Windows Vista: Potřebujete rychlý upgrade?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 7. 3. 2007 22:18

Po dlouhých letech vývoje a betatestování byl 30. ledna 2007 uvolněn systém Windows Vista pro širokou veřejnost. Marketingové oddělení Microsoftu nám slibuje mnoho nových převratných funkcí a taktéž i to, že naše práce bude od nynějška jednodušší, efektivnější a lepší než kdy před tím, pokud si zakoupíme a nainstalujeme nový systém. Potřebujete ale nyní opravdu všechny nové funkce? Nakolik vám prospěje rychlý upgrade – pro koho je výhodný a pro koho méně? Jak je to se zabezpečením a vyplatí se s upgradem počkat? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujícím článku.
PS: Tento článek jsem napsal během konkurzu na externího redaktora Žive.cz a "probojoval" jsem se s ním do druhého kola, ale nakonec mezi vybrané šťastlivce nepatřím. I přesto bych zde článek rád zveřejnil - když už byl jednou napsán - a proto tak činím alespoň touto formou. Nyní čekám na Vaše komentáře...

Windows XP a jejich slabiny

Bezpochyby největší slabinou stávajících Windows XP byla práce většiny běžných domácích uživatelů s oprávněními správce systému (Administrátora). Ve výchozím nastavení Windows XP je každý uživatelský účet vytvořený při instalaci systému účtem s oprávněními správce. V systémové nápovědě lze sice najít doporučení ohledně práce v omezeném uživatelském režimu, ale bohužel systémovou nápovědu málokdo čte a většina uživatelů stejně ponechá nastavení systému na výchozích hodnotách. To nechává „otevřené dveře“ pro všechen škodlivý kód, jako jsou viry, červy, nebo spyware, aby se mohl plně zmocnit systému a získat tak nad ním plnou kontrolu. Faktem bohužel zůstává, že mnoho – i současných aplikací – nechce pod omezeným uživatelským účtem správně fungovat.

Dalšími slabými místy zabezpečení stávajícího systému byli Internet Explorer 6 a firewall. IE6 byl a zůstává díky svému hojnému rozšíření a těsné provázanosti se systémem nejčastějším terčem útoků různých škodlivých kódu a dlužno říci, že i nejvíce náchylným na úspěšnost takovéhoto útoku. Rovněž tak jednoduchý firewall byl v systému obsažen již v době jeho uvedení na trh, ale tento byl ve výchozím stavu vypnut a málokdo z uživatelů jej povolil a často ani netušil, co „to“ je a kde se „to“ nachází. Service Pack 2 pro Windows XP sice značně zvýšil zabezpečení systému zapnutím firewallu a vylepšením zabezpečení v Internet Exploreru, ale ve spojení s prací mnoha uživatelů pod administrátorskými právy to stejně nebylo mnoho platné.

Představme si tedy typického domácího uživatele: O systémové záležitosti se v podstatě nezajímá – počítač má tak jak jej koupil, ve výchozím nastavení, pracuje se správcovským oprávněním, hraje hry, stahuje hudbu, filmy, warez, atd. Takovýto uživatel má možná nějaký free antivir, ale tento není samospasitelný. Je dokonce možné, že mu kamarád poradil, co se dočetl „někde na internetu“ – totiž, že antivir je zbytečný a zkušený uživatel si bez něj poradí. „Náš“ uživatel si samozřejmě připadá jako velmi zkušený - vždyť stahuje z internetu, používá cracky a warez verze softwaru a možná má i nelicencovanou verzi operačního systému a umí „přelstít“ samotný Microsoft, protože mu kamarád řekl, jak obejít kontrolu pravosti. Nač by tedy potřeboval nějaké zabezpečení – vždyť on tomu přece rozumí...

Nemusí se nám to líbit, ale takhle bohužel vypadá realita všedního dne. Potom se nemůžeme divit, kolik desítek dotazů lze najít na internetových fórech ohledně nákazy systému virem, nebo spywarem a to ještě v tom lepším případě. V horším případě uživatel o nákaze ani neví. V takové situaci pak často slyšíme mnohé uživatele nadávat na Microsoft a jeho představitele a dlužno dodat, že ne zcela neoprávněně, protože výchozí nastavení dosavadních systémů běžným uživatelům život skutečně příliš neulehčovalo. Na druhou stranu se ale lze většině podobných situací vyhnout správným nastavením a používáním, což je však něco, co většina lidí v souvislosti se softwarem nebere v potaz, ačkoliv u jiných výrobků to berou za samozřejmost.

Zlepšení ve Windows Vista

Do této situace nyní přichází Windows Vista, která slibuje celkem radikální zlepšení situace. Přináší sebou mnoho nových technologií a prvků zabezpečení z nichž nejviditelnějšími jsou především UAC (Ochrana uživatelského účtu), Windows Firewall, Windows Defender a Internet Explorer 7. UAC funguje podobně, jako příkaz sudo v unixových a linuxových systémech (např. Ubuntu). Po instalaci se vytvoří první uživatelský účet s oprávněními správce systému, ale k uplatnění těchto oprávnění je vždy potřeba potvrdit akce, které toto oprávnění vyžadují. Zabudovaný účet Administrator - chovající se stejně jako ve Windows XP, tj. bez omezení UAC je ve výchozím nastavení zablokován – tedy podobně, jako např. v Ubuntu není ve výchozím stavu přístupný uživatel root. Uživatelský účet se tak tedy chová stejně, jako účet s omezeným oprávněním – bez potvrzení nelze např. instalovat programy, nebo provádět systémové změny. V případě, že uživatel chce provést některou z těchto akcí, je vyžádáno potvrzení, zda si ji skutečně přeje provést. Odsouhlasením se dané konkrétní aplikaci udělí vyšší oprávnění, zatímco ostatní běží stále pod normálním oprávněním. I pokud tedy pracuje na počítači pouze jeden uživatel – z pohledu systému správce daného počítače – pak ve skutečnosti pracuje se stejnými právy, jako v omezeném uživatelském režimu, což je velké plus z hlediska bezpečnosti.

Rovněž Windows Firewall byl vylepšen a nyní lze kontrolovat kromě příchozí, i odchozí komunikaci, takže uživatel může mít lepší přehled o dění na jeho počítači. Internet Explorer 7 přináší krom nového uživatelského rozhraní a o něco lepší podpory webových standardů, především lepší výchozí nastavení, které je ve Windows Vista navíc vylepšeno o chráněný mód, který dovoluje prohlížeči data pouze číst (read-only) a zapisovat je možno pouze do složky dočasných souborů. Nestane se tak kupříkladu to, že by se nějaký soubor samovolně stáhl z webu, uložil do složky Windows a následně spustil. Integrovaný Windows Defender poskytuje základní zabezpečení proti spyware – pozitivem je především jeho real-time scanner, který ve spojení s IE7, UAC a dalšími bezpečnostními prvky Windows Vista značně snižuje riziko nakažení počítače kupříkladu jen z pouhé návštěvy nějaké webové stránky. Samozřejmě, že ani zabezpečení nového systému nebude dokonalé a díky zpětné kompatibilitě bude systém i nadále náchylný na různé viry a malware, ovšem riziko samovolného nakažení systému značně klesá a je už jen na uživateli, zda i přes všechna systémová varování nějaký škodlivý kód spustí a nainstaluje.

Windows Vista však samozřejmě nepřináší jen novinky ohledně zabezpečení. Změn se dočkali některé aplikace jako Windows Media Player v jedenácté verzi, nebo Movie Maker. Nový je třeba e-mailový klient, nebo program pro authoring DVD. Vista přináší technologii .NET Framework 3.0 a jeho součásti Windows Presentation Foundation (Avalon), Windows Communication Foundation (Indigo), Windows Workflow, nebo Windows CardSpace (InfoCard). Tyto budou důležité zejména pro budoucí aplikace pro ně optimalizované. Jak vidno změn je v systému dost a stejně tak i novinek, které mohou zaujmout uživatele. Otázkou zůstává zda a případně kdy nové funkce potřebujete a využijete?.

Upgrade: Ano, či ne?

Vyplatí se Vám tedy rychlý přechod na nový systém? Uvážíme-li pro a proti, jakými jsou funkce, cena, dostupnost, atd., pak lze říci, že přechod se nejvíce vyplatí právě běžným uživatelům, kteří o systému mnoho nevědí a svůj počítač chtějí pouze používat na činnosti uvedené výše, jako je stahování z internetu, případně hraní her (v němž bude jistě lákadlem i nové rozhraní DirectX 10). Díky novému systému získají (byť někdy za cenu nekompatibility některých starších aplikací) výrazně lépe zabezpečený systém, s novým líbivým rozhraním Aero. Odpadnou jim problémy s oprávněními pro uživatelský účet, neb toto zajistí technologie UAC a rovněž mnohé aplikace, které dříve fungovali jen v administrátorském režimu budou fungovat bez problémů i v režimu omezeném, díky způsobu, jímž Vista přesměrovává požadavky aplikací na zápis do HKLM klíče registru, nebo vlastního adresáře aplikace, do profilu přihlášeného uživatele. Vzhledem k tomu, že tito uživatelé nejčastěji získají systém při koupi počítače, nebude ani cena nového systému díky OEM verzi příliš přemrštěná. Z upgradu pak budou těžit také lidé, pro které jsou některé nové technologie ve Windows Vista klíčové.

Zcela jiná je ovšem situace u uživatele, který se v systému orientuje, ví co, kde a jak nastavit, rozumí skupinovým politikám, systémovým službám a tomu co dělá a dalším „interním záležitostem“. Pro tyto uživatele (pokud zároveň nejsou náruživými hráči čekajícími na DirectX 10) nepřináší v tuto chvíli nový systém tolik novinek, aby je přiměl k upgradu. Mnoho technologií z Windows Vista lze kupříkladu volně stáhnout z webu Microsoftu a integrovat i do systému Windows XP SP2. K dispozici je tak Internet Explorer 7, Windows Defender, Windows Media Player 11, .NET Framework 3.0 (včetně výše zmíněných součástí) i Windows Desktop Search, který je ve Vistě přímo integrován. Touží-li takovýto uživatel po novém grafickém rozhraní ve Windows Aero stylu, pak není problém využít mnoha desítek témat dostupných na webu, nebo programů třetích stran, jako jsou třeba WindowBlinds, s nimiž lze získat i „Glass efekty“, tj. průhlednosti rámů oken, atd. Znalý uživatel již zajisté využívá firewall (ať už ten integrovaný, nebo nějaký jiný), antivir, případně další zabezpečení. Znalý uživatel nepracuje jako Administrátor, ale dovede využívat příkaz RunAs (Spustit jako) pro eskalaci svých oprávnění, nebo již slyšel o prográmku sudown, který přináší podobnou funkci, jako unixové sudo, nebo UAC ve Windows Vista do uživatelského účtu s oprávněními správce ve Windows XP. Pro zkušeného uživatele není problém přimět "neposlušnou" aplikaci, odmítající běžet pod omezeným oprávněním, k normálnímu fungování pomocí změny výchozích oprávnění skupiny Users pro adresář dané aplikace. Navíc zkušený uživatel se často alespoň trochu dokáže orientovat i v jiných operačních systémech, takže může využívat i služeb GNU/Linuxu, nebo MacOS X, k nimž se „obyčejný běžný uživatel“ nezřídka nedostane a i kdyby ano, tak nutnost učit se nové věci a základy jej často odradí.

Závěr

Windows Vista jsou zajisté malou revolucí a velkou evolucí minimálně ve světě systémů Microsoftu, ale pokud jde o upgrade na tento systém je třeba zvážit všechna pro a proti. Běžným uživatelům přináší mnoho výhod a hlavně výrazně lepší výchozí nastavení. Pokročilým uživatelům nabízí zlepšení práce, komfortu a větší pohodlí tím, že je zbavuje dosud nutných operací pro „zplnohodnotnění“ Windows XP na řádně použitelnou úroveň. Pokud ale novinky skutečně přímo nepotřebujete ke své práci, pak upgrade v současné době není potřebný a spíše se vyplatí počkat alespoň na první Service Pack, jak bývá často „dobrým zvykem“. Ostatně uvolnění záplat již v den vypuštění systému na veřejnost a příslib Microsoftu, že systém „ ještě dopracuje“ v době, kdy byl již uvolněn pro velké společnosti napovídá, že by bylo vhodné ještě nějakou dobu vyčkat.
Naposledy upravil Mr.Gentleman dne 7. 3. 2007 22:37, celkově upraveno 1
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hekrhy 7. 3. 2007 22:34

clanek sice pekny, ale
1) interpunkce (nebo jak se tomu rika)...proste carky ve vete jsou tam, kde byt nemaji a chybi v mistech, kde by mely byt :)
2) pouzivas strasne dlouhe souveti, strasne dlouhe vety, kolikrat na konciuz ani nevim, o co slo na zacatku (a to nedela tech mych sest piv :) )
3) slohove ujde, ale nejak...me to proste nudilo :wink:
4) hlavni duvod - malo jsi jim Vistu vychvalil, proto te nevzali :D

//edit:

jinak Vista Ano ci NE? podle me rozhodne NE, ale to je jenom muj nazor :) jinak v tom clanku chybi i dost podstatnych veci...superfetch, memory management...vista neni jenom aero+explorer 7+firewall :wink:
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 7. 3. 2007 22:44

No mě šlo hlavně o zabezpečení pro "BFU", takže z tohoto pohledu jsem se na to díval především. Bezpečnost je totiž podle mě pro "Běžného Frantu" mnohem podstatnější než superfetch, vylepšení memory managementu a pod. Obyč. userovi je v podstatě jedno, jestli se mu něco načítá vteřinu, nebo pět - když se mu to zdá pomalé, tak hledá softíky, jako čističe registru a pod., co slibují zázračné urychlení systému, nebo si koupí výkonnějíš PC, takže nějaký memory management je mu u ... :).

Je faktem, že poučeného, či zkušeného uživatele zajímají především tyto interní záležitosti, ale má-li být článek orientován právě na ty nepoučené, tak to nemá moc cenu rozebírat (nehledě na to, že se to kupříkladu tady na Zivě už také řešilo mnohokrát...) ;).
Naposledy upravil Mr.Gentleman dne 7. 3. 2007 22:47, celkově upraveno 1
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ripper-CZ 7. 3. 2007 22:45

na to aby tě vzali k živě, tak jsi málo visty vychválil, tady to musí být až do nebe volající, jinak to nejde. nikdo se tu neodváží přiznat, že vista je úmyslně zkriplenej systém. málokdo se tu rozepíše o věcech jako je DRM a TrustedComputing. uživatele bohužel zajímají akorát nový barvičky. takže ano, věřím, že jsi se dostal vysoko, ale MS Živě má viditelně tvrdý požadavky :twisted:

a hlavně, zapomněl jsi přiložit emotivní obrázek:
Obrázek
Chtěl bych poděkovat firmě Microsoft, která mi úrovní svých produktů umožnila seznámení s krásou Linuxu.
OS nemá být pro peníze, ale pro lidi...
Ripper-CZ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 7. 3. 2007 23:07

No já bych si na článek netrouf s mojí stylistikou by to dopadlo katastrofálně ale jedna faktická poznámka.O bezpečnosti nemá cenu psát dlouhý litanii pro běžnýho uživatele je potvrzování otrava a je moc jednoduchý to pro něj vypnout.Tím de celej ůmysl do hajan.Proto asi nemá moc význam to pitvat.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 7. 3. 2007 23:27

No je bohužel faktem, že "BFU", který umí alespoň hledat na netu, nebo má "poučenějšího" kamaráda (tj. většinou "king pirát", který má jisté znalosti neuspořádaně do sebe zapletené, jeiichž výsledkem je ovšem často pravý opak toho co má v plánu), asi UAC vypne. "Naštěstí" je tu pořád ještě těch zbývajících 80% BFU, kteří se vědomostmi v IT oblasti nedostanou ani k tomu, aby tuto funkci vypnuli, tj. různé sekretářky a pracovníci, kteří zvládají kupříkladu perfektně svůj účetní program, ale cokoliv jiného je pro ně naprosto "španělská vesnice".
A právě pro tyto uživatele (a obzvláště pro ně), je podle mého UAC a vychozí zabezpečení Win Vista výrazně lepší, než tomu bylo u předchozích systémů od MS. XP se dají zabezpečit celkem dobře, jenže to tito uživatelé nikdy neudělají a tak je pro ně v tomto ohledu Vista určitě přínos. Jak ale píšu v článku, tak pro skutečně poučeného, či znalého uživatele (sám sobě adminem) to nemá tak dalekosáhlý význam, aby to bylo důležité pro upgrade.
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 3. 2007 06:28

Jestli sekretařka v jakekoliv firmě má admin práva tak je to na pováženou a na zvážení někoho zaměstnat kdo se o počítače začne starat ;)
Samozřejmě ještě má volné pole působnosti v domácnosti.
Tam ale bude ůřadovat manžel,synáček nebo tak něco.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 8. 3. 2007 17:03

Je fakt, že na pracovištích většinou bývají nastavená omezená oprávnění a podle toho taky vypadá stabilita systému - rázem je chyb mnohem míň a funguje to povětšinou správně, z čehož mimo jiné vyplývá, že bohužel největším nepřítelem jakéhokoliv OS je jeho uživatel ;). Bohužel podruhé, jsou zároven Windows, jakožto nejpoužívanější desktop systém i systémem nejnáchylnějším (pozor - nekladu zde přímou úměru, mezi náchylnost a používanost).

Jinak k tomu, že doma se o PC bude starat manžel, nebo syn.

To je možná docela dobře fakt, ale máte mírně zkreslený pohled na to, že když bude mít PC "v parádě" otec, či syn, že to bude OK a vycházíte zřejmě z toho, že tito budou poučenější. Tak to ale být zdaleka nemusí. Právě tito "poučenější" uživatelé, patří mezi největší nebezpečí, protože vycházejí z kdečeho, co jim někdo řekně, nebo co si přečetli a jelikož si připadají, že rozumí, tak napáchají často více škody, než kdyby nerozuměli.

Kupříkladu synek stahuje cracky na hry, protože přece ví jak na to a že přitom funguje pod adminem (aby mu hry jeli bez nutnosti nastavovat oprávnění o čemž nemá tušení, co a kde to je) ho nezajímá. Rázem je PC plné virů a jiné havěti. Poučenější tatínek se někde sehnal nelegální Windows, nainstaloval, nějak nastavil. Protože má ale ilegál, tak zakázal aktualizace. Samozřejmě jede pod adminem a protože umí instalovat, tak instaluje - kdejaký nový soft se na netu ukáže, už ho má doma a instaluje (přece ho musí zkusit). No a pak se podivuje, že má neskutečný "bordel" v registru, že se mu po disku vzájemně "požírají" nekompatibilní anti-spywary, několik antivirů, firewallů, atd. a že má neskutečně nestabilní systém. No a pak si chodí stěžovat na fóra, jakýže to ten De Bill má ***** systém, když mu jeho ukradená verze nefunguje správně...

Tohle je bohužel až příliš častá realita a vina je z části právě na MS, který své první systémy učinil jako jednouživatelské a bez oprávnění a vychoval tak několik počítačových generací i programátorů, kteří prostě jinak, než takto s PC pracovat neumí, byť už dnešní systémy MS postavené na jádře NT jsou o poznání dále a celkově se mohou srovnávat s *nixovými systémy (byť jim často hodně hodně chybí co do funkčnosti a jednoduchosti).

Velkou výhodou Linuxu je to, že byl od počátku stávěn jako víceuživatelský s několika úrovněmi oprávnění. Jeho komunita i programátoři s tím prostě počítají a tak vše funguje jak má a člověk si ani neuvědomí, že když nepracuje jako root, že je v nějakém "omezeném" řežimu. MS tohle NT řadou systému dohnal, ale při rozšířenosti jeho DOS-based systémů na trhu si početná komunita uživatelů zvyká těžce a nesnadno a taktéž programátoři dodnes píší některý soft, jakoby jej psali před deseti, či patnácti lety.

Právě proto si myslím, že UAC a některé funkce Visty mohou usnadnit použití PC s Windows právě těm běžným uživatelům, kteří o všech těch výše popsaných věcech nemají zdání a vlastně ani není důvod, proč by měli mít, jsou-li to skutečně jen uživatelé...
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 3. 2007 18:54

Ne- absolutni nepochopení-nebudou poučení ale natolik aby vypli otravne hlašky na 99procent.Takže to stačí říct pár větami-UAC není funkce ktera by byla zrovna prevratná a až se Visty rozšíří bude asi tak převratná jak v SP2 hlášky centra zabezpečení.Po měsíci je mělo vyplý 95procent lidí.A to co je řekněme fakt zajímavý je asi moc odborné to ocení nebo neocení vývojáři atd...Systemoví analytici,správci síti.Prostě o prodeji pro normální lidi rozhodujou jiný věci-umění prodat.
Jinak za bordel v systemu si může každý sám,já si než jsem vyjel s autem dělal řidičák.Pokud si někdo myslí že že PC je jednodušší než řídit auto budiž-ještě dlouho nebude.A to nějaký zastánce MS nejsem.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 8. 3. 2007 19:47

S těmi 95% bych to neviděl tak bledě - ve skutečnosti to bude mnohem méně (95% možná ve vašem okolí, ale to není reprezentativní vzorek), minimálně třeba mezi těmi, kteří mají nějaké OEM instalace přímo na PC, kde jsou povoleny aktualizace, firewall je zapnutý a tak jediné, co to může hlásit je antivir a ten buď rovněž předinstaloval výrobce PC, nebo si "BFU" nějaký sehnal od kámoše, protože-je-li natolik poučen, abyc vůbec tušil, co je to "to" centrum zabezpečení a jak ho vypnout, tak si nainstaluje free Avast, nebo jiný a má klid. Ne každý "chodí na intenternetu" na nějaká IT fóra a na běžném webu se o vypínání funkcí Win nic nedozví, takže pokud to neporadí, nebo neudělá někdo "znalý věci", pak jakoby to neexistovalo, nebo je třeba to jen "odkliknout, či odentrovat" :).

Jinak osobně zastávám názor, že člověk zacházející s PC, by měl mít alespoň nějaké základní znalosti a právě ty by se měl učit kupříkladu na škole. Skutečnost je bohužel taková, že na škole se naučí (pokud vůbec - zkušenosti z praxe), tak možná spustit Word a napsat dopis a kliknout na modrý éčko a "pustit si internet". Takový člověk pak může umět psát ve Wordu, používat internet, nebo nějaký další konkrétní program, ale jinak má vážný problém i s pouhým kopírováním, či přesouváním souboru z jedné složky do druhé (ověřeno v praxi kupříkladu u člověka, který počítač využíval v práci řádově několik let), či se změnou ikony v nové verzi programu.

Bohužel marketing se nám snaží namluvit, že PC je jen další spotřební zboží - zapnout a používat, ale to zkrátka PC nikdy nebude moct splnit, minimálně ve svém současném konceptu. Kdekoliv je možná interakce systému z uživatelem, tam může vzniknout problém. Nějký set-top-box, který automaticky spustí browser, případně dá na výběr přehrávání hudby na pozadí se takto možná používat dá, ale PC?

V něčem snad i ano, ale ne využívat. Pak to končí, jak to končí - u věčného nadávání na systém (na "počítač", protože hardware a softawe u "BFU" jedno jsou), když se obrazně řečeno uživatel nebyl ochoten seznámit s alespoň základním návodem na obsluhu a funkčností systému...
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 3. 2007 21:01

V mojem okolí je to plných 100procent.Ale to je fuk.Psát recenzi na Vistu stejně považuju a obzvlášt tady za nemožný.Řek bych že fakt erudovaní lidi teprv zjištují co se z toho klube všechno.Počkám na nějaký zhodnocení spíš na něčem trochu nezávislejším.na ATI BLOGU taky nehledám recenze a testy jejich karet.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 8. 3. 2007 22:22

Přiznávám - nejsem odborník na operační systémy. IT je mým koníčkem a myslím, že mám určité zkušenosti, které mě opravňují k vyjádření názoru. Rozhodně nechci vyloženě propagovat, to, či ono. Zaleží na volbě každého. V tomhle článku se jen snažím předkládat pohled na nové Windows vista, tak jak jej vidím já a záleží na čtenářích, zda se s ním ztotožní, zda jim něco dá, neco přinese, nebo zda s ním souhlasit nebudou.

Jinak osobně moc nevěřím v "nezávislé" hodnocení. Můžete zajistit, aby bylo co možná nejméně závislé, ale nemůžete zajistit plnou nezávislost, už jen z toho důvodu, že naprosto nezávislé hodnocení by mohl podat snad jen obyvatel jiné planety a ani ten by nemohl být zcela nezávyslí, vzhledem k tomu, že sdílíme stejný vesmír, v němž vše souvisí se vším... ;). Jakékoliv hodnocení je tak vždy alesoň z části subjektivním hodnocenním daného jedince, nebo kolektivu jedinců, ktrým něco může připadat dobré, ačkoliv některým jiným zase ne a naopak.
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 8. 3. 2007 22:51

S Vistou mi může každý políbit.

OS, ve kterém nefunguje zvukovka, GK (nVidia je tragédie, ati trochu lepší), kde je zpětná kompatibilita DX10 jen na papíře, ale bez nainstalování DX9 si nezahraješ (Call of Duty 2 běhá jen pod DX7, pod DX9 bílá obrazovka) není nic, co by se mělo prodávat.

A už vůbec ne kupovat.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod X__ 8. 3. 2007 22:59

Tonda-B: A já bych jen dodal: ani kopírovat a stahovat, je to zatím šmejd :lol:

Obrázek
Naposledy upravil X__ dne 8. 3. 2007 23:10, celkově upraveno 1
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 8. 3. 2007 23:01

To je pořád řečí proti testování na zvířatech.

A testovat na lidech se smí.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků