wifi rodinny dum

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 3dom12 5. 11. 2019 09:01

Ahoj,
potreboval bych poradit jak vytvorit doma sit s internetem.

router 1 -na pude, ma cca 10let- OvisLink AirLive WL-5450AP (nebo jestli ho vymenit za neco novejsiho)
router 3 -v prizemi, ASUS RT-N12

Momentalne mam pripojen: router1 +8p8c spojka + router3 + pc3 +wifi2 (Všesměrová antena 2.4GHz, 10 let stara, 60cm bila tycka, puvodne byla na strese), kvuli spatneho pokryti prizemi jsem ji presunul do prizemi, signal se zlepsil , ale zase nektra mista v 1 patre nepokryje dobre.

Dneska jsem prikoupil Asus RT-AC1200G Plus Wireless AC1200 a chtel bych ho umistit do 1 patra jako router2.

prosim o radu jestli je takoveto zapojeni mozne a jestli ne tak co vymenit, dokoupit, predelat a jak nastavit zakladni chovani routru1,2,3 (ap repeater klint bridge dhcp atd)
jednotlive pc nepotrebuji komunikovat mezi sebou
chtel bych jednu velkou sit pro mobily a ostatni zarizeni ( bez rucniho prepojovani mezi vysilaci wifi 1 a2 na kazdem patre),snad jsem problem, ktery neumim vystetlit popsal dostatecene.

Vsem dekuju za pomoc a trpelivost se mnnou.
wifi dum.jpg

Uz podle popisu jde poznat, ze problematice moc nerozumim. Kdybych rozumel, tak bych se neptal. Doufam, ze se naucim zase neco noveho.
3dom12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 5. 11. 2019 13:34

Bud to muzes "ubastlit" na takovychto domacich routerech, nebo koupit rozumne reseni, ktere bude fungovat (UniFi). Za cenu vyssich pocatecnich nakladu budes mit bezproblemove fungujici sit.

Nechce se mi to psat znovu, uz to tu bylo napsano mockrat. Viz https://www.google.com/search?q=router+ ... um.zive.cz

EDIT - omlouvam se za mozna az prilis odmereny ton. Uz to tady opravdu bylo probirano mockrat. Jak to "rozumne" reseni pres UniFi, tak to "uz mam nakoupeno a potrebuju to propojit" - v tom pripade cti diskuse na tomhle odkazu: https://www.google.com/search?q=router+ ... um.zive.cz
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 3dom12 5. 11. 2019 15:16

Pred napsanim tohoto prispevku jsem jako laik stravil ctenim o nastavovani wifi cca 5 hodin. Domaci sit bych asi postavil metodou pokus omyl (nejpravdepodobneji spatne , ale asi funkcni, cas straveny praci cca den). Po precteni prvnich 10 odkazu jsem nanasel zadne reseni ani radu , ktera by mi pomohla v mem problemu. Prosim o opravdovou pomoc.
... a kdyz uz mam ty asus routry , tak bych zustal u nich.
3dom12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 5. 11. 2019 16:42

@3dom12 -Nepíšeš, co je a jaké má parametry LAN připojení "WIFI ANTENA PRO PRIJEM".
Je to anténa toho Router 1 OvisLink? Nebo je anténa zvláštní zařízení?
Router 1 na půdě bude zřejmě přidělovat IP adresy jako DHCP server(?) a Router 3 je konfigurovaný jako Bridge(?), případně je použitý jen jako Switch (bez zapojeného WAN) a WiFi-AP - je tomu tak?
Také je možné, že Router 1 je jen průchozí a DHCP server je spuštěný v Router 3? To bys měl upřesnit.

V každém případě nejvýkonnějším prvkem je nový Router 2 (GBit W/LAN, 2.4+5Gbit WiFi). Ten bys měl dát tam, kde bude připojeno nejvíce NB/mobilů... a ten by měl zajišťovat DHCP přidělování IP adres. Do něj by také měl jít přívod od POSKYTOVATEL/WiFi ANENA PRO PRIJEM. Ostatní zavěsíš za něj, pokud bude možné jako Bridge, pokud ne, oželíš vstup WAN a Router 3 (100Mbit, 2.4Gbit WiFi) bude jako Switch a WiFi-AP2.4 (a vypnuté DHCP).
Měl bys vyzkoušet nastavení kanálů WiFi 2.4, aby se nerušily, například kanál č.4 (2427MHz), kanál č.11 (2462MHz).
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků