Bugrování: hledáme chyby v Microsoft Excelu

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod David P. 10. 3. 2009 14:45

Chyby se nevyhnou žádnému programu. Někdy pobaví, ale většinou zkomplikují práci. Přidejte se k pátrání po chybách v programech ať máme obrázek o tom, s čím to vlastně pracujeme a co nám může znepříjemnit práci. V redakci se pro hledání chyb programů, neboli „bugů“, ujal termín bugrování, tak bugrujte s námi ;-)

S bugrováním začněme u Excelu, který je některými svými chybami už docela pověstný.

Postupně budeme otevírat vlákna k dalším programům, do tohoto prosím jen příspěvky na téma „bugy v Excelu“.
David P.
Šéfredaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 3. 2009 15:23

Excel 2007: nefunguje spolehlivě sdílení dokumentu. Myslím tím funkci, která dovolí sešit upravovat více lidem najednou.

Málem se nám nepodařilo takovou nasdílenou tabulku obnovit do původního stavu.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 3. 2009 15:34

Excel 2007 (prý i starší): Občas se stane, že klávesové zkratky Ctrl + C, X, V nepracují se schránkou, ale chovají se jako Ctrl + minus. Tj. mažou buňku, sloupec nebo řádek.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod Michal Politzer 10. 3. 2009 15:35

Všechny otevřené dokumenty jsou v jednom okně. Nelze s dokumenty pracovat zvlášť (např. jeden na levém monitoru, druhý na pravém). Lze to obejít tím, že otevřu samostatný druhý Excel a v něm ručně otevřu druhý dokument. Jenže: pak nefunguje spolehlivě schránka, nelze prolinkovávat apod.
Michal Politzer, elektronické časopisy (PDF a iPad)
Michal Politzer
Junior

Odeslat příspěvekod Tomáš Holčík 10. 3. 2009 15:36

Excel 2007: Ctrl+ plus na numerice funguje, Ctrl+ minus na numerice nefunguje, musí se mačkat to na obyčejné klávesnici.
Tomáš Holčík
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod David P. 10. 3. 2009 15:48

Excel 2007 na Windows Vista. Používám dva monitory, tak mě štve rozdílná práce s okny oproti Wordu. Pokud mám otevřených více souborů, mohu je uspořádat pouze v rámci hlavního okna, které se pochopitelně nedá maximalizovat pře rozšířenou plochu. Nezbývá než spustit Excel samostatně znovu a otevřít z něj druhý/další soubor, který už je pak v samostatném okně.

Když už se používá více otevřených souborů v „jednom“ Excelu, nedá se pak okno automaticky uspořádat s ostatními – kontextová nabídka pro uspořádání oken z hlavního panelu je zašedlá. Na jednu stranu je to logické, protože v hlavním panelu jsou zobrazeny „tlačítka“ pro každý otevřený soubor a zastupují tedy jen podokno aplikace.

Nechápu, proč je to tak příšerně komplikované, když v „sousedním“ Wordu funguje vše ideálně.
David P.
Šéfredaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod Michal Politzer 10. 3. 2009 16:38

pokud mám na jednom monitoru maximalizovanou vzdálenou plochu a jsem v ní přepnut (je aktivní) a na druhém monitoru mám maximalizovaný Excel, nestačí pro přepnutí ze vzdálené plochy do Excelu pouhé kliknutí na jakoukoli excelovou buňku. Místo toho musím klepnout na tlačítko Excelu na hlavním panelu, nebo na Excel zoufale klikat, jestli se nechytí... Toto verze 2003 nedělala.
Michal Politzer
Junior

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 12. 3. 2009 01:02

Proč se mi při výskytu cyklického odkazu pokaždé musí zobrazit okno s nápovědou? Vím i bez ní, co je to cyklický odkaz, stačilo by místo toho zvýraznit buňku, ve které se problém vyskytl.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 12. 3. 2009 01:05

V pásu karet (ribbonu) Excelu 2007 velmi chybí tlačítko pro tisk. Lidé, kteří nejsou zvyklí na klávesovou zkratku Ctrl + P budou možná velmi dlouho hledat, že na velký kulatý symbol v rohu se dá kliknout a objeví se další nabídka. To stejné platí i pro volbu Uložit jako.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod edmondd 12. 3. 2009 02:06

Office 2007 má novou filozofii ovládání. Jednou z nich je stále viditelný panel nástrojů rychlý přístup. Na tento panel lze přidat jakýkoliv příkaz z pásů karet nebo z tlačítka Office. Postup je následující: kliknout na tlačítko Office, postavit se na tisk a počkat až se objví vpravo Tisk, Rychlý tisk a náhled. Na libovolném z těchto příkazů pravé tlačítko myši a přidat na panel rychlý přístup. Na tento panel lze umisťovat asi libovolný počet příkazů nebo skupin příkazů. Stejně jednoduše je lze i odebrat.
P.S: tento panel lze umístit i pod pás karet, je to výhodné v případě, že je na něm umístěn větší počet příkazů
edmondd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondra Bitto 12. 3. 2009 08:39

Nemožnost otevření dvou odlišných souborů se stejným názvem. Nakonec se to tváří jako vlastnost, ale její smysl postrádám. Citace z pokusu o otevření:
"Dokument s názvem XYZ.xls je již otevřen. Nemůžete otevřít dva dokumenty se stejným názvem, i když se nacházejí v různých složkách. Chcete-li druhý dokument otevřít, zavřete momentálně otevřený dokument nebo jeden z dokumentů přejmenujte."
Ondra Bitto
Redaktor Computeru

Odeslat příspěvekod tata_tulen 12. 3. 2009 09:44

Tomáš Holčík píše:Excel 2007: Ctrl+ plus na numerice funguje, Ctrl+ minus na numerice nefunguje, musí se mačkat to na obyčejné klávesnici.

U me dobry :hm
Tata tulen
tata_tulen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tata_tulen 12. 3. 2009 09:48

Ondra Bitto píše:Nemožnost otevření dvou odlišných souborů se stejným názvem. Nakonec se to tváří jako vlastnost, ale její smysl postrádám. Citace z pokusu o otevření:
"Dokument s názvem XYZ.xls je již otevřen. Nemůžete otevřít dva dokumenty se stejným názvem, i když se nacházejí v různých složkách. Chcete-li druhý dokument otevřít, zavřete momentálně otevřený dokument nebo jeden z dokumentů přejmenujte."

Ano, to me taky irituje. Nakonec jsem naucil pouzivat preffixy nebo suffixy v nazvech (ma to i svy vyhody - aspon ted na prvni pohled vim, ke kteremu projektu ktery soubor patri ;-] )
Tata tulen
tata_tulen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Politzer 12. 3. 2009 09:49

edmondd píše:Office 2007 má novou filozofii ovládání. Jednou z nich je stále viditelný panel nástrojů rychlý přístup. ...

Inu, to je sice hezké, ale všechny předchozí verze Excelu (i ostatních programů Office) mohly mít uživatelských panelů i několik! Takže toto neberu jako příjemnou vlastnost, ale jako zásadní chybu: panelů nástrojů chci více, abych si do nich mohl sdružit obdobné věci. Chci v něm mít i větší ikony, ne jen ty malé. Nejlépe zkrátka mít možnost přeskládat si ribbon - osobně se mi ribbon líbí docela dost, ale možnost přeuspořádat jej velmi postrádám.

Navíc na uživatelský panel "rychlý přístup" nelze umístit všechno. Např. tlačítko "Uložit jako PDF" prostě neexistuje. Existuje jen "Uložit jako", kde můžete formát PDF vybrat. Ale na to mám klávesovou zkratku F12...

OPRAVA: Tak právě jsem zjistil, že to jde... složitě, ale jde. Pokud budete upravovat Rychlý přístup a budete chtít přidat příkaz, Uložit jako PDF nenajdete. Ale, klikněte na kulatou ikonu Office, rozbalte Uložit jako a zde pravým tlačítkem klepněte na Uložit jako PDF. Sláva, aspoň že tak...
Naposledy upravil Michal Politzer dne 12. 3. 2009 10:43, celkově upraveno 1
Michal Politzer
Junior

Odeslat příspěvekod Michal Politzer 12. 3. 2009 09:52

tata_tulen píše:Nakonec jsem naucil pouzivat preffixy nebo suffixy v nazvech (ma to i svy vyhody - aspon ted na prvni pohled vim, ke kteremu projektu ktery soubor patri ;-] )

Ano, jenže je to znouzectnost... Musíte to totiž naučit i ostatní. Osobně se často setkávám s tímto: připravím tabulku, do které musí něco doplnit řada lidí. Tabulku rozešlu podřízeným, oni mi je pošlou zpět. Já pak potřebuji jejich dílčí údaje "sesypat" do původní tabulky. Nejsnadněji tak, že je všechny otevřu najednou a dám vedle sebe. Nejde ani jedno: najednou je neotevřu, vedle sebe nedám... Hloupý Excel!!!
Michal Politzer
Junior

Další stránka