Windows Vista Ultimate - 32bit nebo 64bit

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod DaveDave 12. 8. 2007 17:51

No tak já jsem používal 64bit Visty asi 5 měsíců a nakonec jsem se rozhodl přeinstalovat na 32bit. Programy jedou nepatrně rychleji a o game ani nemluvě. Moji sestavu máš dole tak si udělej názor sám.

Prostě jak někteří již avizovali. Pokud hraješ hry, máš do 2GB RAM včetně tak jdi do 32bit.
DaveDave
Junior

Odeslat příspěvekod littleon 12. 8. 2007 17:53

Ze skušenosti.

WinXP x64 jsem naistaloval po vydání beta1. Nebyly ovladače. Po měsíci (zhruba) byly ovl ke všemu, co bylo u mne ve !skříni!. S tiskárnama, skenerama, webovkama apod jsou problémy dodnes. Ale existuje ale. Pokud kupuješ nové PC, můžeš si vybrat HW od výrobce, který podporu má. Takže ovladačema bych se nenechal odradit.

Vista x64... neni to jiné než u WinXP x64 s tím, že dnes je běžný HW (to co je ve skříni) podporován. Výrobci už nají zkušenosti s ovl právě z výše zmiňovaného systému a některé dokonce stejné.

Hry... Nejen FarCry, ale pravda, není jich moc. např. HalfLife 2 engine je plně 64bit.

Video. Zpracovávat video bylo možné pod 64bit systémem už v začátcích WinXP x64. Prvním 64bit kodekem byl Xvid, který ve spojení s např. VirtualDubem, šetřil minuty, nikoliv sekundy.

Můj názor je jednoznačný. Polož si otázku jinak. Půjde ti v 64bit systému něco hůř než ve 32bit? NE. Půjde ti něco lépe? ANO, programy i hry, které jsou 64bitové.
Ještě dodám, abych byl fér, že 16bit aplikace ti nepojedou. Zjednodušeně řečeno, systém "podporuje" vždy dva módy (bo jak to jednoduše nazvat). 32bitový systém ti umožní spouště 16bit a 32bit aplikace. 64bitový logicky umožní 32bit a 64bit aplikace. Tudíž pokud máš v oblibě nějaké starší hry nebo programy, v 64bit systému ti nemusí jít.
Intel Q6600 @ 3,6GHz ofoukáván Zalmanem CNPS9700 LED, DFI ICFX3200T2R/G + NC-U6, Sapphire HD 2900XT @800/2100, 2x Hitachi 400GB, GEIL 2x1GB 4-4-4-12, Chieftec CFT-620-A12S, Thermaltake Armor VA8000SWA
littleon
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 12. 8. 2007 23:04

FannyBoy píše:Ahoj, budu si kupovat novej počítač i s OS. Chci Win Vista Ultimate CZE ale nevím jestli 32bit nebo 64bit.b/quote]

Já mám v Ultimate obě instalační DVD-čka.

I všechny 32-bitové verze Vista i 64-bitové verze Vista.

Tak si to vyzkoušej.

Ale možná OEM verze obě DVD nemá.

Pokud nepoužíváš nějakou speciální 64-bitovou aplikaci, není pro použití 64-bitového OS žádný důvod.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EllE 28. 8. 2007 09:28

littleon píše:[b]Můj názoro/b] je jednoznačný. Polož si otázku jinak. Půjde ti v 64bit systému něco hůř než ve 32bit? NE. Půjde ti něco lépe? ANO, programy i hry, které jsou 64bitové.
Ještě dodám, abych byl fér, že 16bit aplikace ti nepojedou. Zjednodušeně řečeno, systém "podporuje" vždy dva módy (bo jak to jednoduše nazvat). 32bitový systém ti umožní spouště 16bit a 32bit aplikace. 64bitový logicky umožní 32bit a 64bit aplikace. Tudíž pokud máš v oblibě nějaké starší hry nebo programy, v 64bit systému ti nemusí jít. /quote]

Abych byl i ja objektivni tak ikdyz vlastnim x64 verzi Vista Ultimate, tak musim doplnit ze se nasla hrstka 32bit aplikaci ktera pod 64bit nejde a nebo jde spatne (1-3).
Ale je stale rada ovladacu treba na satelitni karty, ktere proste pro X64 nejsou dodelane.
C:\ format everything and everyone
EllE
Junior

Odeslat příspěvekod n.f.x. 29. 8. 2007 16:35

Pozor! Pokud si kupujete OEM verzi nebo notebook/PC s už předinstalovaným systémem (99,9% je to OEM verze), nemůžete přecházet mezi 32 a 64 bit. Dle infolinky Microsoftu je operační systém u OEM verze vybrán v okamžiku koupě a žádné další změny nelze dělat. Nelze ani doobjednat to DVD s 64 bit verzí, nelze ani provést upgrade koupí upgrade (levnější) verze. U OEM je prostě možný přechod na jakoukoli jinou jazykovou nebo 32/64 bit verzi pouze zakoupením celého OS znovu. Je možné upgradovat pouze v rámci Basic/Premium/Ultimate, ale pouze v rámci zvoleného jazyka a 32 nebo 64 bit. No a protože většina současných notebooků a PC se prodává s 32 bitovou verzí, je nejlepší koupit notebook či PC bez OS a ten koupit samostatně, nejlépe tedy verzi Ultimate. Současné problémy s 64 bit budou tak za půl roku pryč a všichni výrobci HW i SW přejdou na 64 bitů, takže 32 bit verze bude dle mého názoru už jenom chátrat. Faktem ale je, že OEM verze přímo od výrobce je asi výrazně levnější, než to kupovat po jednom kuse v obchodě a navíc většina notebooků se bez OS prostě koupit nedá.
n.f.x.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jarik888 31. 8. 2007 09:16

ja mam tiez 64bit Vistu a mam problem s niektorym zariadenim, ktore mi nejde nainstalovat. Chcem sa ale spytat dalo by sa vytvorit virtualne Pc kde bude bezat pod 32bit?

na nete som nasiel toto: http://www.start64.com/index.php?option ... Itemid=116

ma s tym niekto skusenosti???
Jarik888
Junior

Předchozí stránka