Koupě macBooku v USA - jsou i nevýhody?

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod atjow 18. 7. 2011 23:41

Zdravím, potřeboval bych vědět, pokud bych se odhodlal zkontaktovat kamaráda, který je momentálně v USA, aby mi dovezl macBooka, jeslti můžu v něčem pohořet... co mě napadá, tak:
1) jaký adaptér mě dojde do zásuvky, jeslti si budu muset tady přikoupit nový.
2) jestli nebude nastavení na jinačí napětí v zásuvce nebo co já vím...
3) jestli je naprosto vpohodě přeinstovat z en na cz.
4) a taky jestli v každém případě u applu funguje celosvětová záruka, abych si to nenechal dovézt a byl bych tu bez servisu...
... Další případné nejasnosti prosím napište...

předem dík za odpovědi..
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PC 19. 7. 2011 00:32

Kup si MacBooka v Česku a nespekuluj...Cena v USA vypadá dobře ale jen do doby kdy zjistíš že máš 1ročni záruku...plus si k tomu přičti daň a clo a zjistíš že cena není už tak výhodná... Krom toho EU adapter stojí 2000KČ. Nový OS X Lion bude mít češtinu. Můj názor. Pokud si student tak máš nárok na slevu...
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Fantomas.CZ 19. 7. 2011 00:56

Adaptér sice stojí 2.000, ale stačí koupit jen tu koncovku, která stojí asi 200 Kč... Adaptér je univerzální, napětí řešit nemusíš. Záruka rok, to je pravda. Celosvětová záruka funguje. Mac OS je stejný v US i u nás, čeština se do starších systémů musí doinstalovat, v Lionovi už asi bude. Ale česká klávesnice (rozložení) je i ve starších systémech. Nálepky na klávesách z US budou samozřejmě bez českých písmenek.
Fantomas.CZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zweitakt 19. 7. 2011 07:59

Jestli ve finále ušetříš 1000 korun, tak je to moc. Podobnou otázku jsem řešil asi před rokem. Pro klid v duši jsem koupil MacBook u nás. Peníze na stůl a notes do ruky :-).

Adaptér ti pojede i u nás, jen budeš muset koupit přechodku nebo vyměnit vydlici v nabíječce. Cca 200 kč.

Snow Leopard jde počeštit, ikdyž si macka dovezeš z Laosu. Lion bude česky už v základu.

Při dovozu z USA tě stihne daň v USA (ceny na netu jsou bez daně) a pak asi i daň u nás (20%) a nějaké clo. U cla si nejsem jistý, jesli není elektronika z USA od cla osvobozena, možná kecám, ale stačí googlit.

Záruka je celosvětová 1 rok. Druhý rok máš jen u českých servisů pokud kupuješ v česku.

Poslední věc je anglická klávesnice. Ta má jiné rozložení kláves a chybí české znaky. Někomu to vadí, někomu vyhovuje, někomu je to fuk.

Kup to u nás a máš to z ruky do ruky, dva roky záruku a ještě podpoříš českého prodejce.

Jinak studenti mají na ISIC kartu 5% slevu a pokud studuješ nějakou vysokou, kde funguje iKnow club (www.iknow.eu), máš 8%, což už není malá částka.
Zweitakt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malcolmX 19. 7. 2011 09:39

* Neco o servisu a zaruce: http://www.mujmac.cz/art/tt/kdyz-je-app ... cny-1.html

* V nejblizsich hodinach by mel probehnout upgrade MBA (vyhledove i zbyvajici 'starsi' macy), takze bych s rychlym nakupem MB pockal (spekuluje se, jestli treba MBA nenahradi MB).

* Pohoret muzete, pokud budete od MB/OSX cekat, ze se bude chovat, ovladat a vypadat jako vas jiny oblibeny system. rada veci funguje stejne, rada podobne, dalsi uplne jinak. Vse je o vasich konkretnich potrebach a otevrenosti/pruznosti mysleni.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod atjow 19. 7. 2011 15:13

tak jste mě Pánové přesvědčili, že na tu ameriku prdím :)

To iKnow mě mrzí, od září nastupuju na UP v Olomouci a tu tam ve výběru nevidím. Nicméně mělo by to jít přes nějakého kamaráda, který studuje na VUT nebo MU v Brně, nebo snad ne? Protože ten argument o 8% slevě byl určitě klíčový..

A mám dojem, že pokud by ten dotyčny kamarád v USA ten ntb rozdělal, dal si ho do příručního zavazadla a vydával za svůj, tak by to veškeré cla apod obešlo a já bych přišel jen o krabici, nebo ne?

Ještě o tom popřemýšlím, ale vypadá to teda, že usa má smůlu :)

-- 19. 7. 2011 15:17 --

zas na druhou stranu, pokud bych ho měl z usa za 20 500,- plus nějaký ten adaptér... a tady za 26-27k, tak jakožto chudý student bych asi za tu cenu oželel krabicu a českou klavesnicu, možná i ten rok záruky, fakt nevím.... jde o to že na ten z usa takto mám, na ten u nás momentálně ani výhledově moc ne...
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malcolmX 19. 7. 2011 16:24

MB je 'mrtvy'. Kazdou chvili by mel byt inovovan MB Air (snad vcetne podsvicene klavesnice, vetsi zakladni ram a vykonnejsi ssd) a mozna se i trochu hnou ceny (podle kurzu).
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod PC 19. 7. 2011 16:55

Oželet rok záruky není zrovna 2x chytré. Já měl white ( ten se dá u nás koupit za 20k) a za 3/4 roku na něm byly 4 závady... Ted´ mám Pro verzi a zatím relativně v poho. Imho nákup zpoza oceánu mi opravdu neprijde jako dobrý nápad. Na isic máš stejně 5% i bez toho programu pro školy...
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Ninyo 19. 7. 2011 17:32

Teda to jsou blaboly, co tu ctu!

Sam jsem nyni pracovne v USA a tez si zde MacBook Pro koupim a privezu do Ceska, stejne jako nekolik mych kolegu a temer kazdy, kdo zde byl a mel k tomu prilezitost.

Duvod? V zavislosti na modelu usetrite 9 – 14 000 tisic korun a nebudete si pripadat jako hlupak, ktery preplati tretinu az ctvrtinu ceny ve zlodejskem Cesku. Nekdo tu psal cosi o podpore domacich prodejcu - takovy blabol! Uz vidim, jak s radosti platite 40kc za litr benzinu a mate z toho radost, protoze podporujete domaci zlodě... pardon, prodejce.

Za zlomek usetrenych penez pri koupi MacBooku v USA si muzete zaplatit extra 3 letou celosvetovou zaruku, pokud vam nestaci zakladni jednorocni. Krome toho napr. V Brne je macservis, ktery I pozarucne opravuje Macbooky dovezene z USA.

Pokud nejste hlupak, neni duvod platit cokoliv za clo. Proste krabici nechate v USA a nikdo vam nebude prohledavat prirucni zavazadlo a zkoumat, co tam mate a odkud to je. Laptop je spotrebni zbozi a lide s nim bezne cestuji po svete, takze nevim proc si myslite, ze vas Americti celnici vytipuji, prohledaji vam prirucni zavazadlo a pak odvezou do APPLE aby zkoumali, odkud prave vas model pochazi. Krome toho to muze byt dar, mohl jste to odkoupit od znameho za mene nez 1000 dolaru, takze zadne clo na to neni. Ale cely vas prispevek vypovida o tom, ze s cestovanim a nakupem zbozi v zahranici nemate zkusenosti, takze je zbytecne pokracovat.

To same dane – v USA maji mnohem nizsi DPH nez u nas. Jsem v Seattle, zde je dan 10 procent. Vedle je stat Oregon, vite, kolik je dan tam? NULA procent.

Pokud je nekdo negramotny a chce MAC OS cesky, tak si z internet stahne cestinu. To nema absolutne nic spolecneho s tim, kde jste pristroj zakoupil.

Jestli jste nekdy zaplatil 2000 za nejaky adapter, tak vas asi pekne natahli. Staci si koupit primo od Apple cestovatelsky set, ktery obsahuje redukce pro cely svet, samozrejme I EU. Vse official Apple, krasne, bile, za 30 dolaru.

Na co se zde ten clovek zeptal neni zadna spekulace. Je to normalni prilezitost, vyhodna moznost, kterou ma a neni duvod toho nevyuzit.Mam bohuzel pocit, ze vetsina odpovedi je motivovana zavisti nebo neznalosti.

Pokud o dane veci nic nevite, nemel byste na podobne otazky vubec reagovat. Zbytecne matete lidi kteri zde chodi v dobre vire, ze se dozvi relevantni informace a odpoved na svoji otazku.

PS: Takovy Apple MacBook Pro 15 zde mohu koupit v prepoctu za 29000,-. V prumernem ceskem e-shopu stoji cirka 43 000. Dalsi comment je snad zbytecny.
Ninyo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PC 19. 7. 2011 19:30

Problém je že bez přikoupení záruky máte jednoroční záruku. Pisatel nic nepsal o tom že si chce koupit 3letou celosvětovou záruku,což by se zcela jistě vyplatilo. Pokud si ji ale nekoupí tak má jen jeden rok a to je málo.

Osobně mi upadl u macbookového zdroje MagPortový konektor. No a v česku nový zdroj prostě stojí okolo 2000Kč. Jestli se dá koupit EU konektor za pár šupů je to jen a jen výhoda.

Nevím, asi se to provézt dá, já měl na mysli spíš legální cestu kdy vezete mac v krabici a to se z toho asi hned tak vykecat nedá.

Každopádně jediný problém spatřuji v jednoleté základní záruce při dovozu z USA. Bez příplatkové záruky. To je více méně celé.
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Ninyo 19. 7. 2011 19:48

Souhlasim. Ovsem pokud otazka zni, zda se vyplati koupit si MacBook v USA, pak jednoznacne ano. Pokud by k tomu clovek mel prilezitost a nevyuzil toho, byl by hlupak. Castka, kterou setrite, se proste vyplati, i kdybyste mel smulu a zrovna druhy rok se vam neco pokazilo. A pokud chcete jistotu, da se priplatit ta trileta. Stoji zlomek toho, co usetrite.
Ninyo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod atjow 19. 7. 2011 21:13

Vy mně to tu, Pánové, dost zamotáváte... co sem se podíval, tak přikoupení 3 leté záruky stojí 250 dolarů, při ceně macBooku 1200 dolarů za nejlevnější MB pro ( http://store.apple.com/us/browse/home/s ... TM3NjU5MzU ), se dostáváme při kurzu 17 korun za dolar na cenu 1450 dolarů = 24650 Kč. Kdybych si přes jednoho z mnoha přátel a známých studujících na MU nebo VUT v Brně domluvil koupi přes iKnow, tak pokud se nemýlím, za úplně stejnou konfiguraci tady: http://skolstvi.24u.cz/vyssi-vzdelavani/akce/ druhý z hora (pravý sloupeček je po uplatnění ceny ne jen ISIC, ale i iKnow..) zaplatím 26 805 Kč. To máme rozdíl 2155 Kč, za předpokladu, že 24U si opravdu neúčtuje víc a taky za měně pravděpodobného předpokladu, že kamarád v USA dojde do apple store a oni mu tam nenaúčtují ani dolar navíc, což spíš teda nevím jestli možné je nebo ne....
Další otázka je, jestli si za ušetřených 2155 cením krabice, české klávesnice a de fucto toho, že bych měl z USA vlastně 3 roky záruky, zatímco tady "zase jen" 2 :) Tak teď teda babo raď... vím že toto už je spíš moje věc, nicméně sem to sem shrnul...
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ninyo 19. 7. 2011 22:25

Cenove srovnani zakladniho 15 palcoveho MacBooku jsem uvedl uz, tam je uspora 14 000. Zde dalsi srovnani:

MacBook Air 13 256MB SSD - CZ: 38 500, USA: 27 000 (uspora 11 500!).
MacBook Pro 15 s Core i7 - CZ: 52 000, USA: 36 000 (uspora 16 000!).

Ano, za 3 letou celosvetovou zaruku si priplatite, ale zase mate neco navic, nez zaklad v CR a porad je to jen cast z penez, ktere usetrite. Samozrejme si tech 250 dolaru muzete nechat, mit zaruku jen prvni rok a druhy rok si pripadne zavady proste hradit ze sveho, pokud se vam neco poroucha, myslim, ze vam tech 4300,- (ktere usetrite nekoupenim si extra zaruky) bude bohate stacit na pokryti 99 procent pripadnych zavad. Toho bych se proste absolutne nebal.

Jinak dan zalezi stat od statu, jak jsem rekl, zde ve Washingtonu je 10 procent, ale kousek je Oregon, kde se dan neplati zadna, takze tam si za to nepriplatim ani dolar.

No a krabice a ceska klavesnice je samozrejme uplna blbost. Pokud tolik stojite o par ceskych znaku, muzete si koupit tlacitka (popisky, takove ty male samolepky) v CR za 10 korun :)
Ninyo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod atjow 19. 7. 2011 22:43

ta krabice a klávesnice byla spíš ironie...

zmíněné srovnání samozřejmě popřít nemůžu, další věc je ale to, že o momentálně nabízené modely MB Air nemám zájem a na vyšší modely MP Pro rozhodně nemám finance. Mluvit proto musím/e jen a jen o tom nejnižším 13" MB Pro...

Su zvědavý sakra jak se rozhodnu. Jestli nakonec neskončím u původního plánu aneb Lenovo thinkPad....
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ninyo 19. 7. 2011 23:24

Presne ten budu kupovat i ja. V CR vychazi cirka na 29 000. Zde v USA me vyjde na 20 000 a zadne dalsi poplatky. Devet tisic rozdil je celkem fajn, ne? :)

Plus celkem nechapu vase dilema mezi Macem a IBM. Je vam uplne jedno, co budete mit za pristoj, jde vam jen o vyhodnou koupi? Jsem si vedom, ze pres Bootcamp lze mit Wokna na Macu nativne a bez problemu, ale koupit si Mac je o necem jinem, nez mit designove zajimavy top laptop... Mas OS je jiny OS nez Wokna, jiny pristup, jina filozofie. Znam hafo zaprisahlych windowsaku, kteri si tak zvykli na Maca, ze by uz nemenili. Ja na woknach delat musim kvuli praci, ale cookoliv soukromeho jedine na Macu. To je neco uplne jineho... Ale jestli je pro vas alternative IBM laptop, tak nevim jake presne mate ocekavani.
Ninyo
Kolemjdoucí

Další stránka