Koupě macBooku v USA - jsou i nevýhody?

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod malcolmX 20. 7. 2011 09:25

Ach tihle cerstvi switcheri a vesnicani, co za velikou louzi doslova objevili Ameriku a ted jsou v jejich domovine vsichni hloupi...

* Nicmene mohlo by vas zajimat (zejmena casu se spekulacema o ukonceni prodeje MB):
http://www.mujmac.cz/art/sw/lion-a-nove ... -7-11.html

* Za cenu zastaraleho MB je napr. moderni 12" ThinkPad X, takze pokud na OSX nezalezi...

@ cenove srovnani : napr. MBP 15-inch: 2.0 GHz
USA : 1799 USD bez dane (cca 31.000 Kc)
CR : 34.000 bez dane (vzal jsem prvni obchod, kde nakupujeme)

U jinych pocitacu mohou byt rozdily vetsi (zejmena u drazsich konfiguraci), ale problem bych nevidel ve zklodejich v cesku nybrz v politice Apple (Apple Dolar) a danich resp. dph.

* Pokud uvazujete o MB a OSX, pockejte na modernizovany MB Air, to by mohl byt opravdu killer laptop.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod Nomee 20. 7. 2011 09:36

Další možnost je nákup v Microcenter, kde základní 13 Pro model stojí 999$.

http://www.microcenter.com/single_product_results.phtml?product_id=0358117

Když ho vložíte do košíku, tak si vyberete prodejnu, ve které Macbook chcete vyzvednout a rovnou Vám ukáže cenu i s daní.
Nomee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod atjow 20. 7. 2011 14:52

@Ninyo: Není mi jedno jaký ntb a hlavně OS zvolím... Akorát sám sem nikdy od applu ještě nic neměl (jenom teda iPod mám už několik let), nicméně, několik přátel od nich má aspoň něco a všichni prohlašují, že sou s tím opravdu a upřímně 100% spokojení a že by neměnili. Proto jsem byl opravdu rozhodnutý, že do Apple půjdu, konkrétně do macBook Pro.
Hlavní přinos pro toto rozhodnutí bylo kamarádovo dočasné odcestování do USA, kde by mi ho mohl koupit. To se ale DOST zkomplikovalo řešením těchto všech problémů kolem toho. Jestli za 20400 z USA a rok záruky, nebo přikoupit 3letou záruku, nebo koupit MP Pro tady v ČR.
Z důvodu tady této velké nerozhodnosti sem už začal trochu rezignovat a říkat si, jestli se na to nemám pro tentokrát vyprdnout a koupit si něco od Lenova - je to jedna z mála firem, které důvěřuju a věřím jejich kvalitám co se týče zpracování (myslím hlavně čistokrevné thinkpady, žádné edge nebo ideapady).... dál by tu byl sice "zádrhel" v tom, že bych pořád pokračoval ve windowsech, které mě upřímně se*ou den ode dne víc a jelikož je známo, že apple si zakládá především na bezproblémovosti SW, tak by to byl pro mě asi přínos...
Co se týče obtížnosti mého oboru, tak jde o jeden z vyloženě jen "psacích" oborů na FF, takže vím že jakýkoliv notebook nebudu používat na nic jiného, než psaní, filmy, hudbu, internet. Nic víc, nic míň... Takže dost doufám, že by mě iOS nepřekvapil žádnýma nepříjemnostma v jakékoliv podobě.

Jinak děkuju za článek o představením nových modelů, Store na apple dot com už pár minut opravdu nejede, protože probíhá aktualizace. Takže su rád, že moje dilema ještě není vyřešené. Kamoš se má vracet až posledního července, do té doby snad něco zde společnými silami ;) vybereme...
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PC 21. 7. 2011 12:47

To je jednoduché. Chceš lehký a tenký přístroj nebo spíše "bytelnější" a výkonnější klasiku ?

Hele - asi takhle - zjisti si kolik stojí ta záruka v Americe a když cena bude pro tebe přijatelná tak do toho jdi. S jednoletou zárukou bych to přece jen neriskoval.

MB Air vs. MB Pro (Obé "13)

Air: Stejně velký jak Pro ale nepoměrně tenč a dost lehčíí, nyní i s podsvícenou klávesnicí, s vyšším rozlišením displeje. Nevýhodou může být pro někoho absence DVD a hlavně konfigurace tak jak je, tzn. kromě více méně propietárního SSD (nebo spíš flash disku) které se dá sehnat ale nevím jak u nás, je všechno naletováno na desce. To může být nevýhoda u paměti, která má jen 4GB a to jak v nižší tak vyšší konfiguraci. Nevýhodou může být že levnější model mám 128GB SSD a to mi příjde docela málo... Grafika je stejná jako u "13 Pro - tedy HD 3000. Procesor je CULV i5, bude tedy pomalejší nežli u PRO kde je plnohodnotný mobilní i5. Je však pravdou že na základní konfiguraci PRO se v určitých věcech loňský model Airu dotahoval...

Pro: Notebook klasické konstrukce, s možností konfigurace. Je těžší nežli Air, stále má na palubě klasickou DVD vypalovačku. Paměť lze rozšířit až 8GB, stejně tak lze vyměnit disk za větší, rychlejší model,lhostejno či SSD. Někteří lidé tvrdí že po demontáži mechaniky lze mít v MBP dokonce disky dva. Displej má nižší rozlišení nežli u Airu.Grafický čip je stejný, tedy integrovaný HD3000, Pro má plnohodnotný mobilní i5, který se umí tvářit jako 4jádro a umí se přetaktovat až na 2.9GHz. (Nejsem si jist zda to umí CULV, ale snad to brzy ukáží testy.) Na rozdíl od Airu je displej krytý sklem, Air tam má jen folii jako míval White.

Nižší model Airu nezmiňuji, protože ten se dá v ČR koupit za 22k, ale má opravdu miniaturní SSD (jen 64GB) a je malý ("11). Vyšší modely Pro (a air rovněž ne neboť jsou už mimo cenový limit.)
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Junior

Odeslat příspěvekod dejvidek 21. 7. 2011 18:31

Ninyo píše:Samozrejme si tech 250 dolaru muzete nechat, mit zaruku jen prvni rok a druhy rok si pripadne zavady proste hradit ze sveho, pokud se vam neco poroucha, myslim, ze vam tech 4300,- (ktere usetrite nekoupenim si extra zaruky) bude bohate stacit na pokryti 99 procent pripadnych zavad. Toho bych se proste absolutne nebal.

Kamarád se toho taky nebál, má od Apple jak iPhone, iMac tak měl i Macbook Pro a Ipad 2. Ipada prodal, Macbook dovezený z USA se mu po cca roce a půl vysypal - odešel řadič či co. Oprava zde v ČR - 18 000Kč. Taky se toho nebál, Macbook letěl do popelnice a koupil si Lenovo. :lol: :lol:
dejv
dejvidek
Junior

Odeslat příspěvekod atjow 22. 7. 2011 13:15

@PC: Moc ti děkuju za VELICE pěkné shrnutí těchto dvou mých adeptů. Něco takového sem prostě potřeboval, abych si udělal jasno...

Jelikož mě nevadí větší rozměry (i když ani tak nejsou největší) a hmotnost, a jelikož moc rád "na palubě" uvítám DVD romku a taky ten display chráněný sklem.... tak je prostě Air ze hry.
Jediná věc, co nevím jestli mě má mrzet nebo ne, je že Air má lepší rozlyšení, ale pokud se nemýlím, tak na té 13" mě bude snad bohatě stačit i to stávající u MB Pro

Musím říct ještě jeden přínos k mému pořízení, a to ten, že se v rodině rozjíždí podnik a vypadá to tak, že si budu moct ntb koupit bez DPH, takže z pěkných 8% důle u iKnow mám nádherných 20%... z toho plyne že ta Amerika teda fakt padá..

Otázka zůstává, jestli si nepočkat na novou konfiguraci, kterou Apple očividně u MB Pro chystá. Já se v tom moc neorientuju, tak se ptám, když teď uvedli ty nové Airy s Lion-em, tak kdy nejspíš dojdou k nám? A kdyby na konci srpna uveřejnili nové konfigurace MB Pro - kdy by se dostali k nám?? Respektive, kdy si budu moct zajet do víru velkoměsta a pořídit si tam v kamenném obchodě MB Pro a budu v něm už mít Lion??
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 22. 7. 2011 13:25

Nové MBP v blízké době určitě nebudou. Nejbližší termín bych viděl jako jaro 2012. Nové MBP vyšly letos na jaře a zatím žádná nová technologie není, která by v nich mohla být.

Letos na podzim budou nové iPady a iPhony.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PC 22. 7. 2011 14:47

Přesně, MacBook Pro byl modernizován na Sandy Bridge a T-bolt v březnu, Air měl v sobě ještě starý CULV C2D, MacMini také ještě jel na kombinaci C2D a Nvidia v podstatě tedy teprve nyní proběhl upgrade na novou technologii Intel a Intel(Karta a grafika v CPU), případně Intel a AMD GPU(MacMini) u zařízení které ji dosud neměly. Jediné co je v Airu nové je BT verze 4.0, Pro má ještě 2.1, tzn. že BT v Airu má vyšší dosah (tuším 50m, proti 10m). Důvod je logický - Intel měl na jaře již mobilní plnohodnotné Sandy Bridge, ale ještě ne CULV a taky Apple potřeboval vydat něco kam by mohl dát Liona, proto modernizace "Hubeňoura" proběhla až teď. Nový Pro se objeví zcela jistě až s novým CPU Ivy Bridge a prý i uplně novou konstrukcí šasí (možná bez DVD), to se sice tvrdilo i o letošním modelu ale nakonec se to nesplnilo. Nelze předpokládat že by se MBP objevil dříve než v únoru/dubnu 2012, tedy s nástupem další generace intel procesorů (Ivy Bridge). Nicméně i Sandy Bridge je jak se můžeš všude dočíst silné jako bejk ! (Jediné co je škoda je absence dedikované (samostatné) grafiky, protože na hry HD 3000 (samozřejmě pod win v bootcampu) není... Dedikovanou grafiku však mají až "15 a "17 MacBooky Pro se čtyřjádry...

PS: To že MBP byl modernizovaný na jaře a tedy řeči o Upgradu jsou mimo jsem psal už dřív !
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Junior

Odeslat příspěvekod atjow 23. 7. 2011 02:31

k tomu P.S. se teda omlouvám, že mi to očividně uniklo...

A jelikož mi to teď bylo celé pěkně od píky vysvětleno, tak nemám asi moc další dotazy. Aspoň teda pro zatím.

Musím souhlasit, že na tom 13" MB Pro mě taky mezí jenom tato jediná věc, a to je ta nesamostatná grafika, ale tak co se dá dělat. Já stejně nemám moc v plánu to tam nějak šolíchat s XP, ale měl bych to čistě ve 100% Applu, takže tím stejně hry padají.

Nakonec mám ještě jeden dotaz :) Pokud se nemýlím, tak dřív byli problémy s externími zařízeními kvůli formátování jejich paměti, nemám pravdu? Že apple byl jen ve starším FATu a nedokázal spolupracovat s NTFS. To už ale, pokud se nemýlím, neplatí. To bych potřeboval potvrdit... jelikož mi před nedávnem odešel jeden z hlavních HDD do křemíkového nebe a jakmile si člověk projde ztrátou takového kvanta nenahraditelných dat, tak začne plánovat investici do kvalitního zálohování. Proto teď řeším tu kompatibilitu s ostatními zařízeními. Mám jeden 2,5 wd hdd, samozřejmě flash a mám vplánu si pořídit ten zrcadlově zapisovaný exterák se dvěma realnýma hdd....
A jak je na tom spolupráce iOS s projektorem, mě tak napadlo... tam by neměl být žádný problém, ne? S nějakou duplikací nebo prostě přenosem na plátno...

JO a hlavní dotaz... kdy si budu moct dojít do obchodu třeba v brně a budu mít možnost zakoupit si MB Pro s Lionem? Už, nebo jaká tak zhruba bude prodleva? V tomto přiznávám že se jaksi neorientuju...
atjow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 7. 2011 10:44

Za dva týdny budou dostupné verze s anglickou klávesnicí, za tři týdny budou verze s českou klávesnicí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Andilek1 23. 7. 2011 18:49

Ninyo píše:Teda to jsou blaboly, co tu ctu!

...Duvod? V zavislosti na modelu usetrite 9 – 14 000 tisic korun a nebudete si pripadat jako hlupak, ktery preplati tretinu az ctvrtinu ceny ve zlodejskem Cesku. Nekdo tu psal cosi o podpore domacich prodejcu - takovy blabol! ...

Pokud o dane veci nic nevite, nemel byste na podobne otazky vubec reagovat. Zbytecne matete lidi kteri zde chodi v dobre vire, ze se dozvi relevantni informace a odpoved na svoji otazku...

Měl by jste se řídit tím, co jste nepasl - že pokud o tom nic nevíte, tak by jste vůbec neměl odpovídat - ceny nejsou nasazenu v ČR, ale pro celou evropu, díky EU a dani/clu na zboží vyráběné mimo EU. Pokud se podívat na ceny v rámci EU, tak jsou +- stejné. Tak proč nenadáváte na prodjece z rakouska, německa...

atjow píše:Nakonec mám ještě jeden dotaz Pokud se nemýlím, tak dřív byli problémy s externími zařízeními kvůli formátování jejich paměti, nemám pravdu? Že apple byl jen ve starším FATu a nedokázal spolupracovat s NTFS....

Tomuto dotazu nějak nerozumím, bylo by lepší napsat jaké souborové systému potřebujete - FAT a Mac-ovský HFS+ 8-) umí nativně, potom mám dojem od SL 10.6.6 (verzi si nepamatuji přesně) umí ExFAT které umí i WIN 7 nativně. Jediný problém je s NTFS - musí se doinstalovat utilita a jde to ;-) Jinak ve WIN bez utility nelze přečíst HFS+ a vše do WIN 7 neumí ExFAT, ale WIN záplatou jde doinstalovat. Já osobně na disku který mám jako přenosný používám ExFat a nemám problémy.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior

Odeslat příspěvekod vizitix 31. 7. 2011 22:11

Nevím, jestli tázající už tenhle problém vyřešil, nicméně..

Před rokem a něco (duben/květen) jsem byl v USA a dovezl si MBP. Českou nabíječku mít nemusíš, na aukru se prodávaj český nástavce za 80kč, výměna je záležitosti 3s. Leopard v sobě češtinu nemá, ale českou klávesnici jo, to jest že mám systém v angličtině (věř nebo ne, vyhovuje mi to víc) a klávesnici klasicky českou, jen bez popisků. Pokud chvilku počkáš, budeš mít už Lion (možná už i teď) a je to o ten malej problém míň. Jinak návody jak narvat do MB češtinu je na internetu bambilion. Mezinárodní záruka funguje, ale zatím jsem s MBP neměl jedinej problém (zaklepat), ale to, že ten tvůj kus bude bez problému ti nikdo nezaručí, je to o náhodě. Český CLO a DPH? Ale notak. Jo, zaplatíš daň v Americe (pokud je kamarád v Las Vegas/Oregon tak tam se snad ani žádná neplatí), která je zpravidla 4-12% z ceny. Budiž, před rokem to stále vycházelo o tisíce levnějc. Pokud nejsi blbec, tak si počítač nedáš do kufru v bedně. Bednu nechá kámoš v kufru, noťas hodí do příručáku a pokud by Tě někdo na český celnici náhodou měl potřebu kontrolovat tak ukáže Macbook položenej v příručáku a čus. Nemám teďka nejmenší ponětí, jaký jsou ceny v USA a u nás, ale vzhledem k tomu, že dolar jde furt dolů (zvlášť oproti minulýmu roku dost rapidní rozdíl) tak se to asi vyplatí ještě víc než před rokem..

Pokud je cenovej rozdíl víc jak 3tis. , což asi skoro určitě bude, tak bych do toho šel. Za ty prachy si můžeš teda buď o rok zvýšit záruku, a nebo je prostě ušetříš. Kecálků, kterejm povídal kamarád, bych si nevšímal.
Unknown Pleasures
vizitix
Junior

Předchozí stránka