Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Jaký operační systém upřednostňujete?
Windows Vista 153 %  47%  [ 153 ]
Windows XP 141 %  43%  [ 141 ]
jiný 30 %  9%  [ 30 ]
Celkem hlasů : 324

Odeslat příspěvekod weber 23. 1. 2008 22:30

Myslel jsem, že jsou tady odborníci, ale hodnotit jak rychle nabíhá OS tím, že budu počítat kolikrát proběhne modrý (zelený) bazmek je hodně ale hodně mimo! Já mám z hlediska počítačového již starýho Bartona 2500+@2146MHz na nForce2, 1GB RAM, 2xHDD (80+160GB), satelit. kartu SS2, ATI HD 2600XT AGP, TV kartu Leadtek DTV 200H, OS WXP SP2 z 10/2005. Za tu dobu od roku 2005 se mi v PC nashromáždilo dost programů (zpracovávám hlavně domácí video z digi kamery a satelitu) a modrý bazmek se zobrazí 1x a kousek, tak to bych v PC musel mít letadlo.
weber
Junior

Odeslat příspěvekod Katikakus 24. 1. 2008 10:45

Male_zvire píše:
Vista LAN Vista je momentálně nejrychlejší způsob přesunu dat.u/quote]

Tak tomuto nesmyslu neveri ani Microsoft. I ten priznava, ze se sitovymi prenosy je problem a pracuji na zrychleni - melo by byt v SP1, ale nikdo nevi, do jake miry se jim to povede.
Katikakus
Junior

Odeslat příspěvekod sirius1983 24. 1. 2008 20:49

Já sice taky používám vistu ale nechápu co spousta lidí vidí na tom aeru. Vždyť je to jen poloprůhledné provedení horní lišty otevřeného okna. Pak je to ještě vidět při rozvinutí startu, ale to je vše. Dokud jsem to neviděl tak jsem myslel, že to bude mnohem více efektnější...
sirius1983
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janecekv 24. 1. 2008 21:15

Používám XP na Thinkpad 600 (128M, 40G) a jde to slušně při stažení počtu procesů na cca 20 ( bez antiviru ). S Vistama by to byl mrtvý stroj. Když jsme nedávno kupovali NB Lenovo uvažoval jsem o downgrade jelikož to bylo líné. Po odstranění balastu se to dá používat a jelikož to je první počítač příbuzného raději jsem nechal Vistu, aby se nemusel časem přeorientovávat. Osobně bych musel mít 32bit verzi Vist jelikož používám DOS (účetnictví), ale i tak by byl DOS ve win okně, XP jsou samozřejmě pro DOS ideální.
janecekv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robcolonel 25. 1. 2008 14:13

Já sice taky používám vistu ale nechápu co spousta lidí vidí na tom aeru. Vždyť je to jen poloprůhledné provedení horní lišty otevřeného okna. Pak je to ještě vidět při rozvinutí startu, ale to je vše. Dokud jsem to neviděl tak jsem myslel, že to bude mnohem více efektnější...n/quote]

Ono toho je víc , třeba jako 3DFlip(nebo jak se to jmenuje) a jestli si myslíš, že pro lidi je k Vistě jediný synonymum Aero, tak jsi na omylu. Já používám Vistu na práci, XP na hry... na mé poněkud stařičké sestavě mi Vista běží vcelku svižně(samozřejmě při vypnutém Aeru). Kdo chce vistu na hry, ať si ještě chvilku počká :wink:
The Cylons were created by men. They rebelled. They evolved. They look and feel human. Some are programmed to think they are human. There are many copies. And they have a PLAN.
robcolonel
Junior

Odeslat příspěvekod ravenman 25. 1. 2008 14:23

urcite hlasujem za áno , je to opat to najepsie z dielne okien : - ) ,samozrejme ze tam su iste nedostatky ale tie su z polovice uz vyriesene , napriklad vykon aplikacneho systemu dx9 je uz porovnatelny s W xp...
ravenman
Junior

Odeslat příspěvekod ahorek 25. 1. 2008 18:31

napriklad vykon aplikacneho systemu dx9 je uz porovnatelny s W xp...

Tak jsem našel jeden zajímavej minitestík, který zkouší hru, která by měla být snad nejlépe optimalizovaná pro Vistu, navíc i s nejnovějším patchem, který "vylepšuje" výkon ve Vistách. Řeč je o Crysis. Render je u obou systémů DirectX 9. Výsledný výkon Vist je přibližně 89% oproti XPčkům, to je opravdu naproti těm 70% u starších her pokrok. Přečtěme si ovšem malou poznámečku:

"Musím však ešte spomenúť obrovskú spotrebu RAM pri 32-bit renderovaní pod Vistou: 1300 MB a ešte väčšiu pri renderovaní 64-bitovom: 1700 MB.(Windows XP 32bit <900MB)"

Navíc XPčka mají k dispozici "jenom" 2GB ram, kdežto Vista 4GB, takže by mohla být díky superfetchingu ještě rychlejší. Na sestavách s méně ram by byl rozdíl ještě mnohem citelnější. Na hry tedy Vista není - ani omylem. :roll:

http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... ic&t=30948
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod Big Muscle 25. 1. 2008 19:09

Já mam od několika náruživých hráčů jedno zajímavé info. Je to ale z druhé ruky (i když od více lidí), tak nevím jestli je to pravda, sám jsem to nezkoušel... ale ten propad FPS u her je prý způsoben právě díky superfetchi. Protože pustíte hru, která je velmi náročná na RAM a Vista začne uvolňovat paměť, což tu hru nehorázně spomalí. Prý při vypnutí superfetchu tam takový propad není.

Ale sám jsem to nezkoušel. Hry nehraju :))
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ahorek 25. 1. 2008 19:48

V tom případě by byla paměť uvolněná, ale tohle zabírá samotná hra Crysis, není to celková spotřeba paměti. Díky superfetchi to zřejmě nebude, v případě nedostatku paměti, by její uvolnění trvalo asi sekundu a u bechmarků by to nemělo vliv, protože ty se spouštějí vždy několikrát, aby se celá hra kompletně nahrála do paměti a nebyla zpomalována načítáním z disku, superfetch by to měl v tomto případě vylepšit, ne zhoršit (v reálu to tak ale bohužel je).
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod kapka6 26. 1. 2008 09:39

Jó, taky jsem se těšil na Vistu, ale když jsem ji viděl,bylo po těšeni. XP k vůči 98 byla změna něco jako ze 120 na Fábii. To u Visty to je jenom na kombíka z fabie na fáii combi! Je to málo uvidím co přinene XP SP3 a zas to bude těžké.
Jsem pro XP! :?: :!: :idea:
kapka6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Big Muscle 26. 1. 2008 12:25

ahorek: no já jsem si u superfetche všimnul jedné věci. Program chce alokovat paměť, takže systém dané množství uvolní a dá programu. Program pak tuto paměť uvolní a systém jí hned zase zaplní superfetchem.

Pak určitě systém nebude vyhazovat náhodný stránky použité superfetchem, ale vezme nějaký nejméně nepoužívaný nebo tak něco. Existujou na to různé algoritmy. Takže nalezení těchto stránek taky něco trvá.

Takže i kdyby tento jev trval třeba 200ms, tak provádění každou sekundu by znamenalo rapidní pokles FPS.

Ale to je jenom teorie.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 27. 1. 2008 10:24

pokial viem superfetch sa pri narocnej aplikacii na pamat zdekuje na disk alebo zmaze a nebude prekazat aplikacii s normalnou prioritou , superfetch ma nizsiu prioritu ako aplikacie preto v aplikacii (hre ) moze chvilku posekavat obraz kym sa to nahadze na disk ale to prejde
ravenman
Junior

Odeslat příspěvekod Big Muscle 27. 1. 2008 11:36

No, je pravda, že nebude superfetch překážet. Jakmile aplikace požaduje třeba 20 MB RAM, tak superfetch jí těch 20 MB RAM zpřístupní. Problém nastane, když aplikace těch 20 MB RAM zase uvolní. V tuto chvíli tu paměť zase superfetch začně plnit.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noclaf 27. 1. 2008 12:19

Sakra jaky uvolnovani furt? Osobne mam dennodenni pristup k trem pocitacum s Vistama a 2GB RAM. Ani na jednom pocitaci nezabiraji Visty vic nez cca 1GB RAM vcetne vsech ficurovinek v pozadi.
Priklad muj NTB, bezi na nem :
FF
Sidebar s 15 gadgetama
Winamp + DFX
CyberlinkDVD
Thunderbird
ESET EAV
Aver ovladace
Logitech ovladace
Start++
Vista Battery Saver
Daemon Tools

To jsou rekneme aktualne nejvetsi zrouti pameti (a jakoze FF, Cyberlink a Thunderbird si neberou servitky, zabiraji dohromady asi 170MB).

Takze i s timhle vsim a superfetchem mam stale o malinko vic nez polovinu RAM volnou. Tak proc se tu porad blaboli o tom, ze wokna musi neco "uvolnovat" a pak zase "zaplnovat"? Pokud to neni extremne narocna hra nebo profesionalni SW, tak dost tezko muze mit takovy naroky. A na supernarocnou hru nebo SW se zase clovek muze prasknout pres kapsu a mit alespon ty tri GB. (to je v soucasny dobe investice par stovek navic).

Vsechny tyhle reci o nenazranych Vistach jsou bud JPP, nebo vysledek testovani na x let starych sestavach.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod Mobil-man 27. 1. 2008 13:05

souhlasim, to zaplnovani a uvolnovani jsem zazil u 1GB RAM, tam to opravdu bylo jen tak tak... mezi 60-90 % to litalo bezne, ale se 2GB to uz neni.
Muzu mit spusteny temer cokoliv (krome her zeroucich 1,5 GB) a porad to je okolo 35-50 % maximalne!

Takze pro Visty je minimum aspon ten 1 GB (512 jedine z nutnosti pro masochisty), optimalni pro vetsinu lidi 2 GB a pro hrace a lidi, co pouzivaji narocny SW 3 a vice GB.
To znamena, ze pri dnesnich cenach koupite za necelou tisicovku idealni velikost RAM. To pri vydani XP nebylo...
Mobil-man
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka