poradte tester

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tino 22. 9. 2008 10:33

zdravim,

poradte tester na FTP kable. potrebujem to pre otestovanie spravnosti a funkcnosti zapojenia FTP kablov a zasuviek, patch panelu a pod.

nasiel som bud toto :
CT-5
http://www.e-soucastky.cz/tester-kabelu-ct5+dp63366/
alebo toto:
http://asm.inshop.cz/inshop/scripts...sp?ItemID=51870

/ na sk stoji 1400 Sk/
http://asm.inshop.sk/inshop/pasivne...stery-kabelaze/[id-Tester%20256551-1-D6]-tester-256551-tp-bnc-rj-11-loopbackmodular.html

prip. poradte nieco ine
dakujem
tino
Junior

Odeslat příspěvekod Barell 25. 9. 2008 09:06

no ten CT-5 som mal pribaleny k jednej lacnej pracovnej sade, sice s inym oznacenim ale inac taky isty.

V prvom rade si musis ujasnit ze na co ho potrebujes. Tento zakladny tester ti akurat ukaze ci si dobre zapojil a nakrimploval kable, neukaze ti crosstalk medzi vlaknami ani nic z pokrocilych vlastnosti spoja, kontroluje spoj len z pohladu 1. vstvy osi modelu.

Ale zas pravda je ze take lepsie veci, napr. od Fluke, uz stoja od desatnasobne vyssie ako tento...

Takze na zakladnu domacu pracu staci, na profi meranie kabelaze sa ale rozhliadni po niecom inom
Barell
Junior

Odeslat příspěvekod suah 13. 2. 2011 19:47

Obnovim tuto starsiu temu. Ma niekto skusenost s testermi sietovych kablov?
Tento tyzden sa mi stalo, ze napriek tomu, ze kabel vyzeral fyzicky neposkodeny a po pripojeni notebooku bola bez problemov pridelena IP adresa, internet siel priserne pomaly, pakety sa stracali, proste radost pracovat. Vylucovacou metodou to ukazalo na kabel.
Najde sa v rozumnej cenovej kategorii (do 150-200€) nejaky tester, ktorym by som vedel taketo nieco odhalit? Lebo nasiel som po internete vselico:
- aj nieco lacnejsie:
http://www.qcomp.sk/shopping/product_de ... p=bg367286
- aj nieco drahsie:
http://www.ghvtrading.sk/produkty/merac ... ca728.html
Bohuzial neviem najst nejaku rozumnu diskusiu, kde by sa rozobrali vyhody a nevyhody, nema teda niekto skusenost s testermi?
suah
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 2. 2011 20:26

Rozdeluje sa to na dve kategorie:
1.testery
2.meracie pristroje. (analyzery)

Prva kategoria odhali bezne poruchy ako su prerusena zila, skratovane vedenie, alebo prehodene poradie vodicov v zvazku.
Druha kategoria vie odhalit chyby samotneho media, napr. ciastocne prerusenu zilu, alebo zmenseny priemer zily, pripadne ine jemene nehomogenity na kabli ale aj konektore, samozrejme aj tie fatalne ako prerusena zila s miestom jej prerusenia v metroch.
Predpokladaju as ale vedomosti z oblasti merania signalov, pretoze analyzer je nutne pred meranim zvycajne spravne nastavit. Ma velmi vela moznosti, a pouziva terminy, tore su laikovi nezrozumitelne (napr.Return Loss, Near End Crosstalk, Permanent Link a dalsie).

Ak si to doteraz robil vylucovacou metodou, tak je pre teba vhodna prva kategoria aj ked by si si povedzme druhu kategoriu mohol dovolit.

V druhej kategorii su celkom dobre pristroje znacky Fluke, aj ked obavam sa, ze do 200 EUR asi nebude ani jeden.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod suah 13. 2. 2011 21:46

Mas uplnu pravdu. Terminy su mi nezrozumitelne a hoci s ucenim problem nemam, otazkou zostava, ci by to pri testovani zhruba 50ks kablov rocne malo zmysel..
Na druhu stranu, ma vyznam kupovat pristroj z prvej kategorie? Pretoze pokial sa kabel stane zlym (prerusena zila, skratovane vedenie atd.), predpokladam, ze sa chyba celkom ocividne prejavi aj na vyssej urovni (napriklad nepripojenim na siet). Islo mi najma o kable, ktore este nie su uplne poskodene a kde teda tie priznaky nemusia byt uplne jednoznacne - napriklad u jedneho kabla sa mi stalo, ze cez IP telefon sa volat dalo, ale adresar uz telefon stiahnut nedokazal...
suah
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 2. 2011 23:14

Testery z prvej kategrie vedia napriklad spolahlivo odhalit prehodenie parovania jednotlivych zil, co sa v beznej prevadzke prejavi az pri maximalnom zatazeni linky, alebo ak ma linka vacsiu dlzku asi tak 30m a viac.
Pristroje z druhej kategorie kupuju vacsinou firmy, ktore sa zaoberaju vystavbou sieti vo vacsom rozsahu. Napriklad. pri odovzdavani strukturovanej kabelaze dodavaju meraci protokol s nameranymi parametrami vo frekfencnej oblasti, s dlzkami jednotlivych tras, vyznacenim stavu (vyhovuje/nevyhovuje), odchylkami od maximaleho dovoleneho utlmu a pod. Mal som moznost sa s tym stretnut a napriklad pre 40 zasuviek to robilo nejakych 150 stran dokumentacie.
Ak myslis, ze by ti to pomohlo pre 50 ks kablov/rok a mas na to, tak preco nie...
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod suah 14. 2. 2011 11:14

Ako peniaze v ramci rozpoctu (tych spominanych 200€) by boli. Na druhej strane, vyhadzovat ich za nieco, co ani nebudem vediet pouzivat, mi pride zbytocne. A tak ci tak by ani nestacili na nejaky poriadny kusok..
Mozno sa spytam uplnu hlupost, ale neexistuje okrem tychto dvoch kategorii aj nejaky tester, ktory by daval vysledky na vyssej sietovej urovni? A zobrazoval by straty paketov, vyrazne odchylky v rychlosti a pod.? Pretoze ono to spolu uzko suvisi a mna vlastne nezaujima ta samotna fyzika, mna zaujima ten prejav v praxi. Je pravda, ze by som si to vedel otestovat cez dva notebooky, ale tym by sa stratil ten komfort - rychle pripojenie kabla a otestovanie - pretoze o ten cas mi ide v prvom rade..
suah
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 2. 2011 12:54

No neviem, uz dlhsiu dobu som nesledoval vyvoj v tejto oblasti, ale myslim si, ze na vyssej sietovej urovni je nutny pocitac. Ak by mal byt konstruovany len pre oblast merania, musel by to byt specialne prisposobeny pocitac, co zrejme zase nebude lacne, lebo taku vec si len tak hocikto nekupi. Su to proste speciality. Specialne konstruovany pocitac na oblast merania je prave ten analyzator.
Na druhu stranu na vyssej sietovej urovni uz nezistis vpodstate nic ine ako klasicky pocitac s nejakymi statistikami prenosu povedzme cez netstat. LAN karta zvycajne parametre linky neodovzdava vyssim vrstvam aj ked nejake merianie a vyhodnocovanie urcite robi. Napriklad vzhladom na dlzku vedenia musi prisposobovat zisk vstupneho zosilovaca z coho sa da urcit utlm na linke.
hunter21
Pokročilý