Při komunikaci na IP se použije MAC switche nebo MAC koncové

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Papadimo 14. 1. 2020 18:47

Mám modelový dotaz: klasické 2 , notebooky, které jsou připojeny ke stejnému síťovému prvku "apčko", který jim přiděluje DHCP (ADSL modem + wifi router s Gb Ethernet LAN porty). Router i notebooky má své MAC a IP: 10.0.0.1, pc 10.0.0.5. a 10.0.0.9.

PC "5" komunikuje s "9". Vidím, že cílová MAC je cílového počítače 9 a zdrojová MAC je počítače 9 (samozřejmě vždy ta MAC daného rozhraní Ethernet / Wifi ta která je použita)

Bude komunikace fungovat také v případě že na linkové úrovni cílová adresa MAC bude MAC adresa toho Apčka? (místo mac cílového pc) , IP adresy samozřejmě zůstavají ...5 a ...9

Případy: (myslím že na tom by to nemělo záviset, ale co kdyby ano)
1.oba PC jsou připojeny na LAN PORTY
2. oba na Wifi
jeden na wifi adruhý na LAN port
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 14. 1. 2020 20:13

Ahoj, dotaz jsem nepochopil. Tak dávám odkaz na pěkný článek a třeba tam odpověď najdeš
https://www.samuraj-cz.com/clanek/vite- ... je-switch/

Ale jinak chápu dotaz tak že bys nastavil na AP stejnou mac jako na cílovém PC?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Papadimo 14. 1. 2020 20:56

K otázce: U čeho bych na AP nastavil Mac? jako nějak systémově změnit na mac adresu AP? Nebo paketů?

Dotaz se týká paketu ještě dřív než dotazí k AP. Počítače a AP mají své různé MAC adresy. Ptám se, jestli by fungovalo ,kdyby z počítače 5 odeslané pakety určené pro počítač 9 měly cílovou MAC adresu adresu apčka místo adresy cílového PC 9.
> Pokud by to fungovalo, mělo by to nějaké důsledky (například pro výkon , že by paket nebyl bleskově odbaven "forwardnutím) Pokud ne, proč ? Způsobilo by to problémy apčku (logicky by musel přepsat cílovou mac adresu, ale nechal by zdrojovou adresu odesílajícho PC nebo svou-apčka) nebo až cílovému PC?

Samozřejmě v wiresharku vidím že to "nyní" funguje tak, že cílová adresa MAC je adresa cílového PC.

K tomu se váže komplementářní otázka: Místo odchozího paketu by šlo o příchozí paket. Zda by cílový počítač paket přijal (od apčka!) paket, kdy by zdrojová adresa nebyla MAC adresa odesílajícího PC ale MAC adresa "apčka"

Poddotaz: původně jsem chtěl napsat : Kdyby počítač u odesílaného paketu nastavil cílovou MAC adresu adresu apčka místo adresy cílového PC, jenže myslím, že operační systém nenastavuje MAC adresy, ale tohle si řeší samo síťovové rozhraní. Ale chtěl bych to nějak potvrdit od někoho znalého. Ikdyž v OS existuje ARP cache, asi to nebude pravda. Každopádně pro otázku to není důležité.
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 14. 1. 2020 21:20

"kdyby z počítače 5 odeslané pakety určené pro počítač 9 měly cílovou MAC adresu adresu apčka místo adresy cílového PC 9"
...
Tak paket zůstane na switchi (v tvem pripade integrovanem v AP) a na cilovy pocitac PC 9 se nedostane protoze pro nej nebudou urcene.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Papadimo 14. 1. 2020 22:14

Ano, to dává smysl. Znamená to ,že si okaždé stanice musí zjistit MAC adresu cíle (přes ARP?)? Je to tím, že switch je hloupý (či AP je hloupý , protože právě swichte "mají být hloupé" z hlediska neznalosti vyšších protokolů než linkový) nebo prostě má nějaký vyšší např bezpečnostní význam?
A byl by nějaký problém , kdyby to switch uměl?

A když si vemu běžný DSL wifi GbLan router+AP, je tam skutečně switch(na GbLan portech) v pravém smyslu slova?
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 15. 1. 2020 19:08

Ano je tam hloupý L2 switch, pokud tam není nějaká funkce např. Vyčlenit 2 porty pro IPTV.

A ano. Stanice si zjistí MAC přes ARP.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Papadimo 22. 1. 2020 16:58

Chipoun píše:Tak paket zůstane na switchi (v tvem pripade integrovanem v AP) a na cilovy pocitac PC 9 se nedostane protoze pro nej nebudou urcene.

To vysvětlení se mi nezdá konzistentní s tím,že kdybych paket posílal do jiné sítě (třeba internetu např ip 77.123.22.24), posílal bych ho na gateway (tj. s cílovou MAC adresou apčka).
Zpátky k příkladu s paketem určeným pro PC v stejné podsíti: A proč by paket zustal na switchi? Minimálně bych očekával, že stejně jako v případě předchozím, (kdy cílová MAC je MAC routeru) se router podívá na cílovou adresu IP a zjistí, ho má naroutovat do stejné sítě, ze které odešel. To je "nelegální"?
Asi takhle: když už má ten paket rozdělaný a analyzuje jeho IP adresy, řekne si "Hmm, sice to "5" mohl poslat přímo "9" již na linkové úrovni , ale když už ten paket mám, tak mu ho pošlu já a volitelně tam opravím MAC adresu ) nebo Má rozdělaný paket a analyzuje jeho IP adresy, řekne si: tenhle paket patří do této sítě, příště si tam dej jeho mac adresu, zbytečně se unavuje moje IP vrstva, za trest ho nepošlu i kdybych mohl
Přepdokládám, že paket se u příchozího paketu se nejprve vybalí á linkové vrsty (přečte se MAC) a následně se přečté záhlací IP vrstvy.

Prostě se mi to zdá nepochopitelné, proč by to nedělal, když u routování (IP adresa v internetu))to takto funguje (použije se cílová MAC adresa apčka jakožto brány) tak jediný rozdíl je v tom, že nepůjde o IP adresu v internetu, ale v daném subnetu.
Papadimo
Junior