Začátky s AutoCADem

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Elara 4. 2. 2014 21:40

Ahoj, nějaký český webovky pro nováčky, poskytnete avízo? Dále, jak je to s navazováním verzí? Je verze z roku 2010 podobného stylu jako ty současné?
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2014 21:51

Treba
http://www.cadtutorial.cz/autocad/uvod_do_autocadu.html

Jestli se v tom chces opravdu naucit, kup si nejakou knizku s prikladama, je jich plno.
Nevim ale, jestli ma v dnesni dobe vubec vyznam ucit se autocad, ten sw je tak na jednoduche cmarani, nic vic /dobra free alternativa draftsight, ovlada se stejne jako stary klasicky autocad/.
Ve strojirenstvi se dnes dela vse ve 3d /v automotive treba catia, nx siemens, na mechanismy dost proe/creo, pak hojne vyuzivany a vyborny solidworks na klasickou strojarini, takovy jednodussi treba inventor.../
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 4. 2. 2014 21:59

catia,
nx siemens
proe/creo

A ty z AC vycházejí? Já dělal 3D modelování pod Unreal Enginem, takže základy 3D projektů mám.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2014 22:14

Acad je pouzitelny jen na 2D, a to uz tam jedes stylem, ze kreslis rucne kazdou caru. 3D byvalo v acadu takove dost kostrbate, jak ted, netusim /naposledy jsem v tom delal tak 5 let dozadu/
Dane systemyz nej nevychazi, ostatne odlisny je i inventor od stejneho vyrobce /autodesk/.
Bezne 3D modelovani /solid/ je vetsinou o tom, ze nadefinujes rovinu, udekas v ni sketch, pak ten profil vytahnes do prostoru, nebo orotujes, mas i dalsi fce jako zkoseni, zaobleni hran, diry, atd., to je takovy ten total zaklad. Vykres generujes automaticky a pak jen okotujes /hodne zjednodusene receno/. V tomhle udelas jakekoliv bezne soucasti.

Dalsi level je pak modelovani v plochach, kde si definujes ruzne plochy rizene krivkama, spojujes je do sebe, atd., na tohle je fajn catia/nx siemens a uvazovani pri modelovani v plochach je naprosto odlisne v porovnani se solid. Nezbytne na dily karoserie, svetla, atd.

Vsak se kukni na youtube, je tam plno ruznych navodu a tutorialu.

Nemusim pripominat, ze tyhle programy se pohybuji v ramci statisicu za jednu licenci /a to mnohdy jeste holou/. Takovy uplny zaklad modelovani muzes zkusi v google sketchup. Je to neco trochu jineho, ale to kazdy CAD a preucovat se musis vzdy. Je to pak jen o chapani principu a zjouseni, zkouseni, zkouseni, co dany CAD dovoli.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lama 123 4. 2. 2014 22:31

POZOR zásadně nesouhlasím že AutoCAD je k ničemu. Používá se hojně ve stavařině a i ve strojařině když děláš 2D dokumentaci která se pořád dělá a zákazníci ji vyžadují.
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2014 22:43

Nevim jak ta stavarina, do toho moc nevidim, a je to mozne.
Dokumentace ve 2D se /nastesti/ jeste porad dela a snad jeste delat bude /doufam/, ve strojarine se na to ale acad temer nepouziva, bylo by to zbytecne pomale a kontraproduktivni ve vztahu k navazanosti na 3D model, jelikoz ve 3D se dnes dela skoro vse.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lama 123 4. 2. 2014 22:54

No nechci se hádat a je to OT ale dělám v Inventoru a rozhodně výkres nedělám v něm protože to co dělá je pěknej výblitek Export do DWG a pak to pěkně v acadu upravit. Ale je fakt že nedělám moc strojařinu jako takovou navrhuji továrny. Mě přijde že Inventor moc neumí výkres adaptovat podle modelu spousta kot se prostě po úpravě neumí opravit a ztratí vazbu a taky některé věci jsou pak hodně prasácké. A třeba vzduchaři modelují potrubí v 3D Acadu.
Ono když se to člověk naučí tak Autocad je opravdu velmi mocný nástroj jenže většina lidí v tom vidí jen to čárání.
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2014 23:15

Nahodou, potencialne by zde mohla vzejit ne uplne spatna diskuze na tema co v cem a proc, i kdyz to trochu ot je :-)

Inventor jsem delal kdysi na skole jeden semestr, takze uz presne nevim, jak to tam bylo s tou provazanosti. Jinak delam vse ProE / Catia, kde si nemohu stezovat. Ano, obcas se kota utrhne, ale to temer vzdy zpusobim ja sam. ProE je na to nachylnejsi, Catia sezere vice a je jednodussi ty koty opravit /ma na to i fci/.
Vesmes ale byva problem pouze pokud zlikviduju nejakou plochu nebo hranu, za kterou se chyta, pri obycejnem editu neni problem, ale nesmi se ta hrana smazat. To me ale az tak netrapi, pohledy/rezy se prekresli vzdy samy a tech par kot je opravenych hned. Daleko vetsi trable delaji dodatecne upravy modelu typu tady mi dej pryc to zebro, tady spoj tyhle dve plochy, tady mi zvetsi ukos z 1,5 na 2°, atd.a ja tam uz mam hotove veskere technologicke ukosy a radiusy /ktere se po zasadnejsi uprave na 100% nekde utrhnou a pak jen nadavas a opravujes featuru po feature :-D /, jelijoz temer vsechny pouzivane dily u nas se vstrikuji/lisuji /mimo plechy/.
Dodavatele se vetsinou spokoji s .stp + .pdf vykresem, odkud si vezmou tolerance.

Aby to nebylo jen OT... Pro tazatele - ono by mozna nebylo od veci zminit se, ceho konkretne chces dosahnout, pac jak uz jsme se daty v podstate shodli, na ruzne veci se hodi nebo nehodi ruzne CAD systemy
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 4. 2. 2014 23:16

http://www.imagehosting.cz/?v=pnglwl.png

Mám tento AutoCad (2010), kamarádka studuje výšku, tak si to od ní mohu půjčovat. Má nějakou tu licenci pro VŠ (strojařina). Heh, a nakreslí v tom i motor, 2D a i 3D.

Lamo, jak jako "navrhuješ fabriky"? To architekt, bezpečák anebo třeba kabelový rozvody?

PS: stejně, ty statisícový licence jsou na hlavu postavený, po lidech je dnes striktně vyžadováno, aby to uměli, sám jsem přišel o práci, protože sem AC viděl poprvé v životě, a sice jsem se chytnul, protože mám ty zkušenosti s Unreal Enginem, ale chyběly mi tam nějaký předdefinový bloky & nevěděl sem, jak se určuje velikost (prostě aby koty na výkresu měly stejný rozměry jako na předloze).

Stejně si to každej crackne, ale ty firmy jsou sami proti sobě, určitě by šlo vytvořit verzi pro studenty, kde by byl vodoznak - to by nikdo pro zištný podniky nezneužil.

Školství na to nemá peníze, na mojí škole veškeré vybavení (krom PC) končilo rokem '78, a i počítače byly repasovaný z kdovíjaký prd€l€.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lama 123 4. 2. 2014 23:23

Jsem projektant, navrhuji napojení a rozmístění technologie v návaznosti na sebe, stavbu potrubí a tak
lama 123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 2. 2014 23:26

Tak, toci se tam hodne prachu a taky pomer treba proe vs windows je hodne velky ve prpspech win, pricemz svou komplexnosti je takovy cad neco jako dalsi operacni system.

Licence pro stude ty jsou, konkretne acad je k dispozici uplna zdarma proti registraci, pridava pal ty vodoznaky. Vyukove verze jsou skoro na vsechny CAD, byvaji tam pak ruzna omezeni, jako napr. Model z vyukove verze proe neotevres v ostre verzi /naopak ale ano/

Students.autodesk.com
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neoras 4. 2. 2014 23:48

lama 123 píše:POZOR zásadně nesouhlasím že AutoCAD je k ničemu. Používá se hojně ve stavařině a i ve strojařině když děláš 2D dokumentaci která se pořád dělá a zákazníci ji vyžadují.

autocad je ve stavařině 90% úspěchu, já dělám asi 10 let v archicadu, ale ten je složitější...
neoras
Junior

Odeslat příspěvekod Elara 5. 2. 2014 08:04

Pak rozumím, jedna moje příbuzná dělá zase protipožární zabezpečení fabrik, ale i jiných velkých prostor. Kolik ti je let, prosímtě? Mě by taková práce taky bavila. A potřebuješ na to VŠ - pokud ano, jakého typu?

PS: nejsem naivní, je mi jasné, že jde o prachy, museli by být blbí, a velice chudí, kdyby dělali zadarmo. Jde ale o to, že program není zbíječka - nejde se to naučit na nějakém repasu tak kvalitně, abys to pak uměl naostro.

K tomu AC: Je zajímavé, že ten, který jsem používal na tom výběrovém řízení měl jiné rozvržení panelů, a navíc, pracovní plocha byla v negativu (černé pozadí a světlebarevné čáry). Kde se to dá takle přepínat?
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 2. 2014 08:12

takove?
http://jamiestrongdesign.files.wordpres ... lassic.jpg
to cos ukazoval jsou moresy poslednich let (podobně jako starsi Office a Office 2007), do te doby vypadal acad tak, ze byl cerny a mel normalni tenke listy s cudlikama.
Ja mel vzdycky acad mechanical, kde to slo prepnout, ale uz zhlavy fakt nereknu, kde.
Ten DraftSight (freeware a jen na 2D) vypada jak stary acad prave.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 5. 2. 2014 08:15

Jo, přesně tak, alfo.

Jak vlastně v AC zjistím, jak velký mám "papír" a jak zjistím, jak jsou ty moje nakreslené tvary velké v reálném světě (kolik by který tvar měřil po vytisknutí).

Já toto nevěděl,a když ten chlap odzoomoval, tak jsem s hrůzou zjistil, že v rohu A6 mám pár skrčílků....
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků