Excel 2013 - ztráta propojení

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jiri.filip 14. 5. 2015 09:47

Dobrý den,

jsem dlouholetým každodenním uživatelem MS Excel. V práci teď mám Office 2013 a hlavně z Excelu 2013 začínám být zoufalý.

Opakovaně se mi u některých souborů (velikost sice jen do 2MB, ale s odkazy na různé zdrojové soubory, množstvím sumačních a vyhledávacích funkcí a kontingenčními tabulkami) stává, že se v souboru ztratí propojení na jiný, zdrojový soubor v Excel 2013, odkud jsem si přes vyhledávací funkce načítal data.
Zdrojový soubor zůstal stále ve stejném adresáři, názvy adresářů v této "cestě" jsem neměnil, ani je nemohl změnit nikdo jiný, takže v tom by neměl být problém.

Dnes to dospělo téměř k "dokonalosti", kdy se v cílovém souboru ztratilo propojení jen na některé buňky ve sloupci. Přitom v celém sloupci je vzorec stejný.

Nepomůže ani otevření zdrojového propojeného souboru. Zadaný vzorec prostě v cílovém souboru nevrátí požadovanou hodnotu ze zdrojového souboru.
Nepomůže ani zkopírování vzorce z jiné buňky ve sloupci, která vrací správnou hodnotu.

Už jsem si u Excelu 2013 zvyknul, že když kopíruji i jednoduchý vzorec, zobrazí se mi v kopírovaných buňkách krátce hodnota, kterou vrací vzorec v buňce, odkud ho kopíruji, a za zlomek vteřiny se zobrazí správné výsledky pro příslušný sloupec.
Do verze Excel 2010 včetně jsem toto nezažil, ale to bych Microsoftu snad ani nezazlíval.

Výše uvedený problém, týkající se měsíčního reportingu mě ovšem začíná nepředstavitelně vytáčet.

Máte někdo podobné zkušenosti se ztrátou propojení? Pokud ano, jak jste to řešili?

Jediné, co mě zatím napadá, je downgrade na Excel 2010, pokud je to možné v rámci oficiálního Office 2013 pro podnikatele.
Nedomnívám se, že by za výše uvedenými problémy měl být slabý HW (HP ProBook 650 G1; Intel Core i5-4210M @ 2,60 GHz; RAM 4 GB), ani SW (Win 7 Professional 64 bit; Office 2013 32 bit).

Předem díky za rady.
jiri.filip
Junior