Excel - kontingenční tabulka - datum

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod andre22 29. 4. 2021 07:54

Mám tabulku s desítky sloupců a tisícovkami řádků, udělám si z ní kontingenční tabulku a do části Filtry si dám mj. Datum. Doplním potřebné Sloupce, Řádky, Hodnoty a kontingenčka je hotová. Teď v ní potřebuju filtrovat a potřebuju, aby se mi ve filtru Datum hodnoty seskupovaly podle měsíců. Jak to udělat? Vidím je tam po dnech (01.01.2021, 02.01.2021,....)...
V jiné KT, co jsem dělal dřív, tak se mi to hezky seskupuje, u tady téhle nikoliv.
Ve zdrojové tabulce je sloupec Datum ve formátu Datum dd.mm.yyyy
Lámu si s tím už hlavu několik dnů, googluju a nic....
Samozřejmě můžu dát vícečetný filtr např. ".04.2021", ale je to nepohodlné a jelikož každý den do zdrojové tabulky přibývají data, tak bych toto musel dávat do filtru denně (a nezapomenout), zatímco pokud bych tam měl na výběr měsíc, tak při obnovení nemusím už toto hlídat (a hned to navíc vidím, že tam mám vyfiltrovaný např. duben).
Poradí někdo? :)
Děkuji
andre22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 30. 4. 2021 09:17

Pravoklik a Seskupit nefunguje?

A jsi si jistý, že tam, i přes nastavení formátu buňky na Datum, je skutečně datum? Zjistíš to změnou formátu buňky na Datum (dlouhé) ve zdrojové tabulce. Pokud se zobrazená hodnota nezmění, tak je chyba tam, několikrát jsem s tím takto bojoval...

Pak by byla potřeba ty "datumy" převést na skutečné datumy. Tam to většinou zkousne funkce HODNOTA...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod andre22 30. 4. 2021 09:57

O Seskupit vím, ale tam si pokaždé musíš definovat začátky a konce měsíce, což je nesmysl.

Se změnou formátu ve zdrojové tabulce už jsem si taky hrál, dokonce jsem si nechal dělat nový sloupec, kde jsem to překlápěl (i přes fci hodnota) a nic. :roll:
andre22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 30. 4. 2021 10:01

A co máš za Excel? Ono pokud je v KT jako levý sloupec datum, tak by se ti měla po kliknutí na seskupit nabídnout možnost měsíce/kvartály/roky...

Asi by bylo top, kdybys ta data mohl anonymizovat a tu tabulku sem poslat...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod JanBez 30. 5. 2021 08:55

Já mám opačný problém.
Ve zdroji mám ve sloupci datum a čas v jednom poli ve formátu 01.06.2021 18:30
Kontingeční tabulka to ale rozseká na měsíc, rok den, hodina. Navíc hodinu zaokrouhlí na celou.
Dá se to nějak zrušit?
Díky
Hezký den
JanBez
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 31. 5. 2021 07:42

V okně polí kontingenční tabulky (ty "čtyři okénka") zobrazí v poli Řádky rozklad toho data... Stačí pole "Hodiny" jen přetáhnout někam bokem, pak budeš mít v kontingeci jen dny/měsíce/kvártály/roky... Případně můžeš dát pryč i dny/kvartály...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod andre22 11. 6. 2021 15:20

Omlouvám se, že se ozývám až teď, nějak nebyl čas :) Ozývám se k původnímu příspěvku.
Zasílám testovací soubor, který jsem pořádně osekal a pomněnil data, aby bylo vše košér.
List "data" je se zdrojovými daty (za normálních okolností desítky sloupců a desetitisíce řádků). List "kt" je vzorová kontingenční tabulka z listu "data".
V listu "data" jsou žluté sloupce výtah z dalších desítek sloupců dále (jen pro mou rychlou přehlednost z dalších tun zdrojových dat). V tomto případě původní formát datumu (sl. H - Shipment Date) je ve formě yyymmdd, ve sloupci D si ho překlápím do uchopitelnějšího formátu (později poté musí sedět i na jiné soubory, ale to je pro tento případ offtopic).
Když se podívám do listu "kt", tak bych potřeboval, abych v části filtr u volby "DATUM odesl." mohl zaškrtávat dle měsíců, tzn. aby se mi to seskupilo po měsících.
Teď jsem si udělal berličku pomocí "DATUM odesl.(M)", kde jsou si ve zdrojových datech ještě udělal další sloupec, kde se mi to seskupí podle měsíce.
Ale potřeboval bych to mít v kontingenční tabulce i bez této berličky. Víte si s tím někdo rady?

Pozn.: Dělá mi to takto i u tabulek, kde původní datum je v klasickém formátu a formát je opravdu datum.
Ještě doplňuji, že Excel mám z Office 365.

Ukázkový soubor je zde: https://uloz.to/tam/a18a9b3a-771b-4794- ... 767b9e8671
(heslo: test)
andre22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod andre22 17. 6. 2021 14:23

nějaký nápad? :hm
andre22
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků