Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Jaký operační systém upřednostňujete?
Windows Vista 153 %  47%  [ 153 ]
Windows XP 141 %  43%  [ 141 ]
jiný 30 %  9%  [ 30 ]
Celkem hlasů : 324

Odeslat příspěvekod Big Muscle 27. 1. 2008 15:10

Noclaf: no to tam toho v tom počítači moc nemáš... u 2 GB RAM není problém, aby po superfetchi zustalo volných jenom 40 MB... dokonce jsem viděl i počítač se 4 GB RAM a po superfetchování zustalo volných zhruba 100 MB.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noclaf 27. 1. 2008 16:20

Rad bych takovy pocitac videl. Navic "videl jsem takovy pocitac" neznamena, ze to je obecny problem. Ja videl cloveka s IQ 60, a presto z toho nemuzu vyvodit obecny zaver, ze lidi maji IQ 60. A jako malo bych to neoznacil, aplikaci mam habadej a i par her. Presto Po bootu bez toho abych neco spustil, mam +- 1,2GB volne RAM. Pokud si nekdo zasvini pocitac vsim moznym, to bych pak mozna i veril.

Obecne funguje superfetch vyborne. Je mozne, ze vyjimecne se s nim na za nejakych specifickych okolnosti objevi problemy. To ale neni duvod ho odmitnout.

PS : Jak muzes vedet, ze to je vina superfetche a ne nejake konkretni aplikace?
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod Big Muscle 27. 1. 2008 18:20

Individuální problém to není. Jen tak jsem zkusil hledat googlem a našel jsem ještě horší případ (5MB volných z 2GB?? hmm, zajímavé a ze screenshotu jde vidět, že to je problém superfetche a ne nějaké aplikace, která vyžaduje hodně paměti):

http://www.csiba.hu/peti/cikk/vista1.jpg

Já k počítači, o kterém jsem původně mluvil, teď nemám přístup, tak screenshot zašlu později, ale tam zustane volno zhruba 40 MB.

A zajímalo by mě, jak to může být vina konkrétní aplikace. To superfetch si přednačítá data z disku.

A jasně, superfetch funguje ve většině případů dobře, jenom mysím, že je třeba ho vylepšit, protože většina problémů degradace výkonu Visty je právě způsobena touto funkcí. Ale když jsem se tady nedávno zeptal, jestli existuje nějaké podrobnější nastavení superfetche, tak mi bylo odpovězeno, že mam špatný hardware.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 27. 1. 2008 21:03

co ti vadi na superfetchi , na to je aby predvidal aplikacie ktore spustis a namapoval ich do ram a tym ju zaplnil , naco ti je volna ramka vo windows ked potom to pojde z disku a bude to trvat , takto to mas v pamati a ide to ihned , to xp je haraburda ktora nevie vyuzivat ram a vsetko drbe na hd a mna ide porazit ked to chrusti stale..
ravenman
Junior

Odeslat příspěvekod Big Muscle 27. 1. 2008 22:39

ravenman: už jsem to napsal tolikrát, takže znova to psát nebudu.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Matajon 28. 1. 2008 14:57

Big Muscle: mám 2GiB RAM a aktuálně mám po SuperFetchi volných 750MiB RAM

spuštěné programy - Opera, Miranda, Foobar2000, Visual Web Developer Express, PSPad, mIRC, Filezilla, Windows Live Mail, uTorrent, iTV, FeedDemon, WMDC
+ služby (MySQL, MS SQL, IIS + pár dalších)
Matajon
Junior

Odeslat příspěvekod dalanik 30. 1. 2008 16:24

Dovolte abych hlasoval PROTI viste. Alespon jednou za par dnu se pohadam s manzelkou, protoze nadavam na pocitac na kterem mam Visty. Porad je nejakej problem. Mam dalsi 3 pocitace s XP a tam vsechno funguje OK, nahoda?

Ale aby nebyl jen muj subjektivny nazor, napisu i co presne mi vadi:

* Visty maji vetsi narok na pamet. Nevidim duvod abych investoval do hardwaru jen aby mi bezel OPERACNI SYSTEM!!! OS ma bejt neviditelny, a podporovat APLIKACE, kdyz clovek potrebuje zmenit hw ktery je stary jen jeden rok aby mu sli Visty, to znamena jen jednou vec: spatny software.

* Visty bootuji dlouho, vypinaji se dlouho

* Kdyz system nabehne, dalsich par minut je nepouzitelny protoze neco "dela"

* problemy s kompatibilitou. i kdyz ne velky, ale stejne.

* Pořad neco delaji a tvare se "inteligentne", zvlast u sitovych nastaveni. ja jsem technicky typ a nemam rad kvasi-inteligentny programy. chci vsechno nastavit sam, a nechci aby mi inteligentni OS neco menil.

* je NEDODELANY. Proste, HNED po 15 minut hrani, clovek zjisti ze MS spechal aby zacal prodavat visty. nedodelal vsechno. nektere veci jsou jako z pre-alpha verzi. zvlast kontrol panel a nastaveni obrazu. nektere veci jsou jako ve XP, jine jsou predelane, ale ne uplne vsechno. jako ze nemeli cas predelat vse a proste se na to *****. nevadi mi zmeny. vadi mi nepropracovany interfejs.

* je min stabilny nez XP. par programu porad pada. dokonce do pred mesicem (vyresil to nejakej update) mi vzdy padali kdyz jsem odpojoval USB klavesnice/mys (!!!)

* i kdyz se mi libi AERO (a je to JEDINA VEC ktera se mi u Vist libi), je min citelny, npr nazvy oken (titlebar) se u total commanderu vubec nemuze precist kvuli transtaprentnosti.

jen muj nazor....

(a omlouvam se za cestinu, jsem cizinec)

Dalibor
dalanik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 30. 1. 2008 17:47

Za několik měsíců to bude rok, co jsem spokojený uživatel legálního systému Windows Vista Ultimate 32bit, takže hlasuji jednoznačně ANO.
oneill_sx1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 30. 1. 2008 20:32

Mé názory na Windows Vista a taky to, proč jsem na ni i přes počáteční problémy přešel jsem tu už psal. Více je na mém blogu v IT rubrice:

http://djsnail.bloguje.cz/tema-6-it.php
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod petopalec 30. 1. 2008 20:49

prešiel som na vistu len nedávno tak ťažko je jednoznačne odpovedať. po inštalácii v lete 2007(rc1)šla kade ľahšie!teraz po všetkých vychytávkach som maximálne spokojný(zatiaľ) msi ms163c cpu 530x @1,73Gz ram 2Gb.šliape v pohode
Ľudia, nevešajte hlavy. Zajtra bude HORŠIE!
petopalec
Junior

Odeslat příspěvekod aumirek 31. 1. 2008 12:00

souhlasím s nemo ale vzhledem k nejrozšířenějšímu koníčku v čr to je zlodějně se ani nedivím že ta vista se přesvědčuje neustále jestli je legální a je to jen tvoje volba jestli zustaneš u linuxu pokud ti vyhovuje a stačí..Bohužel setkávám se spíše s názorem že linux je super a okna jsou předraženej šmejd a přesto ten dotyčnej si nedá ten linux ale raděj ukradne ty okna.
aumirek
Junior

Odeslat příspěvekod fortress 2. 2. 2008 16:51

Vista s odpovídajícím HW - ano. Kdo si to nainstaluje na celeron nebo slabej notebook tak asi jen z důvodu aby na to mohl nadávat. 8)
Superb L&K 2.0TSI 206kW & Mustang GT V8 ME 310(350)kW
fortress
Junior

Odeslat příspěvekod Georgo 16. 2. 2008 16:42

Na novom počítači nemá cenu váhať - Win Vista používam od 6/2007 a zlepšenie to bolo výrazné. Naopak na starších počítačoch upgrade znamená potenciálne problémy s ovládačmi a ďalšie nevýhody, ktoré tu už viackrát padli.

Ako najväčší problém ale vidím veľmi rozšírené Vista-mýty, ktorým spústa ľudí podlieha bez toho, aby systém vôbec niekedy sami videli, alebo sa namáhali overiť si časté tvrdenia "expertov".
Typicky ide o nové funkcie - každý vyťahuje Aero, Search, nové Start Menu a dodáva, že sa to dá doplniť v XP cez third-party sw. Málokto už ale vníma napr.
:arrow: ďaleko lepšiu správu pamäte s bezpečnostnými perličkami typu ASLR
:arrow: výrazne lepší sieťový modul - autodiagnostika pripojenia, UPnP, automatické sieťové profily, vyhľadávanie a mapovanie LAN, spojenie dvoch PC cez crosswire kábel (na XP sa o takej jednoduchosti ani nesníva)
:arrow: Low Priority I/O - automatická defragmentácia a optimalizácia na pozadí, celkové pojatie systémovej údržby
:arrow: ďaleko lepšia schopnosť využiť existujúci hardware počítača - od viacjadrových procesorov až po množstvo RAM, ReadyBoost
:arrow: ovládače obsiahnuté priamo v systéme - inštalácia hw ako po masle, bez čakania, bez reštartov
:arrow: vyššia stabilita - človek má lepší pocit kontroly nad systémom, keď aplikácie prestane odpovedať alebo niečo zblbne. Fallback mechanizmy pri chybách, lepšie riadenie kompatibility
:arrow: konfigurovateľné Plány napájania - pre notebook úplná paráda
:arrow: podpora zariadení - od Mobility Centra až po synchronizáciu PDA
:arrow: detailné nastavenie prístupových práv k adresárom (aj Home edície)
:arrow: hybridný Sleep Mode s bleskovým prebudením
atď.

Spústa ľudí tiež úplne nepochopiteľne donekonečna omieľa obmedzenia DRM (ďalší mýtus), otravnosť UAC (pri default nastavení ho človek vidí tak akurát pri inštalácii sw alebo pokuse o ručné zásahy do systémových adresárov. Na dobre nastavenom stroji (config súbory umiestnené v AppData a nie v Program Files...) ale človek UAC dialóg vidí fakt výnimočne - alebo inštalujete každú chvíľu iný program a furt sa hrabete vo %windir%?

Výhodu Aera nevidím ani tak v "omaľovánkach", ktorý stále niekto vyťahuje, ako skôr v grafickom rozhraní, ktoré vďaka akcelerácii funguje krásne plynulo a je využiteľné inými aplikáciami (My Exposé, Switcher...). Dokonca aj bez nich vidím výhody v použiteľnosti (skutočne živé náhľady v Alt+Tab/taskbare, Flip3D zase do značnej miery pomáha v orientácii, podobne ako Exposé v Mac OS X - stačí Win+Tab a klik na príslušné okno a je to).

Som pritom ochotný akceptovať názor ľudí, ktorí z určitých špecifických dôvodov potrebujú zostať pri XP. Najviac je však tých "odborníkov", ktorí Vistu nikdy nevideli, alebo je skúšali maximálne v elektroobchode na predvádzacom PC (resp. hodinu doma po stiahnutí cracknutej Ultimate z netu)...
Počítačová bezpečnosť stojí a padá na užívateľoch - blbosť a pohodlnosť s ňou nie je kompatibilná.
Georgo
Junior

Odeslat příspěvekod ravenman 16. 2. 2008 17:09

suhlasim s tebou Georgo , le holt to je prvotna skusenost vacsiny IT populacie na nete kd vinde daco nove...

prosimta objasni ´´ďaleko lepšiu správu pamäte s bezpečnostnými perličkami typu ASLR ´´
ravenman
Junior

Odeslat příspěvekod littleon 16. 2. 2008 17:10

OS Vista jsem se tu zastával již před "pár" měsíci. Mám jí v PC od Beta2. Naprostá spokojenost od doby, kdy se výrobci HW uráčili dělat funkční ovladače, což bohužel o některých neplatí dodnes. Ale to není chybou MS.
Vista má však i nevýhody. Např... z důvodu testování linuxu jsem dočasně přesunul Vistu z raidu na single disk. A to je naprostá katastrofa. Připadám si na svém PC jako kdysi na celeru, když vyšel OS XP...

Prostě platí: "chceš-li Vistu rychlou míti, musíš dělo poříditi." :)
Intel Q6600 @ 3,6GHz ofoukáván Zalmanem CNPS9700 LED, DFI ICFX3200T2R/G + NC-U6, Sapphire HD 2900XT @800/2100, 2x Hitachi 400GB, GEIL 2x1GB 4-4-4-12, Chieftec CFT-620-A12S, Thermaltake Armor VA8000SWA
littleon
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka