Mikrotik pro lamu

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 3. 11. 2021 13:41

Zdravím, bohužel bych rád napsal že jsem super síťař ale opak je pravdou. Jsem před rozdhodnutím koupit nový router do racku ale vůbec nemám šajna. Moje představa byla můj nynější router Asus hodit do racku a ještě starší TP- link dát do bridge pro rozšíření wifi. Pak mě došlo že skrz plechy toho racku toho asi moc neprotlačím a tak se mě zalíbila myšlenka si koupit jen ethernet router a později na to hodit AP od Ubiquiti. Jelikož se v tom nevyznám tak zatím nechci za to dávat randál, prostě se chci ten Os od Mikrotiku nejdřív na nějakém stroji naučit a pak případně koupit něco lepšího.

Mám v merku 1. MikroTik RouterBOARD RB2011iL-IN a 2.Mikrotik RB1200 Routerboard, 10×GLAN. Ten druhej bohužel o tom jsem se vůbec nic nedozvěděl z jejich stránek takže je to asi passé.
K tomu 1, chápu správně že z portu 10 kde je poe - out můžu napájet anténu a hodit si tam vlastně wan?

Mám pak ještě D-link switch 8x1Gb takže o porty zatím nouze nebude.
Ten 1 router by byl za cca 800 možná i míň, proto mě přijde jako vyhozené prachy kupovat za cca 300 malej router, jen abych se na něm něco naučil.
Díky za názory.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 11. 2021 17:11

Jsou dva přístupy:

Jako router mikrotik a za něj switch.....

MikroTik RouterBOARD RB750Gr3 https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-route ... 53990.html

A za něja jakýkoliv switch.

Výhoda, levný router a levný switch dle potřeby.

Ty RB2011 nebrat málo výkonný to je lepší ten RB750Gr3 + 1G switch. A RB1200 jsem nenašel.

Když tak aspoň ty RB3011.... nebo RB4011.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 3. 11. 2021 22:35

Co ta moje domněnka s poe portem?

Ok a router a switch v jednom?

https://mikrotik.com/product/CRS125-24G-1S-2HnD-IN

Krom teda toho že když se to pokazí, tak nepojede vůbec nic, čili 2 zařízení by nejela. Když teda nezmiňuji to že to má pouhých 600 MHz procák.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 11. 2021 17:12

Ja jsem RB2011 doma mel, vykonu pro beznou domacnost ma podle me dost. Jen pozor na to ze polovina portu je pouze 100Mbit.

Portem c. 10 muzes napajet externi zarizeni (typicky neco na strese) - sam jsem to tak take mel.

Pak jsem ten rotuter vymenil za Mikrotik CRS, protoze mi nestacily porty, potreboval jsem vic PoE portu a nebavilo me porad resit, co potrebuju pripojit go 1Gbit portu a kde staci 100Mbit.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 4. 11. 2021 18:01

[quote="JirkaVejrazka"] No vida, no zatím to vypadá že ten RB2011 vyhraji na Aukru pokud tam už nikdo nepřihodí, o těch portech vím, ale vzhledem k tomu že na aktuálním Asus nemám ani jeden Gb port to vlastně beru jako luxus.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 11. 2021 09:19

[OT]Proč přihazuješ průběžně? Tím jenom ostatním dáš na vědomí, že máš zájem a vyprovokuješ je k příhozům. Nejlepší je přihodit 30 vteřin před koncem aukce tolik, kolik jsi ochotný maximálně dát, aby už nikdo nestačil zareagovat. Ve skutečnosti zaplatíš o korunu více, než druhá nejvyšší nabídka. V nejhorším případě zaplatíš své maximum nebo aukci prohraješ.

https://napoveda.aukro.cz/jak-nakoupit- ... ukro-aukci
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 5. 11. 2021 18:31

Ano to máš samo pravdu, ale vzhledem k tomu že tam přihazuje dalších 9 lidí, tak je to asi dost bezpředmětný.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 23. 11. 2021 11:34

Tak jsem nakonec koupil Mikrotik hEX S. Za 800 plus poštu. Byl novej a už mě nebavilo pořád hlídat aukce. K tomu jsem úspěšně vyhrál switch 3com 24x,bohužel není v defaultu a nemám zatím kabel ke konzoli takže do něj jsem se ještě nedostal. Jinak router přišel včera a mám anténu na portu 5 jak bylo v plánu. Zatím dost tápu v nastavení ale včera jsem to už rozchodil a připojil ten můj router Asus jako bridge. Jen tam mám na tom Mikrotiku někde botu, protože mě to dává ip z antény.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 23. 11. 2021 12:34

To přihazování je na člověku, ale vládimír má pravdu. 20 vteřin před koncem jsem přihodil a aukci skutečně vyhrál, ale je dobré mít na paměti, že aukce má jisté limit a nelze přihodit nad aukční limit. Pokud někdo přihazoval před váma a měl příhozu více tak aukční limit je překonán. Je možné, že se to změnilo za tu dobu, co jsem přihazoval r. 2006
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 23. 11. 2021 13:08

No ono už teď je fajn že si člověk něco nastaví kolik je ochoten za to dát a systém pak automaticky přihazuje, a ano poučen jsem tohle dělal těsně před koncem.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 31. 1. 2022 19:49

Martan_Fox píše:Tak jsem nakonec koupil Mikrotik hEX S. Za 800 plus poštu. Byl novej a už mě nebavilo pořád hlídat aukce. K tomu jsem úspěšně vyhrál switch 3com 24x,bohužel není v defaultu a nemám zatím kabel ke konzoli takže do něj jsem se ještě nedostal. Jinak router přišel včera a mám anténu na portu 5 jak bylo v plánu. Zatím dost tápu v nastavení ale včera jsem to už rozchodil a připojil ten můj router Asus jako bridge. Jen tam mám na tom Mikrotiku někde botu, protože mě to dává ip z antény.

Skus se trochu víc rozepsat.Jak nastavuješ? Winbox nebo web? Nastavuješ přes Webfig (quick setup) nebo vše ručně? A hlavně, co máš nastaveno?
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 1. 2. 2022 17:45

No připojuji se přes winbox, zásadně , občas i přes appku, ale spíš jen okrajově než že bych tam chtěl něco nastavovat. Zaznamenal jsem docela zvláštní chování, když jsem zkoušel wireguard... Po aktivaci wireguardu, se mě tak cca 5m nešlo přihlásit, nevím proč, prostě špatný user a heslo, což jsem samo použil to kterým se normálka přihlašuji, proč wireguard? protože jsem chtěl vzdálený přístup do Home Assistant, ale to jsem vyřešil přes zerotier addon na Odroidu kde ten HA běží a wireguard na miku zase deaktivoval a dál neřešil.

Co mě ovšem dodnes není jasný, proč se přes winbox nemůžu přihlásit přes ip ale jen přes Mac adresu?

Nastavoval jsem i quick ale tak cca 2x a pokaždý to smazal, čili vše ručně teď a mám nastaven dhcp server, adress list, nějakej základní fw a nějaké static ip, který mě tedy přijdou stupidní - to nastavení, proč si třeba nemůžu přejmenovat zařízení jednoduše? Nebo jsem lama a nepřišel jsem na to?

Dík za reakce.
Martan_Fox
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 2. 2022 18:10

Název u DHCP si můžeš dát do popisu. V kolonce je to co zahlásí to zařízení, takže v zařízení nastavit správný název.
Proč nejde připojení přes IP bude firewall.
A kde jsi nastavoval IP routeru?
Rychlý setup ji nastavuje na ether2 tak ji zkontroluj, osobně ji tam mažu a nastavují na bridge. Tak to zkoukni.
Jinak pokud se potřebuješ na něco zeptat tak napiš.
Jinak já na Linuxu používám winbox a nebo konzoli, www není moc přívětivé.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 1. 2. 2022 19:36

Nepřihlašuješ se náhodou přes wireguard? Ve výchozím FW je blokace připojení, pokud jde od jinud než z LAN.
Pojmenování zařízení musíš řešit na tom konkrétním zařízení (jak už psal Soban), já používám popis v komentáři (Ctrl + M)
Ještě mě napadá, to přiřazování dhcp od antény, Jaký port máš nastavený jako WAN? WAN bývá standardně port 1, ostatní jsou v bridge jako LAN. Zkontroluj si to pro jistotu.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martan_Fox 4. 2. 2022 23:56

Tak přes wireguard se neprihlasuji, jsem psal že jsem to zkoušel ale neuspěl. Nevím kde bych měl ve fw nastavené to přihlášení? Mám tam asi celý 3 pravidla.
Wan mám na 5 portu, jelikož tím napájím anténu od isp rovnou.
Martan_Fox
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků