Nejlepší program pro malování na počítači

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 14. 3. 2012 17:33

Klasické malování ve Windows příliš parády nenabízí. Existuje ale celá řada specializovaných programů, s nimiž už lze vytvořit skutečně zajímavé umělecké kreace. Které programy jsou pro takový účel nejlepší?
Vaše tipy budou použity při tvorbě nedělního článku na Živě.cz.
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod barevnej3 14. 3. 2012 17:50

Určitě se vyplatí investovat čas a naučit se pracovat s Inkscape a Gimpem jelikož to jsou open source a stále máte přístup k nejnovějším verzím bez toho aby jsem musel stále někomu platit, a navíc jsem nepřišel na věc co by v nich nešla udělat oproti placeným konkurentům.
Další důvod a velká výhoda je že existuje pro všechny operační systémy. :-)

Neučte se pracovat nebo něco dělat v nějakých obyčejných malovátkách. Výsledek bude strašný a vůbec nic se nenaučíte. ;-)
barevnej3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gotzinger 14. 3. 2012 17:57

Pro bitmapy se mi líbí Pinta na Linuxu a Paint.NET na Windows z důvodu, že jsou nejvíce podobné Photoshopu a Paint.NET má kvanta zásuvných modulů. Na Gimp si nezvyknu z důvodu, že vidím okna rozházená po ploše bez jednobarevného pozadí (nyní umí GimpShop nebo možná nový Gimp by mohl do vínku dostat).
Pro vektory Inkscape a pro sazbu Scribus (oboje jak pro Linux tak i pro Win).
gotzinger
Junior

Odeslat příspěvekod Janchi 14. 3. 2012 18:03

Odporúčam GIMP, dokáže to, čo Photoshop a je zadarmo. Mnoho vecí, čo by som v Photoshope nevedel, som tu zvládol bez problémov.
Janchi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod randomofamber 14. 3. 2012 18:06

Zrovna jsem se s kolegou z práce bavil o aplikaci Google Sketchup. Je to spíš kreslící aplikace než na malování, ale to záleží na tom, co má být výsledkem... Jinak na "normální" malování třeba Paint.NET . Na programu až za tak nezáleží. Důležitá je invence umělce. Je-li osoba skutečný umělec namaluje zajímavou věc čímkoli. Přeji mnoho štěstí.
randomofamber
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 14. 3. 2012 18:06

Tak zalezi co chce clovek malovat. Ja cas od casu potrebuju namalovat jen nejaky nacrtek neceho. Napr. rozmisteni nabytku v dome atd. A na tohle se mi prave nejvice osvedcilo ono malovani ve windows. Pripadne Paint.NET: http://www.getpaint.net/ coz je takova rozsirena verze malovani. Na obou programech se mi velice libi jedna vec. Moznost malovat 2mi barvami soucasne. Jednou barvou maluji levym mysitkem a duhou barvou pravym mysitkem. Je to velice rychle a nemusim nekde neco prepinat. Pro to moje malovani nacrtku to je velice dobre, protoze diky tomu mam ten nacrtek hned hotovy.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod t-fuse 14. 3. 2012 18:11

Od té doby, co jsem se začal věnovat vývoji aplikací pro Android, řeším tvorbu různých obrazových materiálů (ikony, ovládací prvky, ...) v různých velikostech pro různá rozlišení displejů. Obrázky tedy tvořím v Inkscape, což je docela pohodlný editor vektorové grafiky dostupný zdarma. Poté, co obrázek vyrobím a exportuju do různě velkých png souborů, přichází na řadu Paint.NET pro finální ořezání a doladění detailů. Paint.NET ale používám i na jednoduché úpravy fotek (barvy, jas, případně různé efekty).
t-fuse
Junior

Odeslat příspěvekod deny.foox 15. 3. 2012 03:03

Velice se mi osvědčil PhotoFitre Studio X kerý nahradil malování a pro běžné upravování,ořezávání,změnu velikosti,plně dostačuje.
Na hromadnou úpravu fotek,automatickou změnu jasu,odstranění předmětů z fotek,a hlubší úpravu používám Photoshop hlavně pro dokonalou automatiku při označování apod.

S Gimpem jsem se natrápil dost,a na rozdělení na jednotlivá okna jsem si nezvykl.
deny.foox
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Yizzy 15. 3. 2012 06:21

Samozřejmě, že pro klasické 2D malování je nejlepší a úplně bez konkurence CorelPainter. Jeho velmi zdařilý protějšek je Artweaver, placená verze je za 25 euro, volná je zdarma. Ostatní programy jako Paint.Net daleko zaostávají. Ve vektorech je neprofesionálnější AI - Adobe Illustrator, zatímco CorelDraw má velmi příjemné pracovní prostředí a také vysokou úroveň. Není už vůbec pravda, že Gimp se vyrovná Photoshopu a zde zmiňovaným programům, opakuji co jsem napsal nedávno: Gimp je jako auto bez kol. Nemá pracovní barevné prostory, a bez toho to prostě dělat na úrovni nejde. Ve vektorech se Inkskape vůbec nemůže rovnat AI a Corelu, schází spousta možností a nástrojů a hlavně nemá to co dělá dnes vektory královskou disciplínou, a to je mesh fill - síťová výplň. CorelPainter má obrovské možnosti v nastavení pláten, štětců, tlaku a tak dále. Prostě je to bitmatový král.
Yizzy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Buffalo007 15. 3. 2012 07:02

Už ve škole jsem se naučil kreslit v Corelu a už jsem u něj zůstal. Nakreslím si v něm vždycky co potřebuji. GIMP jsem zkoušel a podle mého je to strašně neintuitivní editor. Každou chvíli jsem si mohl začít trhat vlasy, protože mi dělal úplně jiné věci než jsem chtěl.
Buffalo007
Junior

Odeslat příspěvekod panet 15. 3. 2012 07:48

Tak ono asi zalezi co se mysli pod pojmem malovani. Pokud to ma byt v duchu nahrady za win malovani, tak jestli se po tom chce i rychlost a jednoduchost nebo jestli to ma byt graficka specialita s milionem druhu stetcu.

Zmineny Paintnet je urcite dobry v mnoha funkcich i rychlosti startu, na drobnejsi upravy fotek je velmi dobry Photofiltre (okamzity start, jednoduchost, portable varianta, mala instalacka a v pomeru k tomu mraky funkci + pluginy).
Na vektory existuje podobna varianta jako PaintNet (nazev ted nevim, ale neumi to cizi formaty, jenom svoje). Inkscape by mohl byt dobry, kdyby na windows fungoval - vykreslovani je porod a kdo zkusil pretahnout mysi komplikovanejsi objekt (na pomalejsim PC je to uz kolecko s vyplni) vi, o cem mluvim.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 15. 3. 2012 08:24

Adobe Photoshop co jiného? Zejména pokud začnete s ním, pak vám ovládání jiných programů zejména Gimpu připadá strašně nešikovné, nelogické a uživatelsky nepřátelské. Mnohokrát jsem se s ním pokoušel začít pracovat ale vždy jsem zjistil, že co mi v PS trvá minutu, dělám v Gimpu mnohonásobně déle. zejména práce s vrstvami je pro mne utrpení.
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod bunak 15. 3. 2012 08:27

Na vektory je asi nejlepší Inkscape. Je zadarmo, umí to samé co většina komerčních programů a pokud sem tam vložíte bitmapu, pak i s bitmapa pracovat umí, včetně spousty filtrů (nedestruktivních).
Jinak kdybych měl vybírat editor pro práci s bitmapou, který podporuje i vektorové malování, tak můj favorit je Corel (dříve Jasc) Paint Shop Pro od verze X. Za ty peníze (do 2000, při akcích i méně než 1000) dostanete profesionální editor s ovládáním a zkratkami podobnými jako Photoshop, který navíc umí používat i jeho pluginy. Škoda jen, že se Jasc prodal Corelu těsně před portací PSP na Linux (většina ho byla napsaná v Pythonu). Mohl být na Linuxu výborný grafický editor místo obtížně použitelného Gimpu. I tak by ale byla záslužná práce, kdyby se někomu podařilo rozchodit minimálně PSP X pod WIne.
bunak

Odeslat příspěvekod Ondrus-X 15. 3. 2012 08:29

Ano, záleží na tom, co si představujete pod pojmem malování. Podle mě je to myšleno tak, že to má být program speciálně určený pro malování uměleckých děl a na tento účel bych doporučil MyPaint (http://mypaint.intilinux.com/), se kterým se dají dělat opravdová kouzla, nebo pak Artrage, ale zdarma je jen omezená verze, pro plnou si musíte připlatit.
Ondrus-X
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bunak 15. 3. 2012 08:30

A ještě si přidám. Pokud máte trochu více ambicí a chtěli byste na PC opravdu malovat obrazy, tak všem doporučuji skvělý MyPaint.
bunak

Odeslat příspěvekod outsyder 15. 3. 2012 10:08

Mé děti používají Tuxpaint (na windows)- lze do něj nacpat soustu omalovánek, takže značka ideál (navíc s kombinací s dotykovým displejem to fakt zvládne i mimčo).
Na velmi jednoduché vektorové náčrtky stačí i MS Word, složitější vektorovou grafiku nedělávám, ale párkrát jsem měl možnost osahat si Corel a přišel mi pohodlný a intuitivní.
Na větší rastrovou grafiku zásadně Gimp. Ano, taky jsem měl chvíli doma upirátěný Photoshop, ale nejsem žádný profesionál a tak se mi licence za bratru 30k nikdy nezaplatí a pro to mé domácí žvýkání je to vyloženě škoda peněz. Gimp zvládá všechno, co po něm chci a nechválím ho jen kvůli tendenčnímu označení "Photoshop zadarmo". Gimp opravdu není photoshop a kdo to není schopen překousnout, pak si prostě přišetří, ale neměl by hanět gimp, pokud v něm nemá za sebou alespoň pár stovek hodin práce. A ať se to někomi líbí nebo ne, gimp spadá do kategorie nejsilnějších grafických nástrojů na trhu. Nové buildy pro windows ale na oficiálních stránkách nenajdete, takže doporučuji http://partha.com/ , kde jsou i nejnovější portable verze a další forky. Podotýkám, že nejsem vlastníkem takových malovacích vychytávek, jako jsou touchpady s přítlakem a jiné profi hračky, takže nemohu sloužit zkušeností v oblasti skutečného uměleckého malování.
Člověk je úžasný tvor. Tak proč se lidstvo chová jako banda idiotů?
outsyder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Yizzy 15. 3. 2012 10:36

Pro méně chápavé znovu opakuji: Bitmapa: CorelPainter je jednoznačně nejlepší a je určen specielně pro malování, stejně jako Artweaver. Potom jsou programy které jsou určeny na práci s foto, ale mají omezené nástroje a plátna pro malování. Z nich je neprofesionálnější Photoshop, potom je řazen Photo-Paint Corel. Střední třída jsou ty Serify, NetPainty a podobně. Nakonci jsou různé doodle programy pro děti. Vektory: jednoznačně AI a CoreDraw. Vývoj oblíbeného Freehandu byl zastaven. Znovu opakuji: Inkscape se jim nemůže vůbec rovnat. Udělejte si tabulku funkcí. Schází tam již mnou zmiňovaný mesh fill - síťová výplň, bez ní to dnes už nejde. Ale nemá také PowerClip nebo maskování jako je v AI a další a další vyspělé funkce, které dnes vektorový program musí mít. Stejně jako je vyspělá práce s písmem. Pokud chcete vidět špičkové práce mrkněte na CorelDraw.com, třeba na Jamese, nebo na Diazmedia.com. To se v Inkscapu nedá vůbec udělat. Nevím proč to pořád někdo semílá a plete. Pkud se tom chcete něco úplně dozvědět kupte si: Complete digital illustration, od Zeegena. Pro vektory: von Glitschka: Vector basic training, a bude to bez diskuzí.
Yizzy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod panet 15. 3. 2012 10:37

Vsichni, co doporucujete Inkscape, Vy to vazne pouzivate na Windows k aspon trosku rozumne praci?
Vam se obrazovka neprekresluje jako na 486?
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod zarubanek 15. 3. 2012 10:59

Photoshop popřípadě Corel Painter - záleží na použití. Například simulovat kresbu olejem na plátno by bylo ve Photoshopu určitě složitější než v Painteru. Samozřejmě lze (za cenu větších či menších ústupků) použít také GIMP a ostatní nástroje, které jsou zdarma nebo za zlomek ceny Photoshopu. Téma ale zní "Nejlepší program..." a to je za mě jednoznačně Photoshop.

U vektorové kresby pak říkám Illustrator.

Pro zajímavost ještě odkaz na galerii digitální kresby/malby:
http://forums.cgsociety.org/forumdisplay.php?f=137
zarubanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drag23 15. 3. 2012 11:19

Nejlepší painter byl Alias Sketchbook Pro, ergonomický intuitivní a funkční. Ono MarkingMenu je pro tablet nepřekonatelné. Pak ho koupil Autodesk a podělal jako všechno ... vyrobil vektorové masky a rampy ale jednoduchý a funkční koncept nabořil - Sketchbook Design. Pro verze skončila 2011 32bit. Asi je SB stále nejlepší ... já používám integrovanou verzi v Aliasu ... když mi korporátčíci půjčí tablet.
Vlastní studiové workflow mám na Linuxu a tak vítězí MyPaint. Je i pro Win, je open-source a rozhodně překoná většinu ostatních malovátek.
drag23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mamlasos 15. 3. 2012 11:33

Jestli je myšleno malování jako malování tak pro mě je nejlepší (protože je free) "Project Dogwaffle": http://www.thebest3d.com/dogwaffle/free/
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Junior

Odeslat příspěvekod Jarda.x 15. 3. 2012 12:14

Za mě je to photoshop. Poslední verze CS5 si polepšila ohledně štětců. Můžete si vybrat tvar, tuhost, délku množství a tlouštku štětin a když máte tablet tak se štětec natáčí podle stylusu, takže můžete kreslit jako s opravdovým štětcem. Taky je tam je nástroj, který umí míchat barvy dohromady. http://sklad.bereza.cz/00-jarda/00_scre ... 111334.jpg
Navíc se na PS dá najít slušný počet Tutorialů. :-) Takže pro mě jasná volba :-)
Jarda.x
Junior

Odeslat příspěvekod t-fuse 15. 3. 2012 13:25

panet píše:Vsichni, co doporucujete Inkscape, Vy to vazne pouzivate na Windows k aspon trosku rozumne praci?
Vam se obrazovka neprekresluje jako na 486?

Používám ho na Windows převážně k tvorbě ikon do aplikací (aby šly exportovat do různých rozlišení bez ztráty kvality). Uznávám, první start Inkscape je trochu opruz, trvá to asi 5 sekund, ale jako na 486 se to překresluje jen při změně velikosti okna (Pouze překreslování menu a nástrojových lišt. Grafika samotná je ok.), což dělám během práce s ním tak maximálně 1x - po startu okno buď zvětším na potřebnou velikost, nebo rovnou maximalizuju. Pak už s tím nehýbu. Jinak si na rychlost nebo odezvu nijak nestěžuju.
t-fuse
Junior

Odeslat příspěvekod mimonaut 15. 3. 2012 13:28

corel painter.. na malování pomocí tabletu bezkonkurenční. Ale něco stojí.
je to jediná věco krom fontnavigátoru, která se od corelu dá požívat (a obě tyto aplikace jsou výsledkem akvizice, ne dílem corelu, což toto dostatečně vysvětluje)

-rychlé reakce (žádné rozsegmentované čáry při rychlých tazích)
-dokonalé simulace reálných malířských technik, štětců a podkladů
-vrstvy
-možnost natáčení plátna
mimonaut

Odeslat příspěvekod SoVcz 15. 3. 2012 13:44

Programů na malování na PC je spousta a začínající uživatel může být z té nabídky dost zmatený. Důležité je si nejdřív odpovědět na otázku co chci malovat.

Pokud hledám pouze program za Malování ve Windows, tak je velmi dobrou volbou program Paint.NET. Je zdarma, nenáročný na systémové zdroje, podporuje dost volně stažitelných efektů, existuje pro něj čestina a má jednoduché ovládání. Patří ovšem do stejné kategorie jako Adobe Photoshop (de facto oborový standard pro bitmapovou grafiku, ale pro domácnost příliš drahé) a GIMP (multiplatformní, zdarma, ale neobvyklé ovládání, kterému se každý nedokáže podřídit), což jsou bitmapové editory, ve kterých sice můžete malovat, ale které jsou v dnešní době svým primárním zaměřením směřovány spíše na úpravu fotek.

Dále tady máme vektorové editory, které se sice pro úpravu fotek vůbec nehodí, ale o to víc se hodí na malování a tvorbu grafiky. Pro představu o tom, jak vektorový editor funguje a jak se v něm "maluje" doporučuji začátečníkum nainstalovat Inkscape. Který je zdarma, multiplatformní, obshahuje dost efektů a pokud si vyzkoušíte co všechno dokáže, můžete dělat velmi pěkné grafiky. Nevýhodami jsou pomalý vývoj a při komplexnější grafice s více efekty, je dost pomalý (alespoň na Widnows). Dalšími zástupci v této kategorii jsou Adobe Illustrator (profesní standard pro vektorovou ilustraci, drahý), CoreDRAW (obzvláště v ČR stále velmi rozšířený, dříve standard pro vektorovou ilustraci na Windows, existuje celkem dostupná verzi pro studenty a domácnosti) a pro mě velké překvapení, které v ČR téměř nikdo nezná Serif DrawPlus, který má velmi jednoduché ovládání, dost efektů, štětců, pěkně zpracované video tutoriály na youtube a je dle mého, pro začátečníka v této kategorii nejvhdnější. Verze Starter Edition je zdarma, a verze X4, což je o jednu verzi starší než nejnovější, se dá na anglickém ebayi sehnat od 530 Kč včetně dopravy. Což je nejenže téměř 4x méně než zmiňovaná home&student verze Corelu, ale navíc se jedná o licenci, kterou můžete použít i ke komerčním účelům (komerční CorelDraw X4 licence je kolem cca 4 tisíc).

Tak a dostali jsme se konečně k programům, které jsou opravdu primárně určené pro malování = simulaci klasických malířských postupů na PC. Pro začátečníka bych zde doporučil program ArtRage, který nejenže vyniká velmi jednoduchým ovládáním, ale (obzvlášť) v kombinaci s připojeným tabletem, je v něm přímo radost malovat pro někoho kdo má zkušenost s klasickou malbou. Dále bych zmínil Corel Painter, který je dobrou volbou pokud to myslíte s malbou na pc vážně. Oproti ArtRage má víc možností a nastavení, ale také o dost horší uživatelské rozhraní (pro umělce). Je třeba zmínit i Corel Painter Essential, což levnější verze výše uvedeného s omezenými funkcemi. A poslední program, který bych chtěl v této kategorii zmínit je Autodesk Sketchbook Pro, který je vhodný obzvláště pro toho, kdo potřebuje tvořit design, náčrtky, technické kresby.
SoVcz
Junior

Odeslat příspěvekod Tomasek1234 15. 3. 2012 15:39

Jasne Gimp. Pro prachace a zlodeje Photoshop.
Ja osobne pouzivam dlouho a rad program Pixia :)
Phenom™ X4 Quad-Core Black Edition 9950 2.6GHz 125W socket AM2+ ,BOX, 4GB RAM, ATi HD4850, Samsung SpinPoint F1 1TB, Samsung 2053BW, 20'', Seasonic :)
Tomasek1234
Pokročilý

Odeslat příspěvekod akira.uzai 15. 3. 2012 19:09

randomofamber píše:Zrovna jsem se s kolegou z práce bavil o aplikaci Google Sketchup. Je to spíš kreslící aplikace než na malování, ale to záleží na tom, co má být výsledkem... Jinak na "normální" malování třeba Paint.NET . Na programu až za tak nezáleží. Důležitá je invence umělce. Je-li osoba skutečný umělec namaluje zajímavou věc čímkoli. Přeji mnoho štěstí.

Jistě to ano ale rozdíl v tom, za jakou dobu svůj výtvor vytvoří může být i několik hodin, navíc pokud by se tím chtěl živit, tak je dobré dodržovat určité formáty a postupy. Podobně jako když máte do panelu vrtat obyčejným tupým vrtákem nebo novým vidiákem. K cíli se dostanete s tak i tak ale rozdíl ve vynaložené práci je podstatný.
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod jxjl 16. 3. 2012 00:39

Pro vektorovou grafiku rozhodně Inkscape - zdarma a oproti Illustratoru mi připadá takový intuitivnější, navíc podporuje mnoho různých formátů (dokonce i pdf + text sázený LaTeXem).
Pro rastrovou je asi základem GIMP, i když vyloženě pro kreslení existují i lepší nástroje - zkusil bych Kritu z Calligra Suite, nebo výše zmíněnou Pintu či MyPaint (nicméně s těmito programy nemám příliš mnoho zkušeností).
Pro trojrozměrné věci pak Blender - i když čas investovaný do zaučení se nemusí vrátit.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod Robbinco 13. 6. 2012 14:31

Robbinco
Kolemjdoucí