Chybný výpočet aritmetického průměru v Excel 2016?

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jiri.filip 7. 1. 2016 14:47

Dobrý den,

v Excel 2016 jsem narazil na podle mne chybný výpočet prostého aritmetického průměru.
Do verze Excelu 2010 včetně podle mne všechno fungovalo tak, jak má. Dělám něco chybně, nebo je skutečně chyba v Excelu?

Konkrétně se jedná o výpočet průměrných měsíčních prodejů za období 12 měsíců.

Pokud do všech 12 měsíců zadám částku 20.000 Kč, měsíční průměr se mi vypočítá správně.

Jestliže ale v jednom měsíci (buňce) tuto částku smažu a tuto buňku nechám prázdnou (tzn. mám hodnoty pouze v 11 měsících), podle standardních funkcí PRůMĚR i AVERAGEA je průměr stále 20.000 Kč, ačkoliv je v oblasti pro výpočet označeno 12 buněk (měsíců).
Výsledek v ručně zadaných vzorcích pro výpočet aritmetického průměru (SUMA/POČET, resp. SUMA/POČET2) je také 20.000 Kč.

Excel_ChybnýVýpočetAritmetickéhoPrůměru.PNG
Excel_ChybnýVýpočetAritmetickéhoPrůměru.PNG (10.15 ) Zobrazeno 1940 krát

Na podle mne správný výsledek 18.333 Kč (=20.000 / 12) se dostanu jedině v případě, když jmenovatel ručně zadaných vzorců rozšířím o funci COUNTBLANK($E$30:$P$30), jejímž výsledkem je přičtením počtu prázdných buněk v označené oblasti.
To ale podle mě není správně.

Máte někdo podobné zkušenosti?

-- 7. 1. 2016 14:57 --

Odpověď jsem nakonec nalezl v nápovědě Excelu:
"Jestliže oblast nebo odkaz na buňku obsahuje text, logické hodnoty nebo prázdné buňky, jsou tyto hodnoty ignorovány; buňky s nulovou hodnotou jsou však započítávány."

Tzn. aby byl aritmetický průměr vypočten správně, nesmí žádná buňka zůstat prázdná, ale musí v takové buňce být zadána 0.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 7. 1. 2016 15:04

Vyzkoušel jsem to v Excelu 2007 a tam se to chová stejně. Tj když mám spočítat průměr z 12ti buněk a vyplním jich jen 10 tak se vypočítá průměr z těch 10ti. Jakmile ty buňky nejsou prázdné, ale je v nich vyplněná nula, tak to počítá průměr ze všech 12ti buněk a díky nulám se průměr zmenší.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod soban 7. 1. 2016 18:09

Funguje to správně!

Máš 12 buněk v kterých jsou čísla spočítá průměr z 12 buněk.

Máš data v 5 buňkách spočítá průměr z 5 buněk.

Co je na tom nelogického - prázdná buňka není žádné číslo - je prázdná pokud tam zadáš číslo 0 tak je tam číslo a počítá se do průměru.

Prázdná buňka nerovná se 0!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 7. 1. 2016 18:24

Nargon píše:Vyzkoušel jsem to v Excelu 2007 a tam se to chová stejně.
V excelu 2002 se to taky chová stejně. Tedy tvrzení, že to do verze 2010 fungovalo jinak, se nezakládá na pravdě.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod soban 7. 1. 2016 20:01

Možná měl nastaven typ buňky na číslo, a vypnuto zobrazování 0 potom se prázdná buňka možná chová jako číslo (nula) i když tam nic není?

Excel neznám tak podrobně.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý