Začátky s AutoCADem

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Yarda 8. 2. 2014 11:23

Elara píše:Jak vlastně nakreslit kótu, co bude mít přesně hodnotu ekvivalentní vůči 9,3cm?
Ty jsi duše prostá, civilizací nepolíbená. Kótu nemusíš kreslit, ta se ti nakreslí sama. Nejdřív nakreslíš obdélník, řekněme 93 x 60 mm.
obd
0,0
93,60
(momentálně AutoCAD nemám, možná je to poněkud jinak)
a pak ty strany teprve okótuješ - zvolíš
kóta
první bod (zvolíš uchopení konce a klikneš)
druhý bod (zvolíš uchopení konce a klikneš na druhý konec)
a máš kótu jako malovanou a přesnou - pokud se ti nebude líbit, u kót se taky nastavují různé parametry jak se má nakreslit.
Ještě ses nezmínil, odkud vlastně jsi. Já jsem čerstvě v důchodu, v AutoCADu jsem kreslil jednodušší věci a kdysi jsem se to pokoušel učit na jedné střední škole: viewtopic.php?f=922&t=929499&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Bydlím tam co se potkali dva medvědi, pokud jsi někde poblíž, mohli bychom se třeba domluvit, že se sejdeme nad tvým AutoCADem a já se tě pokusím ty úplné začátky naučit.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Hynek_Rehacek 8. 2. 2014 11:28

Jak píše kolega, kótu CAD kreslí sám, jen si naklikneš bod kde začíná a kde končí a CAD ti ji vygeneruje.

-Co se problému místnosti a šroubu týče, tady je screen s kótama z tvého výkresu. Není divu, že šroub mající 2,2512 jednotek je skoro stejně velký jako místnost o straně 14,5887 jednotek. ;-)
Přílohy
Screen_CAD.jpg
Místnost & Šroub
Hynek_Rehacek
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 8. 2. 2014 12:16

Jo Jardo, Potkali se u Kolína, moje nejoblíbenější pohádka když jsem byl ještě malé dítě.

Jenže Jardo a Hynku, problém není v tom, že bych neuměl kótovat. Problém je, že nevím, jak v tom "jednotkovém" systému zajistit, kolik "jednotek" je ekvivalentní 93cm, ano, aby pak ten šroub měl taky třeba jen 2cm, které mu náleží.

To je ta věc, na kterou se celou dobu ptám.

Jo? Prostě nevím jak umenšit předdefinový díl (zásuvka, šroub).
Dále nevím, kolik "jednotek" je vlastně 93cm reálných, anebo v poměru takovém, aby objekt, co má mí 93cm bude stejně malý, jako šroub, co má mít 2 cm.

Prostě aby to do sebe pasovalo, musím buďto od Vás vědět, jak se zmenšují předdefinové objekty, anebo jako nakreslit tak správně velké měřítko toho pomysloné objektu co má 93cm, aby to odpovídalo tomu šroubu.

Vy mi pořád odpovídáte na něco jiného, než na co se ptám.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 8. 2. 2014 13:27

Jak jsem psal ve svém příkladu, tady je ve strojařině obvyklé jako jednotku zvolit milimetry. Takže pokud chci nakreslit čáru dlouhou 4 metry, to je 4000 milimetrů, tak píšu (pokud chci, aby začala na souřadnicích 0,0):
křivka
0,0
4000,0
Šroub na tom obrázku by byl dlouhý dva a čtvrt milimetru, pokud to není nějaký hodinářský šroubek, tak je to nesmysl, spíš bude kreslený v palcích. Myslím, že se někde dá nastavit jestli rozměry mají být v milimetrech nebo v palcích.
"Místnost" co ji má znázorňovat ten obdélník má rozměr 14,5, v milimetrech i v palcích, případně v centimetrech je to nesmysl.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 8. 2. 2014 13:53

křivka
0,0
4000,0

Tohle napíšu kam? Já to dělám normálně myší, že vyberu ikonu čtverce, někde začnu s prvním bodem, a pak jinde zakotvím bod druhý. Ale tam mi to ukáže "určete první bod", což je LOKÁTOR BODU NA DANÉM LISTU PAPÍRU.

A já NEVÍM, jak to změnit na zobrazování jednotek... zkusil jsem ten lokátor napsat na nulu, a pak táhnout myší, ale i tak to nepomohlo, místo 93 cm, my vyšlo něco jako 923,3, prostě problém. To je ta věc, co mi celou dobu nejde.

A mě je jedno, v čem ten šroub je, jestli v palcích anebo v mm, mě záleží na tom jako ho ZMENŠIT.

-- 8. 2. 2014 15:23 --

http://www.imagehosting.cz/?v=pngsvs.png

Ještě doplním obrázek: prostě sem čekal, že když tu - modře zvýrazněnou - hodnotu přepíšu na jedničku, a pak budu táhnout tak, abyx mi vyšlo 93 jednotek, tak dosáhnu hledaného výsledku. Ale to se neděje, protože ty čísla jsou pouze lokátory na papíře.

A to fakt nevím, jak vyřešit. Jak určit rozměr objektů, a jak zmenšit předdefinované objekty.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 8. 2. 2014 14:37

Yarda píše:Takže pokud chci nakreslit čáru dlouhou 4 metry, to je 4000 milimetrů, tak píšu (pokud chci, aby začala na souřadnicích 0,0):
křivka
0,0
4000,0

Na obrázku co poslal Hynek_Rehacek je vlevo dole příkazový řádek - jak je tam napsáno Příkaz: Tak to piš za tu dvojtečku (pokud máš příkazový řádek zobrazený, pokud ne, tak ho zobraz - teď jsem koukal na obrázek od tebe, tak příkazový řádek tam máš). Nevím jestli v mojí deset let staré verzi byl Lokátor, já jsem ho nepoužíval. A zkus dát "Zobraz vše", abys viděl co všechno na tom výkresu máš.
Co se týká zmenšování nebo spíš zvětšování, vyber to co chceš zvětšit a použij příkaz Měřítko. Už nevím, jestli v kótovacích proměnných je volba, zda se má kótovat v palcích nebo v milimetrech.
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 8. 2. 2014 14:52

Tak dík,
PS: kde a jak se zmenšují ty výchozí objekty?

Pro svou potřebu si ustanovím mm, a budu si tedy říkat, že třeba 93 (mm) je 9,3 cm, které jsem hledal. Doufám, že je to korektní úvaha.

Ale ten systém s příkazovou řádkou má to omezení, nultej bod je všude stejnej, jak pak hotovou čáru odlepím od směrový růžice?

A taky, jaký šablony používat? Podle mě určujou jen jednotky, ale i tak mi přijdou zbytečné, používam šablonu acad, která je asi výchozí a neutrální.

http://www.imagehosting.cz/?v=pngywy.png
Elara
Junior

Odeslat příspěvekod Hynek_Rehacek 8. 2. 2014 21:31

Šablona acad způsobuje to, že je vše nastaveno ve výchozím stavu na imperiální jednotky. Pokud chceš milimetry, používej acadiso.dwt. Ty šablony mají své opodstatnění, už podle názvu se dá odhadnout která bude na co ;-) , my jsme si ve škole vytvářeli vlastní kde jsme si vždy nejdřív nadefinovali vlastní kótovací styly, stavební strojní apod, taky jsme si většinou předvytvořili šablony které měly orámování na A4, A3, A2 atd i s popisovým polem. Tím pádem člověk věděl jak velký má ''papír'' a tuším že pokud se třeba půdorys nebo nějaký řez něčím měl kreslit 1:50, stačilo 50x zvětšit to orámování aby člověk mohl kreslit 1:1 a pak to vytisknout 1:50. Myslím, že to i dává smysl, je to už nějaký pátek co jsem s aCADem začínal na střední.

Co se týká toho nulového bodu a ružice, nějak nevím co přesně máš na mysli. Narážíš na to, že se souřadnice berou od bodu 0,0 ? Pokud ti vadí tohle, dá se to obejít relativním zadáním souřadnic, kdy je výchozím bodem vždy poslední bod křivky/úsečky, dělá se to tuším nějak stylem @''délka''<''úhel'' nebo naopak. Potom ještě můžeš použít dynamický režim kde rovnou u směrového kříže zadáš úhel a délku čáry.

Doufám, že to co tady píšu bude nějak nápomocno ;)

-edit-
P.S. tvá úvaha o jednotkách je správná, pro CAD je dobré naučit se uvažovat rozměry v milimetrech :)

-edit2-
http://www.fce.vutbr.cz/studium/materia ... dynCE.html
zde něco o Dynamickém zadání a o nastavení :)
http://www.fce.vutbr.cz/studium/materia ... efault.htm
a tady je něco o CADu celkově, vypadá to jako solidní materiál
Hynek_Rehacek
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 9. 2. 2014 09:39

"Ale ten systém s příkazovou řádkou má to omezení, nultej bod je všude stejnej, jak pak hotovou čáru odlepím od směrový růžice?"

Myslel sem tím to, že když použiji tyto příkazy:
"křivka
0,0
4000,0"
Tak výsledkem je, že ta křivka začíná v růžici (červený kruh) a pokrařuje 4000 jednotek ve směru, kde jsem nechal kurzor (zelený kruh).

http://www.imagehosting.cz/?v=pnglml.png

"relativním zadáním souřadnic, kdy je výchozím bodem vždy poslední bod křivky/úsečky, dělá se to tuším nějak stylem @''délka''<''úhel'' nebo naopak. Potom ještě můžeš použít dynamický režim kde rovnou u směrového kříže zadáš úhel a délku čáry. " :-) Tomu nerozumim....

Prostě se mi ta čára utvořená pomocí příkazového řádku vždy přilepí k růžici.

*******(tohle oddělím)********
"P.S. tvá úvaha o jednotkách je správná, pro CAD je dobré naučit se uvažovat rozměry v milimetrech"

Jo, ale pořád nevím, kolik jednotek (třeba v tom konzolovém zadání křivky bylo 4000 jednotek) bude 40cm.... To je problém co řeším od začátku topiku.

Jediný řešení, co mě napadá, je, říct že 9,3cm = 930 jednotek v AutoCadu. Jdu na to odlesa, a snad správně.
Naposledy upravil Elara dne 9. 2. 2014 10:24, celkově upraveno 1
Elara
Junior

Odeslat příspěvekod lama 123 9. 2. 2014 10:23

Vem si nástroj úsečka klikni libovolně do prostoru a táhni tím správným směrem kam čáru chceš, až takhle kus čáry natáhneš tak normálně čísly napiš požadovanou dálku např 400 nic víc jen to prostě napiš a neřeš kam se to píše no a až to budeš mít tak dáš enter a máš čáru v místě kde chceš a o požadované délce
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 9. 2. 2014 10:38

Myslím, že nepochopení Elara pramení z jedné věci ... z počátku jsem v tom měl taky těžký nejasno, protože to nikde není vyloženě uvedeno.

Většina progamů (Word, CorelDRAW, atd.) funguje tak, že mi nabídne papír / plochu nějaké velikosti a na ní tvořím.
Proto je pro uživatele přecházejícího na AutoCAD matoucí, že zde žádný připravený papír není. Není se čeho chytnout.

Nuže. V AutoCADu opravdu žádná kreslící plocha připravená není.
Vše se kreslí do karty Model. Ta představuje nekonečně velkou kreslící plochu.
Má počáteční souřadnice 0,0 ale těch si není potřeba ze začátku všímat.

Tedy, jak v AutoCAD kreslit?
Vše zásadně v měřítku 1:1. Standartně v milimetrech. 1 mm = 1 jednotka v AutoCadu.
Mám-li součástku dlouhou 93 mm, nakreslím ji velkou 93 mm. Tzn. délky 93 v AutoCADu.
Mám-li stěnu dlouhou 5 m, nakreslím ji dlouhou 5000 mm. Tzn. délky 5000 v AutoCADu.
S ničím dalším si nelámu hlavu.

Jakmile mám nakresleno, přepnu se do karty Rozvržení.
Pravé tlačítko, volba Správce nastavení stránky.
Zde vyberu tiskárnu a konečně i formát papíru. OK, uzavřu dialog a v dané kartě rozvržení už mám před sebou tolik vysněný list papíru.

Je v něm obdelník. Říká se mu výřez. Další se dají libovolně přidávat (menu Zobrazit - Výřezy).
Ten výřez je jakési okno, kterým nahlížím do karty Model. A zobrazuji jím to, co jsem v Modelu nakreslil.
Když vyberu daný výřez a nechám si zobrazit vlastnosti, tak je ve vlastnostech kolonka Měřítko poznámky. Zde si nastavím požadované měřítko. 1:10 nebo 1:50. To mi zaručí, že na mnou zvoleném papíru bude vždy výkres nakreslený v požadovaném měřítku.
Druhý postup je zapnout si lištu nástrojů Výřezy a nastavovat si měřítka přes ni.

Jasnější?
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod lama 123 9. 2. 2014 10:53

To už jsem se tu jednou snažil vysvětlit.
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 9. 2. 2014 11:26

Hlava: děkuji, je pravda, že Lama semi to taky snažil vysvětil, dokud jste mi to vy dva neřekli, vůbec jsem nevěděl, jak se pracuje s Modelem a a s Rozvržením. Vůbec jsem nevěděl, jak převést výkres do "tiskového módu".

Už jsem se docela chytnul.

Už to mám skoro hotové, ale je pár věcí, co mi dělají problém:

Jak určit vzdálenost dvou objektů? Kupříklad, teď kreslím výkres foťáku, který má okénko s bleskem 3,7cm od levého okraje. Vyřešil jsem to tak, že sem si mimo výkres udělal čárku, co má 370 jednotek, a dal jí tak, aby mi umožnila zjistit, kam mám to okénko blesku umístit.

K tomu patří i to, jak určit délku a šířku odbélníku? Dělal jsem to podobně, taky pomocí přesně měřených pomocných čar, ale přijde mi to dost neprofesionální.

Dá se nějak určit, zda budu u kreslení kružnice definovat poloměr anebo celou délku?

Jak se pracuje s textovým polem? Našel jsem ho nakonci panelu kreslení (tučné A) a když jsem s ním ťuknul do prostoru, a zobrazil se mi psací nástroj, napsal jsem text, odentroval, ale text zmizel. Zůstala tam jakáci "čárka", do které, když kliknu, tak se ten text zobrazí... ale já chci, aby tam byl vidět pořád - chci napsal logo toho foťáku, a i jinde určitě bude potřeba do výkresu psát.

Jak kreslit do kružnice? Když bych - například - chtěl nakreslil značku zákaz stání, tak mi to furt nutí (program automaticky) abych tu přímku (ale i úsečku) vedl od středu kružnice ven... ale já chci přetnout celou tu kružnici, na půl.

Jak připsat popisek (číslo i text - "93cm") ke kótě?

Děkuji....
Elara
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 9. 2. 2014 13:33

Elara píše:1.
Jak určit vzdálenost dvou objektů?
Kupříkladu, teď kreslím výkres foťáku, který má okénko s bleskem 3,7cm od levého okraje. Vyřešil jsem to tak, že jsem si mimo výkres udělal čárku, co má 370 jednotek, a dal jí tak, aby mi umožnila zjistit, kam mám to okénko blesku umístit.
2.
K tomu patří i to, jak určit délku a šířku obdélníku? Dělal jsem to podobně, taky pomocí přesně měřených pomocných čar, ale přijde mi to dost neprofesionální.
3.
Dá se nějak určit, zda budu u kreslení kružnice definovat poloměr anebo celou délku?
4.
Jak se pracuje s textovým polem? Našel jsem ho na konci panelu kreslení (tučné A) a když jsem s ním ťuknul do prostoru, a zobrazil se mi psací nástroj, napsal jsem text, odentroval, ale text zmizel. Zůstala tam jakási "čárka", do které, když kliknu, tak se ten text zobrazí... ale já chci, aby tam byl vidět pořád - chci napsal logo toho foťáku, a i jinde určitě bude potřeba do výkresu psát.
5.
Jak kreslit do kružnice? Když bych - například - chtěl nakreslil značku zákaz stání, tak mi to furt nutí (program automaticky) abych tu přímku (ale i úsečku) vedl od středu kružnice ven... ale já chci přetnout celou tu kružnici, na půl.
6.
Jak připsat popisek (číslo i text - "93cm") ke kótě?

Především: Koukej, co se ti píše v příkazovém řádku. nevím, kolik řádků se ti zrovna zobrazuje, pokud uchopíš spodní okraj výkresového pole a táhneš nahoru, počet řádků se zvýší, to je to, co potřebuješ. Když máš nějaký problém, ty příkazové řádky (jen ty co se toho problému týkají) zkopíruj a pošli s dotazem. Jinak: Já jsem měl Autocad co měl roletové menu a obrazovkové menu, ty máš novější verzi s ribbonem nebo jak se ten nesmysl na který jsem si ještě nezvykl jmenuje. Tak akorát dedukuji, že příkaz co jsem měl já na staré verzi je i na té tvé, ale nemohu tušit, jak (kromě příkazového řádku) ho zadáváš.
Zkontroluj, jak máš nastavený trvalý mód "Uchop", pro první pokusy ho zruš a používej jen když ho potřebuješ. Z toho co jsi napsal se domnívám, že tam máš trvale minimálně "Uchop střed" a proto ti to kreslí křivku od středu kružnice.
Kreslení kružnice - co se týká poloměru nebo průměru (případně dalších možností jak tu kružnici nakreslit) zeptá se tě to v příkazovém řádku.
Jak jsem psal, že máš zadávat počátek a konec křivky, existují i relativní souřadnice - třeba když chceš vodorovnou křivku 10cm dlouhou, aby nezačínala v nule, tak jako první bod třeba někam klikneš myší a jako druhý bod napíšeš
@ (nebo &, už si to přesně nepamatuji, vyzkoušej si to)100,0
Pardon - teď jsem si všimnul, že o relativních souřadnicích už se psalo výše.
Taky se koukni, jak máš nastavený mód Orto (snaží se kreslit a pohybovat vodorovně nebo svisle, obvykle je to užitečné) a Rastr (to zruš).
Texty - je více módů, viz Příkazový řádek.
Kóty - existuje příkaz Edit (možná Kótytedit nebo tak nějak), který umožňuje změnit popis kóty (a další vlastnosti).
Jak kreslit okénko do foťáku - nakreslíš ho na levou stranu - k zadání prvního bodu obdélníku použiješ mód Uchop (asi Vrchol) - a pak použiješ příkaz Posun (a relativní souřadnice, kam se má posunout - viz výše).
Ještě obdélník - dáš příkaz na kreslení obdélníka, klikneš (nebo napíšeš souřadnice) kde má být spodní levý vrchol, zadáš relativní souřadnici pravého horního vrcholu (samozřejmě existuje X dalších možností) a máš obdélník jako malovaný.
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 9. 2. 2014 18:33

Yarda
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka