Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Jaký operační systém upřednostňujete?
Windows Vista 153 %  47%  [ 153 ]
Windows XP 141 %  43%  [ 141 ]
jiný 30 %  9%  [ 30 ]
Celkem hlasů : 324

Odeslat příspěvekod Dušan Šimonovič 20. 1. 2008 16:06

Oval píše:Oba se zminuji, ze maji jak Xp, tak i Visty.
Pan TH pouziva XP doma, Visty v praci, ale kde Visty pouziva pan OB neni zrejme, ja bych si tipnul, ze v praci.

Pak pro a proti vyznamne ztraci vyznam.
A to pomijim, ze Vist je nekolik verzi, takze kazdy muze psat o jine verzi, co muze byt urcity handicap.

Jeste by me zajimalo, zda Microsoft umoznuje legalne si Visty zdarma vyzkouset?

Odpoviem za nich > pan OB pouziva Visty na notebooku (praca/doma) a na stolnom pocitaci v praci ma XP (praca) a na 90% je to pre oboch panov Ultimate, aj ked to nehra moc rolu (pretoze tam nikde nepisu o niecom, co by nemali aj home premium ci business).
Nemusim vediet uplne vsetko, staci ked viem, kde a ako to mam najst ...
Dušan Šimonovič
Redaktor Computeru

Odeslat příspěvekod robcolonel 20. 1. 2008 16:48

Windows Vista je ještě vcelku v raném stádiu, už jen proto, že ještě nevyšel SP1. Já momentálně používám Vista s veškerými vydanými aktualizacemi a musím říct, že po roce používáí jsem nyní s Vistou velmi spokojen. Mám slabé PC, ale Visty mi na něm běhají dobře.... Vistu nepoužívám k hraní her, už jen proto, že mám 512MB RAM, ale taky proto, že mi Vista nepřipadá na hraní her nejvhodnější. U známého, který má 5x silnější PC nešly spustit hry z C&C First Decade, a rovněž měl problém s CoD2. Takže takto : S Vistou pracujte, na hraní si nechte XP :wink:
The Cylons were created by men. They rebelled. They evolved. They look and feel human. Some are programmed to think they are human. There are many copies. And they have a PLAN.
robcolonel
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 20. 1. 2008 18:15

4 robcolonel: Mohu se zeptat jaký problém s CoD2? U mě běží pod Vistou v pořádku. Jinak u některých starších her opravdu může pomoci mód kompatibility s Windows XP SP2, nebo staršími systémy Windows.
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod Charlie77 20. 1. 2008 19:43

Tak ja sem hlasoval pro Visty mel sme notebook s XP a mam novej PC s Vistamam spokojenost beha to na 2GB svizne:) vyhledavani je super a to aero..taky sem se do toho nak zabouch :Dmno proste sems vistama spokojenej a ani s kompaktibilitou nemam zadnej problem
Charlie77
Junior

Odeslat příspěvekod ahorek 20. 1. 2008 19:53

Kód: Vybrat vše
A nějak mi nebere mozek, když někdo napíše "Mnohem nižší grafický výkon a paměťové nároky". O grafickém výkonu nebudu diskutovat, blbost. A je snad jasný, že nový OS má vyšší paměťové nároky. Pokud vadí, nechť se uživatel vrátí k DOS. Správa paměti ve Vistách je velmi dobrá.
Pro běžného uživatele přináší Visty pár vychytávek a usnadnění. [/code]
Fajn, evoluci nezastavíme, já jenom nech
ý je důvod k tomu, aby to jelo pomaleji. Z mého měření vyplívá, že na stejným HW jdou pod Vistama 3D aplikace se 70% rychlostí oproti XPčkům(samozřejmost jsou nejnovější ovladače). Co se týče spotřeby paměti, tak Visty jezdí na 1GB ram podobně jako XPčka s 256MB ramkou, není žádný důvod pro takovou spotřebu. Superfetch je trochu diskutabilní a někdy určitě může hodně pomoct(notebooky s pomalým hdd, kancelářská práce, prohlížení webu...), ale jakmile pustíte něco náročnějšího, tak jde superfetch do kytek. A že je to na novém HW neznatelné?

AMD Athlon X2 5200+
GeForce 8600GT 256MB
2GB RAM 800Mhz
500GB HDD
- na tomhle looowendovém počítači je sakra znát rozdíl mezi XPčky a Vistou - pod XPčky se aplikace chovají svižněji a hry jdou na větší detaily. Zkoušel jsem na tom pod Vistami Stalkera a na vysoké detaily to opravdu nebylo plynulé(swaping z disku), přesto 2GB ram by mohli snad stačit ne? Pod XP v pohodě. Abych měl 2GB ram pouze na Vistu a prohlížení webu, tak se opravdu můžu vrátit k windows 98.

A jaké vychytávky? Co se týče těch použitelných, tak bych to viděl na vyhledávací řádek u startu, v budoucnu directx10, podpora 4GB+ram, diskové priority, diskutabilně aero a superfetch, integrace některých aplikací microsoftu..... a dál? Asi jsem skončil, tyhle vylepšení si dám do XPček nebo je klidně i oželím. Na co mi je pak Vista?

Aero je druhá velice dobrá věc na Vista, která urychluje práci. [/cod
bože a v čem mi to aero zrychlí práci??? Jako když je to akcelerovaný grafikou, tak můžu rychleji tahat okýnka sem a tam?

- Start systému je na novém HW velice rychlý

Ne tak docela - start W2K3 x64 je stále znatelně rychlejší.
[/code]
XPčkům startuje Vista znatelně rychleji, W2K3 jsem nezkoušel(zkušenost mám pouze s W2K1 Server), ale na domácí počítač si asi nikdo nebude dávat serverový systém...

- Většina ovladačů je součástí systému nebo je snadno dostupná

Do budoucna na nový HW irelevantní argument, navíc defaultní ovladače neumožňují prakticky žádné nastavení a nebývají zrovna nejrychlejší.[/code]

U XPček se obvykle při prvním startu musí nainstalovat kupa ovladačů(grafika, deska, zvukovka, síťovka...), kdežto Vista má ovladačů mnohem více a většinou podporuje všechno již v základu. To ušetří hodně času při instalaci. Jediné ovladače, které jsou třeba jsou ty na grafickou kartu, ale samotná Vista má alejspoň základní podporu, kdežto v XPčkách se bez ovladačů dostanete tak na nějakých 16barev a rozlišení 640x480. Snadnou dostupností jsem myslel, že nějaké ovladače na Vistu vůbec existují a dají se sehnat, nejsou tudíž velké problémy s exotickým HW jaké byli předpokládány a ani nutnost podepsaných ovladačů příliš nevadí. Co se týká příliš starého HW a jeho podpory, tak to je jiná věc, ovšem zde je otázka, zda by se na takovém HW dala Vista vůbec provozovat. S novým HW snad problém nebude, od čeho je tu Windows Update? Dodnes rozjedete 98smičky i na 4jádrovém procesoru a ovladače seženete - využití počítače s tímto systémem je už něco jiného.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 20. 1. 2008 20:12

4 ahorek: Jisté snížení grafického výkonu pod Windows Vista bylo očekáváno. MS byl mnoho let "kamenován" za to, že grafický subsistém byl integrován v jádře systému, ale tento tam byl právě z důvodů zvýšení jeho výkonu. Ve Windows Vista MS oddělil grafický subsystém z jádra, což samozřejmě vede k jistému snížení výkonu, ovšem na druhou stranu to přináší větší stabilitu, kdy chyby ovladače grafické karty, nemůže jen tak snadno poslat celý systém "ke dnu".

Pokud se týká her a zejména těch nových, je třeba si uvědomit, že minimální nároky RAM, které dnes hry uvádějí jsou často minimálními nároky jen pro ně. Není to množství RAM, které byste měli mít na svém PC. Velikost RAM se sčítá. Pokud například XP vyžaduje pro poměrně svižnou práci alespoň 512MB RAM, další aplikace potřebují dejme tomu dohromady dalších 200MB RAM a hra si řekne o 512MB RAM, tak tyto hodnoty se sčítají. Není to tak, že váš PC má mít 512MB a hra pojede bez problémů, ale je to tak, že 512MB, potřebujete pro XP, dalších 200MB pro aplikace a chcete-li si hru užít bez swapování, tak dalších 512MB potřebujete pro onu hru. No a to už jsme na 1,2GB RAM, takže 1,5GB - lépe 2GB je v tom případě v podstatě nutností i na XP. Vista má sama o sobě vyšší nároky na RAM, tedy alespoň 1GB pro standardní běh systému. řeknou-li si další aplikace o 300MB a nějaká nová hra hra o 1024MB, pak potřebujete mít v PC už alespoň 3GB.

Uznávám, že pro hráče her není v současné době Vista přílišným přínosem. Tím může být až za dva, nebo tři roky, kdy min. 4GB RAM budou v PC samozřejmostí a většina her bude DX10 Ready.
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod TheTOM_SK 20. 1. 2008 20:13

Fajn, evoluci nezastavíme, já jenom nechápu jaký je důvod k tomu, aby to jelo pomaleji.[/cod
das XP na PC, na ktorom bolo predinstalovane Windows 95, tak to pojde rovnako. ;)
Panebože a v čem mi to aero zrychlí práci??? Jako když je to akcelerovaný grafikou, tak můžu rychleji tahat okýnka sem a tam?[/code]

Aero vyuziva GPU, XP vyuziva CPU, co viac dodat. :)

Vista je urcena pre nove PC, na stare by mali davat XP, ale MS proste tlaci na predajcov a oni potom davaju Vistu na PC s 512 MB, tam sa niet comu divit, Vista chce aspon 2 GB, idelane su 4GB a viac.
TheTOM_SK
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Big Muscle 20. 1. 2008 20:48

TheTOM_SK píše:Ked das XP na PC, na ktorom bolo predinstalovane Windows 95, tak to pojde rovnako. ;)

no právě... rozdílů mezi 95 a XP je milion, za to mazi Vistou a XP asi 10, takže neni důvod k tak rapidnímu snížení výkonu.

quote]
Aero vyuziva GPU, XP vyuziva CPU, co viac dodat. :)

což na rychlosti stejně nepřidá. Vlastně přidá, ale až si budeš chtít dát do titulku okna nějaký model a miliardě trojúhelníků (což je trochu nereálně, protože by se tam stejně nevešel). Jinak je rozdíl nulový :wink:

nquote="ahorek"]
Zkoušel jsem na tom pod Vistami Stalkera a na vysoké detaily to opravdu nebylo plynulé(swaping z disku), přesto 2GB ram by mohli snad stačit ne? Pod XP v pohodě.
o/quote]

Což je právě, co mi vadí na superfetchu. Kdyby bylo aspoň nějaké nastavení, kolik toho superfetchovat. Takhle si vista nacachuje celé 2 GB RAM a až pustím nějakou aplikaci, kteá je hodně náročná na paměť, tak e to celý začne nepřijemně sekat, protože Vista tu paměť musí nejdříve uvolnit :roll:
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jorg 20. 1. 2008 21:16

Nainstaloval jsem si na druhej disk Visty, abych je trošku prostudoval. Vista mi ukázala nejnižší známku 4,6, což mám v možnostech 3D her a aplikací. Dvoujádro ukazuje 5,2 bodů, paměť 2GB 5,4, grafika 4,8. Všechno dostačující, hry nehraju. První nepříjemnost - můj skener, 3 roky starej nemá ovladač. HP hlásí: kup si skener, troubo. Fakt vtipné. Ze softvérů, používanejch na C disku s xpéčkama, mi nejde asi 5 kousků, to ujde. Nastavení je celkem intuitivní, jen mě irituje, kecám, doslova s*ere, ta přemrštěná bezpečnost. Když člověk vypne to děsně otravný upozorňování na práva admina, tak to vyhodí chybu v centru zabezpečení a dál to vopruzuje. To je fakt hnus. Měla by bejt možnost nastavení pro trubky a možnost vypnutí všech těch zhovadilostí. Člověk má svůj mozek, si myslím... Dál. Použití grafických vymožeností ultimátek je bezproblémový, aero nebo běžící video na ploše.. a podobný nemají s grafikou problém, paměť se motá někde mezi 35 - 60%, tedy 700 - 1,3, 1,5 giga /už chápu použití 4 giga a víc u 64 bitovek/. Je to, sumasumárum, dobrej systém. Má svý mouchy, ale je evidentně opět někde jinde, než xp. A to je dobře. JENŽE... Xpéčka čeká sp 3 a jak všichni víme, bude to nářez. Narozdíl od sp 1 pro visty, kterej zas tak moc převratností nepřinese. Nevím, ale nespěchal bych. Xpéčka mám já osobně za ty roky naleštěný, jsou na 10ti tisíciotáčkovým Raptoru a fakt svištěj. Paměti je nadmíru, grafárna bzučí výtečně, deska nabízí možnost upgrade procesoru na 4jádro na 1333 FSP, což nepotřebuju, dokonce jsem vrátil přetaktovanej procesor z 3 GHz, kterej šlapal, jak švýcary zpět na 2,13. Bylo to zbytečný. Zatím. No, necháme se překvapit tím servispackem :)
Jorg
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noclaf 20. 1. 2008 21:25

Libi se mi, ze kdo chce psa bit...

XPckum se vycitalo, ze dovoli udelat uzivateli uplne vsechno. Vistam se vycita, ze nedovoli.

Ad superfetch - nevim na jaky sestave, ale nikde jsem jeste nevidel zabrany CELY 2GB pameti. Napr muj notebook s 2GB ma zabrano skoro presne polovinu. A jestli aplikace potrebuje hned ted okamzite bez cekani vic nez 1GB pameti volnej, tak to mozna nebude tak uplne vina Woken.

Nekompatibilita periferii - v mem pripade tiskarna HP a skener HP :( - me taky pekne sejri, ale davat to za vinu woknum je taky nefer. HP je ten, kdo se ******l na ovladace a proste rekl, at si koupim neco novejsiho.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod dw4u 20. 1. 2008 21:57

Mám Vistu z nutnosti, jediný (snad kromě špatné podpory zvukovek ze strany Creative) problém mám s velkými CAD,CAM programy typu Ansys, Pro/Engineer, Ideas NX.
Tady je to zatím hrůza !!!
A když to jde, tak o 60% pomaleji :-/
dw4u
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 20. 1. 2008 21:59

4 jorg: Nevím odkud čerpáte informace o tom, že SP3 pro XP bude nějaký "nářez". Podle všeho co o něm zatím vím (a že se o tuto oblast dost zajímám a tedy pravidelně sleduji na IT zaměřené weby), tak SP3 pro XP by měl být vlastně jen souhrnem všech oprav od uvedení SP2 včetně + model aktivace systému z Windows Vista (tedy ne-nutnost zadávání klíče přímo při instalaci z CD s integrovaným SP3), nějaké věci okolo sítí a základní kryptografický modul v jádře systému. Jinak se nic nového neočekává. Pokud se týká ovladačů, tak zde je chyba u výrobců zařízení, kteří se nepodporováním starších zařízení snaží donutit zákazníky koupit si nové "Vista Ready" zařízení, byť třeba se stejnou funkčností. Nedávno jsem o tomto diskutoval v jedné diskusi na Rootu, že je to dle mého názoru i důvod, proč se výrobci neženou do open source ovladačů pro Linux. Otevřené ovladače totiž dávají možnost, aby je upravil kdokoliv, nezávisle na výrobci, a tak zajistil podporu pro starší hardware i na nejnovějších systémech, což výrobci nemohou příliš potřebovat, neb tak ztratí jednu z možností, jak tlačit zákazníky do nákupu nového hardware...

Co se týká UAC a celkově bezpečnostního modelu. Je fakt, že některé věci by mohli být dořešeny lépe a líbila by se mi alespoň možnost nějakým způsobem určit některým aplikacím trvale zvýšená oprávnění. Kupříkladu těm, které vyžadují tato práva a spouštějí se po startu systému, kdy jsou ovšem zablokována a uživatel je musí stejně spustit ručně. Myslím, že na Hulánově blogu jsem četl celkem dobrý návod, jak toto obejít pomocí naplánování spouštění těchto aplikací přeš plánovač, kdy následně tato potvrzení nevyžadují, ale to je přeci jen trochu krkolomná cesta a nějaký zaškrtávací boxík by se celkem hodil. Jinak se mi ale koncept UAC líbí. Je to v podstatě velmi podobný model jako v Ubuntu GNU/Linuxu, kde je uživatel také žádán při administrátorské činosti o oprávnění a navíc musí zadat i své heslo, což primární uživatel u Visty nemusí (ale uznávám, že v Ubuntu je to řešené poněkud lépe). Přesto bych nedoporučoval UAC vypínat a připravovat se tak o jeden z hlavních bezpečnostních mechanizmů Visty, čímž ji v podstatě snížíte na úroveň WXP, nebo W2k. UAC může zpočátku vadit při instalaci programů a nastavování systému, ale myslím, že později, když už je vše důležité nainstalováno a systém nastaven k obrazu "svému", tak UAC už příliš nevadí. nebo snad skutečně potřebujete neustále zapisovat něco do složek Program Files, nebo Windows, co byste nemohl normálně ukládat ve svém domovském adresáři? A potvrdit jednou dvakrát za den UAC dialog, když si jde člověk prohlédnout event logy, nebo spouští nějaký administrativní nástroj snad nemůže vadit. Ale každý svého štěstí strůjcem... :).
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod thomasx 20. 1. 2008 22:03

Mohu vám říci, že jsem z WV přešel na WXP. Důvodů bylo víc, ale rozhodla otřesná síťová konfigurace, potíže s připojením ext.disků, kompatibilita progamů, pomalost(i po vypnutí Aera...)atd. Nezatracuji je, ale jejich čas ještě nepřišel. Pro laika, jako jsem já je to prostě peklo. Abych nebyl nařčen z vlastnictví"slabého" stroje pár údajů- 2GB DDR, dvoujádrový AMD Turion.....FS Amilo Pa 1539.
thomasx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rgnatro 20. 1. 2008 22:17

Nepoužívám Visty, protože na ně ani nemám železo, takže pochopitelně XP.
rgnatro
Junior

Odeslat příspěvekod I.Indigo 20. 1. 2008 22:54

Jde přejít z Vista Ultimate 32-bit na 64-bit? Myslím dokoupením jen nějakého rozšíření ne celé licence.
I.Indigo
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka