V čem nejlépe zpracovat fotky z dovolené?

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Phoenixcqcq 26. 7. 2013 19:22

1) Pro vyvolání RAW mi nejvíce vyhovuje Camera Raw.
2) Finální úpravy (ořez, zmenšení, doostření, rámeček, podpis, popř. lokální úpravy) Photoshop
3) HDR - Photomatix Pro
4) Panorama - Kolor Autopano Giga
5) Kategorizace a tagování - Zoner Photo Studio
6) Prohlížení / Promazávání - Irfan View
7) Synchronizace data a času (pokud zapomenu nastavit při přechodu mezi časovými pásmy) - Exif Date Changer
8 ) Jiné editace EXIF - PhotoME
9) Přejmenování - Total Commander PowerPack

Vidím, že jsem docela rozmlsaný, ale z těchto programů je nejlepší právě v tom, na co jej používám (minimálně pro mé náročné požadavky).
Phoenixcqcq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2013 20:43

Phoenixcqcq: to je zajímavý mix programů, blbý je, že musíš přeskakovat z jednoho do druhého a v Irfan View či Zoneru neuvidíš úpravy RAWu provedené v CameraRAW. Právě od toho je doplněk Photoshopu Adobe Bridge, zkoušel jsi?
fff
Flor.cz
Junior

Odeslat příspěvekod lubiko 26. 7. 2013 21:09

Lightroom, nyni ve verzi 5 je u me jednicka. Jak uz bylo psano predemnou, supervecicka korekce objektivu, program ma preddefinovane profily, z exifu si nacte objektiv a pak podle toho udela automatickou korekci. Staci se naucit par zakladnich ukonu a pak uz to jde samo. A dalsi vyhoda jak uz bylo take zde psano, zavolani dalsich programu primo pri editaci. Zoner 15 Pro je take dobry, ale vice mi vyhovuje Lightroom tim, jak uklada upravy v souboru, ale muze to byt jen o zvyku. Mam ted na mysli upravy v RAWu (u me nikonackem NEFu) jinak pro jpeg staci i jednoduzsi programky.
lubiko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bego 26. 7. 2013 22:23

prohlizeni offline a upravy - Zoner Photo Studio
obcasne dalsi upravy - Gimp, Paint.NET
katalogizace a ulozeni/zaloha - Picasa/Google+
Bego
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 26. 7. 2013 23:20

Hodně lidí pochází z řad nenáročných uživatelů, kteří sice přemýšlejí na „mega“ úpravami, avšak nakonec by nejraději vše vyřešili v rámci pěti minut, než se jim ohřeje večeře. Takže začnou hledat „mega“ programy, nejlépe dle nejvyšší, oficiální kupní ceny. Nějaký jim „omylem“ přistane na HDD jejich PC a oni blažeností skáčou dva metry vysoko. Jenže - než udělají jednoduchý úkon, trvá to na ně moc dlouho. Navíc všechno je obsáhlé, moc věcí - moc úprav. Nakonec jejich chuť tvořit sklouzne k obyčejnému uschování neupravených fotek.

Další dávka žen a mužů si jsou vědomi, že by chtěli drobnější úpravy, nicméně chtějí totální kvalitu a ta stojí moc peněz. Takže stejně jako v prvním případě hledají dle ceny a doporučení skutečných profíků, až jim nějaký ten superdrahý soft přistane v PC. A mají ho tam, přičemž využijí jedno procento možností, které poskytuje.

Já kdysi také hledal. Vybíral jsem hlavně mezi neplacenými, či placenými, které nabízely možnost odzkoušení. Narazil jsem tehdy na ještě velmi „surový“ Zoner. Přiznám se, že jsem ho nějak nechápal, ale netvrdím, že jsem ho chápat chtěl. Část programů mě tak otrávila, že jsem nakonec hledání zanechal. Fotky se začaly jen skladovat :-)

Po delší době, kdy jsem zkoušel třeba Gimp a pár dalších, jsem narazil na CD v časopisu. Kromě jiného tam byla nějaká speciální verze Zoneru. Ten program - pro mě - vypadal zcela jinak než dříve. Byl použitelný a využitelný. Naučení se s ním pracovat (základní úpravy), nedalo moc času. Žil se mnou dlouho. Pak jsem si řekl, že by to chtělo plnou verzi a hlavně - novou verzi. Ta už toho uměla mnohem více a byly dodělány i zajímavé funkce. Podpořil jsem vývojáře a Zoner zakoupil. Mám ho již nějakou dobu nainstalovaný ... a používám ho. Jako amatér jsem s ním plně spokojený. Dělá co od něj chci a dělá to dobře a jednoduše.

Na Zoner Photo Studiu je výborné, že člověk může jen narychlo zaskočit udělat pár základních úprav a zbytek neřešit/neučit se pracovat hned. Software s vámi nenásilně poroste. Nyní ve verzi 15 nabízí nespočet možností, včetně pokročilých úprav, které potěší i náročnějšího. Netvrdím, že neexistuje nic obsáhlejšího, s lepší funkčností atp - ale většinou se bude jednat o finančně náročnější aplikace.

Výhody Zoner Photo Studia 15:
- výborný poměr cena/výkon
- základní i pokročilé funkce
- možnost doplnění modulů
- přehledné prostředí
- RAW
- korektní přístup podpory při řešení problémů
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod AlesHasala 26. 7. 2013 23:43

Rce píše:Taky jsem vyzkoušel hromadu editorů. Nakonec jsem zjistil, že když zpracovávám hromady fotek, není čas se s tím totálně babrat a dělat každou fotku hodinu. To bych na tom strávil zbytek svého bídného života. Pro hromadu obrázků z dovolené stačí aby program umožnil výřez, korekce gammy, kontrastu, jasu, barevného tónu a sytosti. Na to jsem si udělal vlastní program, kterým lze též fotky tisknout. Pro hrubší zásahy je možno volat oblíbený "těžkotonážní editor". Vyzkoušejte: http://www.arkotechnik.cz/rcealbum.html . Program funguje báječně i pod Wine v Linuxu.

Tak to je opravdu nářez, aplikaci jsem si stáhl a asi 15 minut si s ní hrál. Už úvodní hláška naznačila, že to bude opravdu legrace:

---------------------------
Tisk fotografií s výřezy a korekcemi
Máte zapojen motiv 'C:\Windows\resources\themes\Aero\Aero.msstyles' NormalColor xichtu Windows XP, což uřízne (funkčně bez závad, leč nehezky) spodky některých oken. Lze to napravit na kartě 'Vzhled', stiskem [Upřesnit]. Tam nastavte 'Velikost záhlaví okna' na 20 a méně (teď máte 21).
Nyní bude spuštěn ovládací panel Windows, kde zobrazení přenastavte. Nelze-li tak učinit, pořiďte si lepší videokartu (tuto zprávu můžete prozatím zneškodnit přes Nástroj->Nastavení->Prostředí).
OK

Zbytek doby s programem jsem se taky báječně bavil, autor má evidentně smysl pro humor. Nebo to snad myslí vážně? :-)
AlesHasala
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 7. 2013 00:30

MgX píše:Netvrdím, že neexistuje nic obsáhlejšího, s lepší funkčností atp - ale většinou se bude jednat o finančně náročnější aplikace.

Asi se budeš divit, ale Photoshop Elements stojí podobně jako Zoner Pro a narozdíl od něj umí pracovat ve vrstvách :). Pravda, o jiné věci je zase osekaný. Gimp je úplně zdarma a vrstvy přitom umí.

Schopnost pracovat ve vrstvách je imho rozdíl mezi "domácími" a pokročilými fotoeditory.
fff
Flor.cz
Junior

Odeslat příspěvekod myšpulín 27. 7. 2013 07:18

Já se kdysi pokoušel fotky upravovat, ale tak 5 let už to nedělám. Jen je probírám na povedené a nepovedené či duplicitní.
Fotím ryze amatérsky, měl jsem ultrazoom Fujifilm S9600 a jelikož mě nebavilo se s ním tahat tak mám teď Nikon P300 což je obyčejný jen trochu světelnější kompakt. A nakonec stejně nejvíc fotím mobilem. :D
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pali55 27. 7. 2013 08:20

Na upravu a katalog fotografii pouzivam - Adobe Photoshop Elements 11 Cz
http://www.adobe.com/cz/products/photoshop-elements.html

Na prehliadanie a rychlu upravu - FastStone Image viewer
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Na spájanie panoram - PanoramaStudio 2 Pro
http://www.tshsoft.de/en/panostudiopro_index

Na HDR - easyHDR 3.0
https://www.easyhdr.com/index.php
Nikon D610 /Fuji X-T20 + 18-55/2.8-4 + 50-230
pali55
Junior

Odeslat příspěvekod jmatus 27. 7. 2013 08:43

Zcela jednoznačně Zoner. Když uvážíš, co všechno budeš s fotkama dělat, tak je to jednoduchá volba. Potřebuješ fotku oříznout, upravit jas a kontrast, doostřit, šum, upravit velikost , archivovat a další složitější úpravy. To všechno Zoner umí a umí toho víc. A na rozdíl od Adobe je vysloveně levný a velmi snadný na používání.
No fish, no girls, no future.
jmatus
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 27. 7. 2013 09:20

Flor.cz píše:
MgX píše:Netvrdím, že neexistuje nic obsáhlejšího, s lepší funkčností atp - ale většinou se bude jednat o finančně náročnější aplikace.

Asi se budeš divit, ale Photoshop Elements stojí podobně jako Zoner Pro a narozdíl od něj umí pracovat ve vrstvách :). Pravda, o jiné věci je zase osekaný. Gimp je úplně zdarma a vrstvy přitom umí.

Schopnost pracovat ve vrstvách je imho rozdíl mezi "domácími" a pokročilými fotoeditory.

MgX píše:...ale většinou se bude jednat ...
:-)
Gimp mně prostě nesedl. Zkoušel jsem ho delší čas, ale pořád jsem při práci s ním nenašel jakousi rutinu u „běžných“ úprav. Musím však upozornit, že neznám aktuální verzi - třeba se tam něco změnilo.
Mimochodem - Zoner také pracuje s vrstvou. Zřejmě ne dle Tvé/vašich představ, ale práce s vrstvou tam je také.

Ad Photoshop - umí něco a něco ne, něco nevyhovuje, jiné je OK. Já dal přednost řešení, které jsem měl možnost, jakoby, dlouhodobě sledovat, jak roste a dramaticky se vylepšuje. Navíc jsem podpořil českou společnost, a ta mi to hned po úvodu využívání placeného programu parádně vrátila (kdo nepochopil - v pozitivním směru).
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 7. 2013 09:57

MgX: to se nedivím, Gimp má dost šílené ovládání a práci s vrstvami komplikovanější než Photoshop.

Zoner má jednu pseudo vrstvu, do vrstvy se dá něco vložit, ale jakmile se s ní ukončí práce dojde ke sloučení s podkladem, aby existovala zase jen jedna vrstva. Je vidět, že Zoner na vrstvy nebyl navržen a museli by ho celý přeprogramovat.
fff
Flor.cz
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 27. 7. 2013 10:12

To máš asi pravdu. Jenže mnoho lidí ani fotky neupravuje a zbytek chce hlavně rychlost, jednoduchost, klid.
Někdo může namítnout, že práce s vrstvami je vlastně onou jednoduchostí. Vždy ale půjde o úhel pohledu.

Osobně nikomu nevnucuji žádný produkt. Ať televizor, mobilní telefon, software. Každý si sám musí určit, co mu je nejbližší. Já mám radost ze Zoneru. Dělá co chci, dělá to dobře (pro mé účely) a jsem schopen s ním pracovat v rychlém tempu (základní a část pokročilých úprav). Znovu uvádím - jsem obyčejný pachtil, čti totální amatér :-)

//já jsem zvědav, kam dál půjde Zoner. Zda dojde k radikální změně, nebo jen drobným úpravám.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 7. 2013 10:25

Co se týče jednoduchosti, rychlosti úprav a publikování, tak tu všechny zde zmíněné programy začíná válcovat instagram a jiná "fotomrvítka" pro mobily. Pro masy je to ideální, na focení jim stačí lepší mobil (Iphone je nejpoužívanějším foťákem současnosti) a s instagramem je to fakt jednoduché - cvaknout fotku, plácnout na ní nějaký efekt a rovnou s tím na facebook či jinam na web.

Osobně si myslím, že Zoner to bude mít čím dál těžší, na úroveň Photoshopu se nedostane a na jeho úrovni ho ohrožuje spousta free software (Picasa, Darktable, Paint.NET, Photoscape, Rawtherapee ) a přibývají další.

-- 27. 7. 2013 11:43 --

Google má nejspíš v této oblasti velké plány, nedávno koupil Nik software, co dělal dost známe pluginy do Photoshopu, tak jsem zvědav, co s tím budou dělat.
fff
Flor.cz
Junior

Odeslat příspěvekod AlesHasala 27. 7. 2013 12:17

Flor.cz píše:Je vidět, že Zoner na vrstvy nebyl navržen a museli by ho celý přeprogramovat.

Celý určitě ne, Editor je jenom jedna z částí ZPS. Nicméně v ZPS plnohodnotné vrstvy jako v Photoshopu nejspíš nikdy nebudou, zbytečně by to ovládání programu zkomplikovalo. Navíc by musel přijít vlastní proprietární formát na ukládání vrstev, uživatelé by požadovali zcela nereálnou plnou kompatibilitu s vrstvami z Photoshopu atd...

ZPS se nikdy nesnažilo přímo konkurovat Photoshopu. Photoshop je špičkový editor pro profesionály, ZPS se snaží pokrýt širokou skupinu činností, které se s fotkami běžně provádí (tj kromě editace i organizaci, publikování atd..). A pokud chce někdo srovnávat ZPS a Photoshop, ať se taky napřed podívá na cenu obou produktů...
AlesHasala
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka