V čem nejlépe zpracovat fotky z dovolené?

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod David P. 26. 7. 2013 12:40

Asi nejsem sám, kdo nejvíc fotek nacvaká přes léto. Pak přichází na řadu zpracování, které představuje nějaké to promazání, vyhledání nejlepších snímků, v konečném výběru pak úpravy barev, ořezy, retuše, případně i větší zásahy, leckdy se hodí i přiřazení klíčových slov, nebo geografických souřadnic do EXIFu.

Vyzkoušel jsem hodně programů pro správu fotek, delší dobu mi v počítači vydržel Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio a když jsem měl jeden čas MacBooka, tak jsem fotky svěřil Apple Aperture. Na pár týdnů jsem si hrál i s Photoshopem Elements a šlo to také. Každý program měl svoje specifika, nakonec mi nejvíce vyhovuje Zoner Photo Studio 15.

Jak jste na tom vy? Jaké programy používáte pro zpracování fotek, ať už z hlediska organizace a hromadných úprav či bližší editace? Vystačíte si s jedním komplexním programem nebo jich používáte standardně víc?

Budete inspirací nejen pro mě :)
David P.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod veigy 26. 7. 2013 12:45

Letošní dovolenou jsem udělal jenom v Zoneru 15, jinak jsem používal i Lightroom, na panoramata PanoramaMaker a HDR ve Photomatix. Nejvíc ze všechno mě okouzlil právě Zoner a nemůžu si ho vynachválit. Nahradí mi hlavně všechny programy, jak panorama, tak i HDR a ještě má skvělý editor, hlavně funkce projasnění stínů a ztlumení světel. Navíc vytváří zálohy originálů které mají minimální velikost, takže nezabírají místo na disku:-)
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jaroh 26. 7. 2013 13:17

Čo sa týka katalogizácie, triedenia a archivovania fotografií, tak som stále nenašiel rovnocennú náhradu za Adobe Photoshop Album 2.0 spred asi tisíc rokov. Používam ho stále a okrem pomalšieho štartu je to pre mňa najvyhovejúcejší program.
jaroh
Junior

Odeslat příspěvekod jendau 26. 7. 2013 13:54

Já používám Adobe Elements 11 (Photoshop na fotky i Premiere na video) a spokojen. Táta má ještě do PS Elements dokoupený pluginy Color Efex Pro což mi přijde úplně super záležitost (jen je to trochu dražší).
jendau
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akira.uzai 26. 7. 2013 14:11

Jednoznačně Adobe Photoshop.
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 26. 7. 2013 14:13

Pro organizaci fotografií pak dospělý správce souborů (Total Commander / Krusader) a nějaký prohlížeč obrázků (Ifran View)
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rce 26. 7. 2013 14:15

Taky jsem vyzkoušel hromadu editorů. Nakonec jsem zjistil, že když zpracovávám hromady fotek, není čas se s tím totálně babrat a dělat každou fotku hodinu. To bych na tom strávil zbytek svého bídného života. Pro hromadu obrázků z dovolené stačí aby program umožnil výřez, korekce gammy, kontrastu, jasu, barevného tónu a sytosti. Na to jsem si udělal vlastní program, kterým lze též fotky tisknout. Pro hrubší zásahy je možno volat oblíbený "těžkotonážní editor". Vyzkoušejte: http://www.arkotechnik.cz/rcealbum.html . Program funguje báječně i pod Wine v Linuxu.
Naposledy upravil Rce dne 26. 7. 2013 14:16, celkově upraveno 1
Rce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2013 14:16

Fotím výhradně do RAW - takže Lightroom, hodně dobrá je tam automatická korekce zkreslení objektivu (srovnání linií)

Na vyladění vybraných fotek pro co nejlepší prezentaci používám Photoshop. Práce s vrstvami nabízí řádově větší možnosti než jakýkoliv "šoupátkový" editor a na výsledku je to vidět.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 26. 7. 2013 14:28

Fotím výhradně do RAW - takže Zoner.

Nenašel jsem za osm let fotografie úkon, který by nezvládl. Krom tedy složitých panorámat, které spojuji v huginu.
Tomáš Vrabec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 7. 2013 14:40

Vo Windows ADOBE Lightroom 2
Inak pouzivam primarne Darktable + rawtheraphy + shotwell + GIMP
anonymni

Odeslat příspěvekod chrapinko 26. 7. 2013 14:51

Fotim: RAW + JPG - niekedy vyjde JPG dost fajne tak usetri cas pri viacerych fotkach
Spracovavam:
- zaklad: Ligtroom
- panoramy: Photoshop (da sa priamo zavolat z Lightroomu)
- HDR: Photomatix pro (tiez sa da zavolat z Lightroomu)
Sharujem cez: http://memoarc.com
chrapinko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2013 14:54

Tomáš Vrabec: záleží co fotíš. U portrétů chtějí zákazníci často retuše, vyhlazení pokožky, náhradu pozadí, či drobné fotomontáže. To se bez vrstev dělá jen hodně blbě s mizerným výsledkem.

Nedávno jsem třeba tiskl fotku na plátno, ve Photoshopu se dají automaticky nechat vyplnit okraje, takže fotoplátno pak má fotkou potisklé i hrany rámu, aniž by se na to musel obětovat kus fotky - http://blog.flor.cz/fotky-na-platno-prakticky/ Dělat to ručně by bylo na několik hodin práce.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ustijuf 26. 7. 2013 15:23

Fotím výhradně do RAW - takže nama5 RAW processor.
PC: VIA EPIA M920 - VIA QuadCore E C4650 2.0GHz - 16GB SO-DIMM DDR3 - Nv GF GTX 1050 Ti OC 4GB - 2x 2,5" SSD - VIA VT2021 sound - 2x Realtek RTL8111G - FSP Aurum GOLD 400W - 25" ASUS VE258 - Win10 64bit - CM Elite 110; P.S. (ustijuf = Tralalák)
ustijuf
Junior

Odeslat příspěvekod vmlich 26. 7. 2013 15:32

Léta používám Gimp k plné spokojenosti. Ořez, barevné křivky, doostření, korekce perspektivy, červené oči, drobná retuš, montáže - to je pořadí od nejčastějších akcí
vmlich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kedy 26. 7. 2013 16:59

Neviděl jsem zatím žádný hlas pro Picasu od Google. Pro jednoduché operace jako ořez, úpravu kontrastu, či barev mi vyhovuje. Stejně jako katalogizaci do alb a jejich odesílání jedním tlačítkem na web. Verze pro Wine není 100% ale jako základ mi stačí.
kedy
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků