Router připojitelný na hotspot mobilu

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod italX 1. 6. 2023 12:22

Ahoj, prosím o radu. Hledám router či obdobné zařízení, kterým bude možné vytvořit domácí wifi síť s NATem a vším okolo. Připojení k WAN však nebude klasicky kabelem k modemu providera, ale přes wifi hotspot android mobilu.

Cílem je připojit k internetu chytré doplňky domácnosti jako LED žárovky, vysavač, apod, dokud v místě ještě není normální trvalé internetové připojení. Mohl bych je připojit přímo k hotspotu, ale tam je limit cca 10 zařízení. Potřebuji jich více. Přínos by byl i v tom, že bych nemusel všechny žárovky znovu konfigurovat, pokud bych vyměnil hotspot za něco jiného. Současně chci mít možnost se s mobilem normálně pohybovat po místnosti, takže by neměl být připojený k routeru USB kabelem.

Přijde mi, že to dřív některé routery uměly, ale teď už umí vytvářet jen meshe, což asi není to pravé ořechové. Nechci ale kupovat nic starého. Rád bych moderní router s 802.11ax, který časem budu využívat standardním způsobem - připojením přes kabel do modemu providera.

Předem díky.
italX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mizi 1. 6. 2023 12:37

K tomu podle mě potřebuješ dva routery, resp. wifi klienta který bude připojený na wifi mobilu a kabelem spojený s routerem do WANu.
Mizi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 6. 2023 13:02

ASUS routery typu RT-AC1200G+ umí mobilní Android zařízení využít jako modem přes USB kabel. To bude asi nejblíž požadovanému řešení, pokud investice do druhého routeru není možnost.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod italX 1. 6. 2023 13:19

Dva routery mě napadly, ale není to ideální varianta. Protože co s tím druhým pak, až tam bude normální připojení? Raději bych třeba jeden dražší, který toho nabídne mimo jiné víc.
italX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 1. 6. 2023 13:33

Musíš pořídit router podporující režim WISP.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod italX 1. 6. 2023 14:05

Díky, přesně to hledám. Zdá se, že třeba Tenda routery to umí.
italX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 6. 2023 07:56

Pozor, ne každé zařízení v módu WISP vysílá wifi. Některé v tomto módu jenom přijnou signál, provedou NAT a dále vedou signál po kabelu.

U Tendy je to v pořádku, díval jsem se do návodu - mají WISP jako jeden z režimů repeateru (já bych to nazval "repeater s NAT"), tedy wifi přijímá a po překladu adres i vysílá (se všemi nectnostmi funkce repeater, což ale u nouzového připojení k mobilu nebude až takový problém.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků