náročnejší.
Mahe
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků