Aktuální prohlížeče

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Solymr 1. 2. 2021 20:41

Zdravím, mám takový dotaz na retro téma - používá ještě někdo Visty? Jde o to, že se mi nedaří žádným způsobem aktualizovat internetové prohlížeče, což by mě ani tak netrápilo, když by se dal najít některý, resp. obejít to tak, aby mou oblíbené stránky fungovaly - třeba se mi nezobrazí celé, na něco má jít kliknout a dostat se na té stránce dál a nejde to...Zkoušel jsem jiné prohlížeče jako seznam.cz, Safari a bezúspěšně...vždy si ty stránky musím zobrazit na ntb nebo v mobilu. Nechce se mi díky tomu zbavovat staršího PC a mám strach, že nový OS by to nezvládl - Intel Core 2 Duo E6550, 2 GB RAM...
Solymr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 2. 2021 20:59

Poslední funkční verze jsou Chrome 49 a Firefox 52.9 ESR.
Další věc je chybějící podpora pro TLS 1.2, což už je zhruba rok nutnost. Neoficiálně by to ale snad mělo jít doinstalovat: https://johnhaller.com/useful-stuff/ena ... dows-vista

Pokud ale tvůj počítač zvládne Vistu, tak určitě zvládne i Windows 7.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 1. 2. 2021 21:51

@Solymr - Nainstaluj si PortableApps (basic) a v nich jsou k doplnění různé prohlížeče. Používam Firefox a Chrom. https://portableapps.com/download
V nastavení prohlížečů si zakaž aut upgrady, portableapps to udělá ze svého webu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 1. 2. 2021 22:27

Pokud to lze (volné sloty) rozšiřte RAM na maximum a nainstalujte Windows 7 64 bit. To přidá alespoň dva roky života a náklad bude v řádech stokorun. Nicméně ideální by byl nějaký lehký linux, například Mint. Návod na USB instalaci zde.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 2. 2021 08:52

Pokud nehrajete hry a PC máte fakt pouze na internet tak linux to řeší a pokud nainstalujete i nějakou odlehčenou verzi tak to bude celkem i svižné a na internet, poštu a psaní v libreoffice to bude stačit. (Samozřejmě start a spuštění programů bude pořád pomalé.)

Akorát by to chtělo víc ram aspoň ty 4G

Za vyzkoušení nic nedáš....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 12. 2. 2021 14:17

Zdravím. Občas používam vistu na ntb a pc, konkrétne OS Win Vista HPx64 a Businessx64.
(pre mňa je to graficky najkrajší OS od Microsoftu...). CPU na ntb Intel Core Duo P8400, trošku slabší, ako Váš. Na pc mám AMD Athlon Duo. Teda tiež už ´muzeálne´kusy. Ale rozšírením RAM na 4GB to ako 64bit OS funguje prekvapivo dobre. Aj dnes!
Mám sfunkčnené TLS 1.1, 1.2. Prehliadače, ktoré mi na nich zaručene fungujú i v r. 2021: Serpent/Basilisk 52; MyPal 28.16.0 -obidve sú na báze mozilla, pravidelne aktualizované. MyPal je skutočne všestranný. K-Meleon sa mi neosvedčil. Zabezpečený prehliadač je paradoxne Maxthon 5, ktorý beží na aktualizovanom chrómiu.
Ako perličku uvediem, že ak je OS plne aktualizovaný, dá sa pokojne naň naištalovať aj .Net Framework 4.6.1, potom ver. 4.7.2 (túto po extrakcii do voľného priečinka inštalovať zo súboru .msi, nie .exe). Ďalej Defender vo viste je pravidelne Microsoftom aktualizovaný, aktuálne definície sa dajú stiahnuť i v r. 2021 zo stránok microsoft.com a manuálne inštalovať napriek odstaveniu update serverov pre win XP/vista. A ešte jeden postreh: neustále "hrabanie" hdd v kľudovom stave pc sa úplne odstráni vypnutím služby Superfetch.
Možno som pomohol.
19jmsr56
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2021 10:05

Dobrý postřeh:
19jmsr56 píše: graficky najkrajší OS od Microsoftu

Nejen graficky, ale i funkčně je Vista nejlepší OS, jaký MS kdy vydal. Další verze Windows jsou už funkčně brutálně ořezané, přesto náročnější na hw. :-/
19jmsr56 píše: rozšírením RAM na 4GB to ako 64bit OS funguje prekvapivo dobre

Pro 64-bit OS lépe 8 GB:
4 x 2 GB DDR-2 zvládně většina stolních MB (kromě NB). V bazaru seženeš moduly 2 GB DDR-2 za pár Kč.
Ideálně pak 4 x 4 GB, pokud to MB/BIOS umí.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 2. 2021 10:50

Jsem, Milane, překvapený tvým posudkem. Windows 7 je vlastně dokončená Vista, ze které oškrábali nánosy jak z boty prilepené do neuklizeneho lejna.

To je přiměr, ne nadávka. Možná se kvality Vista ukázaly po letech, někdo je bohužel po pár hodinách zoufalství musel ladit vlastními silami. Možná byly určeny pro vhodnější stroje.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod polda 13. 2. 2021 11:51

Pro BFU ale přechod z XP na Visty byl šok,museli ovládat a chápat víc než dosud. Proto zůstala XP až do W7 populárnější.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod plajavm 14. 4. 2021 12:01

Jen tak, Visty se mi téměř rozesypaly, některé weby nešly, pomalé, skákaly si někde jak chtěly. Chtěl jsem je přeinstalovat z dodaného CD, to bylo odmítnuto. Takže Win 10.
plajavm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 17. 7. 2021 17:32

Aktualizujem môj príspevok z 12. 2.:
Maxthon 5 už je "prepadák", verzia 6 sa na Vistu nedá inštalovať. Ale je tu novinka - 360 Chrome Browser, síce opäť čínsky, je vo verzii 13.0.2250.0 a beží na jadre Chrome 86.0.4240.198! Je skinovateľný, z RAM si berie oveľa menej ako jeho materský Chrome - len cca 130 - 160 MB. Naviac naň v pohode nainštalujete doplnky a rozšírenia z Chrome Web Store. Pri jeho bezpečnostnom skene na MW, AdW, SpyW a AV je systém čistý. Oplatí sa vyskúšať, ja ho mám už pol mesiaca ako predvolený.
19jmsr56
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 7. 2021 00:41

Je smutný, jak tady nikdo nic neví, ale každej radí jak rádio.

Poslední (včerejší) stabilní build New Moonu https://o.rthost.win/palemoon/palemoon- ... b-xpmod.7z

Jinak tam máš ai buildy basilisku a pár dalších, všechno pro XPčka x86-32, 32 pouze s SSE (Pentium III), 64, loni byly poslední buildy pro Win 2000. http://rtfreesoft.blogspot.com/search/label/browser

Čeština je na to dycky nějaká pro experimentální/alpha verzi PM, to si vyhrab někde na fóru https://msfn.org/board/topic/177125-my- ... ds-part-1/, pluginy fungujou všechny.

Na Vistu jde růčo nainstalovat většina aktualizací pro 2008 server, takže stejně aktuální jak sedmičky, akorát je tam trochu vopruz s tou procedurou.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod lubokubo76 1. 8. 2021 14:45

Behemot, aj keď nie som milovníkom warezu, vzhľadom na postoj MS (nedať Windows za pár Kč ani 2 roky po skončení podpory) by som radšej volil W7 aj keby vo verzii Starter, alebo ak navýši RAM, tak Home Basic (príp. Home premium a vypnúť AERO) a nemá obmedzenia na žiadny prehliadač ani iný SW a nemusí sa babrať s aktualizáciami zo serverového OS. Užívateľ Nations112 urobil inštalačku W7 s aktualizáciami z 5/2020 (http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/windows7.php ). Po inštalácii sa stiahnú aktualizácie pre Defender a popr. extra pre daný HW a nemusí sa aktualizovať 2h ako by to bolo s čistou inštalačkou.
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 1. 8. 2021 18:50

Žádný dvě hodiny nic neaktualizuju ani na nejpomalejších strojích, kde žiješ? Stačí sběrný packy a nějaký prerekvizity a je to za chvílu.

Spousta HW má s sebou licenci na Visu, v zásadě mezi těma systémama není rozdíl, tak je to jedno.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků