Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Jaký operační systém upřednostňujete?
Windows Vista 153 %  47%  [ 153 ]
Windows XP 141 %  43%  [ 141 ]
jiný 30 %  9%  [ 30 ]
Celkem hlasů : 324

Odeslat příspěvekod drnoha 19. 1. 2008 13:30

Tak ja zatim hlasoval pro Windows XP. Mam zkusenosti s obema OS a vim, ze Vista neni nijak spatna, pred kamarady ji obhajuji, ale kdyz se na to podivam, opravdu nevidim duvod pro uzivatele Windows XP prechazen na Vistu.

U 64bit systemu je to mozna jinak, 64b XP neznam, Vistu ano, zde by prechod smysl mel, pokud ma clovek 4GB ram a vice.
drnoha
drnoha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 19. 1. 2008 13:30

Používám Visty a z donucení...Hromada lidí s notebookama i desktop PC má Visty predinstalovaný a poněvadž mne tito lidí z části živí musím chtíc nechtíc vědět o co jde.No a pokud na Zive 100 lidí řekne že jsou rychlejší tak dobře jsou tu o něco poučenější.Zkušenost s lidmi co Pc berou jako nástroj k psaní mailu a poslouchání musiky,filmu atd je zatím taková že jediný co jim brání je zahodit je psychologický efekt že si je koupili v ceně stroje.Gui se mně líbí,nelíbí se mi ergonomie bez např. start++ bych nadával o hodně víc ale to je aplikace třetí strany jako vždy.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paulxp 19. 1. 2008 13:45

Na svojom notase som mal povodne Windows XP, ktory mi plne vyhovoval. No akonahle bola vydana Vista neodolal som a hned som si ju zakupil (je to proste choroba :lol: ). S 1GB operacnej pamate to nerobilo ziadne zazraky a tak som investoval do 2 GB pamate. Po tomto upgrade hardveru Vistu na svojom stroji mozem pochvalit ( i ked donedavna som zapasil s problemom so sietou ale uz som ho poriesil ). Zo zaciatku som mal problem sa vo Viste zorientovat ale teraz je to uz uplne vpohodicke. BTW : Obcas sa mi stane ze v XP kliknem na ponuku start a hned napisem napr. cmd no a divim sa ze preco nespustilo prikazovy riadok :D Vseobecne u mna plati ze Vistu odporucam na -- zdatnejsie stroje -- a XP na tie ostatne s nizsim vykonom (1 GB RAM a menej)
Amatéri postavili LOĎKU , profesionáli postavili TITANIC
Amatéri urobili LINUX (tm) a profesionáli WINDOWS (tm)
Paulxp
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 19. 1. 2008 13:47

Na starsim desktopu mam XP (prestoze by utahl bezproblemu i Visty), zatimco na novem notebooku mam Visty. U noveho pocitace pujdu rozhodne do Vist, ale myslim, ze u existujicich pocitacu s XP nema smysl upgradovat.
Jinak tez jsem s fungovanim Vist spokojen.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Joey 19. 1. 2008 13:53

Windows Vista používám asi 10 měsíců a i když jsem měl ze začátku menší problémy ( hlavně díky nezájmu výrobců vytvořit Vista ovladače ), zvykl jsem si a už bych neměnil.
Strašně návykové je vyhledávání v nabídce Start, Ovladacích panelech apod. ( sednu k XP, Start + Ovládací panely + "odinst" ).
Jako velký přínos vydím v tom, že mnohem lépe využívá operační paměť ( přednačítá běžně používané aplikace apod. )
Mr.Joey
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod angelfury 19. 1. 2008 13:56

Windows Vista - ano, mam s nimi zatim jenom kladne zkusenosti tak doufam ze nezklamou 8)
angelfury
Junior

Odeslat příspěvekod Bubla 19. 1. 2008 14:05

Zajímavé, že nikdo ještě otázku nepostavil tak, jestli jsou Visty o tolil lepší, aby se mi vyplatilo je koupit. OEM na starý HW nemůžu, takže krabicovou verzi a to je skoro 6 tis (resp. 4 tis. pro ty co si vystačí s home verzí).
Takže tohle rozhodování se týká pouze nákupu nového HW, a tam zase rozhodli dodavatelé - všechny PC i NB dodávají s Vistou...
Bubla
Junior

Odeslat příspěvekod Big Muscle 19. 1. 2008 14:45

Spousta lidí tvrdí, že Vista je přelomový systém, ale přitom tolik nového zase nepřináší. Většina novinek ve Vistě se dá doinstalovat i do XP. Na Vistě mě však mrzi pár věcí - spousta věcí vypadá nedodělaných. Také mi přijde, že pokles výkonu oproti XP je zamaskován vyššími nároky na hardware. A to co mě štve asi nejvíce je, že příchod Visty změnil názor uživatelů - to, co bylo předtim špatné je nyní dobré (např. zabraná celá RAM) apod.

Ale konkrétně k novinkám Visty:
* přepracovaná nabídka start - líbí se mi na ní to pole pro hledání, ale zbytek? Hrůza. Vim z vlastní zkušenosti, že spousta uživatelů se v počítači orientuje hlavně podle ikonek. Teď otevřte ve Vistě nabídku Start a mrkněte na pravou stranu. Ikonky nikde. Vypadá to fakt divně.

* rozhraní Windows Aero - celkový vzhled nového OS se mi líbí. To, co se mi na něm však nelíbí jsou přehnané nároky. Služba pro Aero zabere několik desítek MB. Do XP se dá doinstalovat program WindowBlinds, který plní tu samou funkci i s hardwarovou akcelerací, a využití paměti je někde kolem 1 MB.

* superfetch - tak toto je kontroverzní funkce. Všichni říkají, že aby se tato funkce využila, tak je potřeba nadupaný stroj. K čeu to pak ale je, když z disku by to přečetlo tak maximálně o sekundu pomaleji. Když máte hodně RAM a pomalý disk, tak zase neskutečně dlouho trvá start systému, protože z pomalého disku se musí načíst několik stovek (či tisíců) MB do RAM.

* vyhledávání systému Windows - Vista přináší "bezvadnou" funkci, která vám v někoika procesech zabere několik desítek MB RAM. A výsledek? Rychlejší vyhledávání. Co jsem se ale zatím setkal, tak spousta lidí používá k vyhledávání třeba Total Commander, kde je to rychlé již samo o sobě a nežere to tolik paměti.

* velmi pomalý Start - všimli jste si jak Vista strašně dlouho startuje? Tento fakt se Microsoft zřejmě snažil zamaskovat tím, že nastavil výchozí akci vypnutí na hibernaci.

Tohle je snad seznam "přelomových" změn. Prakticky nic dalšího Visty nepřinášejí, jesti jsem na něco nezapomněl.
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod itexpert 19. 1. 2008 15:01

Zdravim,

na svem pocitaci jiz nekolik let provozuji Debian GNU/Linux. Vyzkousel jsem i Windows XP i Vista, ale po vsech strankach me neuspokojily.

Na Windows vsech verzich mi vadi temer nutnost instalovat software proti spyware, antivirovy software, firewally apod. Samozrejme firewall mam i v operacnim systemu Debian GNU/Linux, ale je natolik transparentni (na urovni jadra operacniho systemu), ze o nem ani nevim. Muzu serfovat po vsech WWW strankach bez obav, ze bych si do PC natahl nejaky skodlivy software.

Pocitac mi jeste nikdy nespadl, kdyz nepocitam vypadek napajeni.

Svuj pocitac s operacnim systemem Debian GNU/Linux pouzivam na praci i multimedialni zabavu. Muzu se na nej 100% spolehnout.

Kdyz se preci jen vynori nejaky problem, operacni system Debian GNU/Linux mi vzdy srozumitelne oznami, v cem je problem. Mam naprostou kontrolu, co se v mem operacnim systemu deje.

Moje volba je jasna. Jako tresnicka na dortu je fakt, ze mam operacni system Debian GNU/Linux zcela zdarma, a k tomu kvanta software, za ktery bych ve svete Microsoftu tvrde zaplatil.
itexpert
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod koncikm 19. 1. 2008 15:07

itexpert: Pokud jste si nevšiml, tak toto je diskuze o Win Vista (Černobíle: Windows Vista – ano, či ne?) ...tak nechápu, proč sem taháte zase Linux? To chcete ukázat, že v něm umíte??
Toshiba Satellite A200 1CR - Windows Vista
--
Do mailu uvadejte predmet. Pro IM komunikaci vyzaduji autorizaci.
koncikm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Big Muscle 19. 1. 2008 15:23

itexpert: sice trochu OT, ale neva:

Na notebooku nemam ani antivirus ani antispyware a problém s viry nemam. Taky mi to ani jednou nespadlo.

A na počítač se systémem Windows se mohu vždy spolehnout, protože mi tam poběží, kterákoli aplikace a nemusim si pracně zjišťovat, zda pro daný software existuje i Linux verze :-P
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelP 19. 1. 2008 15:25

Přecházet nemá cenu, bránit se jim na novém počítači také nemá cenu. Nejsou špatné, ale za ty 3kKč, den reinstalace a zvykání to nestojí.
PavelP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod itexpert 19. 1. 2008 15:33

koncikm: nechapu, co vas tak zere? Odpoved na otazku, zda Vista ano ci ne, je ne.

Big Muscle: Jestli nemate viry a dalsi skodlivy software nemuzete vedet. Dnes je jina doba, viri jiz neprepisuji MBR a nemazou data, ale naopak jsou tam pekne potichoucku, sbiraji Vase data a odesilaji nekam do sveta. :lol:
itexpert
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Big Muscle 19. 1. 2008 15:45

Já to vim, že ty viry nemam, protože jednou za čas to pro jistotu tim antivirem projedu (tak po 2 měsících) a ještě nikdy mi to nic nenašlo. O vás to samé zřejmě říci nejde ;-)
Big Muscle
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Honzy 19. 1. 2008 15:50

itexpert: Otazka je, jestli Visty nebo XP. Antivir nemam, FW mam akorat HW v modemu a vir nemam. Jak to vim? Jednou za cas projedu online testy, abych mohl tyto tvrzeni s jistotou vyvracet.


Vista na nove PC ano - lepsi sprava RAM, lepsi vyuziti dual-core, zadne zbytecne swapovani.

Prejit z XP na Vista u slusneho PC - za ty prachy ne. Kdo to krade, tak ano :)

Prejit na Visty ze stareho PC - ani zadarmo.


Pred koupi Vista zkontrolovat, ze vsechny me programy a HW je na Vista pripraven - hlavne ze zacatku problem, ted uz je to lepsi, ale porad ne dokonale.
Honzy
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků