LCD vs. CRT

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod N3RF 11. 2. 2006 11:47

Mam CRT 17" zjistil jsem ze ma nabehano pres 4500hodin a zacina v nem piskat. Mrknul jsem do nabidek na webu a zjistil ze nabidka CRT zacina byt dost bida, vsude same LCD. Pocitac pouzivam hodne na hry zvlast akcni takze je pro mne dost dulezita odezva. Jenze problem vidim v PEVNEM rozliseni LCD. Nemam takovy hardware abych mohl hrat na plne detaily v 1280x1024. Proto se chci poradit jak to vypada kdyz jede LCD na jinem nez pevnem rozliseni? Dost jsem toho probrowsil ale, je to na dve veci, jeden rika je to ok, dalsi zas ze je to na prd.
Na LCD se mne libi hlavne spotreba a na CRT zase cena :-D Navic jsem nejak moc neregistroval ze by se na ProGamers hralo na LCD takze to s tim hranim na LCD asi zadna slava neni. Predem dik za vase nazory, ale hlavne zkusenosti s LCD.[/b]
N3RF
Junior

Odeslat příspěvekod J1RK4 11. 2. 2006 11:53

Žádné rozmazávání nepoznáš, pokud bude odezva nižší než 16 ms. Navíc displej nebliká, takže je šetrnější k očím. Míň žere, zabere míň místa...jen je dražší. Jak vybrat ideální lcd + vyvrácení některých mýtů okolo nich najdeš zde: http://www.pctuning.cz/index.php?option ... &Itemid=47

Měj se...
Myslet si cokoli o čemkoli je nesmírně snadné, a to tím spíše, čím méně o tom člověk ví. Pro toho, komu jde o poctivou názorovou angažovanost, je těžké utvářet si názor a často se názoru zdrží, když prostě ví, že mu unikají relevantní fakta.
J1RK4
Junior

Odeslat příspěvekod J1RK4 11. 2. 2006 12:02

Tady se odezva lcd řešila ( http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=18 ... torder=asc ) a když budeš hledat, tak určitě ještě něco najdeš. BTW já sám mám NB s odezvou (prý) 25 ms a v životě jsem duchy neviděl. A to na něm celkem dost hraju, ale hlavně se dívám a filmy a fakt nikdy nic. S tou deformací obrazu...je to horší než u CRT monitorů, ale divil bych se, kdybys to vůbec poznal. Navíc, všechno jde nastavit.
Myslet si cokoli o čemkoli je nesmírně snadné, a to tím spíše, čím méně o tom člověk ví. Pro toho, komu jde o poctivou názorovou angažovanost, je těžké utvářet si názor a často se názoru zdrží, když prostě ví, že mu unikají relevantní fakta.
J1RK4
Junior

Odeslat příspěvekod Lucky-x 11. 2. 2006 12:08

rozhodně bych šel do LCD... už si jinak PC nedovedu ani představit :) ... a to LCD nemam tak dlouho... odezvy se neboj ... a to rozlišení se dá taky přežít... je sice pravda, že při menším rozlišení to interpoluje.... ale pokud se na to chvíli díváš tak si zvykneš ... v tom bych problém neviděl....
Ale chce to si k LCD na pár hodin sednout... a uvidíš... pokud si k němu sedneš na pár minut tak z něj asi moc nadšenej nebudeš... (jako já) :) ... ale po delším čase uvidíš rozdíl :) ..
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Calhoun 11. 2. 2006 12:16

U soucasnych LCD uz odezva neni problem - pokud ji vubec zaregistrujes tak Ti urcite nebude pri hrani her vadit. Co je problem, je provoz LCD v nenativnim rozliseni - nektere hry vypadaji v pohode, jine jsou vyslovene hnus - musis proste pocitat s tim ze pokud budes 17" LCD provozovat v jinem rozliseni nez je 1280x1024 tak NIKDY nebudes mit tak dobry obraz jako na slusnem CRT. Dalsi problem ktery se tyka hlavne levnejsich LCD je casto horsi podani barev, u 3D strilecek nebo simulatoru to nejak zvlast nevadi, ale treba u nekterych RPG nebo adventur ktere stavi na grafice to muze byt znat. No a posledni nevyhoda LCD je moznost narazit na vadne pixely a fakt ze (zase hlavne u levnejsich modelu) se po nejake dobe pouzivani objevuji problemy s homogenitou podsviceni. Podtrzeno secteno, soucasna mainstreamova 17" LCD jsou skvela vec na praci s Officem, brouzdani po netu a programovani - na hry si kup radeji bud nove 19" CRT a nebo poradny starsi repasovany 21" CRT od Dellu, IBM, Eiza, Sony nebo HP.
Calhoun
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 11. 2. 2006 12:35

Záleží jak to budeš připojovat, pokud přes VGA, tak záleží čistě na monitoru, jak to bude interpolovat. Pokud přes DVI, tak to záleží i na možnostech ovladačů.
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod Veolw 11. 2. 2006 12:51

No pokud chces kvalitni LCD na hry tak musis trochu vie investovat a nekupovat nejake hodne levne. Pokud chces insvestovat do levneho LCD tak si kup radeji za tu cenu poradny CRT monitoru.

Vyhodou LCD je to ze se po mnohahodinovem pareni necitis tak unaveny jako kdyz hrajes u LCD. Ja kdyz nekdy proparim na s CRT celou noc tak se rano citim jako bych dostal poradnou davku nejakeho zareni :mrgreen: (jakoze ji dostanu) - dost me boli oci a celkove mi je na nic. Kdyz ale hraju u LCD tak ten pocit nemam - jsem proste prirozene unaveny.

Ja osobne bych volil nejake kvalitnejsi LCD.
Člověk, který nic neví, nevidí problém, člověk, který hodně zná, vidí moře problémů.
<-- Leonardo Da Vinci -->
Veolw
Junior

Odeslat příspěvekod xshreck 11. 2. 2006 13:04

treba ja mam CRT a ten dela duchy jak svin(bily ukazatel na cernem podklade--->ten uz ej spis hnedy nez cerny<--- az 10cm).........ale pri hre to neni videt takze bych sel i do tech LCD.....ale chce to uz nejaky lepsi na ty hry....
xshreck
Junior

Odeslat příspěvekod KillerZero 11. 2. 2006 13:08

nesmysl, dneska mají i ty levný dobrou odezvu. 12ms dělá menší duchy než to moje starý CRT (obzvlášť světlej bod na černým podkladu)
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod Mistake 11. 2. 2006 13:27

nasi maj LCD od Eiza 8ms....kdyz tam nastavim nenativni rozliseni 1024@768, tak je obraz cely rozostreny...kdyz dam 1280@1024, tak je to v pohode...ta odezva je hlavne videt, kdyz treba scrolujete text...hral jsem na tom i par FPS strilecek...barevne podani nebylo tak verne, jako na mem CRT Samsung...s odezvou takovy problem pri hrani nebyl (nevim...mozna jsem paranoidni, ale ja tam ten zpomalenej obraz vidim)...jestli vyberes CRT, ktery ti v 1280@1024 pojede v minimalne 100 Hz horizontalne, tak bez do nej, pze tvuj mozek 100x vykresleny obraz za sekundu stejne nevnima a ver mi...pri 100 Hz bude obraz o mnoho stabilnejsi a i "barevnejsi", nez pri 85 Hz...jestli preferujes vic mista na stole, mensi spotrebu, staly obraz bez geometrickych chyb...volba je jasna...rozhodni se sam
No rush, be cool!
Mistake
Junior

Odeslat příspěvekod N3RF 11. 2. 2006 15:20

Dik za reakce, vypada to ze se poohlidnu po poradnym CRT. U LCD je dost veci ktere se podepisi na vysledne kvalite. Myslim vadne body, podsviceni, uhly pohledu, odezva, pevne rozliseni, mozna i zivotnost podsviceni. To je trochu moc veci ktere musi byt v poradku. Radsi vyberu solidni CRT ktere nemusi byt na sto procent, ale neni u nej tolik problemu. slovo probelmy neberte DOSLOVA , zhruba tak nejak to vidim ja. proste u mne minusy prevazuji nad plusy. Uvidim na kolik vyjde perfektni 17" nabo solidni 19" CRT.
N3RF
Junior

Odeslat příspěvekod cache 11. 2. 2006 16:23

V praci mam "dualhead" 17" CRT a 17" LCD. LCD je rozhodne lepsi.
Doma som mal do vcera kvalitnejci 17" CRT (stal cca 6000sk, necele 2 roky). Vcera som si kupil 20.1" sirokouhle LCD (16:10) a je super.
(nasleduje minirecenzia ;))
Na filmy dokonale, v hrach je to sice interpolovane, ale da sa. V interpolacii su nizsie rozlisenia horsie, ale napr. takych 1024x768 vyzera uplne v pohode, teda ak nevadi ina mierka (mne nevadi, na sirokouhle sa lepsie pozera ako na bezne "uzkouhle" 5:4 LCD). Nizsie rozlisenia su uz horsie, ale hral som 3 hodinky NFS-MW pri 640x480 a zvykol som si (pravdu povedat, pri tych 640x480 som mal na tom CRT dojem, ze vidim medzery medzi bodmi takze toto mi pripada este lepsie).
Konkretne mam model Acer AL 2016W (obcas sa pise 2016Ws). Je lacny, ale uz teraz mozem povedat (subjektivne), ze farby ma dobre, odozva je skvela (8ms), kontrast a svietivost velmi dobra. Ma sice len analog, mam vsak aj na karte len analog cize mne to nevadi - obraz je skvely.
Dnes som nasiel jeden zly bod, je v strede obrazovky, ale mierne nizsie. Na bielom stale svieti na cerveno, na ciernom nieje vidno. Viditelny je teda len pri velmi bledom podklade a ked sa sustredim ze tam je (browsovanie), pri filmoch a hrach ho nevidno vobec. Podla stranok Aceru to vychadza, ze tento model by bol reklamovatelny, len ak by mal minimalne 8 zlych pixlov a aspon jeden by bol v strednej casti obrazovky.
LCD ma nativne rozlisenie 1680x1050 a moj Geforce4 Ti4200 agp8x to podporuje. Ak nahodov nie, tak nVidia ovladace maju moznost umelo pridat ine rozlisenie, u inych neviem. Sam som si tam umelo pridal 1680x1050(8,16,32bit farby) pre 60hz a 75Hz este pred pripojenim LCD. Po pripojeni sa mi objavilo este aj pre 59Hz.
Prikladam fotku, ako vyzera na tom lcd 640x480 most wanted (nic moc fotak a trasuca sa ruka, je to len aby ste mali predstavu)
Obrázek
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DigitalDooM 11. 2. 2006 16:36

pokud chceš opravdu super obraz ve všech aspektech které ti anidnes nedá žádné LCD do 20000,- podívej se na ww.monitory.tk ... pravidelně od nich beru DELL 1130 21" CRT trinitron a absolutně nemá chybu za cca 4800,- grade A (tj skoro netknutej) je to výtečná koupě jeho nevýhody jsou zřejmé 160W spotřeba (skoro 3x víc než LCD) a rozměry a hmotnost :) jinak obraz je bezkonkurenční :)
Šéfredaktor webmagazínu
//CPU:AMD X2 6000+ MB: GigaByte GF5900SLI - RAM:2x1024MB Geil 800Mhz CL4 - GK:ASUS GF8800GTX - HDD:2xWD250KS 1xWDRaptor74GB - ZDROJ: TT 750W - CRT Dell21"Trinitron
DigitalDooM
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Gabelhirsch 11. 2. 2006 17:57

cache píše:...Prikladam fotku, ako vyzera na tom lcd 640x480 most wanted (nic moc fotak a trasuca sa ruka, je to len aby ste mali predstavu)
...

tohle bych pojal jako antireklamu na LCD tu tvoji fotku. sám nad koupí taky občas bloumám, ale zatím moje 19 crt drží ač je jí již 5 let a jede cca 12hod. za den. v práci mám lcd (17 benq, analog, cena bez dph cca 5500) a můžu říct asi tolik: s lcd se dobře pracuje, tedy v kanceláři, bohužel až na rozmlžování textu při scrollingu, což je pro někoho detail, mě to s.... (plynulé scrollování - opera) a svérázné pojetí barev + nemožnost využít jiné, než nativní rozlišení (to pak vypadá obraz jako na dvacet let starém monotoru.. brrr) ve mně vzbuzuje dojem, že lcd není nic pro mě. sice mě po celém dni nebolí oči, ale občas dostávám záchvaty bezmoci, když i pitomé grafy z excelu lezou v odstínech naprosto jiných, než podle lcd jsou (doma na crt barvy odpovídají). práce s fotkama (občas nutný ořez atd...) jsem omezil na změny rozlišení, či výřezy, zbytek nechávám na fotoaparátu, protože snažit se vyladit fotku podle lcd je humorná tragédie.

opravdu nevím co budu dělat, až mi odejde doma crt. pochopitelně, že u lcd záleží opravdu na ceně, ale kupovat si 17 (19 má stejné rozlišení, čili nesmysl), které má barvy tak nějak ok za cca 15tis nebo za ty peníze mít 21 crt (jo... otázka je jak dlouho ještě) v hooodně dobré kvalitě mi přijde tak trochu trapas.

jak to vidí ostatní? je lcd krok vpřed, nebo krok stranou? podle mě, jednoznačně stranou, krom efektu úspory místa a spotřeb energie vidím jedině velké + v dopadech na lidské zdraví. pevné rozlišení je dost hrůza.
Je opravdu nesmysl považovat myšlení za lidský výmysl…
Gabelhirsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 11. 2. 2006 18:02

Gabelhirsch: no neviem, mne to ako antireklama nepripada.. Skus si na tej 19ke dat 640x480 a uvidis, ze su tie body akosi prilis daleko od seba a medzi nimi cierne nic.. Takze imho (subjektivne) radsej natiahnute ako medzery.. :)
Co sa tyka pismen a farieb - tak to mas asi stare lcd. Na mojom, ci na tom v praci sa pismo niajko "nerozmlžuje"..

Co sa tyka poslednej otazky - vec nazoru. Podla mna to je krok vpred. Uvedom si, ze na drvivej vacsine pocitacov je takmer 100% casu pevne rozlisenie (praca, browsovanie, pozeranie filmov). Netvrdim, ze sa ludia nehravaju, ale nieje ich az take velke percento..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Další stránka