Proč MAC?

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milan.smart 27. 1. 2011 12:30

jj s tema registrama a nebo obecne se zasvinovanim systemu mate pravdu, jenze to clovek nevidi hnedka, takze ja kdyz mel ten novej mac tak sem tudle hlavni vyhodu nevidel a to zvykani pro me bylo tezky, protoze jsem byl celkem pokrocilej uzivatel windowsu, se vsema jeho zkratkama, vychytavkama atd.. ted po pul roce vidim jak mi mac chodi krasne zatimco kamosuv note s widlema je jak zpomalenej film. moje rada pro switchery je takova ze fakt musimte mit trpelivost a musite v tom systemu bejt, ne utikat do widli, to si pak na mac nezvyknete.. kdybych neprosel slozitym prenasenim souboru z win na mac, hlavne picasa a itunes, tak bych to mozna nevydrzel a toho maca vratil, ale rikal jsem si prece ty data zas nebudu sypat zpatky do windowsu, musim si zvyknout no a nakonec jsem to prezil. podle me, cim zkusenejsi uzivatel windows, tim horsi ten prechod na maca bude. kdyz bych dal maca treba mamce a ukazal ji kde je prohlizec a word tak ji to staci a je spokojena, ale me jako zkusenejsiho uzivatele zajma jak co funguje a vzhledem k tomu ze to funguje jinak nez na winech a neznam nikoho kdo ma maca a mohl by mi poradit tak to pro me byl docela kriz, cejtil sem se asi jako moje babicka ktera poprve vidi pocitac.

a k tomu co mi chybi, jsou to malickosti, ale kdyz je na ne clovek zvyklej a pouziva je, tak pak zamrzi ze tam nejsou.. takze napriklad: winkey+p z windows na prepinani externiho displaye, kdo ho nema tak to neresi, ale kdyz chci pouzivat jen ext display na macu, tak musim mac uspat, pak ho v zavrenym stavu probudit, pak otevrit a pak sem jen na externim displayi, na winech staci winkey+p, ze zacatku treba trochu chybi klavesa delete ktera na mac booku neni a dela se pres fn+backspace, bez dalsiho software si nemuzu vybrat jestli mac uspim do ram nebo na hdd, kdyz to mac umi proc tu moznost v zakladu uzivatel nema aby si vybral? nebo nemoznost treba jednoduse nechat ntb zpnutej v zavrenym stavu, stve me zkomolenej datum na horni liste (čt ledna 27.. to je cestina?) u iphota sem nebyl spokojenej ze pozmeneny fotky kopiruje a mam je pak dvakrat a nemuzu je nejak jednoduse smazat (pouzivam radsi picasu). word 2011 je takovej zabrzdenej, nektery klavesovy zkratky maj obcas problem s ceskou klavesnici (treba cmd+), enter v "pruzkumniku" polozky neotevira ale prejmenovava.. a ted uz me dalsi veci nenapadaj ale asi by se neco jeste naslo..
 MacBook Air 13"  iPhone X
Panasonic TX-65FX780 ● Panasonic TX-50AX800 ● Panasonic PT-AE3000 ● Sony PS4
milan.smart
Junior

Odeslat příspěvekod mcmichal 27. 1. 2011 15:34

@milan.smart

stve me zkomolenej datum na horni liste (čt ledna 27.. to je cestina?)

System Preferences > Language & Text > Formats > Dates - Customize

word 2011 je takovej zabrzdenej

Souhlas, z Office používám jenom Excel (a ten je zabržděnej zrovna tak).

nektery klavesovy zkratky maj obcas problem s ceskou klavesnici

Některé zkratky taky nechápu, třeba Cmd+/ se dělá háčkem/čárkou nalevo od Backspace a netuším proč.

enter v "pruzkumniku" polozky neotevira ale prejmenovava

Tohle je jenom o zvyku, mně po půl roce příjde Cmd+šipka dolů na otevírání a hlavně Return na přejmenování super ;-]
 Macbook Pro Retina 13" mid-2014

Intel Core i5 4440 + Noctua U14S / ASUS B85M-E / 8 GB DDR3 / Corsair RM 650x / MSI GTX 970 GAMING / Intel 530 120 GB / FD Define R4 + 6× Noctua NF-P14s redux-900
mcmichal
Junior

Odeslat příspěvekod milan.smart 27. 1. 2011 21:21

jj je to o zvyku, ale pro toho kdo prechazi z windows je to docela prekvapeni.

ted me jeste napadlo roztahovani oken, jde to jen v tom jednom roku a nemeni se u toho kurzor takze se mi casto stava ze si kliknu do okna na pozadi a casto bych to rad roztah na druhy strane, potom taky window snapping je v sedmickach dobra vec, ktera mi tu chybi (mel jsem asi 4 ruzne aplikace co to pridavaly do macu, ale vzdycky mi zpusobovaly pravidelne pady safari)

a k tomu datumu, zkousel jsem to i podle ruznejch navodu, ale ty funguji jen pro starsi OS, ja to proste nezmenim at se snazim jak se snazim.. chci tam mit den, mesic, a datum ale v nejakem rozumnem poradi (treba čt, 27. ledna, nebo tak nejak) jestli to tam dokazes takhle zobrazit tak prosim o screen a pripadne o postup jak na to, ja se fakt snazil ale bez uspechu.
milan.smart
Junior

Odeslat příspěvekod 7kubo 28. 1. 2011 00:42

Dik moc za rady buduci tyden idem do NY kupim si to aira :)
vo win som dost pokrocili a zatial mi ten mac os prisiel velmi obmezeny a jednoduchy ale hadam sa tym casom prekusem :P ma mac podobnu adresarovu strukturu ako win? (tento pocitac,disk,adresare...)
7kubo
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 28. 1. 2011 09:26

Jistě, jen to není způsobem C:/Program Files/ Očividně bys měl pořádně Mac OS X vyzkoušet, neboť se ti omezený může zdát jen z nějakého vyprávění. Máš tady automatizační programy, ve kterých si vytvoříš skript, který se v danou chvíli nebo při daném úkolu může spustit, můžeš upravovat vlastně i systém více do hloubky než u Windows, ale akorát je to více skryto před zraky běžného uživatele. Opravdu pokročilý uživatel si může užít opravdu hodně srandy :)
Sattero
Junior

Odeslat příspěvekod smoofy 18. 2. 2011 18:29

Přislo mi to jako docela dobrej nápad.
Jenom absolutní krypl, zapne to, co jiný vypl.
smoofy
Junior

Odeslat příspěvekod M1CH4L 26. 6. 2011 20:43

Bude to na přeskáčku, nikoliv sezařeto podle důležitosi:
Žádné problémy s viry.
Stabilita. Mně se zatím nestalo, že by mac zamrznul nebo spadnul a to se mi na W stávalo skoro pořád.
iLife - bohatá sada software nástrojů na úpravu fotek, videa, tvorbu webu a pokud ti nestačí, můžeš za peníze upgradovat na profesionální verzi.
Design produktů. To nepotřebuju komentář, pokud jsi někdy nějaký viděl.
Ohromná rychlost (je to díky vyladěnosti hw a sw, který dělá jedna firma - Apple).
Vychytávky jako dashboard, spaces, aktivní rohy, robrazení všech oken po přejedení 4 prstama přes touchpad. Vážně se hodí.
Synchronizace s iPhonem (to je snad jasný, je to od stejné firmy).
Žádná nutnost neustále aktalizace a instalace driverů, vše se dělá samo.
Jednoduchost. I když jsem začátečník, skoro vše jsem našel téměř ihned. Tam kde funkce je, tam má i svůj význam.
Suprově vymyšlená instalace a odinstalace programů. Chceš instalovat? Přetáhni do složky Aplikace. Chceš odinstalovat? Přetáhni do koše.
Potom výhody, co s sebou Macbook nese. Obrovský multidotekový trackpad - scrollování 2 prsty apod., celý slouží jako jedno velké tlačítko, fakt to využiješ. Konstrukce z jednoho kusu hlinůku, která nikdy nevrže a vše sedí, jak má. Ohromný LED displej, skvělé barvy. Skvělá klávesnice - mně se na ni píše líp než na klávesnici od Logitechu za 600…Krásný design, který k tomu prostě patří a další věci.
Design systému - líbivé efekty apod.
A další a další věci, na který jsem třeba zapomněl. Ale už tyto důvody mne dovedly ke koupi tohoto OS a Macbooku.
M1CH4L
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 15a2466 28. 6. 2011 23:50

mam 8 mesicu iMac 2010 i3, pred tim jsem pracoval a "hral" na pocitacich Windows uz od 3.11 . Delam v IT a znalost Win je na vysoke urovni. Prechod na Mac me nedelal zadne problemy , snad jen prvni tyden ....

zkusenosti s Mac po 8 mesicnim dennim pouzivani jsou kladne. Snad nejvetsim prinosem kterou v kazdodenim pouzivani pocitace vidim je v tom , ze u Macu proste neresim ovladace + nastaveni systemu !!! ac drobnost , ktera ale ve Win zabira hodne casu. A tak diky tomu Mac vyuzivam zhlediska casu vice efektivne , proste ho pouzivam. Zalohovani je vyborne a jednoduche. Spousta na oko omezenych veci Vas nuti premyslet a delat veci trochu jinak a s odstupem casu opet efektivita prace roste.
Jedina vec se kterou nesouhlasim s ostatnimi je rychlost systemu . Jako opravdu nevim co je na nem tak uzasne rychleho . S podobnou konfiguraci odladene Win7 behaji rychleji . Mac OS X neni nic svetoborneho a uzasneho. Muj posledni Win PC byl asi tak 3x vykonejsi a jelikoz zpracovavam video je to sakra znat , iMac je strasne pomalej . Nasteti konkretne u Videa to vyvazuje perfetknim SW a systemem prace, kterou jsem si na Applu zamiloval.

Kdyz se ohlednu dozadu , tak bych rek ze MAC za ty penize proste nestoji kupovat. Kdo resi a obraci kazdou tisicovku je koupe Apple vyhozene penize. Pro standartniho Frantu uzivatele bude stacit jak PC.WIN tak i linux Ubutnu. NB pro Frantu koupite za 9tis , nejlevnejsi Apple NB za 23 ?
Vse je proste otazka toho jestli je clovek ochoten dotoho dat tolik a tolik penez ...

Ja ano . Program Final Cut a Apperture je to nejlepsi co jsem poznal . A i kdyz proste vypocetni vykon / cena je u Applu v dosti v zalostnem pomeru a v tomhle ohledu je to predrazenej kus hliniku jdu dotoho . V mem pripade je to o SW , vzhled je to posledni co me zajima a delam ustupek v podobe slabeho vykonu pro praci s HD . Na MAC Pro proste nemam. Nicmene vyvoj jde dopredu a tak za 3roky si myslim ze koupim iMac ( radeji spis mac mini ) v takove konfiguraci ze na HD to bude stacit a budu spokojenej . Pravdepodobne Mac mini 2014 bude idealni doba :)
15a2466
Junior

Odeslat příspěvekod Skijumper 29. 6. 2011 15:47

Tak já mám shodou okolností Mac taky 8 měsíců. Mezitím jsem si na něj udělal svůj názor, a myslím si že to má jednoduše plusy a mínusy jako každé jiné zařízení. Konkrétně vlastním MacBook Pro 13'', 2010.

První co jsem udělal bylo rozšíření RAM. Zjistil jsem, že Mac je na RAM výrazně žravější než Windows, na druhou stranu ji taky efektivně využívá a při náročnějších činnostech a multitaskování se těch 8GB perfektně projeví. Běžně dodávané 4GB pro méně náročné činnosti stačí v pohodě, 2GB už bych si netroufl používat ani na základní práci. Poté jsem rozšířil disk na 750GB, Scorpio Black, kde šlo spíše o nedostatek místa než rychlost, ale i ta se projevila poměrně kladně.

Hlavním překvapením byla výdrž, která skutečně dosahuje i kolem 10 hodin na Wi-Fi, po 220 cyklech baterie od té doby a rozšíření hardware + spousta naspouštěných programů trvale je kolem 7 hodin což mi přijde stále bezva hodnota. Dále mně baví váha, která je kolem 2kg, nemůžu ponechat náhodě i displej co vypadá i přes menší rozlišení přímo výborně z pohledu barev, podsvícenou klávesnici a nebo vychytávky jako magnetický konektor, touchpad který se skutečně dá ovládat pohodlně aniž bych musel sahat po myši. Hodně příjemně potěšilo taky celokovové ale skutečně celokovové zpracování mimo plastová tlačítka a kryt koubu, počítač je neuvěřitelně pevný, vůbec nic nevrže, nevykazuje vůli, displej se ani neprohne, perfektní. Chlazení je extrémně tiché, ozve se až při velké zátěži, teploty jsou parádní, po celodenním používání se CPU motá kolem 58°C, disk kolem 33 - 36°C a celá kastle nepřesáhne 35°C. Samozřejmně jde o idle hodnoty - Safari, Word, Skype, Mail atd.

Jako nevýhodu musím uvést jen dva USB porty, které jsou nešťastně vedle sebe a není ani tak těžké je zaplnit - lze řešit USB hubem, ale pokud člověk chce třeba zálohovat na externí disk, u toho se mu nabíjí telefon a chce třeba myš/joystick, už není kam. Další mínus je v základu docela malý a pomalý pevný disk, a určitě by nebylo na škodu použití modernějších technologií jako USB 3.0, a i běžná DVD-ROM je poměrně starší železo. Nicméně nevýhody mi nepřijdou na 2kg těžký celokovový notebook o docela slušné výbavě a výkonu tak fatální

Jedna z nevýhod je teda ještě cena, ta nicméně přímo odpovídá kvalitě, která u počítačů Apple stojí všeobecně opravdu za to a oproti nejmenované většině firem vyrábějících plastové měkké laptopy je o 500% někde úplně jinde, ať už pevností, hlučností nebo samotným vzhledem.

Operační systém jsem z počátku vyzkoušel Windows, nicméně s ním má počítač poloviční výdrž na baterii a poté co se mi nepovedlo rozchodit tlačítka jako eject a vzhledem k mému perfekcionalismu přebývaly popisky na F tlačítkách jako Exposé a Dashboard, jsem se rozhodl že je to nesmysl a Windows navždy odinstaloval a raději si zvykl na OS X. Po několika měsících s odstupem přemýšlím přesně obráceně, OS X mi přijde jednodušší, intuitivnější a rozhodně bych se nechtěl vracet zpět. Nemusím řešit žádné ovladače, žádnou kompatibilitu, žádnou nestabilitu, instaluju systém u kterého mám absolutní jistotu že bude plně fungovat na mém počítači s mým HW. Subjektivně mi přijde taky výrazně rychlejší odezvou. Nejtěžší je si zvyknout na zcela jiné klávesové zkratky, většina se provozuje tlačítkem CMD místo CTRL ve Win, například CMD + C, CMD + V, a na jiné rozložení klávesnice, kdy má třeba tlačítko 2 tři funkce - 2 ě @, z čehož 2 je se shiftem, ě primárně a @ se píše pomocí ALTu. Klávesnice se tak nemusí přepínat a stačí se podívat na popisek a altem zvolit další funkci.

Takže asi tak.. Pro běžného Frantu uživatele asi OS X nebude, počítače Apple jsou příliš drahé pro někoho kdo si skutečně jen vyhledá jízdní řád, nicméně pro každodenní běžnou uživatelskou práci mi přijdou jako naprosto ideální, přičemž cena není zase tak fatální a určitě se projeví na kvalitě zpracování, odolnosti a výdrži do budoucna. Další faktor je spotřeba, která se u MacBooku Pro s plným podsvícením na Wi-Fi pohybuje kolem 12W.
Apple iPhone 7 128GB Mate Black + iPad Mini 4 Cellular 128GB Silver
Skijumper
Junior

Odeslat příspěvekod Wamer 12. 7. 2011 13:34

Zdravím, ještě před chvílí jsem byl rozhodnutý, že si koupím Mac. Teď jsem ale dočetl článek i komentáře pod ním (http://myego.cz/item/apple-os-x-10-6-op ... ivetivosti) od RH. Je nějak možné některé z těch nedostatků co RH popisuje nastavit, nebo opravit nějakým tweakem či aplikací? Například náhled oken apod Aero Peak by byl fajn v Mac OS X
Wamer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milan.smart 12. 7. 2011 14:31

RH bych vubec necet, samozrejme ti chvili da, nez si na mac zvyknes.. Ale RH vsechno prehani a snazi se Mac OS co nejvic poplivat.

1) jen jedno systemove menu, to si zvyknes, mozna trochu horsi je to kdyz mas dva displaye, ale stejne to neni zadna zavazna vec
2) minimalizovane aplikace v liste se daji nastavit tak aby se minimalizovaly primo do svoji ikony, takze tam dvakrat byt nemuseji a nebo se cmd+h daji skryt
3) zmena velikosti okna, to je trochu nesikovne resena, ale myslim ze v nove verzi Mac OS, ktera ma vyjit za par dni by to melo byt opraveno
4) bobtnajici dock se da nastavit aby nebobtnal, takze dalsi ze zbytecnych a zcestnych poznamek
5) neaktivni aplikace a prvky okna, nevim co s tim ma RH za problem, mne to nijak nevadi
6) menici se horni menu no nekdy to muze byt neprehledne ale dycky je na zacatku napsane jaka aplikace je aktivni takze v tom taky problem nevidim, mozna to chce chvili zvyku
7) ovladaci prvky okna, s tim taky nevim co ma za problem, jsou na druhe strane nez u windows, ale to prece neni zadna chyba, jde jen o zvyk
8) vice stejnych aplikaci v liste, nevim to podle me neni problem
9) ukladaci dialogy mi prijdou v pohode, do leveho slouoce se daji dat zastupci slozek jako ve winech, takze nevim jakej s tim ma RH problem.. predchozi pouzite adresare sem na win nikdy nepouzil, nikdy v nich nebyl ten co bych tam hledal
10) kancelarske aplikace.. ja pouzivam ms office 2011.. no a co ze nejsou cesky, ceska kontrola pravopisu tam je a tech par anglickejch slovicek v menu snad kazdej zvladne.. iwork od apple myslim ze pocesteny je
11) aplikace se nejlepe spousteji pres spotlight takze cmd+space a napsat prvnich par pismen a enter
12) ta zabava no.. par her pro mac je, ale naruzivymu hernimu fandovi by to asi nestacilo, ja mam pro obcasne hrani windows 7 na druhem disku

Nahledy oken se na Macu daji udelat gestem na trackpadu (Exposé) co se tyka nahledu jako aero peak, je na to tento SW http://hyperdock.bahoom.com/ podle me je to ale zbytecny, ja sem spokojenej jak to funguje normalne a nechtel bych si davat do systemu zbytecny utilitky co zerou pamet. Ohledne organizaci aplikaci a dokumentu na plose by mohlo bejt zajmavy toto: http://www.dragthing.com/english/about.html ale take nepouzivam, vyhovuje mi jak to je.
milan.smart
Junior

Odeslat příspěvekod Wamer 13. 7. 2011 01:14

A jak je to u nových macbooků s i7 a Turbo Boostem? Dokaží ho BootCamp windows zapnout nebo využít?
Wamer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milan.smart 13. 7. 2011 07:49

To netuším, mám Core 2 Duo z léta 2010..
milan.smart
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 23. 7. 2011 18:09

Názoru expera RH si nevšímej a ušetříš si stres - i když nyní, když se chci pobavit, zajdu na jeho blog a něco si přečtu :D
Teď k tématu: Proč Mac? No proto, že funguje, má plno SW ve výbavě, sladěnost OS s HW a z toho plynoucí výhody - delší výdrž na baterie... No a teď se k tomu přidala i pohodlnost - nemusím řešit kde se co ukládá (pro rýpaly jde to v OS nastavit aby se ukládaly soubory kamkoliv), instalace app probíhá v 99% jen přetažením "ikony" aplikace na složku Aplikce a vše je hotovo. Další výhodu vidím v Mac App Store - sice tam není takový výběr aplikací jako pro WIN, ale většinou jsou ty aplikace v celku kvalitní a za pár korun a jedna alikace Time Machine :tleskani nikdy jsem se nenaučil zálohovat, ale až na Macu jsem pochopil jak to může být jednoduché 8-)
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 23. 7. 2011 23:14

Dodal bych důležitou věc pro české uživatele: systém je nyní plně a oficiálně v češtině! Podpora přišla s OS X Lion vydaném 20. tohoto měsíce. Počeštěny jsou veškeré základní aplikace a lze počítat s tím, že bude v budoucnu čeština i v doplňujících aplikacích od Applu jako iLife a iWork, které nyní stále setrvávají v angličtině.

Jinak rychlost systému u mne nyní s Lionem stoupla a to mám relativně pomalý 5400 ot. disk a pouze 4GB RAM (MBP 13" mid 09)...
Sattero
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka