Access 2013 - aplikace pro obchodníky - možnosti řešení

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jiri.filip 15. 11. 2014 17:57

Dobrý den,

potřebuji si u zkušenějších ověřit, jestli je níže uvedený návrh řešení pro obchodní firmu s cca 12 obchodními zástupci (OZ) reálně proveditelný.

V MS Access 2013 by byla vytvořena databáze, do které by se aktualizačními dotazy denně ze skladového modulu načítaly aktuální skladové zásoby jednotlivých produktů, jejich ceny a z CRM modulu údaje o zákaznících.
Součástí databáze by byl i formulář objednávky, pomocí které by obchodníci „v terénu“ mohli bez zdržení objednávat výrobky.
Představa je taková, že by obchodníci dostali tablety, na kterých by pracovali s danou aplikací.

Vzhledem k tomu, že mám zkušenost pouze s MS Access 2003, si potřebuji ověřit následující věci:

1) Access 2003 uměl jak vytvářet projekty, tak publikovat stránky na Internetu.
Pokud se nemýlím, již ve verzi Access 2007 byly projekty zrušeny a platí to pro každou následující verzi (tzn. 2010 a 2013).
Jak je to s možností publikovat stránky na Internetu u verze Access 2013?

2) Provozovat aplikaci přímo v Access 2013 na tabletu a synchronizovat ji dálkově s její centrální instalací na serveru mi u většiny tabletů připadá nereálné z důvodu výkonově slabého HW. Nebo by to šlo na tabletu řešit webovou verzí Access (předpokládám, že existuje, když kdysi existovala webová veze MS Outlook)?

3) Nebo je lépe i za cenu vyšších pořizovacích nákladů vybavit OZ notebooky místo tablety? Pak by již mohla být aplikace nainstalována lokálně a dálkově ji synchronizovat s centrální instalací.

4) Pokud by mělo řešení spočívat ve „webové verzi“ Accessu (tzn. dálkový přístup více OZ současně do centrální instalace aplikace na serveru přes webový prohlížeč), musí být u Accessu multilicence nebo „serverová“ licence? Předpokládám, že single-user licence nestačí.

Předem díky za radu.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod von Neurath 15. 11. 2014 18:31

Proboha, máme rok 2014! Víte že existuje Internet? Bastlit databáze a aplikace v accessu je záležitost raných devadesátek. Nechte si napsat normální webovou aplikaci a ušetříte si 95% problémů, který by vás s tímto řešením čekaly.
von Neurath
Junior

Odeslat příspěvekod jiri.filip 15. 11. 2014 20:22

Děkuji za nevyžádanou radu. :-)

Vzhledem k tomu, že jde pravděpodobně o dočasné řešení, než se kompletně zavede SAP, nemá smysl vynaložit větší částky na napsání aplikace.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod kay 15. 11. 2014 21:37

Pokud je mi známo, tak v accesu již webové stránky využívat nelze a neexistuje ani webové prostředí pro access jako pro Outlook,word a Excel. Stejně tak není access pro tablety s OS android a ios. Podle me by bylo nejlepší reseni tablet s připojením k internetu a pomocí RDP se pripojit k pevnému PC s Windows serverem na kterém pobezi access.teoreticky by tammohl být i jen access viewer na který není potřeba licence.
kay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jiri.filip 16. 11. 2014 16:12

Kay: Díky moc za odpověď. Ta už je k věci.

To, že Access půjde v případě lokální instalace na tabletech obchodních zástupců spustit pouze na těch, které mají jako OS Windows, je jasné.
Nevím, jaká je v této firmě politika v oblasti IT. Nicméně u předchozího zaměstnavatele bylo takřka nemožné získat přístup do firemní sítě přes RDP. Prý aby tam dotyčný někde nesmazal, co by neměl.

S tím Access Viewer si nejsem úplně jistý, že by to odpovídalo zadání. A v tom bylo i vytvoření objednávky v dané aplikaci a její odeslání. Viewer je pouze na prohlížení, nemýlím-li se.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod rapi007 6. 11. 2015 17:05

Dobry den, resim podobny problem se sdilenim a pristupem vice lidi k db Access. Muzete se mi ozvat s tim jak jste dopadl? Rad bych s nekym probral zkusenosti a zda je mozne vubec k mdb takto pristupovat s vice uzivateli.
rapi007
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků