Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Jaký operační systém upřednostňujete?
Windows Vista 153 %  47%  [ 153 ]
Windows XP 141 %  43%  [ 141 ]
jiný 30 %  9%  [ 30 ]
Celkem hlasů : 324

Odeslat příspěvekod kamaraadd 21. 1. 2008 21:31

Mr.Gentleman píše:Nechci se nikoho dotknout, ale některé zdejší argumenty proti Vistě mi připadají skutečně úsměvné... s/quote]

S tou instalací to bylo asi na mě... Nevim, proč bych měl mít pirátskou verzi...Instalace by nebyla asi takový problém, ale protože sem měl na disku dost důležitých věcí, nemachroval sem, a radši sem to nechal na někom jiným. A navíc, tady jde o to to jednou zkusit, potom už je to sranda...

Diskuze je od slova diskutovat...něco jako říkat své názory, pokud Ti to vadí, nechoď sem. :lol:
kamaraadd
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 21. 1. 2008 22:30

4 kamaraadd: Neboj, nemyslel jsem nikoho konkrétního - bral jsem to všeobecně. Co jsem napsal jsem napsal ve vztahu k celé téhle diskusi a nejen k té zdejší, ale i celkově k tomu co se po všech fórech neustále řeší. Pokud jsem se Tě nějak dotkl, tak pardon. Co se pirátských verzí týká - já mám legální, ty máš legální, spousta jiných má legální verze, ale nedělám si iluze o tom, že ohromná uživatelská základna a zejména z řad studentů, kluků i holek ze škol, kteří zkoušejí instalovat kde co a paří hry jednu za druhou co si půjčují a přepalují s kamarády, má legální software. Na rovinu říkám, že když jsem ještě chodil do školy, tak jsem taky neměl všechno "košer" - ostatně řekl bych že neznám nikoho, kdo by nikdy neměl na disku warez, muziku z p2p, nebo film z torrentu...
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod Marty.McFly 22. 1. 2008 10:53

Osobně jsem pro moderní operační systém jako je Windows Vista, ale ne za každou cenu. Pracuji každý den s Windows XP, který si nemůžu vynachválit. Důvod je ten, že to je velmi dobře vyladěný a otestovaný operační systém, který je tady již několik let.

Windows Vista je tady poměrně krátkou dobu. Bez SP1 obsahuje "řadu chyb", které znepříjemnňují život. Je lepší si počkat až ji vyladí a opraví prvním servisním baličkem. Tím se jistě zvýší výkon, stabilita, kompatibilita i bezpečnost celého systému.

Proto můj názor je snad poměrně jasný. Windows Vista ano, ale né hned a za každou cenu.
Dell Inspiron 6400, HP nx6110, Motorola MPx200 s Windows Mobile 2006 Standart
Marty.McFly
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hudynko 22. 1. 2008 12:40

Zdravim ....
Dufam ze tu nerozputam flame....a priznam sa ze neviem ci podobny nazor niekto napisal ale po skusenostiach mi pripada Vista ako pokracovanie Windows Milenium.....zial skusal som ozaj to nenazrane monstrum.....proste niekto zmenil vyzor....doplnil trosku software + zvysil cenu (ved ludia to kupia).Je jasne ze na zaciatku ani XP nejak neoslnilo.....ale je zaujimave ze vobec prisla Vista....ked XP sa predavali a aj predavat budu a netreba platit na nich az tolko programatorov skrz patche a SP:).....podla mna radsej to mohli popracovat este viac na 64-bit XP (2003 server s multimediami (ale to je iba moj nazor))a az potom uviest nieco funkcne, rychle.Ale to by nemohol byt Microsoft :)
Takze aspon podla mna Vivat XP.....a dufam ze SP3 prinesie este zvysenie vykonu
PS: pouzivam aj Linux :)
hudynko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Katikakus 22. 1. 2008 14:49

Tak nevim, muj pocitac, myslim, slaby neni, ale Vista proste bezi pomalu i na takto vykonnem stroji. Ostatni duvody jsem uvedl vyse.
Katikakus
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 22. 1. 2008 15:45

4 Katikakus: Mé PC má horší parametery, než to tvé v podpisu. Mám AMD Dual Core Opteron 165 (s939), DFI desku s nForce4 Ultra (která mi posílá SATA disky do věčných lovišť, takže je musím mít na externím řadiči), ATI Radeon X1600Pro, 400W zdroj Seasonic, 2GB RAM DDR400 G.Skill, 400GB Samsung disk v externím boxu s Windows XP, 500GB disk Samsung primární s Windows Vista a starý 20GB disk Samsung - na pokusy a na Linux :). Na této konfiguraci mi Vista funguje velmi svižně a bez probémů - reakce systému jsou rychlejší než u XP, rychlejší je též čistý start systému, jinak výkonnostně subjektivně při porovnání s XP tak nějak nastejno - někdy rychlejší a nemohu říci, že by někdy byla pomalejší, než XP. Upozorňuji, že XP jsou čistá, tedy že jsou bez nějakého spyware, adware, atd., který by je zpomaloval...
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod sioga 23. 1. 2008 02:02

tady uz bylo receno
taky vam pomalu beha nabidka vsechny programy ve startu ?
napravi to sp1?
tady nechatuji, jelikoz mi na pauze predschvaluji prispevky lini moderatori s nekolikadennim zpozdenim.
sioga
Junior

Odeslat příspěvekod křov4k 23. 1. 2008 10:37

Vista ano či ne?

Moje testy..

Sestava:Celeron 2300 Nortwood, 1.5Gb Ram, ATi Radeon X1650Pro, Asrock P4VM800

A ted moje vysledky:
Windows XP
3DMark 2003 - 6852bodu
3Dmark 2005 - 3900bodu
Call of Duty 4 - 1280x1024 Max detaily Vše naprosto plynule

Windows Vista
3DMark 2003 - 5208bodu
3DMark 2005 - 1250bodu
Call of Duty 4 - 800x600 Min detaily a přesto nehratelne

Vždycky byly nainstalovány všechny aktualizace i nejnovější ovladače

Pro mně je tedy Vista k ničemu. Ne že by se mi ní pracovalo špatne aji aero je docela plynule, ale pro mne jsou nejduležitejší hry takže volim Windows XP
křov4k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wh1sp3r 23. 1. 2008 11:31

Jsem pro Vistu. Ze začátku mě Vista ale vytáčela a to neustálým hrabáním na disku ... naštěstí se tohle dalo všechno povypínat a je klid. Žádné jiné problémy jsem neobjevil. Programy fungujou, hry krásně běží, není problém :)
wh1sp3r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Big Muscle 23. 1. 2008 11:56

Docela by mě zajímalo, jak dlouho vám Vista startuje... myslim dobu, kdy tam běhá ten zelenej nesmysl.

Microsoft totiž kdysi napsal, že z Visty odstranili bootovací logo z toho důvodu, že Vista startuje tak rychle, že nemá cenu to logo tam dávat a že když tam nebude, tak to bude startovat ještě o pár sekund rychleji.

A výsledek? Počet proběhnutí progressbaru:
Notebook s 512 MB RAM => XP 8x, Vista 20x (to by se ještě dalo zkousnout kvuli malé RAMce a pomalému disku)
PC s 2 GB RAM, disk 10000 ot., Vista hodnocení 5.9 => XP 2x, Vista 10x

Na ostatních PC, kde bylo většinou 1 GB RAM to ve vistě proběhlo tak 12x - 15x. XP nevim.

A ještě muj subjektivní dojem je ten, že na XP jsem měl co dělat, abych ten progressbar stíhal počítat. Na Vistě ho stíham počítat v pohodě, takže zřejmě ještě běhá pomaleji.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drnoha 23. 1. 2008 12:34

křov4k

Ve Viste 64 jsem mel paradoxne ve 3DMarku 06 vice bodu, protoze jsem dostal vice bodu za vykon CPU.

Jinak byly vzdycky vykony max - par fps, treba Crysis ne medium pod XP 45 fps, pod Vistou 43 fps.
drnoha
drnoha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod weber 23. 1. 2008 14:50

Určitě NE.
Je to uměle nafouklý systém se spoustou zbytečných procesů, které berou hodně výkonu. Na to jak se vychvalovali, že kompletně přepracovali jádro + extra přístup k ovladačům, atd. atd. je to bída a utrpení.
Jediné, co vylepšili je lepší práce s větší (3 a více GB) RAM pamětí a asi lepší podpora vícejádrových CPU, příp. vyhledávání ale to se určitě předpokládalo, jinak by si Visty už vůbec nikdo nekoupil.
Ostatní jsou jen zbytečnosti, které min. 90% běžných uživatelů nikdy nevyužije a jen to nutí ke koupi nového železa, protože na cca 3 roky starém PC je to pomalé. A podle mě při přepracování jádra (určitě se poučili z letitého vývoje WXP) musí být takový systém min. o 60% rychlejší než WXP, ale opak je pravdou. Toto je názorný příklad monopolního postavení.
weber
Junior

Odeslat příspěvekod weber 23. 1. 2008 15:08

Ještě doplním k tomu monopolu: na Microsof je z řad výrobců HW určitě vyvíjen ohromný tlak, aby nový operační systém byl zase trochu náročnější aby měli výrobci HW co prodávat. Vždyť je to jedinný systém, který celému světu určuje, jak výkoné PC k práci potřebujete. Takže PC jsou stále rychlejší ale Windows jsou stále pomalejší.
weber
Junior

Odeslat příspěvekod weber 23. 1. 2008 15:09

Ještě doplním k tomu monopolu: na Microsof je z řad výrobců HW určitě vyvíjen ohromný tlak, aby nový operační systém byl zase trochu náročnější aby měli výrobci HW co prodávat. Vždyť je to jedinný systém, který celému světu určuje, jak výkoné PC k práci potřebujete. Takže PC jsou stále rychlejší ale Windows jsou stále pomalejší.
weber
Junior

Odeslat příspěvekod PetrKR 23. 1. 2008 16:52

černobíle: vista ano
barevně: vista ano na nový počítač,přecházet z xp nemá moc smysl
imho si to vista u lidí rozházela počáteční neodladěností, která je ale ta tam (víceméně), ale táhne se to s ní. osobně ji mám od srpna a zpočátku byly problémy: menší výkon ve hrách (lehce), občas problém s usb zařízením (foťák, fleška),občas pád rundll32, občas pád exploreru (ani jedno ale nepotřebovalo restart počítače, prostě se to spustilo znovu a jede se dál). zhruba od září/října kdy vyšly ty první větší záplaty je to naprosto pohodový systém s fíčurami na které jsem si rychle zvykl a na xp je hledám
Big Muscle píše:Docela by mě zajímalo, jak dlouho vám Vista startuje... myslim dobu, kdy tam běhá ten zelenej nesmysl.
y/quote]

odhaduju tak 5-6x, xp 4-5x (e6600, 3GB RAM,seagate 7200.10); xp nabíhaly rychleji, vista je zase rychlejší až se spustí
PetrKR
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka