Office 2000 nebo OpenOffice?

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod drnoha 15. 7. 2007 08:34

Vidím, že toto téma se vypracovalo až na úvodní stránku zive.cz. :-D
drnoha
drnoha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MikeMin 15. 7. 2007 09:05

U OOo (Writer) a MS Office (Word 2003) ma pred par dnami zarazila znacna nekompatibilita medzi hypertextovymi odkazmi a zalozkami. Zalozky a odkazy vramci dokumentu a na ine dokumenty vytvorene vo Writeri po nacitani vo Worde neboli funkcne, pripadne odkazovali na podivne casti dokumentu. Tak som ich vo Worde opravil a naivne pokracoval v praci OOo ... Po ulozeni dokumentu boli samozrejme opat odkazy nefunkcne. Bohuzial odkazy potrebujem a vo firme, pre ktoru pracujem maju licencie na Word.

Odobne mam ale OOo rad, musim mu ale vytknut neprakticke GUI a u niektorych fukncii nekoncepcnost (problem najst niektore funkcie a nastavenia; prezetacie v Impress su hroza)
MikeMin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pitris24 15. 7. 2007 09:09

Já osobně bych zůstal u Office. Intenzivně jsem pracoval s Excelem a nevím, jestli OO zvládají to samé jako Excel, ale třeba práce s filtry je úplně odlišná. Pro někoho možná lepší, pro mě nepochopitelné. Ale je to síla zvyku. OO sloužily v podstatě jen k otvírání excelovských souborů a to proto, že je to je free i ve firmě. Pracovat bych v tom nechtěl. Nicméně netvrdím, že se to nedá a že nejsou kvalitní.
pitris24
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 15. 7. 2007 09:17

Podle me zalezi na stylu pouzivani. Ja pouzivam jen zakladni moznosti Wordu a Excelu, tak mi OO bez problemu vyhovuji. Stejne mam ale nastaveno ukladani standardne do MS formatu. Bude jeste trvat, nez se dostatecne rozsiri formaty OO. Napr. v PDA je neotevru.

Doporucil bych nainstalovat oboje a zkusit OO, jestli budou vyhovovat.

Setkal jsem se treba s vytkou, ze OO neumi vkladat data jako Excel - zadavat data do radku postupne a preskakovat pomoci klavesy TAB, na konci dat Enter a Excel presune kurzor na dalsi radek na zacatek. Proste kdyz se nekdo nauci nejaky nestandardni postup v MS Office, tak ma pri pouzivani OO problem.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod pitris24 15. 7. 2007 09:25

Myslím že spíš postupy z MS Office by se měly brát jako standardní. Něco podobného je i u Zoner Photostudio vs. Photoshop. Při použití klonovacího razítka se "klon" nabírá ve Photoshopu (tuším) Ctr+ klepnutí v Zoneru Alt + klepnutí (nebo naopak :D ). Podobné věci jsem četl v diskusi o TC, kdy spousta lidí používá k přejmenování F2 (přemapuje klávesu) místo Shift+F6. Pokud by OO pužívaly stejné ovládání jako MS Office, osobně s tím nemám problém. Ale jak říkám, osobně mě odradily už jen filtry.
pitris24
Junior

Odeslat příspěvekod www.pobo.wz.cz 15. 7. 2007 09:26

Já osobně používám Openoffice a jako náhled Excel viewer a Word viewer od MS.Ukládám to do souboru .xls a .doc a nemám žádný problém. Prodával jsem kus bytu, tak jsem měl "dost peněz" na to, abych si pořídil legální winy a to plnou verzi, ale ceny office mi pořád připadají přemrštěné. office 2007 jsem ještě neviděl, ale snad teď postupně zlevní 03 a budu třeba jednou uvažovat o jejich pořizení. Zatím stačí Openy.
www.pobo.wz.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wojta 15. 7. 2007 10:07

Sice už používám OpenOffice dlouhá léta, hlavně protože nechci dávat těžké peníze za MS Office, protože na běžnou práci OO stačí. Jo a taky když člověk jede na Linuxu, tak moc na výběr nemá, sice Wine Office zvládá, ale není to ono.
Pochopitelně MS Office mají daleko více funkcí a i když je OpenOffice dohání, tak na ně ještě zdaleka nemá. Což asi nikdy mít nebude, ale že je to open-source, tak je to naprosto perfektní projekt.
O HW náročnosti OpenOffice raději nemluvě, sice se ve verzi 2.x zmenšila ale ne o moc. Rozsáhlé tabulky v Calcu jsou noční můrou. Na starších počítačích jsou naprosto nepoužitelné.
Když se podíváš na HW požadavky MS Office 2000:
http://office.microsoft.com/en-us/suite ... 71033.aspx
Poslední MS Office 97, které jsem doma používal běhaly obstojně i na 486tce s 16MB RAM!
Pokud máš legální Office, tak zůstaň u nich. Ale OpenOffice si nainstaluj taky, protože je budeš potřebovat pokud ti někdo v tom pošle dokument.
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rotor 15. 7. 2007 10:07

Myslím že se OOo blýská na lepší časy, některé instituce si už asi spočítaly kolik je stojí licence, přicházejí k nám soubory *.odt ze škol.
Co mě trochu vadí na OOo je vyhledávání a nahrazování, postrádám tam některé možnosti které off2000 má.
Druhá věc kterou dost často používám u off2000 je blokový výběr (Alt + tahnout)
rotor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kanour 15. 7. 2007 10:11

To je tvuj problem. Kdyby jsi pouzival ISO standardy, tak pak nemas nemas problem otevirat soubory v zadnem programu.

Treba ti co pouzivaji OpenOffice nejcasteji pisou diplomku v Latexu, ale to mozna nevis co je. Kdyz chces mit krasnou upravu, tak Latex je bezpochyby na tyto veci nejlepsi.

A ted k OpenOffice. Vubec bych se nebal jit do OpenOffice. Soubory bych vyhradne ukladal v .ods a kdyz nekomu chces neco poslat, tak se to stejne posila v PDF a v OpenOffice mas transport do PDF automaticky. Navic dnesni MS Office uz ma pomoci pluginu zajisteny import dokumentu z OpenOffice.

Pouzivam vyhradne OpenOffice a nemam problem. Kdyz sem tam dostanu neco z MS Office a je to trosku rozladeny, tak je to stejne jen dokument, k precteni. Navic i kdyz kolikrat otevru dokument v MS Office, ktery byl vytvoren take v MS Office, tak je to take rozladeny jak prase.

OpenOffice jsem take zavedl v jedne mensi firme, jen dva pocitace a nemaji problem. Sekretarky trosku zpocatku remcali, ze tamto bylo v MS Office jednodussi, ale usadil jsem je slovy, "OK, tak tady mas MS Office a ukaz mi to", a vedeli *****. Proste vetsina lidi neumi ovladat ani MS Office, nebo jen jejich 5 vizualnich tlacitek. A u sefa cena vyhrala jednoznacne. Navic si vsichni chvalili PDF Export.

A dnes? Normalka. Vsichni cvakaj v OpenOffice a vesele klientum posilaji PDF, protoze "Kdo chce, aby si prijemci dokumentu editovali co chteji???". To delaji jen MS uzivatele, protoze PDF funkci jim nikdo nedal a vi houby, jak neco takoveho nainstalovat.

Dokonce i ucitelum na vejsce posilam PDF. Kdyz chteji orig. poslu OpenOffice a odkazu na stazeni software se slovy, ze nemam na to koupit MS Office.
kanour
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kanour 15. 7. 2007 10:14

K tomu jen doplnim. Lidi! Nezkousejte hledat v OpenOffice to same. Rada veci se dela jinak. Spousta veci elegantneji, neco je horsi. Ale to je vyvoj.

Musite uvazovat tak, ze nikdo vas do toho nenuti. Kdyz nechcete OO, tak si KUPTE ms office. Volbu mate.
kanour
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pitris24 15. 7. 2007 10:19

U Office 2000 mi třeba v Excelu extrémně chyběla volba "najít vše". Hledal jsem určitý řetězec, část slova a takhle jsem to musel procházet "po jednom". Ve vyšších verzích to vyhodí všechny řetězce které obsahují daný sled písmen nebo hesla a většinou jsem to našel velmi rychle. Ono je to drobnost, ale dost to chybělo a myslím si, že v OO je takových nevychytávek spousta. Tohle tam konkrétně je, ale zase to funguje strašně "složitě".

Na druhou stranu mi v Office extrémně chybí možnost přesně definovat velikost jednotlivých "automaticky vygenerovaných" grafů. Dá se to sice ošetřit makrem, ale pořád jsem velikost jednotlivých grafů musel odhadovat. V diplomce jsem jich měl přes 100 a měl jsem pocit, že se zblázním.

Jinak souhlasím s názorem, že OO je unikátní a chvályhodný projekt.
pitris24
Junior

Odeslat příspěvekod pitris24 15. 7. 2007 10:24

kanour píše:K tomu jen doplnim. Lidi! Nezkousejte hledat v OpenOffice to same. Rada veci se dela jinak. Spousta veci elegantneji, neco je horsi. Ale to je vyvoj.

Souhlas, ale když potřebuješ rychle přejít na OO, tak je to "jinak" k zbláznění.
pitris24
Junior

Odeslat příspěvekod fotoba 15. 7. 2007 10:30

vid podproa ODF (Sun plugin pre MS office funguje prijatelne aj ked nie idelane- napr. MS Equation editor do OO.orgMath)
ale pre potrebu EU projektov je traba OO.org obzvlast ako OO XML nebude schvalne ako ISO 29500. EU uz teraz pozaduje ISO standard
http://ec.europa.eu/idabc/jsps/index.js ... ryText=ODF
fotoba
Junior

Odeslat příspěvekod rotor 15. 7. 2007 10:40

U nás taky uvažujeme o zavedení OOo, lidi to ještě pořádně neviděli a už nadávají, a to vetšinou ti kteří skoro ani neumějí zapnout počítač, nebo odesílají mail z wordu!!! a pak se diví že dokument nemůžou nikde najít. :-)
rotor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MartinezZ 15. 7. 2007 10:44

No, MS Office nemám legálně a proto jsem je ani neinstaloval. Ne, že bych byl svatý, ale pokud existuje zdarma dostupná alternativa, nemám důvod tento produkt od MS používat - (samozřejmě nepracuji s dokumenty "profesionálně", takže v tom to mám jednodušší).
Všude možně rozesílám dokumenty pouze v ODF s tím, že 1) jsou zdarma, tak ať si je nainstalují, 2) já si kvůli nim nebudu kupovat za X tisíc něco, co nepotřebuji - popřípadě posílám PDF (naštěstí se mi ještě na ignoranta nepodařilo narazit)
V krajních případech ukládám do DOC, ale připisuji, že je to z OOo a že to tedy bude pravděpodobně rozházené.
Obdobně to aplikuji i na škole - naštěstí ekonomicko/IT obor, takže tam povědomí o OOo je a dost lidí pracuje pod Linuxem (takže v poho i PDF ;)
Optimismus je pouze důsledek nedostatku informací. Je lepší býti pesimistou, můžete tak být jen příjemně překvapeni.
MartinezZ
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka